گردشگران شیراز لوگو

آخرین مقالات و نوشته ها

تورهای ویژه

مشاوره و رزرو تور

071-91009291

شیرازمال

هم‌اکنون پاسخگوی شما هستیم

شهرستان مرودشت

سرفصل های مقاله

موقعیت جغرافیایی شهرستان مرودشت

این شهرستان ، در شمال استان فارس واقع شده است. مرودشت در حال حاضر دومین شهر پرجمعیت استان فارس به حساب می آید. مرودشت از آب و هوایی کوهستانی و معتدل برخوردار بوده به طوریکه در نواحی کوهستانی سردسیر و در نواحی دیگر معتدل است و همچنین آب و هوای این شهرستان چهارفصل می باشد. وجود بناهای تاریخی از جمله تخت جمشید، نقش رستم و… به این شهر موقعیت ویژه ای بخشیده است.

تاریخچه شهرستان مرودشت

شهرستان مرودشت یکی از قدیمی ترین و کهن ترین مناطق ایران به شمار می آید که به دلیل پیشینه قدیمی که دارد در طول تاریخ توجه بسیاری از باستان شناسان و علاقه مندان به فرهنگ و تمدن ایرانی را به خود جلب کرده است. مجموعه آثار به جا مانده از ماقبل تاریخ گویای این مطلب است که این شهرستان از اهمیت فوق العاده ویژه ای برخوردار بوده است. مجموعه باشکوه و دیدنی تخت جمشید که نتیجه تلاش و پشتکار معماران ماهر و زبردست دوره های باستانی و اثر برجسته مدیریت باستانی ایران بوده از شهرتی هم تراز و موازی با دیوار بزرگ چین و اهرام ثلاثه مصر برخوردار است. بزرگی این بنای باشکوه و شگفت انگیز خود به تنهایی نشان دهنده تاریخ تمدن ایران جاوید است. تخت جمشید مشهورترین و مهم ترین بنای تاریخی ایران و استان فارس به شمار می آید.

شهرستان مرودشت

گفتنی است که نام شهرستان مرودشت برگرفته از دشت ها و مرغزارهای سرسبز می باشد. که مرغزار در لغت به معنای علفزار می باشد در جایی دیگر مرو را یکی از محلات شهر قدیمی و باستانی استخر می نامند که با گذشت زمان این بوستان جای خود را به تخت جمشید داده است. مرو در لغت به معنی چمن می باشد.

گویش و زبان

مردم شهرستان مرودشت به زبان فارسی تکلم دارند اما گویش های شیرازی، محلی، لری و ترکی قشقایی در تمام نقاط این شهر دیده می شود.

سوغات

قند و انار فاروق محصول توابع شهرستان مرودشت است که می توانید به عنوان سوغات از این شهر برای دوستان و آشنایان خود ببرید و همچنین صنایع دستی از جمله قالی، گبه، گلیم، جاجیم و گیوه از دیگر سوغاتی های این شهر به حساب می آید.

جاذبه های تاریخی فرهنگی و طبیعی

تفرجگاههایی مانند بهشت گمشده، سد درودزن و منطقه کامفیروز، گردنه چاهو، تنگ خشک، تبره باغ، کوه حسین، کوه بید سندل، کوه مهر و کوههای قلعه، کوه دشتک، غار ممتاز و روستای حاجی آباد، آبشار حصار سلطان ولایت، آرامگاه ایوب نبی شهرها و روستاهایی مانند سیوند، سیدان، فاروق، درودزن، کندازی، حصار، دشتک، میان رود، بیدگل، خانیمن و بکیان، پالنگری و دژ کرد در کامفیروز

شهرستان مرودشت

جاذبه های تاریخی و فرهنگی

– تخت جمشید
– تنگ بلاغی
– کاخ تچر
– سنگ نوشته‌های پهلوی
– نقش رستم
– نقش رجب
– آرامگاه اردشیر دوم (هخامنشی) و اردشیر سوم (هخامنشی)
– شهر قدیمی استخر
– قدمگاه (آرامگاه دوره هخامنشیان)
– تل باکون
– معدن‌های سنگ تخت جمشید
– غار اشکفت گاوی
– کوه قلعه
– برج زندان سلیمان
– پل بند امیر
– پل خان
– قلعه استخر (یکی از قلعه‌های حسن صباح و سرو ۱۰۰۰ ساله)
– قصر قلات و باغ بدره در شهر سیدان
– کاروانسرای شاه عباسی روستای ماهین
– امامزاده ایوب نبی
– شهر باستانی انشان
– سد کوروش (دوره هخامنشی)

اشتراک گذاری :

گروه تحریریه گردشگران شیراز

گروه تحریریه گردشگران شیراز

تورهای ویژه
ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

ارسال نظر

اولین نفری باشید که نظر می دهد. “شهرستان مرودشت”

خانه
جستجو
اعلان ها

اطلاعات تماس

شعبه شیرازمال: بلوار ستارخان-نبش کوچه ۲۲-مجتمع شـیـرازمـــــــــال- طبـــقه دوم – واحد ۲۰۴ 07191009291 شعبه رودکی: بلوار زند-خیابان رودکی-نبش ایزدی-ساختمان گردشگران 07191009293 info@gardeshgaranshiraz.com

اطلاعات تماس

شعبه شیرازمال: بلوار ستارخان-نبش کوچه ۲۲-مجتمع شـیـرازمـــــــــال- طبـــقه دوم – واحد ۲۰۴ 07191009291 شعبه رودکی: بلوار زند-خیابان رودکی-نبش ایزدی-ساختمان گردشگران 07191009293 info@gardeshgaranshiraz.com