راهنمای سفر به مجارستان

راهنمای سفر به مجارستان

راهنمای سفر به مجارستان

مجارستان زیبا

درباره مجارستان

مَجارستان یا هانگری به مجاری کشوری در اروپای مرکزی با پایتخت بوداپست است. مساحت مجارستان ۹۳۰۳۰ کیلومتر مربع است. این کشور در حدود ۹ میلیون و ۸۸۰ هزار نفر جمعیت دارد، زبان رسمی آن مجاری و واحد پول آن فورینت است. پایتخت و پرجمعیت‌ترین شهر این کشور بوداپست با یک میلیون ۷۴۰ هزار نفر جمعیت است

تاریخچه شهر

در حدود ۸۴ درصد از مردم این کشور مجاری‌تبار، ۱۴ درصد نامشخص، و ۳ درصد روما (کولی) هستند. زبان مجاری پر گویشورترین زبان غیر هندواروپایی در قاره اروپا است
زبان مجاری از خانواده فین‌واوگری است که از کوه‌های اورال سرچشمه می‌گیرند و مجاری با زبان‌های فنلاندی و استونیایی خویشاوند است.
پایه‌های مجارستان در اواخر سده نهم میلادی توسط شاهزاده آرپاد نهاده شد. فرزند نوه او یعنی استفن اول در سال هزار میلادی بر تخت پادشاهی نشست و مسیحیت را به عنوان دین رسمی مجارستان پذیرفت. مجارستان در سده دوازدهم قدرتی متوسط در جهان غرب آن زمان به‌شمار می‌آمد. بخش‌هایی از مجارستان از ۱۵۴۱ تا ۱۶۹۹ یعنی ۱۵۸ سال در زیر سلطه عثمانی قرار گرفت. مجارستان بعدها تحت فرمان هابسبورگ قرار گرفت و سپس بخش عمده‌ای از پادشاهی اتریش-مجارستان را تشکیل داد. مجارستان در تاریخ ۲۳ اکتبر ۱۹۸۹ تبدیل به جمهوری پارلمانی دموکراتیک شد و امروزه به عنوان یک کشور توسعه‌یافته شناخته می‌شود. مجارستان از کشورهای توریستی است و در سال ۲۰۱۱ میلادی ۱۰٫۲ میلیون گردشگر را به خود جلب کرد. مجارستان، از کشورهای سابق کمونیستی شرق اروپا، همراه با شمار دیگری از کشورهای کمونیستی سابق و همچنین قبرس و جزیره مالت در سال ۲۰۰۴ به عضویت اتحادیه اروپا پذیرفته شد. در طول جنگ جهانی دوم و در جریان هولوکاست، نزدیک به ششصد هزار یهودی در مجارستان کشته شدند. در آن زمان دولت وقت مجارستان، با آلمان نازی متحد بود

جاذبه های تاریخی

جاذبه‌های گردشگری

از بوداپست پایتخت زیبا و نورانی مجارستان تا شهرها و روستاهای کوچک گرفته تا هر طرف که سر بر گردانید، تاریخ و فرهنگ پرباری را مشاهده خواهید کرد. بوداپست را با شهرهایی مثل پراگ و پاریس می‌توان مقایسه کرد. این شهر با اختلاف زیاد مهم‌ ترین مقصد گردشگری در مجارستان است با وجود این، سایر شهرها و مناطق این کشور هم، دیدنی و زیبا هستند. شهرهای کوچک و بزرگ شکل سنتی خود را حفظ کرده‌اند و بسیاری از آنها از فرهنگ‌های دیگر تاثیر پذیرفته‌ اند و این تاثیرات را به وضوح می‌توان در این شهرها مشاهده کرد. در بخش‌های حومه و در طبیعت مجارستان می‌توانید از تماشای چشم‌اندازهای زیبا لذت ببرید. هر کجای این کشور که باشید، منظره‌های زیبای طبیعی در نزدیکی شما خواهند بود. رودها، دریاچه‌ها و کوهستان‌ها در کنار رود بزرگ و باشکوه دانوب، دره‌های سرسبز و فرصت‌های بی‌نظیر برای پیاده‌گردی در طبیعت و فعالیت‌های تفریحی و ورزشی در فضای باز، تنها گوشه‌ای از جاذبه‌های این کشور دیدنی است.

قلعه بودا

راهنمای سفر به مجارستان

زمانی که به قلعه‌ی باشکوه بودا در بوداپست نگاه می‌اندازید، متوجه می‌شوید که چرا بسیاری از افراد این شهر را به عنوان پاریس شرق می‌شناسند. این بنای تاریخی شگفت‌انگیز که یکی از آثار ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو است، از نظر طراحی شگفت‌انگیز و شکوه و عظمت، با کاخ ورسای برابری می‌کند. این قلعه به جای قصری ساخته شده که در سال ۱۶۸۶ در نبرد بودا ویران شده بود. این بنای جدید که دربردارنده‌ی ۲۰۰ اتاق است، در قرن هجدهم میلادی بازسازی شد. تمرکز طرح متقارن و جذاب این بنا روی گنبد مرکزی ۱۶ متری آن است که مشرف به رود دانوب ساخته شده است. از این رود، مناظر شگفت‌انگیزی از قلعه را می‌توان تماشا کرد. بخش‌هایی از بنای قرون وسطایی اصلی بازسازی شده‌اند از جمله برج Buzogány و برج جنوبی باشکوه که قدمت آن به قرن پانزدهم میلادی بر می‌گردد.

رود دانوب

رود شگفت‌انگیز و بزرگ دانوب از شمال تا جنوب مجارستان جریان دارد و از بوداپست می‌گذرد و این شهر را به دو قسمت تقسیم می‌کند. بهترین چشم‌اندازهای غروب خورشید از بوداپست را می‌توانید از فراز پل مشهور آزادی ببینید. این پل یکی از مناطق محبوب در میان اهالی شهر و گردشگران است. یکی از زیباترین مناظر بوداپست، جایی است که رود دانوب دور رشته‌کوه سرسبز و جنگلی وایسگراد می‌چرخد. این منطقه یکی از محبوب‌ترین مقصدها برای علاقه‌مندان به طبیعت و پیاده‌گردی است. کروزهای متعددی هم برای سفر در رود دانوب و لذت بردن از مناظر زیبای اطراف آن وجود دارد. رود دانوب با ۲۸۵۰ کیلومتر طول، دومین رود طولانی اروپا پس از ولگا است.

اسپا

راهنمای سفر به مجارستان

اگر به دنبال تعطیلاتی آرام در کنار تماشای جاذبه‌های فرهنگی هستید، مجارستان بهترین انتخاب است. در سراسر این کشور، شهرهای تاریخی اسپا متعددی وجود دارند که امکانات زیادی در اختیار گردشگران می‌گذارند. از یک حمام ساده گرفته تا اقامتگاه‌های لوکس اسپا. مجارستان از قدیم به خاطر حمام‌ها و چشمه‌های آب معدنی شهرت داشته است. قدمت این حما‌م‌ها به ۲۰۰۰ سال پیش و به زمان رومیان بر می‌گردد. رومیان، اعتقاد خاصی به تاثیرات شفابخش آب‌های معدنی این منطقه داشتند. در قرن شانزدهم میلادی، ترک‌ها، حمام‌های ترکی را به راه انداختند که هنوز هم بعضی از آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. بیش از ۱۰۰۰ چشمه، آب معدنی و آب گرم این اسپاهای طبیعی را تامین می‌کند. یکی از مشهورترین آن‌ها Lake Hevíz نام دارد که متوسط دمای آن ۲۵ درجه‌ی سانتی‌گراد است.

تیهانی

 

یکی از محبوب‌ترین مقصدهای توریستی در مجارستان، شبه‌جزیره ی کوچک تیهانی در دریاچه‌ی بالاتون است. این شبه‌جزیره فقط

۸ کیلومترمربع وسعت دارد. با وجود این که بسیار کوچک است ولی زیباترین چشم‌اندازهای طبیعی مجارستان را در اختیار دارد. این منطقه یک ذخیره‌گاه طبیعی است و ورود ماشین به بخش‌های جنوب غربی آن ممنوع است. بهترین راه برای گشت‌و‌گذار در این منطقه، با پای پیاده است. یکی دیگر از جاذبه‌های این شهر، یک صومعه‌ی بندیکیتی قرن هفدهمی است که چشم‌اندازی زیبا از دریاچه و نواحی اطراف آن دارد. در فصل بهار، زمانی که درختان بادام شکوفه می‌دهند و در فصل تابستان، زمانی که زمین به هزاران رنگ زیبا مزین می‌شود، زیباترین مناظر را در این منطقه خواهید دید. در بندر Inner، از گردشگاه‌های ساحلی زیبا لذت خواهید برد.

غارهای مجارستان

یکی دیگر از مقاصد اسپای محبوب در مجارستان، شهر Lillafured در رشته‌کوه Bukk است. علاوه بر اسپا این منطقه به خاطر غارهای شگفت‌انگیزش شهرت دارد که به سادگی از مرکز شهر با پای پیاده قابل دسترسی هستند. از میان مشهورترین غارهای این مجموعه می‌توان غار Istvan را نام برد که اشکال استالاکتیتی آن بسیار جالب توجه است. در غار Petofi دیواره‌ها با پوشش گیاهی منحصربه‌فردی پوشیده شده‌اند. برای اینکه تجربه‌ای ماجراجویانه‌تر داشته باید، مسیر غار Szeleta را طی کنید. در این غار آثاری به جا مانده از عصر یخبندان شامل تیرها و نیزه‌هایی را خواهید دید که با مهارت تمام ساخته شده‌اند.

سوپرون

راهنمای سفر به مجارستان

سوپرون در ۶۴ کیلومتری جنوب وین قرار دارد و فقط ۸ کیلومتر با مرز اتریش فاصله دارد. این منطقه که در نزدیکی کوه‌پایه‌های آلپ واقع شده، مقصدی محبوب برای سفرهای کوتاه است. جذابیت این منطقه فقط به خاطر طبیعت و چشم‌اندازهای زیبای اطراف آن نیست. تعداد زیادی بنای قرون وسطایی و ساختمان‌های باروک در این شهر وجود دارد. در این شهر ۱۱۵ بنای ثبت شده و ۲۴۰ بنای حفاظت‌شده وجود دارد که بزرگ‌ترین مجموعه در نوع خود در تمام اروپا است. همه‌ی این ساختمان‌ها در بخش قدیمی شهر در محدوده‌ی دیوارهای قرون وسطایی قرار گرفته‌اند. بسیاری از این بناهای تاریخی مورد توجه گردشگران قرار دارند چون در دوره‌های تاریخی مختلف، بخش‌هایی به هر کدام از آن‌ها اضافه شده است.

قلعه اگر

 

راهنمای سفر به مجارستان

مجارستان، قلعه‌، کاخ و دژهای تاریخی متعددی دارد که هر کدام از آنها گوشه‌ای از تاریخ این سرزمین را به چشم دیده‌اند. یکی از مشهورترین آنها، قلعه‌ی Eger است که در دامنه‌های جنوبی کوه‌های Bukk واقع شده است. قدمت این قلعه به قرن شانزدهم بر می‌گردد. گردشگران امروزه می‌توانند از تماشای برج‌های به‌جا‌مانده و سایر آثار باقی مانده از این قلعه‌ی قدیمی لذت ببرند و عظمت و شکوه گذشته‌ی آن را تصور کنند. از این قلعه می‌توان بناهای تاریخی به سبک باروک در بخش پایینی شهر را مشاهده کرد؛ جایی که رستوران‌ها و کافه‌های متعدد و زیبایی دارد.

کلیسای جامع سنت پیتر

راهنمای سفر به مجارستان

این کلیسا که در محل یکی از بناهای آرامگاهی رومی ساخته شده است، مثل سایر بناهای تاریخی مجارستان، نشانه‌هایی از دوران تاریخی مختلف را در خود جای داده است. تاثیر فرهنگ‌ها و معماری‌های گوناگون را می‌توانید در گوشه گوشه‌ی این بنا مشاهده کنید. این کلیسا در سال ۱۰۰۹ ساخته شده و بخش قدیمی و اصلی آن متعلق به قرن دوازدهم میلادی است که بعدها بازسازی شده و یک بار هم در حمله‌ی مغول‌ها ویران شده است. این کلیسا در نهایت در سال ۱۸۹۲ بار دیگر به طور کامل بازسازی شده است و بنای باشکوهی که امروزه می‌بینید، به جای مانده است. داخل این کلیسا مجموعه‌ی ارزشمندی از صنایع دستی مذهبی از گوشه و کنار مجارستان دیده می‌شود.

کاخ سلطنتی وایسگراد

راهنمای سفر به مجارستان

این کاخ بر فراز شهر قدیم وایسگراد، در ۴۰ کیلومتری شمال بوداپست قرار دارد. بقایای این کاخ تاریخی و باشکوه و شهر قدیمی وایسگراد، مقصدی عالی برای یک سفر یک روزه از پایتخت است. این کاخ ابتدا به دستور چارلز اول ساخته شد زمانی که او و دربارش در سال ۱۳۱۶ به وایسگراد نقل مکان کردند. صد سال بعد این کاخ گسترش پیدا کرد و به عنوان یکی از بهترین کاخ‌های اروپا شناخته می‌شد. این کاخ به خاطر عظمت و شکوه و چشم‌اندازهای زیبا بر فراز رود دانوب، مورد توجه گردشگران قرار دارد

تپه‌های بودا

راهنمای سفر به مجارستان

علاوه بر آثار تاریخی و فرهنگی، فضاهای باز و پارک‌های متعددی در بوداپست وجود دارد. تپه‌های بودا در حومه‌ی غربی شهر یکی از محبوب‌ترین فضاهای باز این شهر است. این تپه‌ها که بیش از ۵۱۸ متر طول دارند، از طریق مجموعه‌ای از مسیرهای پیاده‌روی جذاب و مسیرهای دوچرخه‌سواری منحصربه‌فرد، قابل دسترسی هستند. ایستگاه‌های متعددی در سراسر شهر برای کرایه‌ی دوچرخه وجود دارد. در این مجموعه از غارهای متعدی هم می‌توانید بازدید کنید و از فعالیت‌های تفریحی در فضای سبز لذت ببرید.

رژیم غذایی در مجارستان

غذای مجارستان

راهنمای سفر به مجارستان

در این کشور هم مثل سایر نقاط توریستی دنیا، کافه‌ها و رستوران‌های متعددی وجود دارد. وعده‌های غذایی معمولا مفصل هستند. غذا خوردن در رستوران‌ها معمولا مقرون‌به‌صرفه است. با ۲۰۰۰ فورینت می‌توانید غذای خوبی به همراه نوشیدنی بخورید. سوپ‌ها و وعده‌های غذایی مختصرتر کمتر از ۶۰۰ فورینت قیمت دارند
برای خارجی‌هایی که به مجارستان سفر می‌کنند، یکی از محبوب‌ترین غذاهای محلی، گولاش (goulash) است؛ خوراکی متشکل از گوشت و سیب‌زمینی است که با پاپریکا سرو می‌شود.
مجارستانی‌ها عاشق این هستند که انواع گوشت را به پودر سوخاری آغشته کنند و در روغن سرخ کنند و در کنار پنیر فراوان نوش جان کنند. به همین دلیل، تنوع غذایی در رستوران‌ها برای گیاه‌خواران محدود است و به سالاد و استارتر محدود می‌شود.
صبحانه‌ی مجارستانی‌ها غنی از پروتئین است. پنیر، تخم مرغ، سالامی به اضافه‌ی نان و مربا، صبحانه‌ی رایج اهالی این کشور را تشکیل می‌دهد. قهوه‌خانه‌های زیادی در مجارستان وجود دارند که در آنها می توانید انواع قهوه را در وعده‌ی صبحانه سفارش دهید.

بهترین زمان برای سفر به مجارستان

بیشتر گردشگران مجارستان، فصل تابستان را برای سفر انتخاب می‌کنند و این فصل در بین گردشگران محبوب‌ تر است چرا که ۹ تا ۱۰ ساعت در روز هوا روشن است و البته گاهی بادها و طوفان‌های کوتاه و شدید وجود دارد. رطوبتی که عامل این شرایط است در بوداپست آزاردهنده است. در سایر بخش‌ها، آب‌و‌هوا مطبوع و ملایم است.
فستیوال‌های بهاری و تابستانی در بوداپست، جاذبه‌های گردشگری و ویژگی‌های منحصربه‌فرد غذایی، باعث می‌شوند که بسیاری از افراد این دو فصل را هم برای سفر به این شهر انتخاب کنند و در واقع این شهر بیشتر ایام سال مسافر دارد. اما سایر بخش‌های این کشور، جاذبه‌های کمی در فصل زمستان دارند و آب‌و‌هوای آنها تا اواخر بهار، چندان مطبوع نیست. ماه مه، گرم است ولی بارندگی دارد و بهترین زمان برای دیدن Danube Bend، دهکده‌ی Tihany و شهر سوپرون (Sopron) است قبل از اینکه سیل جمعیت گردشگران از راه برسد. ماه ژوئن، گرم‌تر و خشک‌تر است. جمعیت گردشگران مجارستان در تابستان بیشتر است. البته در تابستان هم نواحی روستایی و کمتر شناخته شده، گردشگران کمتری دارند حتی در فصل‌های شلوغ سال.

رستوران ها

آلاباردوس (Alabardos)
آلاباردوس

ساختمان این رستوران یک بنای ۴۰۰ ساله به سبک گوتیک است. صرف غذاهای محلی در این رستوران که یک رستوران بسیار گران محسوب می‌شود بدون شک تجربه‌ای تاریخی و بسیار به‌یادماندنی است. هدف صاحب رستوران زنده کردن برخی غذاهای فراموش‌شده‌ی مجارستانی است. غذای عالی، موسیقی زنده، نور شمع، تزئینات خاص با سفال‌های زیبا آلاباردوس را به مکانی عالی برای یک شام رمامنتیک تبدیل کرده است.
منوی رستوران شامل دو کورس اصلی است که در هر کورس غذاهای مختلفی سرو می‌شود. این رستوران برای صرف غذاهای محلی، قرارهای عاشقانه، قرارهای کاری و گروه‌های پرجمعیت مناسب است.

آلاباردوس

امکانات: رزرو میز، صرف غذا در فضای باز، میز خصوصی، دسترسی به ویلچیر.
ساعت کار: هر روز بجز شنبه‌ها از ساعت ۷ عصر تا ۱۱ شب. شنبه‌ها از ساعت ۱۲ ظهر تا ۳ بعد از ظهر و از ۷ عصر تا ۱۱ شب.

آرانی کاویار (Arany Kaviar)
رستوران ارانی

 

راهنمای سفر به مجارستان

آرانی که از رستوران‌های خیلی گران و مجلل محسوب می‌شود غذاهای روسی سرو می‌کند. دکور زیبا، کارکنان مودب، غذا و نوشیدنی عالی چیزهایی هستند که در این رستوران تجربه می‌کنید. این رستوران برای قرارهای کاری و رمانتیک مناسب است.
ساعت کار: هر روز از ساعت ۱۲ ظهر تا ۲:۳۰ بعد از ظهر و از ساعت ۶ عصر تا ۱۱:۳۰ شبها

هزینه‌های معمول در مجارستان

هزینه‌ی روزانه در مجارستان برای سفر ارزان، در حدود ۱۲۰۰۰ فورینت است که شامل ۳۰۰۰ تا ۶۵۰۰ فورینت برای اقامت در خوابگاه، ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ فورینت برای غذا خوردن در رستوران ارزان یا سلف سرویس و ۷۰۰ فورینت برای بازدید از جاذبه‌های گردشگری مثل موزه‌ها است
هزینه‌ی روزانه برای سفرهای میان‌رده بین ۱۲۰۰۰ تا ۳۵۰۰۰ فورینت است. این هزینه شامل ۷۵۰۰ تا ۱۰۰۰۰ فورینت برای اقامت در اتاق اختصاصی یک یا دوتخته، ۳۵۰۰ تا ۷۵۰۰ فورینت بابت غذا و نوشیدنی و ۱۵۰۰ فورینت برای فعالیت‌های تفریحی است.
هزینه‌ی روزانه برای سفرهای گران‌قیمت بیش از ۳۵۰۰۰ فورینت است. این هزینه شامل ۱۶۵۰۰ فورینت برای اتاق دوتخته در هتل خوب، ۱۲۵۰۰ فورینت بابت غذا و نوشیدنی در رستوران خوب و ۳۶۰۰ فورینت بابت بلیط‌های چندمنظوره‌ی فعالیت‌های تفریحی شامل اسپا و پارک آبی است

امکانات اقامتی در مجارستان

در فصل پرگردشگر سال، اماکن اقامتی به سرعت پر می‌شوند. بنابراین اگر قصد دارید در تابستان به مجارستان سفر کنید، حتما باید محل اقامت خود را از قبل رزرو کنید. در مقاصد توریستی اصلی، اقامت در هتل رایج است و در سراسر این کشور، پانسیون‌های خانگی و مهمان‌خانه‌های متعددی وجود دارد.
برای یک اتاق دوتخته در حدود ۸۰۰۰ فورینت باید بپردازید. اگر به دنبال اقامتگاه‌های کم‌ هزینه هستید، خوابگاه‌های دانشجویی انتخاب خوبی هستند. البته این خوابگاه‌ها در ماه‌های جولای و آگوست و آخر هفته‌ها در تمام طول سال قابل کرایه کردن هستند. برای رزرو این خوابگاه‌ها باید با دفاتر گردشگری داخلی هماهنگ کنید.
اتاق‌های خصوصی و آپارتمان‌ها هم انتخاب‌های مقرون‌به‌صرفه‌ای هستند که برای رزرو آنها می‌توانید از طریق آژانس (Ibusz) به گروه مسافرتی گردشگران شیراز ارائه دهنده کلیه امکانان ویزا و رزرواسیون بلیت و هتل در جنوب کشور است.www.holit.ir
اتاق‌های دوتخته در شهرستان‌ها بین ۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰ فورینت قیمت دارند. هتل‌های ارزان‌قیمت معمولا خارج از بوداپست و دورتر از دریاچه‌ی بالاتون قرار دارند. در نواحی اطراف دریاچه، قیمت‌ها در حدود ۳۰ درصد بالاتر است.
هزینه‌ی کمپینگ در اردوگاه‌ها بسته به امکانات آن اردوگاه، متفاوت است. در فصل‌های پرگردشگر، به ازای هر نفر شبی ۸۰۰ فورینت باید بپردازید. این مبلغ در اطراف دریاچه‌ی بالاتون دوبرابر می‌شود

توضیح حمل و نقل

راهنمای سفر به مجارستان

.بوداپست سیستم حمل و نقل ارزان، کارآمد و متنوعی دارد که شامل اتوبوس، مترو، اتوبوس برقی، تراموا، راه آهن شهری (HEV) و قایق می‌شود. با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی بوداپست شما می‌توانید به راحتی و به سرعت به مقصد خود در شهر برسید. در ادامه برای آشنایی با سیستم حمل و نقل عمومی در بوداپسیت با ما همراه باشید.
بلیت
اگر می‌خواهید از سیستم حمل و نقل عمومی بوداپست استفاده کنید همیشه دقت داشته باشید که بلیت‌های معتبر یا بلیت فصلی همراه داشته باشید. این بلیت‌ها را می‌توانید از سراسر شهر مانند ایستگاه مترو، اتوبوس و تراموا و کیوسک‌های خیابانی تهیه کنید. شما می‌توانید از یک بلیت برای تمامی وسایل استفاده کنید فقط دقت کنید که برای هر مسیر باید بلیت معتبر جدید تهیه کنید. با پرداخت مقدار بیشتری میتوانید بلیت‌های تک سفره را از راننده‌های اتوبوس نیز تهیه کنید.
قیمت بلیت : حدودا ۴۰۰۰ تومان

اتوبوس

راهنمای سفر به مجارستان

بوداپست بیش از ۲۰۰ مسیر اتوبوس دارد که بیشتر مناطق شهر و حومه را پوشش می‌دهد. بعضی از مسیرها سرویس سریع‌السیر نیز دارد که با علامت E در ادامه شماره اتوبوس مشخص شده است. مسیرهای اصلی در طول شب هم قابل دسترس است.

مترو

در حال حاضر۴ خط مترو در بوداپست موجود است.
M1 یا خط زرد که بین Vörösmarty tér و Mexikói út است.
M2 یا خط قرمز که بین Déli pályaudvar و Örs vezér tere است.
M3 یا خط آبی که بین Újpest Központ و Kőbánya-Kispest است.
M4 یا خط سبز که بین Kelenföld و Keleti pályaudvar است.
خط زرد قدیمی‌ترین خط مترو در مجارستان و اروپای قاره ای ( اروپا به جز جزیره‌هایش) است. این خط در سال ۱۸۹۶ افتتاح شد. جدیدترین خط نیز خط M4 است که در سال ۲۰۱۴ افتتاح شد. مترو از ساعت ۴:۳۰ تا ۲۳:۳۰ قابل دسترسی است.

راه آهن شهری

HEV

راهنمای سفر به مجارستان

راه آهن شهری بوداپست که HEV نیز گفته می‌شود بیشتر نقاط شهر را به متصل کرده است. مسیر معروف برای گردشگران از Batthyány به Szentendre است. به یاد داشته باشید که اگر از منطقه حمل و نقل عمومی بوداپست خارج شدید به یک بلیت مخصوص برای رفتن به مقصد خود نیاز دارید.

قایق

راهنمای سفر به مجارستان

بوداپست دارای سه خط حمل و نقل دریایی است.
یک بلیت برای حمل و نقل با قایق حدودا ۱۰۰۰۰ تومان است.

تاکسی

شما همیشه می‌توانید در کنار خیابان یک تاکسی بگیرید اما اگر با تلفن یا اینترنت یا با اپلیکیشن رزرو کنید ارزان‌تر تمام می‌شود. گردشگران نباید سوار ماشین هایی که علامت تاکسی ندارند بشوند. حتی اگر روی ماشین علامت تاکسی باشد و در جایگاه تاکسی‌ها ایستاده باشد تا وقتی که اسم شرکت تاکسی رانی روی آن‌ها نبود سوار نشوید. از سال ۲۰۱۳ تمام تاکسی‌ها در بوداپسیت زرد رنگ شده‌اند.

اتوبوس شب

حمل و نقل شبانه بوداپست یکی از بهترین سیستم‌های حمل و نقل در اروپاست. شما می‌توانید به وسیله این اتوبوس‌ها حتی سریع‌تر از روز، به هرجای شهر بروید. این اتوبوس‌ها حدودا از نیمه شب تا ۴ صبح کار می‌کنند و شماره‌هایشان با ۹ شروع می‌شود.

اطلاعات ضروری

اختلاف ساعت با تهران
مجارستان در منطقه‌ی زمانی UTC/GMT +1 hour قرار دارد که ۲ ساعت و نیم از تهران عقب‌تر است.
زبان رسمی
مجاری
واحد پول
فورینت (HUF) برابر با ۱۲/۹ تومان

شماره‌های اضطراری

شماره‌ی ۱۱۲ شماره‌ی اضطراری چندمنظوره در مجارستان است که علاوه بر زبان مجاری، تماس‌ها به زبان‌های انگلیسی، آلمانی و در برخی مناطق به زبان رومانیایی پاسخ داده می‌شوند. اپراتور ۱۱۲ به طور متوسط در کمتر از ۶ ثانیه پاسخگو است و در کمتر از ۳ ثانیه موقعیت تماس‌گیرنده را ردیابی می‌کند.
کد کشور
۳۶+
از همین شماره در تمام اتحادیه اروپا می‌توان به عنوان شماره اضطراری چندمنظوره استفاده کرد
شماره‌های اختصاصی اضطراری دیگر در مجارستان عبارتند از:
آمبولانس و فوریت‌های پزشکی: ۱۰۴
آتش‌نشانی و امداد و نجات: ۱۰۵
پلیس: ۱۰۷
جهت رانندگی: راست
فهرست فرودگاه‌های بین‌المللی
فرودگاه بین‌المللی بوداپست فرنک لیست
فرودگاه بین‌المللی دبرسن
فرودگاه بین‌المللی سالفرملیک


تورهای مجارستان از شیراز

تور مجارستان از شیراز

 

 

برچسپ ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ارسال نظر

اولین نفری باشید که نظر می دهد. “راهنمای سفر به مجارستان”

8 + نه =