راهنمای سفر به باکو

راهنمای سفر به باکو

راهنمای سفر به باکو

مختصری از باکو

ردپای انسان در منطقه باکو به دوران پارینه‌ سنگی بازمی‌گردد. از عصر برنز، حکاکی‌هایی بر سنگ در بائیل و مجسمه برنزی یک ماهی کوچک در قلمرو شهر کهن باکو به دست آمده‌ است که مؤید تأسیسات انسانی در محدوده فعلی شهر باکو در همان دوران هستند. پریسکوس، تاریخ‌نگار قرن پنجم میلادی برای اولین بار به آتش‌های باکو اشاره کرده است. آتش‌های نامیرایی که باکو را به یکی از مراکز اصلی زرتشتی مبدل ساخته بود.

راهنمای سفر به باکو

تاریخچه باکو

اردشیر اول ساسانی دستور داده بود تا آتش خاموش نشدنی اورمزد را در آتشکده‌های شهر برافروزند.بین قرون دوازده و چهارده میلادی حصار مستحکمی به دور شهر کشیده شد و استحکامات داخلی آن نیز ارتقا یافت. برج دختر، قلعه‌های رامانا، نارداران، شاگان و مردکان و صبایل در همین دوران بنا گردیدند. بزرگ‌ترین مشکل در این دوران پیشروی دریای خزر به ساحل بود که بخش بزرگی از شهر را در خود فرو برد و قلعه صبایل در قرن چهاردهم کاملاً غرق گردید.در طول جنگ ایران و روس، باکو بارها بین آن‌ها ردوبدل شد و درنهایت در سال ۱۸۱۳ و بر مبنای معاهده گلستان به امپراتوری روس پیوست.رونق نفتی در اواخر قرن نوزدهم به گسترش باکو منجر شد و رشد جمعیت آن از پاریس، لندن و نیویورک نیز فزونی گرفت. اولین سکوی نفتی جهان به نام سنگ‌های سیاه در ۱۹۴۷ در سواحل باکو تأسیس شد.فاصله زمینی با ایران فاصله زمینی از مرز ایران (شهر آستارا) تا شهر باکو حدود ۴۰۰ کیلومتر (تقریباً ۴ ساعت راه زمینی و ۵۰ دقیقه هوایی از فرودگاه امام خمینی تهران) است.

آب و هوا در باکو

میانگین هوا در طول سال ۱۴.۲ سانتی گراد که با میانگین دمای زمنی در حالت خشکی تطبیق دارد. تابستانهای گرم و مرطوب و زمستان های سرد و مرطوب را داراست.با این حال به دلیل وجود دریای خزر دارای آب و هوای خوب و مطبوعی است.

راهنمای سفر به باکو

زبان گفتگو

زبان انگلیسی و روسی در بسیاری از مکانها در باکو مورد استفاده است و یا متوجه می شوند. زبان ترکی /آذری نیز مورد استفاده است. اما مطمئن باشید که بیشتر از نیمی از افراد زیر ۳۵ سال، تسلط کامل بر زبان انگلیسی دارند، پس نگران برقراری ارتباط نباشید. همچنین می توانید یک کتاب راهنمای زبان نیز همراه داشته باشید.

جاذبه های گردشگری

در شهر قدیمی شاهد جاذبه های گردشگری فراوانی خواهید بود که توصیه می کنیم پیاده و قدم زنان به بازدید بروید.

کاخ شاهان شیروان:

راهنمای سفر به باکو

همه روزه از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ غروب میزبان بازدیدکنندگان است. کاخ های به جا مانده از قرون وسطا که هر مسافری باید آنها را ببنید. بهتر است به این مکانها همراه با راهنمای تور بروید.

برج دوشیزه:

راهنمای سفر به باکو

برجی که در میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسیده است.همه روزه از ۱۰ صبح تا ۷ غروب میزبان بازدیدکنندگان است. برجی مرموز و عجیب و غریب که بین قرن ۷ تا ۱۲ ساخته شده است که مشخص نیست به عنوان چراغ راهنمای آتشی، غنی سازی دفاعی، رصد خانه، معبد و یا مکانی برای زرتشتیان بوده است.

شبه جزیره آبشرون:

راهنمای سفر به باکو

خارج از شهر واقع شده اما از طریق وسایل حمل و نقل عمومی به راحتی در دسترس است.همچنین در طول مسیر نیز می توانید شاهد مناظر زیبا باشید.

معبد آتشگاه:

راهنمای سفر به باکو

به راحتی از طریق مترو قابلیت دسترسی دارد.برای عکاسی می تواند مکانی جالب باشد

ینار داغ:

راهنمای سفر به باکو

کوهی که به صورت مدام از هزاران سال پیش در آتش است. دریچه های گاز طبیعی موجود در این کوه از هر دو طرف آنرا احاطه کرده است و حتی در باران نیز خاموش نمی شود.

موزه و گالری ها

راهنمای سفر به باکو

باکو دارای موزه و گالری های فراوانی است که به تریتب: موزه ملی آذری، موزه تاریخی تقیه، فرش لطیف کریموف و موزه هنرهای کاربردی،

رستورهای برتر در باکو

راهنمای سفر به باکو

کلوپ موغام

کلوپ موغام متخصص در طبخ غذاهای آذری، خاورمیانه‌ای و ترک است و در یک ساختمان تاریخی دوطبقه قرار دارد که زمانی قلعه شهر قدیمی باکو بوده است. این ساختمان آنتیک با طراحی داخلی قدیمی دارای فضایی عالی است و حال و هوای آن با اجرای موسیقی زنده بهتر نیز می‌شود

رستوران افسانه شرقی

رستوران افسانه شرقی در طبقه چهارم هتلی به همین نام واقع شده و دارای منویی گسترده با بهترین غذاهای اروپایی است. افسانه شرقی فضایی دوستانه و دنج داشته و خدماتی عالی به همراه شامی مبسوط ارائه می‌دهد. این رستوران دیدی عالی مشرف به شهر و دریای مازندران دارد.

زاکورا

زاکورا یک رستوران ژاپنی لوکس است که طراحی خارجی آن ساده بوده و طراحی داخلی آن به‌روز و مدرن است. می‌توان طعم انواع غذاهای ژاپنی را در این رستوران امتحان کرد. میهمانان می‌توانند در سالن مجزا یا در کنار ویترین شیشه‌ای آشپزخانه غذای خود را میل کرده و نحوه آماده شدن سوشی توسط یک آشپز حرفه‌ای را ملاحظه کنند. منوی رستوران حیرت‌انگیز است و خوراک مار نیز در آن دیده می‌شود.

فعالیت ها در باکو

تجربه تورهای قایقی باکو که بسیار پرطرفدار است، تئاتر ،اجرای اپرا و باله ،پارک آبی باکو ،مرکز سرگرمی های باکو که مجهز به بولینگ ، باشگاه ، مراکز خرید ، رستوران و ….می باشد،آبگرم در پارک هایت باکو و خیلی چیزهای دیگر را از دست ندهید.

حمل و نقل در باکو

راهنمای سفر به باکو

رفتن به باکو با قطار و اتوبوس

قطار به صورت شبانه از کشورهای مختلف در حال رفت و آمد است. ساعت هایی که در مسیر خواهید بود، بسته به مسافت متغییر است. همچنین اتوبوس بین المللی نیز از ایران ، تفلیس و ترکیه وجود دارد.نرخ اتوبوس نسبت به دیگر وسایل قطعا مقرون به صرفه تر خواهد بود.

رفتن به باکو با کشتی

کشتی بین باکو و روسیه، ایران، قزاقستان و ترکمنستان هر چند روز یکبار رفت و آمد دارد.البته قبل از سفر نسبت به دریافت ویزا و نیاز به آن باید تحقیق کنید و مطمئن شوید.

وسایل حمل و نقل درون شهر

شهر مجهز به هرگونه وسیله نقلیه ای می باشد. به دلیل ترافیک سنگین در سطح شهر پینهاد ما این است که به جای اجاره ی خودرو از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید.یک راه دیگر استفاده از دوچرخه است.می توانید این دوچرخه را با سپردن یک کارت، اجاره کنید و به سطح شهر بروید. البته باید بدانید که برای رفت و آمد دوچرخه ها، راه مخصوص در نظز نگرفته اند، پس حسابی مراقب باشید.

راهنمای سفر به باکو

قوانین و مقررات مترو در باکو

رفت و آمد از طریق مترو تقریبا به همه جای باکو امکان پذیر است و هزینه ی آن نیز مقبول می باشد اما دارای قوانین و مقرراتی است که باید بدانید.هنگام ورود، وسایل شما توسط کارکنان بررسی می شود، پس همکاری لازم را داشته باشید. احترام به صف و رعایت آن چندان مورد اهمیت مردم نیست و شلوغی جمعیت و فشار بسیار دیده می شود.اما شما مانند دیگران نباشید و سعی کنید منتظر قطار بعدی بمانید

شماره تلفن های ضروری باکو

آتش نشانی : ۱۰۱

پلیس : ۱۰۲

آمبولانس : ۱۰۳

سازمان گاز : ۱۰۴

سازمان برق : ۱۹۹

خدمات مهاجرتی کشور : ۹۱۹

ساعت گویا : ۱۰۶

اطلاعات فرودگاه : ۴۹۷۲۷۲۷

مرکز مدیریت بحران : ۱۱۲

هواپیمایی آذربایجان : ۵۹۸۸۸۸۰

برچسپ ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ارسال نظر

اولین نفری باشید که نظر می دهد. “راهنمای سفر به باکو”

چهار × 4 =