راهنمای سفر به دبی

راهنمای سفر به دبی- امارات- گردشگران شیراز

راهنمای سفر به دبی

راهنمای سفر به دبی

دبی یکی از شهرهای کشور امارات متحده عربی است. این شهر از نظر موقعیت جغرافیایی در جنوب کشور ایران و در پیرامون خلیج فارس و در شبه جزیره عربستان قرار دارد. دبی بزرگ ‌ترین شهر کشور امارات نیز می ‌باشد. نخستین اشاره‌های تاریخی در دبی از سال ۱۰۹۵ میلادی ثبت شده ‌است و نخستین نشانه‌های شهرسازی در دبی به سال ۱۷۹۹ باز می گردد.

تاریخچه دبی

دبی در سال ۱۸۳۳ میلادی توسط  شیخ مکتوم بن بطی بن سهیل آل مکتوم به ‌طور رسمی به عنوان یک شهر بنیان گذاری شد. جایگاه جغرافیایی مهم این شهر، سبب گشت تا در قرن بیستم به یکی از  بنادر مهم تبدیل گردد. در سال ۱۹۶۶ و با کشف نفت در دبی، دبی و کشور قطر تصمیم به راه‌ اندازی یک واحد پولی جدید بنام «مجلس نقد قطر و دبی»، به جای «روپیهٔ خلیج» که پیش از این پول رایج بود گرفتند. کشف این مهم منجر شد تا کارگران خارجی برای کار به سرعت به این شهر  نقل مکان کنند به‌نحوی ‌که در مدت بسیار کمی ۳۰۰ درصد جمعیت آن افزایش یافت واین شهر  را به یکی از منابع مهم جهانی نفت مبدل کرد.

راهنمای سفر به دبی

موقعیت جغرافیایی

دبی جدید از زمانی که بریتانیا آن را ترک کرد در سال ۱۹۷۱ شروع به شکل گرفتن کرد. در این زمان، دبی به همراه ابوظبی و ۴ شیخ ‌نشین دیگر کشور امارات متحده عربی را پایه‌گذاری کردند. حدود یک سال بعد شیخ‌نشین رأس‌الخیمه به کشور امارات پیوست اما قطر و بحرین تصمیم گرفتند که هرکدام یک کشور خودکفا و مجزا باشند. در سال ۱۹۷۳ میلادی درهم امارات تحت عنوان واحد پولی رسمی امارات معرفی شد و به این ترتیب دبی و قطر اتحادیهٔ پولی بین خود را منحل کردند.

وضعیت اقتصادی

با شروع جنگ خلیج فارس در سال ۱۹۹۰ سرمایه‌ داران و تاجران پول‌ها و دارایی‌های خود را از این شهر خارج کردند که باعث شد اوضاع اقتصادی این شهر برای مدتی بحرانی بشود اما با دگرگونی فضای سیاسی، دوباره رونق خود را به دست آورد.امروزه دبی به عنوان یک شهر جهانی و بازرگانی موفق و مهم در منطقه جای خود را پیدا کرده‌است. اگرچه اقتصاد دبی با صنعت نفت رشد کرد اما بیشتر درآمد دبی از منطقه آزاد جبل علی، فروش ملک به شهروندان خارجی در مناطق آزاد، اعطای اقامت، صدور دوباره کالا، ترانزیت مسافر و کالا و همچنین قسمت بزرگی نیز از گردشگری و دیگر خدمات مالی و بازرگانی تأمین می‌شود. دبی به تازگی توجه جهانیان را از راه ساخت و سازهای بزرگ و همین‌طور رویدادهای تفریحی و ورزشی هیجان‌انگیز به خود جلب کرده‌است.

راهنمای سفر به دبی

جاذبه های تاریخی

پارک‌های شهر دبی:

Wild Wadi Water Park

دبی بوستان‌های فراوانی دارد که می‌توان به پارک‌های زیر اشاره کرد : پارک خور، پارک صفا، پارک مشرف، پارک جمیرا، پارک القوز، پارک زعبیل، پارک الوصل، پارک باغ وحش، پارک ممزر: (این پارک در اقصی شرق دبی، و در مرز امارت شارجه قرار دارد)

ساعت زندگی در دبی

ساعات زندگی و روزمره گی در دبی مانند خیلی از کشورهای همسایه و کشورهای اطراف دریای مدیترانه می باشد. مردم عادت به خواب نیمروز و خوردن شام در ساعت های آخر شب دارند.اهمیت به ساعات کاری نیز کمی در دبی  با سایر کشورهای پیشرفته متفاوت می باشد. بنابراین اگر  ساعت قرار و ملاقات کاری شما به تاخیر افتاد تعجب نکنید. تعطیلات آخر هفته نیز در این جا مفهوم ندارد اگرچه جمعه به عنوان یک روز مقدس همیشه تعطیل می باشد. تعطیلات آخر هفته برای دفاتر دولتی و مدارس روزهای پنج شنبه و جمعه می باشد. بعضی از شرکت های خصوصی نیز بعد از ظهر پنج شنبه و روز جمعه تعطیل می باشند .

جشنواره خرید دبی

shopping center in dubie

این فستیوال هر ساله به مدت یک ماه از ژانویه شروع می‌شود. این فستیوال کل دبی را به یک مرکز خرید تبدیل می‌کند. علاوه بر آن، این فستیوال دربرگیرنده برنامه‌های موسیقی، نمایشگاه‌های هنری و رقص محلی می‌باشد.

مرکزهای معروف خرید در دبی

گردشگری فرهنگی

برای کسانی که به دیدن دبی می روند، بعد از خرید، فرهنگ مردم دبی است که در جایگاه دوم جذابیت است. منظره هایی از فرهنگ گذشتگان دبی در حالی که این فرهنگ تحت سلطه سرعت سریع پیشرفت اقتصادی شده می‌تواند در مناطق اطراف نهرها دیده شود. ساختمان‌های اطراف نهر نشانگر یک شهر قدیمی است. دهکده غوص (قریة الغوص) و دهکده میراثی (قریة التراث)، ماهیگیری و یافتن مروارید را به نمایش می‌گذارد. از دیگر جاذبه‌ها می‌توان به خانه شیخ سعید المکتوم، موزه دبی و منطقهٔ بستکیه و روستای حتی اشاره کرد. تاریخ این روستا به دو تا سه هزار سال قبل برمی‌گردد و شامل ۳۰ ساختمان است و در ۱۱۰ کیلومتری جنوبی شهر دبی در قلب کوه‌های حتی و در امتداد رشتهٔ کوه حجر واقع شده‌است. موزه دبی در سال ۱۹۷۱ میلادی به منظور نمایش سبک زندگی سنتی دبی ایجاد شد و مجموعه ای از عتیقه‌جات و مصنوعاتی است که از کشورهای آفریقایی و آسیایی از طریق تجارت به دبی وارد شده‌اند. مسجد شندغه نیز ۲۰۰ سال قدمت دارد.

مناطق گوناگون

dubai tour with gardeshgaran group

منطقهٔ صنعتی دبی جبل علی نام دارد که از کشورهای زیادی از جمله چین و تایوان و تایلند در آن برای تولید به عنوان منطقهٔ کاملاً آزاد در آن جمع شده‌اند.

منطقهٔ آموزشی دبی در غرب و دورترین نقطهٔ بر دبی قرار دارد. اسم این شهر «شهرک دانش» است. دبی دارای دانشگاه تقریبا معروفی به نام دانشگاه آمریکایی است که در نزدیکی شهر دانش قرار گرفته است.

شهر اینترنتی و شهر رسانه نیز در انتهای خیابان ساحلی و زیبای جُمیرا  قرار گرفته‌اند.

بستکیه. یکی از مناطق مهم و تاریخی این شهر است.

بزرگ‌ترین مرکز خرید دنباله دار دبی به نام مرکز تجاری تفریحی دبی می‌باشد. همچنین ساختمان دیگری که برنامه‌ریزی شده تا دبی را به یک منطقه مرکزی تجاری تبدیل کند، خلیج تجاری است. جایی که زمانی‌که تمام شود، حدود ۵۰۰ آسمان خراش را در حوالی منطقه الحاقی دست‌ساز Dubai Creek به نمایش می‌گذارد.

بر دبی:

راهنمای سفر به دبی

بر دبی توسط پیش آمدگی خلیج فارس به داخل خشکی که مشابه رودخانه‌است و خور نامیده می‌شود به دو قسمت تقسیم شده‌است، قسمت غربی این تقسیم که قسمت قدیمی تر شهر است بر دوبی نامیده می‌شود، اما قسمت شرقی آن بر دیره نامیده می‌شود.

تور های دبی

شرکت های زیادی در دبی تورهای مختلف درون شهری و خارج از شهر را ارائه می کنند. این تورها برای مسافرانی که می خواهند در طی مدت زمان کوتاهی از کشور دبی دیدن کنند و کسانی که دسترسی به وسیله نقلیه شخصی ندارند، بسیار مفید خواهد بود. این تورها می توانند از یک تور نیمروز گردش در شهر تا یک تور شبانه دیدار از صحرا متغیر باشند. در تورهایی که بصورت تمام روز هستند یا تورهای هنگام غروب و شب معمولا خدمات غذا نیز ارائه می گردد اما در تورهای نیمروز، شما قبل از وعده ناهار به هتل بازگردانده می شوید. هزینه تورها معمولا برای تور یک ساعته از خور حدودا ۵۰ درهم، برای یک تور نیمروز گشت شهری حدود ۱۱۰ درهم و برای یک تور شبانه صحراگردی در حدود ۳۵۰ درهم می باشد. در روز تور شما را از درب هتل یا محل اقامت خود به محل تور منتقل می کنند. تورها معمولا در زمان تعیین شده آغاز می شود. اگر قصد   استفاده از تور صحرا را دارید، حتماً لباس مناسب  نخی ، خنک و راحت، عینک آفتابی و کلاه مناسب به همراه داشته باشید. دمای هوا در صحرا بعد از غروب آفتاب می تواند به مقدار بسیار زیادی کاهش پیدا کند لذا به همراه داشتن لباس گرم نیز توصیه می شود. ایمنی تورها نیز بسیار خوب و در حد مطلوب می باشد.

تور صحرا

راهنمای سفر به دبی

این تور یکی از معروف ترین تورهای دبی می باشد. هدف اصلی  ارائه این تور، به نمایش گذاشتن چهره واقعی کویر و زندگی صحرا نشینان به توریست ها می باشد. مدت زمان این تور می تواند از چند ساعت تا چند روز متفاوت باشد. در رایج ترین تور شما حدود ساعت ۳ یا ۴ بعد از ظهر به طرف صحرا حرکت کرده و در اولین قسمت با ماشین های چهار محور (۴WD) به گردش در میان تپه های شنی کویر می پردازید. سپس به یک کمپ می رسید که به صورت سنتی ساخته شده است. از دیگر برنامه های  این تور صرف شام و نوشیدنی، استفاده از بوفه بصورت کامل، موسیقی و رقص عربی در زیر آسمان زیبای کویر می باشد. مدت زمان این تور با بازگشت به شهر در حدود ساعت ۱۰ شب پایان می یابد. در تورهای یک روزه و یا چند روزه، برنامه هایی از قبیل دیدار از وادی ها و روستاها، مزارع پرورش شتر در کویر، دیدار از کوه های حجر، دیدار از منطقه زیبا و خوش آب و هوای  حتا، شنا در استخرها و چشمه های این منطقه زیبا، توقف در هتل حتا، صرف غذا در هتل حتا واقع در این منطقه زیبا و استفاده از امکانات  تفریحی و ورزشی آن، بلزدید از کهن ترین مسجد امارات و حضور در جمعه بازار در نظر گرفته شده است.

تور اتوبوس شگفت انگیز دبی

راهنمای سفر به دبی

این تور برای نخستین بار در خاورمیانه ارائه می شود. شما سوار بر یک اتوبوس می شوید، ابتدا گردشی در شهر خواهید داشت و سپس سوار بر همان اتوبوس وارد خور دبی می شوید و ساعتی را به گردش بر روی این خور می پردازید. داخل این اتوبوس به امکانات مختلفی نظیر سیستم سرمایشی مجهز گردیده است. سایر تجهیزات ایمنی مانند جلیقه نجات و غیره برای استفاده در مواقع ضروری نیز در این اتوبوس تعبیه گردیده است. یک راهنما در طول سفر اطلاعات جالبی را در اختیار شما قرار خواهد داد. هزینه این تور برای افراد بزرگسال ۹۵ درهم و برای کودکان ۶۵ درهم می باشد.

بهترین زمان ممکن برای سفر

از آنجایی که فصول دبی به دو فصل گرم و گرم‌تر تقسیم می‌شود، بهترین زمان برای سفر به این شهر حد فاصل ماه‌های نوامبر تا مارس است. در طی این ماه‌های به اصطلاح زمستانی، آب و هوای دبی به نسبت مطبوع‌تر می‌شود. این در حالی است که در این زمان از سال نیز، از انبوه گردشگران کاسته نمی‌شود.

رستوران ها

یکی از رستوران ها به نام المنتها است، که در ارتفاع ۲۰۰ متری واقع شده و منظره ای از دبی را به نمایش می گذارد و توسط یک پایه از هر دو طرف دکل محافظت می شود و توسط یک آسانسور شیشه ای دسترسی به آن ممکن می باشد.

رستوران دیگر المحاره (به معنی صدف) می باشد که برای رفتن به این رستوران از طریق یک  وسیله که به شکل زیر دریایی شبیه سازی شده امکان پذیر است و در طی مسیر آکواریوم های زیبایی به معرض دید می گذارد. این آکواریوم ها حجم بیش از یک میلیون لیتر آب  را در برمی گیرند . این رستوران یکی از ۱۰ رستوران برتر دنیا می باشد. این رستوران ها در هتل برج العرب قرار دارند. این هتل دارای ۶۰ طبقه است و معمار آن Atkins Middle East می باشد. ستون بندی این هتل تا ۴۰ متر زیر دریا می باشد. برج العرب بزرگتر از برج ایفل است و تنها ۶۰ متر از Empire State Building در آمریکا کوتاهتر است. تمام پرده ها، چراغ ها و سیستم تهویه هوا با یک دکمه به کار می افتند. تمام کانال ها به دوربین مدار بسته متصل هستند و مهمان می تواند ببیند که چه کسی پشت در است. هر سوئیت یک لپ تاپ، اسکنر و پرینتر مخصوص به خود را دارد.

گردشگری در دبی:

گردشگری یکی از استراتژی های مهم امارت دبی برای سرازیری دلار به امارات متحده می باشد. گردشگری دبی مبتنی بر خرید است گر چه جذابیت های مدرن وتاریخی نیز دارد.

حمل ونقل:

راهنمای سفر به دبی

دبی در محل تلاقی اروپا ، آسیا و آفریقا واقع شده که موجب دسترسی آسان به آن می باشد. بیشتر پایتخت ها و شهرهای مهم پروازهای مستقیم به دبی را دارند. بیش از ۸۰ خط هوایی به فرودگاه بین المللی دبی می رود و از آنجا برمی گردد که موجب شده یکی از شلوغ ترین فرودگاه هاى دنیا شود.

مقررات ورود:

بیشتر مسافران باید ویزا برای ورود داشته باشند. اما شهروندان تعدادی از ایالات در اروپا و جاهای دیگر (شامل استرالیا و زلاند نو) می توانند مهر اجازه ی ورود را روی پاسپورتشان به محض ورود تا ۹۰ روز داشته باشند. بازدیدکنندگان از ملیت های دیگر باید از ضمانت ساکنان امارات متحده یا یک شرکت یا هتلی که مجوز آن صادره از امارات متحده است برخوردار باشند و تا ۳۰ روز اجازه اقامت دارند.

اطلاعات کلی در مورد دبی :

دبی در سال ۱۸۳۰ یک آبادی کوچک بود با ساکنینی که از راه ماهیگیری، استخراج مروارید و کشاورزی در مقیاسی کوچک امرار معاش می کردند. در آن زمان، دبی توسط شاخه ای از قبیله بنی یاس از وادی لیوا در جنوب، جایی که هم اکنون شهر ابوظبی قرار دارد، اداره می شد. خانواده آل مکتوم که اکنون نوادگان آن ها کشور را اداره می کنند، رهبری این قبیله را به عهده داشتند. تا سال ۱۸۰۰ تغییر خاصی در دبی بوجود نیامد تا اینکه شیخ مکتوم بن حشر آل مکتوم، حاکم وقت، معافیت های مالیاتی را برای تجار خارجی وضع نمود و این باعث گردید تا تاجران بسیاری محل تجارت خود را  به دبی منتقل نمایند. در سال های بعدانگلیس یک خط کشتیرانی بین  کشورهای دبی و هند و سایر بنادر مهم منطقه برقرار نمود

اطلاعات ضـروری در سفر به دبی :

اگر در مدت اقامت در دبی نیاز به ویزیت پزشک پیدا کردید ، دو گزینه در اختیار شما است: خصوصی یا دولتی . اگر که بیمه پزشکی داشته باشید ، می توانید به بیمارستان های که خصوصی هستند مراجعه نمایید و درصورتیکه حاضر به مراجعه به بیمارستان های دولتی هستید ، می توانید به بیمارستان های از جمله راشد (۰۴۳۳۷۴۰۰۰) که بیمارستان اصلی اور‍ژانس در دبی می باشد واقع در کنار خور دبی ، یا به بیمارستان ایرانی (۰۴۳۴۴۰۲۵۰)  واقع در جاده الوصل مراجعه فرمایید . اگر نیاز به آمبولانس پیدا کردید ، برای خدمات اورژانسی شماره ۹۹۹ را بگیرید ، و یا اینکه اگر وضعیت چندان بد نیست و می توانید خودتان به آنجا بروید هزینه درمان در بیمارستان راشد برای همه اورژانس ها رایگان می باشد و مشاوره با پزشک حدودا  ۱۰۰ درهم هزینه دارد ،داروهای تجویز شده توسط پزشکان را می توانید از هر داروخانه ای خریداری کنید . بیمارستان ایرانی برای مشاوره پزشکی ۵۰ درهم می گیرد و معمولاً خرید دارو از داروخانه بیمارستان رایگان است . در صورتی که احتیاج به خدمات پزشکی برای کودکان داشتید بیمارستان الوصل (۰۴۳۲۴۱۱۱۱)  یکی از بهترین مراکز پزشکی، مراقبت اطفال در خاورمیانه است  و نزدیک به تقاطع وافی واقع شده است

پول رایج

درهم و دینار میباشد

سوغات معروف

سالانه میلیون ها توریست و جهان گرد از گرداگرد هستی مسافرت می کنند و هر کس هم انگیزه ی مخصوص به خودش دارد، اما یکی از نکاتی که در همه ی سفرها مشترک و حائز اهمیت است سوغات و اشیای شاخص آن منطقه می باشد.

سوغات هایی که همیشه سفر را در ذهنمان جاویدان می کنند و هدیه دادن آن ها به اقوام و اطرافیان اسباب شادمانیشان را فراهم می نماید. مسائلی که پیش از سفر به مکانی نو اغلب با آن روبه رو هستیم عدم آشنایی کافی با صنایع دستی و یا سوغات ناب منطقه است.

کارناوال سعی دارد شما عزیزان را با تحفه های بی همتای مناطق گوناگون ایران و جهان آشنا کند، پیش از این هم با بسیاری از اشیا و یا ره‌آوردهای خاص جهان آشنا شدیم، در حقیقت سوغات فرهنگ و رسوم یک ملت را در خود جای داده است؛ حال می خواهد یک کلاه ساده باشد یا جواهرات گران قیمت.

امارات متحده ی عربی و بخصوص شهر دبی مملو از مراکز خرید، بازار و فروشگاه های رنگارنگ است که گردشگران را گیج و مبهوت خود می کند. می خواهیم در این مطلب با برجسته ترین سوغات دبی آشنا شویم.

راهنمای سفر به دبی

قبل از آشنایی با سوغات دبی، خوب است با برخی از مراکز خرید در دبی که کارناوال قبلا به آن ها سفر کرده است، آشنا شوید:

مرکز خرید سیتی سنتر دیره دبی

مرکز خرید مارینا مال دبی

مرکز خرید ابن بطوطه دبی

مرکز خرید دبی مال

میانگین بارندگی

دبی دارای آب و هوا بسیار گرم و خشک می‌باشد. دبی در فصل تابستان بسیار گرم، پر باد و خشک است و به‌طور میانگین دارای دمایی در حدود ۴۰ درجهٔ سانتی‌گراد (۱۰۴ درجهٔ فارنهایت) در روز و ۳۰ درجهٔ سانتی‌گراد (۸۶ درجهٔ فارنهایت) در شب می‌باشد. همچنین در اغلب روزهای سال آسمانی آفتابی مشاهده می‌شود.دبی در فصل زمستان نیز گرم است و به‌طور میانگین دارای دمای ۲۳ درجهٔ سانتی‌گراد (۷۳ درجهٔ فارنهایت) در روز و ۱۴ درجهٔ سانتی‌گراد (۵۷ درجهٔ فارنهایت) در شب می‌باشد.میانگین بارش در دبی ۸۸٫۶ میلی‌متر (۳٫۴۹ اینچ) در سال می‌باشد.

برچسپ ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ارسال نظر

اولین نفری باشید که نظر می دهد. “راهنمای سفر به دبی”