راهنمای سفر به جیپور

راهنمای سفر به جیپور

راهنمای سفر به جیپور

راهنمای سفر به جیپور

راهنمای سفر به جیپور

جیپور، بزرگ ترین شهر و مرکز ایالت راجستان هند، با قلعه ها و قصرهای جذابش به زیبایی هر چه تمام تر گذشته ی پادشاهی و باشکوه خود را به تصویر کشیده است.جیپور زیبا پر از معماری زیبا، فرهنگ غنی، پارچه ها و جواهرات درخشان است که گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به جیپور می کشاند. شهری که به شهر رنگ ها و فستیوال ها معروف است باید هم هر ساله این تعداد جمعیت به خود ببینید اگر می خواهید شما هم گردشگر این شهر شوید قبل از سفر به هند. گردشگران شیراز در این مقال شما را همراهی میکند .  راهنمای سفر به جیپور

با تاریخ و موقعیت جغرافیای جیپور آشنا شویم

جیپور در شمال غربی هند قرار دارد و مرکز ایالت راجستان است. در سال ۲۰۱۱ شهر ۳٫۱ میلیون نفر جمعیت داشت ودهمین شهر پرجمعیت هند بود. جیپور که به شهر صورتی معروف است در ۲۶ کیلومتری دهلی نو قرار دارد و دروازه ای به سمت دیگرشهرهای توریستی ایالت راجستان مثل جوداپور، جیسلمیر، اودی پوراست.  راهنمای سفر به جیپور

 

راهنمای سفر جیپور

اسم این شهر ازموسش «مهاراجه جای سینگ دوم» گرفته شده، کسی که بعد از مرگ پدرش در ۱۱ سالگی به قدرت رسید و در سال ۱۷۲۷ جیپور را تاسیس کرد. «جای سینگ» بعد از مشورت با معماران بسیار برای طراحی شهر، ساخت آن را در سال ۱۷۲۶ شروع کرد و ۴ سالی زمان برد تا خیابان های اصلی و قصرها درست شود. شهر به ۹ بخش مختلف تقسیم شد، ۲ بخش شامل ساختمان های دولتی و قصرها بود و از ۷ قسمت بعدی استفاده ی عمومی می شد. در هنگام پادشاهی «ساوای رام سینگ» شهر به افتخارورود شاهزاده ی ولز به رنگ صورتی رنگ آمیزی شد بعدها خیابان های زیادی در همین رنگ باقی ماندند و به شهر برای همیشه ظاهری صورتی دادند. در قرن ۱۹ جمعیت شهر ناگهان رشد زیادی کرد و به ۱۹۰ هزار نفر رسید.  راهنمای سفر به جیپور

اطلاعات کلی

زبان: هندی و راجستانی  راهنمای سفر به جیپور

واحد پول: روپیه  راهنمای سفر به جیپور

برق: ۲۲۰ ولت و ۵۰ هرتز  راهنمای سفر به جیپور

فرودگاه: فرودگاه بین المللی جیپورکه در ۱۳ کیلومتری جیپور قرار دارد.  راهنمای سفر به جیپور

شماره های اضطراری: پلیس:۱۰۰، اتش نشانی: ۱۰۱، آمبولانس :۱۰۲، در اینکشور شماره ۱۱۲برای موارد اضطراری است.  راهنمای سفر به جیپور

اختلاف ساعت با تهران: ۲ ساعت جلوتر  راهنمای سفر به جیپور

آب و هوای جیپور

آب و هوای جیپپور از نوع نیمه خشک است؛ تابستان از فروردین شروع می شود و تا تیر طول می کشد. ماه های مرداد و شهریور فصل بارندگی های موسمی است وهر سال در این شهر ۶۵۰ ملی لیتر باران می بارد. در زمستان دمای هوا بین ۵ تا ۱۵ درجه سانتی گراد است و خبری از رطوبت نیست اما صبح ها و شب ها مه غلیظی شهر را فرا می گیرد. جیپورتابستان های به شدت گرم وزمستان های سردی دارد.  راهنمای سفر به جیپور

راهنمای سفر به جیپور

بهترین زمان سفر

بهترین زمان سفر به این شهر اکتبر تا مارس (مهر تا اسفند) است.  راهنمای سفر به جیپور

هزینه ها

هزینه های سفر به صورت کلی یک روپیه هند حدود۵۰ تومان است. راهنمای سفر به جیپور

هزینه اقامت:

یک شب ماندن در اتاق هتل ارزان: ۳۰۰ تا ۵۰۰ روپیه

بیشتر هاستل ها فقط برای آقایان هستند و برای یک شب ماندن باید ۱۰۰ روپیه بدهید.

ماندن در هتل های لوکس: ۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰ روپیه

هزینه خورد و خوراک:

غذا در رستوران ارزان: ۱۵۰ روپیه

غذا برای دو نفر در رستوران متوسط: ۵۰۰ روپیه

غذا در رستوران مک دونالد: ۲۰۰ روپیه

آب بطری: ۱۳ روپیه

شیر یک لیتری: ۴۲ روپیه

یک نان: ۲۳ روپیه

یک کیلو سیب : ۱۰۰ روپیه

یک کیلو پرتقال: ۴۰ روپیه

هزینه حمل و نقل:

بلیط یک طرفه ی حمل و نقل عمومی: ۲۰ روپیه

تاکسی: هزینه ورودی تاکسی ۵۰ روپیه و هر یک کیلومتر ۱۰ روپیه به آن اضافه می شود.

شکم گردی در جیپور

راهنمای سفر جیپور

دال باتهی چورما (Dal Bathi Churma): نمی شود به جیپور رفت و این غذای خوشمزه را امتحان نکرد. این غذا ترکیبی از سه غذای مختلف است و از محبوب ترین غذاهای این شهر است که حتما در جشن های عروسی آورده می شود.

دال باتهی چورما

Ghevar:از غذاهای شیرین که به طور سنتی در جشنواره ی تیج تهیه می شود. این شیرینی از روغن، آرد و شربت شکر درست می شود و انواع مختلفی دارد.

Pyaz Ki Kachori: این غذا برای اولین بار در شهر جوداپور درست و بعد به صبحانه ای محبوب در کل راجستان تبدیل شد. این اسنک خوشمزه را با نوعی ترشی پر ادویه می خورند.

Gatte ki Sabzi:از غذاهای اصیل راجستان که پای مواد لازم آن آرد نخودچی است. این غذا دامپلینگ های آرد نخودچی است که با سس تند خورده می شود.

جاذبه هایش

قصر پالاس

قصر سیتی پالاس (City Palace): این قصر که در گذشته محل حکومت ماهاراجا بود از دو قصر چندرا محل و مبارک محل و دیگر ساختمان ها تشکیل شده است. این قصر در شمال شرقی مرکز شهر قرار گرفته و محوطه ها و باغ های زیادی دارد. امروز قصر چندرا محل به موزه تبدیل شده است.

راهنمای سفر جیپور

عبادتگاه گالتاجی

عبادتگاه گالتاجی (Galtaji): اینجا محل عبادتی باستانی است که در ۱۰ کیلومتری جیپور قرار دارد. این عبادتگاه از چندین عبادتگاه مختلف تشکیل شده که در شکاف های باریک تپه های اطراف جیپور ساخته شده اند. این عبادتگاه چشمه های آب زیادی دارد که همین باعث معروفیتش شده و خیلی ها برای شنا در آن ها به اینجا می آیند.

راهنمای سفر به جیپور

جانتار مانتار

جانتار مانتار (Jantar Mantar): در کنار قصر سیتی پالاس است و از رصدخانه های نجوم دیدنی دنیاست که چیزی در حدود ۳۰۰ سال پیش ساخته شده و در آن چندین سازه ی مربوط به علم نجوم قرار دارد که برای دیدن خسوف و کسوف، زمان سنجی و رصد ستاره ها و … کاربرد داشتند.

راهنمای سفر به جیپور

هوامحل

هوا محل (hawa Mahal): این قصر جایی بود که زنان خانواده ی سلطنتی از پنجره های آن بدون اینکه دیده شوند فستیوال ها و جشن های مختلف را تماشا می کردند. هوا محل در سال ۱۷۹۹ ساخته شده و ۹۵۳ پنجره ی مختلف دارد.

راهنمای سفر به جیپور

فستیوال ها

جیپور شهر فستیوال های شاد و مهیج است که تعدادی از آن ها را در زیر معرفی می کنیم:

فستیوال فیل ها: این فستیوال یک روز قبل از جشنواره رنگ ها برگزار می شود و مردم با جشن و شادی به استقبال بهار می روند و پیروزی خوبی بر بدی را جشن می گیرند.

راهنمای سفر به جیپور

جشنواره ی فیل ها

فستیوال تیج: این فستیوال در فصل بارندگی های موسمی جولای و آگوست برگزار می شود و در آن دختران و زنان جوان لباس های سبز می پوشند، آواز می خوانند و شروع بارندگی های موسم را جشن می گیرند.

فستیوال بادبادک: این فستیوال در ۱۴ ژانویه ی هر سال برگزار می شود و در هنگام شب بادباک ها با چراغ هایی، آسمان را روشن می کنند.

بایدها و نبایدها

بهترین راه برای گشت و گذار در شهر کرایه تاکسی است شهر بزرگ است و امکانات حمل و نقل عمومی متوسطی دارد.

حتما از بازار رنگارنگ این شهر دیدن کنید.

فقط در مکان های مجاز عکسبرداری کنید و اگر خواستید از کسی عکس بگیرید حتما از او اجازه بگیرید.

 


تور هند

تور دهلی آگرا جیپور


راهنمای سفر به هند

راهنمای سفر به هند

راهنمای سفر به آگرا

راهنمای سفر به آگرا

راهنمای سفر به دهلی

آشنایی با دهلی

برچسپ ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ارسال نظر

اولین نفری باشید که نظر می دهد. “راهنمای سفر به جیپور”

2 × یک =