راهنمای سفر به جمهوری چک

راهنمای سفر به جمهوری چک

راهنمای سفر به جمهوری چک

درباره چک

در اروپای مرکزی و یکی از اعضای اتحادیه اروپا کشوری به نام چک وجود دارداست. این کشور در تاریخ اول ژانویه ۱۹۹۳ و به دنبال تقسیم کشور چکسلواکی سابق پدید آمد. پایتخت و بزرگ ‌ترین شهر آن شهر پراگ است با وجودی که عضو اتحادیه اروپا است واحد پول آن کرونا است.

جمعیت پراگ

جمعیت جمهوری چک ۱۰ میلیون و پانصد هزار نفر و زبان رسمی این کشور چکی است که از زبان‌های اسلاوی است. شهر پراگ ۱٫۳ میلیون نفر جمعیت دارد. جمهوری چک به دریا راه ندارد و سه ناحیه تاریخی بوهم، موراوی، و بخش کوچکی از سیلزی را شامل می‌شود. مردم چک از تبار اسلاو و از مردمان هندواروپایی هستند.

راهنمای سفر به جمهوری چک

دین مردم چک

مردم چک به‌ طور تاریخی به عنوان «بی‌اعتنا به مذهب» توصیف شده‌اند و این کشور کم‌ مذهبی‌ترین مردم را در جهان دارد. در سرشماری سال ۲۰۱۱ میلادی، ۴۵٫۲ درصد پاسخی به پرسش در مورد دین خود ندادند و ۳۴٫۲ درصد نیز گفتند که بی ‌دین هستند. ۱۰٫۳ درصد از مردم این کشور مسیحی از شاخه کاتولیک رومی هستند و ۹٫۴ درصد نیز باورهای دیگر را دنبال می‌کنند. در یک نظرسنجی سال ۲۰۰۵ میلادی ۱۰ درصد از مردم چک گفتند که به وجود خدا باور دارند.

فرهنگ مردم

مردم چک به زبان چکی سخن می‌گویند. اکثریت مردم این جمهوری بی‌دین‌اند. بعد از پراگ، برنو، پلزن، استراوا و لیبه رتس از شهرهای مهم این کشور هستند. همچنین دانشگاه بزرگ چارلز دانشجویان زیادی را از اقصی نقاط جهان از جمله دانشجویان ایرانی زیادی که اکثرا در رشته پزشکی تحصیل می کنند را به این کشور کوچک کشانده است؛

جاذبه های دیدنی چک

رودخانه ولدآوا

راهنمای سفر به جمهوری چک

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری ٬ رودخانه ولد آوا از مرکز پراگ می گذرد و شهر پراگ، پایتخت جمهوری چک، را به دو بخش تقسیم می‌کند. شما می توانید همراه با یک تور قایق به گشت و گذار در طول رودخانه بپردازید

پل چارلز

احداث پل چارلز در سال ١٣۵٧ میلادی به دستور چارلز چهارم شروع شد و تا اوایل قرن پانزدهم به طول انجامید. پیش تر این پل را به نام پل سنگی و پل پراگ و به عنوان یک از معرف ترین جاهای دیدنی پراگ نام میبرند، اما از سال ١٨٧٠ میلادی، به افتخار چارلز چهارم، پل چارلز نام گرفت. پل چارلز، پیاده‌روی بزرگ و سنگ‌فرش شده ای است که سه منطقه‌ی شهر قدیم، شهر کوچک و محله‌ی قلعه را به هم ارتباط می دهد. پل چارلز با ۶۰۰ سال قدمت، یکی از نمادین ترین نشانه ها و لندمارک های پراگ است.

راهنمای سفر به جمهوری چک

کناره های پل چارلز با ۳۰ مجسمه ی سبک باروک به زیبایی تزئین شده است، و همین طراحی زیبا آن را به یک مکان مناسب برای قدم زدن عاشقانه تبدیل کرده است.

میدان قدیمی شهر پراگ

راهنمای سفر به جمهوری چک

میدان قدیمی شهر در پراگ ترکیبی جذاب از سبک های معماری چندین قرن را به شما ارائه می دهد. اطراف میدان شهر قدیمی را چندین کلیسا و ساختمان‌های زیبا احاطه کرده‌ است. این میدان بدون شک یکی از زیبا ترین جاذبه های گردشگری پراگ در این شهر است.

قلعه از جاذبه های گردشگری پراگ

راهنمای سفر به جمهوری چک

قلعه‌ پراگ تنها یک قلعه نیست، بلکه مجموعه ای از کلیساها، کاخ‌ها، و باغ‌هایی از دوره‌های مختلف تاریخی است. درست در وسط قلعه کلیسای سنت ویتوس، مهم ترین کلیسای تاریخی کشور چک، واقع شده است. کاخ سلطنتی در مجموعه‌ی قلعه و کلیسای جامع سنت جورج، در همین مجموعه قرار دارد. باغ سلطنتی، برج تاریخی دالی‌برکا، نمایشگاه عکس و… از دیگر دیدنی‌های قلعه‌ی پراگ‌ هستند. در کنار جاذبه های مذکور، تماشای مراسم تعویض گارد قلعه، گوش دادن به صدای ناقوس کلیسا، بالا رفتن از برج بزرگ کلیسای سنت جورج و تماشای شهر از بالای آن، عکاسی و پیاده‌روی در محوطه‌ی قلعه، برای شماروزی به‌ یاد ماندنی را می‌سازند.

میدان ونس‌سالز از جاهای دیدنی پراگ

راهنمای سفر به جمهوری چک

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری پراگ , میدان ونس‌سالز در مرکز شهر جدید پراگ قرار دارد که در حال حاضر مرکز خرید و منطقه ی توریستی پر جنب و جوشی تلقی می شود. میدان ونس‌سالز محل بسیاری از مهم ترین رویدادهای شهر پراگ در طول تاریخ بوده است. این میدان در قرن ۱۴ میلادی در زمان حکومت چارلز چهارم به‌عنوان بازار اسب و یکی از مهم‌ترین مکان‌های عمومی شهر ساخته شد که هنوز هم برای گردهمایی‌ها و جشن‌ها از این مکان استفاده می‌شود. امروزه دیدار از این مکان تجربه‌ای جالب و سرگرم کننده است که به شما اجازه ی تجربه ی بهترین غذاهای شهر و خریدهای عالی را می‌دهد.

ساعت نجومی

راهنمای سفر به جمهوری چک

قدمت این ساعت نجومی به سال ۱۴۱۰ میلادی بر می گردد. این ساعت نجومی، سومین ساعت قدیمی در جهان و همچنین قدیمی ترین ساعتی است که هنوز هم کار می کند. نمایش حرکت فوق العاده ی آن را در رأس هر ساعت از دست ندهید.

آب و هوا در چک

آب و هوا در جمهوری چک عمدتا قاره ای و معتدل است. دما در تابستان و زمستان بسیار متفاوت است، و این به دلیل موقعیت جغرافیایی آن است. تابستان گرم است، گرچه گرمای شدید بسیار نادر است. زمستان ها به طور کلی ابری و سرد هستند و در بعضی مواقع وقتی که با باد های سرد روسیه روبرو می شوند سردتر میشود. زمستان معمولا در سراسر کشور میزبان برف می شود و قسمت های با ارتفاع بالاتر برف بیشتر ی را در بر می گیرد، گرچه معمولا در زمین های هموار نیز برف و باران وجود دارد.

بهترین زمان سفر به چک

بهار: این فصل اغلب به عنوان بهترین آب و هوا در سال در نظر گرفته می‌شود. شما علاوه بر گردش در دمای ۲۱ درجه سانتی‌گراد، قادر به دیدن شکوفه‌های درختان و گل‌ها نیز خواهید بود! اگر در این فصل به پراگ می‌روید، بدانید بهترین زمان را برای پیاده‌ روی و گرفتن عکس‌هایی زیبا، انتخاب کرده‌اید.

رستوران ها در چک

کافه ساووی

راهنمای سفر به جمهوری چک

منوی با کلاس اینجا برای هر کسی با ذائقه‌های متفاوت چیزی پیشنهاد می‌کند. علاوه بر خوردنی‌های بی‌نظیر می‌توانید از این مکان عالی برای تماشای مردم در حال عبور نیز استفاده کنید. تزئینات، لوستر و جلوه‌های سقف بسیار دیدنی هستند. پیشنهاد می‌کنیم برای صبحانه، تست فرانسوی را سفارش دهید؛ این غذا همواره به طرز غیر قابل انکاری لذیذ و دلپذیر است. سعی کنید بدون امتحان کردن سه شیرینی سنتی چک به نام‌های «وِنِچک» (venecek)، «وترِنیک» (vetrnik) و «لاسکونکا» (laskonka) از کافه ساووی (Savoy) خارج نشوید!

ماسوا کوبلیها

راهنمای سفر به جمهوری چک

ماسوا کوبلیها (Maso a Kobliha) توسط مالکان «سانشو» (Sansho) و قصابی «جامعه گوشت واقعی» اداره شده و در ارائه دو شاخصه برتر غذایی این کشور یعنی گوشت و نوشیدنی تخصص دارد. اهالی شهر که عاشق غذا هستند معمولاً بعد از یک روز کاری، خود را به این مکان رسانده تا اوقات خوشی را رقم بزنند. غذاهای خوشمزه، خوش نمک و بینهایت سالم در اینجا انتظار شما را می‌کشند.

بازار مزرعه داران ناپْلافکا

راهنمای سفر به جمهوری چک

مردم محلی عاشق آغاز کردن آخر هفته خود در بازار مزرعه داران «ناپلافکا» (Naplavka) هستند که در کنار رودخانه مولدوا قرار دارد؛ پس اگر با جمعیت کثیری روبه‌رو شدید جا نخورید. هر چند بین فروش محصولات فصلی، غذاهای گرم برای صبحانه، قهوه عالی، مناظر شگفت انگیز قلعه پراگ و اجراهای موسیقی زنده نیز به تجربه لذت بخش شما اضافه می‌کنند. توصیه می‌کنیم کوکتل‌های قهوه «موراویان گیشا» (Moravian Geisha) در غرفه «بروبار» (Brewbar) را امتحان کنید.

غذا در پراگ

امپلینگ (Dumplings)

راهنمای سفر به جمهوری چک

اگر اوکراینی‌ها پیراشکی دارند و اسپانیایی‌ها به تاپاس معروف‌اند، جمهوری چک هم به دامپلینگ خوشمزه‎اشان می‌نازند. دامپلینگ شبیه آب‌گوشت خودمان است، با این فرق که دامپلینگ گوشت کوبیده بعدش را ندارد یا حتی شاید گوشت هم نداشته باشد. این غذا از چند تکه نان یا خمیر برش داده شده تشکیل شده است که در سس خوشمزه‌ آلو خیس می‌شود. از معروف‌ترین نوع دامپلینگ در جمهوری چک می‌توان به گولاش، Svičková و Rajská اشاره کرد.

گولاشگولاش در شرق اروپا بسیار رایج است.

راهنمای سفر به جمهوری چک

طعم دامپلینگ‌ها بسیار با هم فرق دارد. اگر در رستوران بودید و خواستید دامپلینگ موردعلاقه‌تان را سفارش دهید اما تلفظ نامش برای‌تان سخت بود می‌توانید به رنگ آن اشاره کنید. Svičková رنگی سفید یا سبز دارد و Rajská قرمز است. گولاش نیز قهوه‌ای رنگ است. رستوران چک اسلواک در پراگ گولاش‌های بسیار خوبی دارد که کاربران تریپ‌ادوایزر آن را پیشنهاد می‌دهند.

دامپلینگ پراگیرنگ و طعم دامپلینگ‌ها بستگی به مواد داخلش دارد. ادویه‌های مختلفی نیز به آن می‌زنند تا خوشمزه‌تر شود.

این رستوران شیک و با کلاس جزو رستوران‌های گران قیمت است اما اگر همین غذایی که در رستوران چک اسلواک می‌خورید را اگر در لندن میل کنید ۳ برابر و اگر در بلژیک ۲ برابر باید پول بپردازید.

Kulajda

راهنمای سفر به جمهوری چک

در آشپزی کشور چک استفاده از قارچ رایج است و چکی‌ها به خوبی می‌دانند کدام قارچ را بخورند و کدام قارچ را نه. قارچ از مواد تشکیل دهنده سوپ Kulajdaست که خوردن آن در روزهای سرد و مه گرفته پراگ، بسیار می‌چسبد. قارچ، سیب‌زمینی، تخم بلدرچین نیمرو شده و خامه ترش یا شیر از مواد تشکیل دهنده این سوپ خوشمزه هستند.

سوپ قارچدر برخی مواقع تخم‌مرغ یا تخم بلدرچین را به صورت خام روی سوپ می‌شکانند.

نوعی سوپ دیگر به نام kyselo هم وجود دارد که بسیار شبیه به سوپ Kulajda ست و توریست‌ها گاهی این دو را با هم اشتباه می‌گیرند. تنها فرق این دو سوپ با هم، استفاده از خمیر ترش به جای خامه ترش در Kyselo است. بیشتر رستوران‌های پراگ این سوپ را به عنوان پیش‌غذا سرو می‌کنند.

ساندویچ روباز (Open-faced sandwich)

یک پیش‌غذا و میان‌وعده‌ی خوشمزه که همه چیز آن به تعادل بین مواد تشکیل دهنده آن برمی‌گردد. ساندویچ روباز که حتی در خیابان‌های پراگ هم می‌توانید به عنوان غذای خیابانی هم پیدایش کنید در چند سال اخیر جایگاه ویژه‌ای در رستوران‌های پراگ پیدا کرده است.

هزینه ها در چک

شرایط و هزینه زندگی در چک:

جمهوری چک کشوری محصور در خشکی در قلب اروپا هم مرز با آلمان، اتریش، مجارستان و اسلواکی است.شهر پراگ پایتخت چک در سالهای اخیر به عنوان یکی از زیباترین شهرها در اروپا با تاریخ و فرهنگی جالب به عنوان یک محیط پر جنب و جوش جهت شب زنده داری، شهرت فراوانی به دست آورده است.کشور چک دارای حومه شهری با شکوه،پر ازکوه ها، مسیرهای پیاده روی، اماکن فرهنگی، سازه های قرون وسطی و شهرهای تاریخی زیبا می باشد.سوپ سنتی، خوراک گوشت، کوفته، سالاد و کلوچه های شیرین چک از غذاهای شناخته شده آن می باشد.جمهوری چک را به حق می توان محل برخورد تمدنهای اروپایی نامید.این کشور در قلب اروپای مرکزی قرار دارد و دارای منابع طبیعی و فرهنگی منحصر به فردی است.جمهوری چک را رشته کوه های بسیاری احاطه کرده است که بیشتر مرز را تشکیل می دهد.وجود نقاط گردشگری فراوان در چنین منطقه کوچکی در اروپا نیز استثنایی است.محیط شهرها، دهکده ها و چشمه های آب معدنی چک همواره باعث جذب گردشگر از تمام نقاط دنیا بوده است.۱۲ نقطه تاریخی مهم کشور چک در فهرست آثار یونسکو ثبت شده است و یکی از مقاصد مهم تفریحی و توریستی اروپا به شمار می آید. کشور چک عضو اتحادیه اروپاست، اما خارج از منطقه یورو می باشد. این بدان معنی  است که در چک برای معادلات و تجارت از یورو بعنوان پول استفاده نکرده و واحد پول این کشور کرون چک است.

آیا می دانید؟

سرگرمی کلی مردم چک قارچ چیدن است.

لنز اختراع چک است.

در ساخت ملات پل چارلز از تخم مرغ استفاده شده است.

ربات یکی از اختراعات چک است.

حمل و نقل عمومی در پراگ

حمل و نقل عمومی ۱۱,۰۳۸ تومان

تاکسی سرویس از ۸۶,۲۴۱ تومان به بالا

اولین نکته مهم

گرفتن تاکسی در پراگ کار ساده‌ای نیست. برای جلوگیری از خراب شدن سفر و داشتن یک تجربه بد، درست بعد از اینکه از پرواز پیاده شدید، یک تاکسی کرایه کنید.

هنگامی که شما از خروجی پایانه بیرون می‌روید، چندین تاکسی را در کنار کمربندی می‌بینید که توسط شرکت‌های مختلف سازماندهی می‌شوند که به وضوح مشخص شده و قابل تشخیص هستند.

در حومه پراگ، حمل و نقل عمومی آسان و در دسترس است و شما غالبا نباید از تاکسی استفاده کنید. گرفتن تاکسی ایده‌ای مناسب برای زمان‌هایی است که تعداد چمدان زیادی دارید، هوا سرد است و باید به مکانی دور بروید، یا شب‌ها، هنگامی که مترو در دسترس نیست و تراموا و اتوبوس‌ها کمتر فعالیت می‌کنند.

متأسفانه در پراگ، رانندگان تاکسی به گرفتن هزینه‌های اضافی و امانت‌دار نبودن معروف‌اند. بر اساس تست‌های مخفی انجام شده در ماه جولای ۲۰۱۲، تنها یک نفر از پنج راننده تاکسی پراگ، مسیر صحیح انتقال از نقطه A به نقطه B را انتخاب کرد، مبلغ درست را دریافت کرده و رسید چاپ کرد.

این ویژگی‌ها مربوط به تاکسی‌هایی بود که در خیابان گرفته شده بودند و تلفنی کرایه نشده بودند. خوشبختانه تعدادی شرکت تاکسی‌رانی معتبر در پراگ وجود دارد که شما می‌توانید به خدمات‌رسانی خوب و قیمت‌های منصفانه آنها اعتماد کنید.

سعی کنید قبل از سوار شدن، میزان هزینه قابل پرداخت را تعیین کنید. اگر یک تاکسی را در خیابان متوقف کردید، قبل از سوار شدن باید از راننده سوال کنید و اگر مبلغ گفته شده منطقی به نظر می‌رسید، حتی می‌توانید پیش پرداختی بپردازید. اگر تاکسی را تلفنی سفارش دهید، که همیشه ایده مناسبی محسوب می‌شود، می‌توانید قیمت تقریبی یا حتی قیمت دقیق را از منشی بپرسید.

هنگامی که در ماشین نشسته اید، این اطمینان را حاصل کنید که نرخ تاکسی متر با لیست قیمت‌های درج شده در خودرو مطابقت دارد. اگر تطابق نداشت، به راننده اطلاع دهید و یا اینکه تاکسی را متوقف و از تاکسی پیاده شوید.

راننده موظف است به شما رسید چاپی بدهد. اگر ارائه نداد، شما می‌توانید از راننده رسید بخواهید و یا هزینه کرایه را نپذیرید.

راهنمای سفر به جمهوری چک

اطلاعات ضروری در چک

۱۱۲ – موارد اضطراری :

این شماره تماس , شماره ایی جهانی برای کل اتحادیه اروپا میباشد که توسط آن شما میتوانید به نزدیک ترین پلیس منطقه و یا خدمات درمانی دسرسی پیدا کنید. با تمامی مدل های تلفن همراه حتی اگر تلفن شما قفل باشد میتوانید ۱۱۲ را شماره گیری نمایید. در ابتدای تماس شما به اپراتور وصل میشوید تا شرایط کنونی شما بررسی شده سپس به واحد مربوطه شما را ارتباط میدهد. برای اینکه مستقیم و بدون برقراری با اپراتور به واحد مربوطه ارتباط داده شوید بهتر است که از شماره های ۱۵۰, ۱۵۵, ۱۵۶ و ۱۵۸ استفاده نمایید.

۱۵۵ – خدمات اضطراری :

در صورت بروز حادثه های غیر منتطره میتوانید با شماره ۱۵۵ تماس حاصل فرمایید. ابتدا اپراتور با توجه به شرایط شما راهنمایی های لازم را میکند تا با رسیدن اورژانس مشکلی به وجود نیاید. بهترین کاری که شما میتوانید انجام دهید, توصیف دقیق محل حادثه میباشد تا هرچه سریع تر نیرو های کمکی اعزام شوند.

۱۵۰ – خدمات آتش نشانی :

با شماره گیری ۱۵۰ میتوانید با نزدیک ترین آتش نشانی ارتباط برقرار کنید. برای انواع آتش سوزی ها, بلا های طبیعی و تصادفات شما میتوانید از خدمات آتش نشانی بهره مند شوید.

۱۵۸ – پلیس جمهوری چک :

در وقوع یک جرم و یا جنایت, تصادفی جدی, برای اطمینان ایمنی و یا اختلال در نظم عمومی شما میتوانید شماره ۱۵۸ را شماره گیری نمایید.

۱۵۶ – پلیس شهرداری :

برای جرائم کوچک تر مانند اختلافات ساختمانی, ایجاد سر و صدا شب هنگام و از این قبیل مسائل میتوانید با شماره ۱۵۶ تماس حاصل فرمایید.

ماموریت های خارجی، کنسولگری ها، سفارتخانه ها :

در صورت بروز مشکل جدی مانند از دست دادن اسناد، شما باید با سفارت کشورتان تماس بگیرید. در جمهوری چک عمدتا سفارت ها در پراگ واقع شده است.

 

حالا که درباره ی چک خوندید، اگر دوست داشتید میتونید با گردشگران به جمهوری چک و شهر پراگ سفر کنید. اگر میخواین جدول نرخ های تور چک گردشگران رو  ببینید، روی لینک داخل پرانتز کلیک کنید. (تور چک گردشگران)

برچسپ ها:, , , , , , , , , , , , , , , ,

ارسال نظر

اولین نفری باشید که نظر می دهد. “راهنمای سفر به جمهوری چک”

3 + 9 =