شهرستان فسا

شهرستان فسا

شهرستان فسا

روستای علی آباد سرخه

شهرستان فسا – بخش جنگل

موقعیت جغرافیایی :

روستای علی آباد سرخه به لحاظ تقسیمات کشوری از توابع بخش مرکزی شهرستان فسا جزء دهستان جنگل می باشد که در شمال شرقی فسا در ۲۰ کیلومتری این شهرستان قرار دارد. روبروی پادگان نیرو هوایی خرمنکوه که در حال حاضر این پادگان به پدافند تغییر پیدا کرده در مسیر جاده فسا – استهبان .

تاریخچه روستا:

این روستا ورودی شهر کرم در زمان ساسانیان بوده که از نشانه های آن وجود سنگ سلمان یا به زبان خودمانی سنگ قنبر می باشد که به صورت مکعبی شکل حدود 2.5 متر ارتفاع و چهار طرف آن دایره حکاکی شده و داخل این دایره ها خطوطی نوشته شده که به مرور زمان محو شده و کامل مشخص نیست. در حدود ۱۰۰ سال پیش چادر نشینان در منطقه حضور داشتند و به مرور خانه هایی با سنگ های کوهی که در همان منطقه هست شروع به ساخت می کنند و نامگذاری روستا بعدها صورت میگیرد. دلیل نامگذاری روستای علی آباد سرخه شخصی به نام علی بوده که اولین ساکن روستا می باشد و سرخه به جهت خاک سرخی که در دامنه کوه وجود دارد. خانه های قدیمی کاهگلی و سنگی هستند و الان بسیاری از خانه ها نوساز شده اند. شغل اصلی اهالی این روستا دامداری و کشاورزی می باشد.

جاذبه های تاریخی:

یکی از جاذبه های مهم و تاریخی این روستا سنگ قنبر یا همان سنگ سلمان می باشد در دامنه کوه تودج قرار دارد که دروازه شهر در زمان ساسانیان بوده است. مصالح این سنگ ساروج و سنگ لاشه می باشد که با روکشی از گچ پوشیده شده است. طول سنگ حدود دو و نیم متر است و روی دو سطح آن دایره ای حک شده که هنوز آثارش موجود می باشد. در راس این سنگ حالت گودال کوچکی است که احتمالا آتشگاه بوده و هم چنین در گذشته نه چندان دور مردم این شهرستان و دیگر اهالی در این مکان نذری می دادند تا حاجت خود را بگیرند. متاسفانه در حال حاضر به دلیل بی توجهی مردم و شاید مسئولین این سنگ توسط افراد ناشناس تخریب شده است اما به حتم امکان باز سازی آن وجود دارد.

شهرستان فسا

جاذبه های طبیعی:

گردشگاه معروف چهل چشمه نیز در دامنه کوه تودج قرار دارد که در حال حاضر به دلیل چاه های عمیق حفر شده در اطراف آن خشک شده است؛ اما بارندگی های سال قبل باعث گردید که آب این چشمه در فصل بهار دوباره احیا شود.

شهرستان فسا

تپه دانیالی (تپه دیناری): حدود 10 هکتار می باشد که بقایای انواع تکه های سفالی و آجری و … بر روی این تپه وجود دارد. بازدیدی که از استان صورت پذیرفت از باقیمانده های قطعات سفال مربوط به 1700 سال پیش از اسلام می باشد و این آثار به ثبت نرسیده اند.

تفریحات:

پاراگلایدر ها بر فراز قله خرمنکوه در مجاورت روستای علی آباد سرخه

شهرستان فسا

برچسپ ها:, , , , , , , , , , , , , , , ,

ارسال نظر

اولین نفری باشید که نظر می دهد. “شهرستان فسا”