Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

شهرستان خرامه

شهرستان خرامه

در این مقاله گردشگران شیراز سعی دارد شما را با شهرستان خرامه آشنا کند. با ما همراه باشید . در سایت انگلیسی ما نیز نومد برای مقصد های بومی وجود دارد

مساحت: ۱۵.۹۳ هکتار

ارتفاع: ۱۵۰۰ متر

محدوده

از شمال به شهرستان ارسنجان، از جنوب به شهرستان سروستان، از شرق و شمال به بخش آباده طشک از شهرستان نیریز، از غرب بهب بخش مرکزی و زرقان ازتوابع شهرستان شیراز محدود است.

بخش ها: مرکزی و کربال

شهرها: خرامه و سلطان شهر

دهستان ها: دهقانان، سفلی، خیرآباد، معزآباد و کفدهک

شهرستان خرامه با گستردگی در حدود ۱۲۶۴ کیلومتر مربع در سال ۱۳۸۹ از شهرستان شیراز جدا شد. بنابر برخی از شواهد و اسناد معتبری که در دست است، پیشینه خرامه به ۱۵۰۰ سال پیش و به سال ۵۰۰ م. بازمی گردد و در برخی از مهم ترین کتاب های تاریخی از آن یاد شده است. شهر خرامه در ۷۵ کیلومتری شرق شیراز قرار گرفته است.جهت مشاهده آب و هوای خرامه و پیش بینی آب و هوا، اینجا را کلیک کنید.

تاریخچه

با استفاده از شواهد و اسناد معتبری که در دست است قدمت شهر خرامه و کربال به ۱۵۰۰ سال قبل و به سال ۵۰۰ میلادی برمی گردد. در کتابها و سفرنامه‌هایی از جمله نزهت القلوب، فارسنامه ابن بلخی، المسالک و الممالک، آثار العجم، فارسنامه ناصری، شیرازنامه، معجم البلدان، تاریخ برگزیده، برهان قاطع، تاریخ سرزمینهای فلات شرقی، تاریخ ابن خلدون و دیگر کتب در مورد خرامه و کربال مطالبی نوشته شده‌است.

ابن جوقل در قرن چهارم هجری رود خرامه را قابل کشتیرانی توصیف کرده و ابن بلخی در وصف آن چنین آورده است:«منبع این رود کُر از نواحی کلار (Kelar) و رودی عاصی است که هیچ جای را آب ندهد الا جاهایی را که بند کرده‌اند. به همین دلیل شش بند به نامهای امیر، فیض آباد، تیلکان، موان، و جهان آباد بر روی آن بسته شده. این رود نهایتاً به دریاچه بختگان می‌ریزد.»

شهرستان خرامه

جاذبه های گردشگری شهرستان خرامه:

چهار طاقی گبران

کاروانسرای دیودان

* روستای خیر آباد:

با استفاده از شواهد و اسناد معتبري كه در دست است قدمت شهر خرامه و كربال به ۱۵۰۰ سال قبل و به سال ۵۰۰ ميلادي برميگردد. در كتابها و سفرنامه هايي از جمله نذهت القلوب، فارسنامه ابن بلخي ، المسالك و الممالك، آثار العجم، فارسنامه ناصري، شيرازنامه، معجم البلدان، تاريخ برگزيده، برهان قاطع، تاريخ سرزمينهاي فلات شرقي، تاريخ ابن خلدون وديگر كتب درمورد خرامه و كربال مطالبي نوشته شده است.

شهرستان خرامه

شهرستان خرامه جایگاه آثار باستانی زیادی می باشد. ازجمله آثار باستانی این شهرستان می توان به قلعه بهرام گور، چهار طاقی و کاروان سرای جهان و … اشاره کرد. از جمله آثار تاریخی مربوط به دوران ساسانیان یک بنای آتشکده می باشد که محلیان آن را چهارطاقی گبران می نامند.

شهرستان خرامه

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟ post

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Gardeshgaran Shiraz

Gardeshgaran Shiraz