شهرستان ارسنجان

شهرستان ارسنجان

شهرستان ارسنجان

شهرستان ارسنجان

مساحت: 14.46 هکتار

ارتفاع از سطح دریا: 1638 متر

محدوده:

از غرب به پاسارگاد و مرودشت، از شرق به نیریز، از شمال به منطقه سرپنیران و شهرستان بوانات، از جنوب به شیراز و منطقه کربال و خرامه

بخش ها: مرکزی

شهرها: ارسنجان

دهستان ها: خبریز، شورآباد و علی آباد ملک

شهرستان ارسنجان به مرکزیت شهر ارسنجان در شمال شرقی استان فارس قرار گرفته است. این شهرستان از شمال با شهرستان های پاسارگاد و بوانات، از شرق با شهرستان نیریز، از غرب با شهرستان مرودشت و از جنوب با شهرستان خرامه مرز مشترک دارد.

گستردگی این شهرستان 1439 کیلومتر مربع و ارتفاع شهر ارسنجان از سطح دریا 1650 متر است. شهر ارسنجان در 120 کیلومتری شمال شرقی شیراز جای دارد.

شهرستان ارسنجان

جاذبه های گردشگری شهرستان ارسنجان

  • ایوان قدمگاه
  • مسجد جامع ارسنجان
  • مدرسه علمیه سعیدیه
  • بند بست
  • تل تیموران
  • غار ضحاک

شهرستان ارسنجان* روستای اسلام آباد:

روستای اسلام آباد همزان با پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 1357 تأسیس شده و در فاصله 33 کیلومتری در شمال شرقی شهرستان ارسنجان، در ارتفاع 1486 متری از سطح دریا، در منطقه کوهستانی زاگرس واقع شده و آب و هوای معتدلی دارد.

روستای اسلام آباد به دلیل داشتن آب و هوای خوب و جاذبه های گردشگری طبیعی بکر و متنوع، مورد توجه همگان است. قله دالنشین با ارتفاع 3272 متر در این منطقه قرار دارد و به دلیل اینکه این قله زیستگاه پرنده ای به نام دال است، توسط مردم محلی دالنشین نام گرفته است.

شغل اغلب مردم روستا کشاورزی، باغبانی و دامداری است و باغ های این روستا شامل درختان انار، سیب، به، پسته، بادام و گردو است.

جنگل و طبیعت زیبا و بکر این منطقه پوشیده از درختان بنه، کیکم، بادام وحشی و گیاهان دارویی همچون آویشن، پونه کوهی، شیرین بیان، پر سیاوشان، بومادران، زیره کوهی، چای کوهی، پیازچه کوهی، کتیرا و صمغ درختان جنگلی، قارچ، قارچ دنبلان، بنه، ریواس، موسیر، جاشیر و … بخشی از گونه های خوراکی این منطقه از شهرستان ارسنجان است.

شهرستان ارسنجان

منطقه شکار ممنوع کوه خُم، محل زیست پرندگانی همچون کبک، تیهو و گونه های جانوری از قبیل روباه، گرگ، گراز، خرگوش، لاک پشت و زیستگاه خرس قهوه ای و … است که در ارتفاعات زندگی می کنند.

وجود سه حلقه قنات در این منطقه و تفریحگاه «چَک چَک» از دیگر دلایل جذب طبیعت گردان به این منطقه است.

آثار به جا مانده از قلعه قرجه خون و دو قبرستان قدیمی با قدمت بالای 300 سال نشانه بارز زندگی در سالیان دور در این منطقه و قدمت آن است.

فرآورده های لبنی محلی همچون: شیر، ماست، پنیر، کشک، دوغ و کره محلی که به همت مردم این روستا و عشایر غیوری که در فصول بهار و تابستان به این منطقه کوچ می کنند تهیه می شود و خواهان فراوانی دارد.

هرساله کوهنوردان و طبیعت گردان بسیاری جهت صعود به قله 3272 متری دالنشین و دیگر ارتفاعات واقع در کوه ول به این منطقه رفت و آمد می کنند.

زندگی روستایی و گردشگری عشایر نیز از جاذبه های گردشگری روستای اسلام آباد ارسنجان است.

برچسپ ها:, , , , , , , , , , , , , ,

ارسال نظر

اولین نفری باشید که نظر می دهد. “شهرستان ارسنجان”