روستا گردی و بوم گردی

روستا گردی و بوم گردی

روستا گردی و بوم گردی

روستا گردی و بوم گردی

آرامش در روستاهای ایران

 

خیلی ها برای دیدن طریقه دوشیدن یک گاو و درست کردن پنیر و ماست و دوغ زدن از همان شیر یا پخت نان محلی یا برداشتن تخم مرغ محلی و همان موقع نیمرو درست کردن و نوشیدن دمنوش ها و نوشیدنی های ارگانیک و خاص محلی و کاشت دانه و برداشت میوه در باغات و حضور در مراسم ها و آیین های فرهنگی، حاضرند هزینه پرداخت کنند و لذت ببرند. به جای هتل چند ستاره در خانه ی یک کشاورز و یا در یک چادر عشایری اسکان کنند و این سبک زندگی را تجربه کنند.

روستاگردی و بوم گردی

بوم گردی یا اکوتوریسم

در تعریف خلاصه یعنی شناخت اقوام و احترام به فرهنگ، گذشته و حال حاضر مردمانی که از سال ها قبل در یک زیست بوم خاص زندگی می کنند. بوم گردی رفتن و بودن در طبیعت و زندگی کردن با مردمانی با یک سبک زندگی منحصر به فرد و عشق ورزیدن به آنهاست؛ سفری است سرشار از آرامش که موجب رشد و پایداری زیست بوم، فرهنگ و کیفیت زندگی ساکنین آن منطقه ی گردشگری می شود.

تأثیر بوم گردی در اقتصاد روستا و کشور

روستاها زیستگاه ‌های بسیار ارزشمندی هستند که باید آنها را حفظ کرد؛ گردشگری اقتصاد روستا را رونق می بخشد. زیرا نه تنها مولد هستند، بلکه به لحاظ ساختار معماری و زیستگاه نیز تنوع دارند و هر یک وارث بخشی از فرهنگ اصیل هر منطقه بشمار می‌رود و اجرای طرح‌های بوم گردی موجب احیاء فرهنگ روستاها و آداب و سنن بومی می‌شود.

روستاگردی و بوم گردی

گردشگران هنگامی که به روستاها وارد شوند نیازهایی دارند: از جمله خوراک، محل استراحت و اقامت، آرامش، خرید صنایع دستی، استفاده از تولیدات طبیعی و بومی، احساس تجربه ی زندگی محلی، لذت زندگی با آرامش فکری، لذت استفاده از طبیعت و …

روستا گردی و بوم گردی

در راستای رفع این نیاز ها، چرخه اقتصاد روستاییان راه اندازی می شود و این موضوع نه فقط مهاجرت از روستاها را کاهش می دهد، بلکه این انگیزه را برای کسانی که به شهرها مهاجرت کرده اند پدید می آورد که به محل زندگی اول خود باز گردند و کسب و کار خود را متناسب با منطقه ی خود راه اندازی کنند.

روستا گردی و بوم گردی

روستای خودتون رو به ما معرفی کنید

جایگاه بوم گردی در ایران و در سایر کشور ها

ایران جزء ۲۰ کشور برتر در حوزه تنوع زیستی در جهان و دارای ۱۱ نوع از ۱۳ اقلیم شناخته شده در سطح جهان با داشتن ۲۸ پارک ملی، ۳۵ اثر طبیعی ملی، ۴۴ پناهگاه حیات وحش و ۱۶۸ منطقه حفاظت شده می باشد. کشور ما طبق گزارش مرکز آمار ایران در مجموع ۳۱ استان بالغ بر ۱۰۳ هزار روستا دارد که هر کدام از این روستاها با تحلیل و بررسی و تحقیقات محلی و پتانسیل سنجی و فعالیت علمی میتواند روستای هدف گردشگری باشد.

روستا گردی و بوم گردی

در استان فارس طبق آمار دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری فارس، از مجموع ۴۰۰۰ روستای استان فارس، تعداد ۴۶ روستا به عنوان روستای هدف گردشگری شناخته شده است که این روستاها پتانسیل های طبیعی، تاریخی، فرهنگی و آیینی خیلی جذابی دارند که تعداد آنها با همکاری و هم فکری فعالان گردشگری روستایی روز به روز در حال افزایش است.

روستا گردی و بوم گردی

واقعیت این است که هر روستا پتانسیل ها و ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد که باید با انجام بررسی های تخصصی و علمی شناسایی شود و پس از آن جهت به فعلیت رساندن و کسب درآمد و جذب پول، با فعالیت تخصصی بازاریابی و برند سازی، جذب گردشگر صورت پذیرد.

روستا گردی بوم گردیدر کشور های اروپایی نظیر سوییس، فرانسه، ایتالیا و… گردشگری روستایی رواج زیادی دارد. دو کشور ایتالیا و فرانسه در فهرست ۵ مقصد برتر گردشگری قاره سبز و حتی جهان به شمار می رود و به همین خاطر، سالانه ده ها میلیون گردشگر به شهر های گردشگری مهم این دو کشور از پاریس و کن گرفته تا میلان و رم و فلورانس و ونیز، سفر کرده و ده ها میلیارد دلار وارد اقتصاد این دو کشور می شود. برخی از گردشگران در دنیا، رایگان سوار هستند و برخی هیچ هایکر یا کوله پشتی باز و به قولی گردشگری خودمانی را دوست دارند. این گردشگران به جای هتل های چند ستاره و صرف هزینه برای موزه گردی و گالری گردی و کاخ دیدن و گشتن در سواحل و کلوب های شبانه، به دنبال یافتن بخش واقعی زندگی آدم ها در مقصد های گردشگری است که سفر می کنند. بسیاری از گردشگران به دنبال این سبک گردشگری هستند که انسان را با واقعیت های بیشتری از زندگی مردمان مختلف دنیا آشنا می کند.

گردشگری روستایی در فرانسه

سازمان بین المللی جهانگردی در گزارش سالانه خود در سال ۲۰۱۴ میلادی، پس از آمریکا و اسپانیا، فرانسه را بعنوان سومین مقصد گردشگری جهان معرفی کرد.

صنعت توریسم فرانسه به تنهایی توانسته ۵۴ میلیارد دلار در اقتصاد فرانسه که فعلا دومین اقتصاد در اتحادیه اروپاست، تزریق کند. در سال ۲۰۱۶ میلادی، تنها گردشگری ورزش توانست در سال به خاطر رقابت های فوتبال EURO2016 دو میلیارد دلار وارد چرخه اقتصاد بحرانی فرانسه کند.

بر اساس مطالعات انجام شده مقصد بیشتر گردشگران فرانسه شهر پاریس بوده که موزه لوور، برج ایفل و کاخ ورسای سه مقصد اصلی بازدید کنندگان پایتخت فرانسه به شمار می رود؛ اما با این وجود باید دانست که در سال ۲۰۱۳ میلادی، درصدی از جمعیت ۸۴ میلیون گردشگری که به فرانسه سفر کرد، به مناطق روستایی این کشور حاصل خیز رفت.

دکتر کاترین داشپر، در کتاب جدیدی که در عرصه گردشگری روستایی با نام «گردشگری روستایی: چشم اندازهای بین المللی» نگاشته است، صنعت گردشگری فرانسه را در سال های اخیر رو به رو شد معرفی می کند. او معتقد است که شمار زیادی از فرانسوی ها، گشت و گذار در داخل کشورشان را به مسافرت های خارج از کشور ترجیح می دهند و این مساله، توسعه گردشگری روستایی را سبب شده است.

روستاگردی بوم گردیوی می گوید فرانسه پتانسیل های فوق العاده ای برای گردشگری روستایی دارد که دولت این کشور را به ترغیب و توسعه گردشگری روستایی در صنعت پر درآمد گردشگری فرانسه وا داشته است.

روستا گردی بوم گردی

گشت و گذار در دهکده های فرانسه، فقط از طریق تبلیغات اینترنتی نیست؛ رمان های فرانسوی که لوکیشن برخی از آن ها در مکان هایی بیرون از شهرهای رمانتیک فرانسه اتفاق می افتد، در جذب خوانندگان برای سفر به این مراکز روستایی و دهکده ایی تاثیر گذار بوده است. هم چنین، به تصویر کشیدن چشم اندازهای جذاب از مناطق روستایی در محصولات هنری مانند عکس ها، نقاشی و تابلو و… ، نقش مضاعفی در ترغیب گردشگران به بازدید از مناطق روستایی فرانسه ایفا کرد.

انجمن زیباترین دهکده های فرانسه

بعد اصلی در ماموریت این سازمان خلق مکان های رویایی می باشد. در این انجمن، اطلاعات گسترده ای درباره ظرفیت های گردشگری روستایی در زیباترین مناطق فرانسه در اختیار گردشگران بین المللی به زبان های مختلف قرار داده شده است. در این پرتال، همه خدماتی که گردشگران بین المللی در بازدید از مناطق روستایی فرانسه در اقصی نقاط کشور می توانند در اختیار داشته باشند، به طور مصور و چندرسانه ای معرفی شده است.

روستا گردی و بوم گردیبیش از ۳۲ هزار دهکده در فرانسه قرار دارد که این انجمن کارآمد، با خلاقیت های گوناگون، میکوشد تا درصدی از ده ها میلیون گردشگر سالانه را که به موزه لوور و برج ایفل و کاخ ورسای و والت دیسنی می روند، به این مناطق گردشگری نیز بکشاند و با این راه، توسعه گردشگری روستایی و اقتصاد روستاهای فرانسه را نیز سبب شود. ۱۵۳ روستای زیبایی که این انجمن به عنوان مقصد های گردشگری نمونه روستایی در فرانسه در اختیار گردشگران قرار داده، خود تبلیغ غیر مستقیمی برای تهییج گردشگران به حضور در مناطق روستایی یکی از مقاصد گردشگری اروپا و جهان به شمار می رود.

گردشگری روستایی در ایتالیا

ایتالیا از معدود کشورهای اروپایی به شمار می¬رود که مقصد های گردشگری تاریخی، باستانی و طبیعی بسیار زیادی دارد به گونه ای که امروزه این کشور، یکی از اصلی ترین مقاصد گردشگری در دنیا به شمار می رود. طبق گزارش ایسنا درآمد صنعت گردشگری ایتالیا هر دقیقه بیش از ۲۰۰ هزار یورو می باشد.در ایتالیا روستاهایی چون پروسیدا، پوزیتانو، لوانزو، مانارولا یا روستای زیبای ریوماجیوره از جمله مقصدهای اصلی گردشگری روستایی این کشور در سال های اخیر بوده اند. قدمت برخی از این روستاها به قرن دوازدهم میلادی باز می گردد که تلفیق تاریخ و طبیعت را برای مخاطبان این مناطق به ارمغان می آورد.

روستا گردی و بوم گردیشهر رویایی ونیز که کوچه ها و خیابان هاش رو با اتوبوس ها و تاکسی های قایقی و روی آب باید طی کرد، فضای رمانتیکی را برای گردشگران ایجاد کرده است که تجربه اش را در هیچ جای دنیا نمی توانند داشته باشند. ونیز، دارای دو بافت سنتی و مدرن می باشد و بافت سنتی آن که مرکز ونیز به شمار می آید، سبک زندگی سنتی را به مخاطبانی که در کوچه پس کوچه های باریک و تنگ آن قدم می زنند و زندگی روزانه و شبانه آن را نظاره گر می شوند، حس عاشقانه می دهد.فلورانس که موزه بدون سقف نام دارد، اگر چه فضای شهری مدرن دارد، اما هم چنان، گردشگران را در مکانی با سبک زندگی کم تر لوکس و مبتنی بر فناوری که در میلان شاهد آن هستیم، رو به رو می کند. حسی که می دهد، حس گشتن در روستایی زیبا با معماری دلنواز و خیره کننده که گویی در موزه ای بزرگ به پهنای یک شهر زیر آسمان کبود قدم می زنیم. شهرهای مختلف ایتالیا، سبک زندگی روستایی را حفظ کرده و اقلیم سرسبز آن نیز، برای تداوم این احساس موثر است.

فعالیت های بازاریابی گردشگری ایتالیا

در ایتالیا نیز، برای معرفی ظرفیت های گردشگری دهکده های ساحلی و مناطق سرسبز جهت جذب گردشگر و ارائه بسته های گردشی متنوع فعالیت هایی انجام شده است.یکی از آن ها، این پرتال است که می کوشد تا فرصت های گردشگری در مناطق حاشیه ای این کشور بزرگ جنوب اروپا را در اختیار بازدید کنندگان از سراسر جهان قرار دهد. پرتال گردشگری کشاورزی، از دیگر سایت هایی به شمار می آید که به معرفی ظرفیت های گردشگری روستایی این کشور می پردازد و از رفتار سازمانی اطلاع رسانی دیجیتالی آن در این عرصه می توان نکات فراوانی آموخت.استقبال از پکیج های تور و هم چنین اقامت در خانه های روستایی معرفی شده در این پرتال بسیار زیاد هست. ایتالیا همچون سوئیس و فرانسه با تجهیز خانه های بومگردی به خصوص در مناطق ساحلی به فناوری های جدید و اطلاع رسانی دیجیتالی آن ها، تلاش کرده جذابیت توریسم روستایی را برای گردشگران بین المللی ایجاد کند.

روستا گردی بوم گردیاز جمله پرتال هایی که به معرفی ظرفیت ها و قابلیت های گردشگری کشاورزی و روستایی در ایتالیا می پردازد، اینپرتال است. سایت Agriturisom فرصتی است تا از طریق آن بتوان در ده ها شهر ایتالیا، با ظرفیت های گردشگری روستایی و کشاورزی آشنا شد و پکیج ها و خانه های روستایی را رزرو کرد.این مجموعه با داشتن اپلیکیشن، تلاش می کند تا با گردشگرانی که قصد دارند از ظرفیت های گردشگری روستایی ایتالیا در فصول مختلف سال آشنا شوند، پیشنهادات خاص ارائه دهد. این مساله نشان می دهد که یکی از راهکارهای ارتقای ظرفیت گردشگری روستایی، روی آوردن به سایت ها و فضای مجازی است.

برخی ازعکس های استفاده شده در این مقاله توسط عکاس و فعال طبیعت گردی و بومگردی، آقای حمیدرضا محمدی گرفته شده است

برچسپ ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ارسال نظر

اولین نفری باشید که نظر می دهد. “روستا گردی و بوم گردی”

سیزده − یک =