Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

عوارض خروج از کشور چقدر است؟

عوارض خروج از کشور

روش‌ های پرداخت عوارض خروج از کشور

نحوه پرداخت عوارض خروج از کشور راه‌های مختلفی دارد:

 • پرداخت عوارض خروج از کشور در فرودگاه: در گذشته این روش برای پرداخت عوارض خروج از کشور،  و قبل لز خرید بلیط هواپیما خارجی زمان زیادی را در فرودگاه از مسافران تلف می‌کرد اما حالا نسبت به گذشته، پرداخت عوارض سفر آسان شده است.
 • پرداخت عوارض خروج از کشور از طریق شعب بانک ملی ایران: از سال ۹۷ به بعد، پرداخت عوارض خروج از کشور فقط در شعب مرزی بانک ملی ایران امکان‌پذیر است. بلیط هواپیما خارجی
 • پرداخت عوارض خروج از کشور از طریق ATM: دستگاه‌‌های خودپرداز GSS در واقع دستگاه‌های خودپرداز غیرنقدی (Cashless ATM) هستند که در فرودگاه امام خمینی و بسیاری از دیگر فرودگاه‌های کشور برای تسهیل فرایند پرداخت عوارض قرار داده شده‌اند.
 • پرداخت عوارض خروج از کشور به صورت آنلاین: از سال ۹۵ به بعد، پرداخت الکترونیکی عوارض خروج از کشور از طریق سامانه آنلاین پرداخت عوارض خروج از کشور(سامانه پرداخت الکترونیکی سداد) به وجود آمد و امکان پرداخت اینترنتی عوارض  خروج از کشور را برای مسافران فراهم آورد.
 • پرداخت عوارض خروج از کشور با کارتخوان پرداخت الکترونیک سداد: با توجه به اتصال دستگاه‌های کارتخوان به سامانه پلیس گذرنامه، امکان پرداخت هزینه خروج از کشور توسط دستگاه‌های کارتخوان سداد برای مسافران وجود دارد.
 • پرداخت عوارض خروج از کشور با اپلیکیشن ایوا(IVA): اپلیکیشن ایوا، اپلیکیشن پرداخت عوارض خروج از کشور است و امکان پرداخت عوارض از طریق موبایل را برای مسافران فراهم کرده است. بلیط هواپیما خارجی
 • پرداخت عوارض خروج از کشور با استفاده از پیام رسان بله: روشی دیگر پرداخت عوارض قبل از سفر استفاده از پیام رسان بله است. مسافران با استفاده از این پیام رسان به راحتی می‌توانند عوارض سفر خود را پرداخت کنند.

مدت زمان اعتبار عوارض خروج از کشور

رسید پرداخت عوارض خروج از کشور تا پایان همان سال معتبر است. اگر مسافری در زمان واریز وجه عوارض خروج از کشور موفق به سفر نشد؛ می تواند رسید پرداختی و شماره پیگیری پرداخت عوارض خود را نگه دارد و در سفرهای بعدی از آن استفاده کند. بلیط هواپیما خارجی

زمان پرداخت عوارض خروج از کشور حداقل ۳۰ دقیقه پیش از سفر است.

چه موقع به سراغ خرید بلیط هواپیما چارتر میرویم؟

مدارک مورد نیاز

برای پرداخت عوارض ارائه مدارک زیر الزامی است:

اطلاعات شخصی مسافر

کارت بانکی عضو شتاب

فایل پی دی اف را حتماً باید به مسئول فرودگاه برای عبور از گیت نشان دهید. نکته اصلی اینکه عوارض خروج حتما باید با نام مسافر اصلی پرداخت شده‌باشد.

عوارض خروج از کشور الزامی است و حتماً باید پرداخت شود. در سفرهای خارجی، اگر این مبلغ پرداخت نشده باشد، به شما اجازه خروج داده نخواهد شد. البته برای اینکه سفر ایمن‌تری هم داشته باشید، می‌توانید اقدام به خرید بیمه مسافرتی هم خریداری کنید. در صورت داشتن سؤال در خصوص عوارض خروج از کشور در کامنت پرسش‌های خود را نوشته تا کارشناسان بیمه دات کام به آن‌ها پاسخ دهند.

قوانین پرداخت عوارض خروج از کشور

افراد زیر از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستند:

 • دانشجویانی که با مجوز به تحصیل در کشورهای دیگر به سر می‌برند (در صورتیکه بین سفرهای آنان بیشتر از ۳ ماه فاصله باشد)
 • جانبازان و بیمارانی که برای درمان و با مجوز به کشورهای دیگر سفر می‌کنند (همراه بیمار می‌تواند از تخفیف ۴۰ تا ۶۰ درصدی برای پرداخت عوارض برخوردار شود)
 • خدمه پرواز، خدمه کشتی‌های تجاری و مسافربری
 • ایرانیان مقیم کشورهای خارجی که مشغول به کار بوده و دارای کارنامه شغلی از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هستند.
 • افراد با گذرنامه سیاسی

لازم به ذکر است عوارض خروج از کشور برای کودکان خردسال همانند بزرگسالان دریافت می‌شود.

بلیط لحظه آخری

هزینه عوارض خروج از کشور سال ۱۳۹۹

نرخ عوارض خروج از کشور در سال ۹۹ برابر با ۲.۶۴۰.۰۰۰ ریال برای سفر اول، ۳.۹۶۰.۰۰۰ ریال برای سفر دوم و ۵.۲۸۰.۰۰۰ ریال برای سفر سوم در تمامی مرزهای هوایی، زمینی و هوایی تعیین شده بود. هزینه عوارض خروج از کشور برای زائران حج عمره و تمتع برای بار اول ۱.۳۲۰.۰۰۰ ریال، ۱.۹۸۰.۰۰۰ ریال برای بار دوم و  2.640.000 ریال برای بار سوم بوده است. همچنین، هزینه عوارض خروج از کشور برای زائران عتبات عالیات از طریق مرز هوایی ۴۵۰.۰۰۰ ریال و از طریق مرز زمینی و دریایی ۱۵۰.۰۰۰ ریال معین شده بود. بلیط هواپیما خارجی

هزینه عوارض خروج از کشور سال 1400

مبلغ عوارض خروج از کشور سال ۱۴۰۰ به ریال
نوع مسافر سفر اول سفر دوم سفر سوم نوع مرز
مسافر عادی ۴.۰۰۰.۰۰۰ ۶.۰۰۰.۰۰۰ ۸.۰۰۰.۰۰۰ تمامی مرزها (هوایی، زمینی، دریایی)
زائرین حج عمره و تمتع ۱.۳۲۰.۰۰۰ ۱.۹۸۰.۰۰۰ ۲.۶۴۰.۰۰۰ تمامی مرزها (هوایی، زمینی، دریایی)
زائرین عتبات عالیات ۳۷۵.۰۰۰

۱۲۵.۰۰۰

۴۵۰.۰۰۰

۱۵۰.۰۰۰

۴۵۰.۰۰۰

۱۵.۰۰۰

مرز هوایی
مرز زمینی و دریایی
مرزنشینان ۷۵۰.۰۰۰

۲۵۰.۰۰۰

۶.۰۰۰.۰۰۰

۶.۰۰۰.۰۰۰

۸.۰۰۰.۰۰۰

۸.۰۰۰.۰۰۰

مرز هوایی
مرز زمینی و دریایی
ورزشکاران تیم‌ های ملی با مجوز وزرات ورزش و جوانان ۲.۶۴۰.۰۰۰ ۲.۶۴۰.۰۰۰ ۲.۶۴۰.۰۰۰ تمامی مرزها (هوایی، زمینی، دریایی)
به این مطلب چه امتیازی میدهید؟ post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Sara Kohzadi

Sara Kohzadi