یلدا شبی مشترک بین تمام اقوام ایرانی

یلدا شبی مشترک بین تمام اقوام ایرانی

یلدا شبی مشترک بین تمام اقوام ایرانی

 

یلدا شبی مشترک بین تمام اقوام ایرانی

یلدا، یک نام و هزاران بیت شعر، یلدا، یک شب و هزاران داستان. رسمی به جا مانده از ایران باستان با هفت هزار سال قدمت، جشنی باشکوه که از گذشته تا کنون، پیوند بین اقوام و خانواده ها را محکم تر کرده. یلدا یعنی انارِ سرخ رنگی که یار در ظرف سفالی می چیند، مادر بر روی کرسی گذاشته و دون می کند. یلدا یعنی فال حافظ، که پدر برایت معنا می کند و در نهایت یعنی شادی و سادگی کودکی که سراپا ذوق شده از طولانی ترین شب سال و کنجکاو برای شنیدن داستانش. همگردی هم در این شب برایت داستانی کنار گذاشته، داستان دخترک مو مشکی زمستان یعنی شب یلدا را، داستانی که تو را شهر به شهر، روستا به روستا و خانه به خانه، به پشت پنجره ها می برد تا جادوی شب چله و گرمی اش را ببینی، تا اگر آذری هستی این یلدا را به رسم کردها بشناسی و اگر پایتخت نشین هستی به رسم لرها، تا یلدا اینبار نه تنها خانواده ها را بلکه مردمان را به هم نزدیک کند. با ما همراه باش در شبی به سرخی انار و به شیرینی اشعار حافظیلدا، این شب سرخ …

این جشن باستان که قلب دارد، رنگ دارد، حیات دارد و عمری به اندازه هفت هزار سال، از گذشته در میان ایرانیان جایگاهی ویژه داشته. جشنی که دلایل و افسانه های زیادی برای برپایی آن وجود دارد و مهم ترین و شناخته شده ترین آن ” بلند ترین شب سال ” بودن اش است. هنگامی که ایرانیان دریافتند که آخرین شب پاییز، بلندترین شب سال است، برای مقابله با تاریکی بیدار ماندند و آتش برپا کردند، آن ها تاریکی را نمادی از اهریمن می دانستند و آتش و نور را نماد اهورا مزدا، نماد خیر و نیکی. این روزها اما بعد از گذشت هزاره ها، هنوز هم ما آخرین شب پاییز را تا صبح بیدار می مانیم، انار دون شده خورده و فال حافظ می گیرم، دل گرم می شویم به حضور بزرگترها و جان تازه می گیریم از تماشای کودکی بچه ها.

یلدا شبی مشترک بین تمام اقوام ایرانی

شهر به شهر می رویم تا از حال و هوای مردمش در این شب برایتان بگوییم، از شوق آن ها برای خرید، دورهمی و سرور و جشن تا نیمه شب. از پایتخت شروع می کنیم، به غرب و شرق می رویم، به استان هایی جنوبی و شمالی تا زیر کرسی خانه هایشان نشسته، داستان این شب را از زبان مادربزرگ ها شنیده و یلدا را به رسم آن ها پاس بداریم. هرچند که بعضی از این رسوم فراموش شده و یا حتی بین استان های مختلف مشترک هست.

 

ارسال نظر

اولین نفری باشید که نظر می دهد. “یلدا شبی مشترک بین تمام اقوام ایرانی”

نوزده − 14 =