گردشگران شیراز لوگو

آخرین مقالات و نوشته ها

تورهای ویژه

مشاوره و رزرو تور

071-91009291

شیرازمال

071-91009293

رودکی

هم‌اکنون پاسخگوی شما هستیم

گردشگری در ترکیه

سرفصل های مقاله

در این مقاله گردشگری در ترکیه گروه مسافرتی گردشگران شیراز سعی دارد شما را با این خبر داغ آشنا کند.

تحول یک شبه در گردشگری ترکیه

ضعف ها را قبول داریم/ ترکیه یک شبه ترکیه نشد. معاون گردشگری کشور از اختصاص فضای کامل نمایشگاه بین‌المللی تهران از سال آینده به نمایشگاه گردشگری خبر داد.

به گزارش ایسنا، محمد محب‌خدایی با پایان یافتن نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته اظهار کرد: نمایشگاه فرصتی است برای معرفی جاذبه‌ها و ایجاد انگیزه برای سفر. این نمایشگاه عوامل انگیزشی سفر را در مردم ایجاد کرد. برای ما هم مهم این بود که برنامه‌های سفر در این نمایشگاه عرضه شود و در کنار آن، بخش‌های تخصصی به ارائه محتوا بپردازند.

وی با اشاره به استقبال زیاد مردم از یازدهمین نمایشگاه گردشگری تهران، بیان کرد: این نمایشگاه شور و شعفی داشت که متخصصان از آن برای ارائه مباحث خود و عرضه محصولاتشان بهره بردند. برای همین تصمیم گرفته شد سال آینده از کل فضای نمایشگاه بین‌المللی تهران استفاده شود.

به گفته او، نمایشگاه گردشگری سال آینده نیز در چهار روز برگزار خواهد شد و برنامه‌ریزی‌های آن از این هفته شروع می‌شود، ضمن آنکه برای ترغیب مراجع دیگر و ارتقاء سطح مشارکت در این نمایشگاه تلاش خواهد شد.

معاون گردشگری سپس درباره ضعف‌های این نمایشگاه بیان کرد: ما در برخی بخش‌ها گام‌های اول را برداشته‌ایم. تا همین حد که مثلا در گردشگری غذا پیش رفته‌ایم، یعنی ۶۰ درصد راه را رفته‌ایم. معتقدم استقبالی که از نمایشگاه امسال شد برای شرکت‌کنندگان فرصت بزرگی را فراهم آورد تا با حداقل هزینه، خود را معرفی کنند. همچنین انگیزه‌ای خواهد شد تا بخش‌هایی که نقش کلیدی در گردشگری دارند وارد رقابت شوند. اتفاقی که امسال نیز رخ داد. در مقطعی از این نمایشگاه استان‌ها وارد رقابت شدند. همچنین مشارکت بخش خصوصی و شهرداری‌ها این نوید را می‌دهد که در آینده میزان مشارکت سطوح مختلف در صنعت گردشگری بیشتر شود.

وی ادامه داد: ما موضوع شهر گردشگر را خیلی وقت است که مطرح کرده‌ایم و اختلافِ درک آن را در این نمایشگاه شاهد بودیم. شهردارانی که به این مفهوم رسیده بودند با تغییر نگرش، پویایی اقتصادی را در شهرهایشان ایجاد کردند و آن را در این نمایشگاه به نمایش گذاشتند.

محب‌خدایی با بیان اینکه ضعف‌های این نمایشگاه را قبول داریم و برای رفع آن تلاش خواهیم کرد، گفت: درخواست تکرار دوباره چنین نمایشگاهی از سوی مردم نشان از جذابیت آن دارد، هرچند اصل نمایشگاه‌ها بر این است که سالی یک بار برگزار شوند ولی برنامه داریم در طول یک سال نمایشگاه‌های محصول محور را در سایر استان‌ها برای توزیع سفر برگزار کنیم.

وی سپس درباره کمرنگ ظاهر شدن گردشگری گُل، غذا و سلامت در این نمایشگاه اظهار کرد: به دلیل فرصت کم، خیلی از محصولات گردشگری را نتوانستیم نشان دهیم و استان‌های همدان و مازندران که مسؤولیت گردشگری کودک و گُل را به عهده داشتند ضرب‌العجلی وارد عمل شدند. ما این نمایشگاه را یک ماه مانده به تاریخ آن و با فشارهای شخصی برگزار کردیم. توجه کنید که این تغییرات و تنوعی که در نمایشگاه امسال بوجود آمد در یک ماه و با هزاران محدودیت اتفاق افتاد.

او در واکنش به انتقادهایی که به نمایشگاه گردشگری تهران به خاطر از دست رفتن رشته کلام و آشفتگی در روزهای پایانی و تبدیل آن به یک فستیوال و یا جشنواره مردمی وارد شد، گفت: تاکنون توجه نداشته‌ایم که گردشگری، رویداد محور است. خیلی از مواقع فکر می‌کنیم محتوای گردشگری باید خشک و خالی باشد. شاید یکی از دلایل ناموفق بودن مان در این صنعت هم بی‌توجهی به رویدادها است. مردم صرفا برای اسکان در هتل سفر نمی‌کنند، آن‌ها می‌خواهند با فرهنگ‌های جدید آشنا شوند که این فرصت در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران فراهم شد.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اضافه کرد: گردشگر دنبال محیط زنده، شاد و پرنشاط است. ما نمی خواستیم فستیوال برگزار کنیم بلکه می‌خواستیم ظرفیت‌های فرهنگی را که همان مراسم‌های آیینی و رقص‌های سنتی، تنوع اقلیم و اقوام است را نشان دهیم.

او همچنین درباره سردرگمی مردم به خاطر نبودن تابلوهای راهنما و تفکیک نشدن فضاها از یکدیگر، گفت: برنامه داشتیم از راهنماهای تور در محیط نمایشگاه استفاده کنیم، ولی محدودیت زمان اجازه این برنامه‌ریزی را نداد. ضعف‌هایمان را قبول داریم، ولی در بازه زمانی کوتاه سعی کردیم حداکثر تغییرات را ایجاد کنیم. دقت کنیم که ترکیه هم یک شبه ترکیه نشده است.

محب خدایی در ادامه درباره حضور کمرنگ کشورهای خارجی با توجه به اظهارات قبلی مبنی بر شرکت ۲۱ کشور توضیح داد: کشورهای خارجی از یک سال قبل برای حضور در چنین نمایشگاه‌هایی برنامه‌ریزی می‌کنند. آن‌هایی که آمده بودند این برنامه را از قبل داشتند. ضمن اینکه ما شاهد حضور همه آن‌ها بودیم و فقط دو شرکت خارجی برای حضور در این نمایشگاه انصراف دادند.

گردشگری در ترکیه

ترکیه با نام رسمی جمهوری ترکیه، کشوری اورسیای بوده و بخش بزرگ آن در غرب آسیا و خاورمیانه و بخش کوچک در جنوب شرق اروپا قرار دارد و پایتخت آن آنکارا است. شبه جزیره  آناتولی با قدمتی در عصر نو سنگی، بیشتر مناطق ترکیه را در برگرفته است. زبان رسمی مردم این کشور، ترکی استانبولی است اما در کنار آن نیز به زبانهای دیگر کردی، زازاها، ترکی آذربایجانی هم صحبت می شود. دین مردم ترکیه اسلام بوده و واحد پول این کشور لیره ترکیه می باشد. ترکیه به دلیل نزدیکی به ایران کشوری پر مقصد و پر طرفدار در میان گرشگران است وجود معماری‌های زیبا و قدیمی، سواحل  با آب و هوای مطلوب ، انواع تفریحات گوناگون، مراکز خرید،  طبیعت زیبا، رستوران و کافه های متعدد، در کنار جاذبه های توریستی ترکیه دیگر از دلایل سفر به این کشور همسایه می باشد.

تور ترکیه

ترکیه با جاذبه‌های زیبای تاریخی، ساحل‌های زیبا و شهرهای درهم آمیخته مدرن و سنتی یک مقصد عالی برای مسافرت است. از مکان‌های تاریخی مثل افسوس تا سواحل دلنواز دریای اژه، آنچنان جذاب هستند که هر کسی را برای یکبار دیدن این کشور ترغیب می‌کند. استانبول پر طرفدارترین شهر در تور ترکیه در میان گردشگران است اما دیگر شهرهای ترکیه هم هرکدام زیبایی و جاذبه‌های خاص خودشان را دارند. برای آن‌هایی که در حال برنامه‌ریزی برای سفر به چند شهر ترکیه هستند، بهترین شهرهای ترکیه را در ادامه معرفی می‌کنیم.

آب و هوای ترکیه

ب و هوای ترکیه دارای تلفیقی از آب و هوای مدیترانه ای و قاره ای است . شمال ترکیه آب و هوای اقیانوسی و قسمت جنوبی این کشور آب و هوای معتدل مدیترانه ای دارد . آب و هوای مناطق داخلی  نیز به نسبت خشک و قاره ای است. به طور کلی آب وهوای ترکیه به 4 قسمت تقسیم می شود، مدیترانه ای، کوهستانی، خشک قاره ای ودر سواحل دریای سیاه تابستان هایی گرم و زمستان ها نیز معتدل و مرطوب است. زمستان های ترکیه نیز و با کاهش دما و بارش همراه است. اما در مجموع بهترین زمان برای سفر به ترکیه ، فصل های بهار وپاییز است. در این فصول هوا  بسیار مطلوب و دلپذیر بوده ونه زیاد گرم و نه زیاد سرد است .

غذاهای ترکیه

در غذاهای ترکیه، سبزیجات تازه و مواد خوش طعم همراه گوشت نرم و چاشنی‌دار، زیاد مورد استفاده قرار میگیرد.  انواع کباب در میان غذاهای گوناگون و رنگی و اشتها آور از محبوبیت زیادی برخوردار است که از معروف ‌ترین آن دونرکباب و کباب ترکی است که بسیار لذیذ بوده و شهرت جهانی دارد که بسته به مواد متشکل آن و شیوه ی طبخ در کنار برنج، برنج بلغور و سبزی سرو می شود.ویژگی های فرهنگی امپراطوری عثمانی تاثیر چشم گیری را در غذاهای ترکیه گذاشته است و همچنین غذاهای مردم این کشور تلفیقی ازغذاهای آسیای مرکزی، قفقاز، خاورمیانه، مدیترانه و بالکان است.سبزیجات و ماهی تازه و روغن زیتون از موارد پر طرفدار محسوب می شوند. گوشت، سبزیجات؛ حبوبات؛خورش و انواع نان های محلی در سفره غذایی مردم ترکیه به وفور یافت می شود.

هتل های ترکیه

اقامت در هتل با امکانات مناسب از ویژگیهای یک سفر خوب است. هتل های ترکیه نیز دارای درجات و امکانات گوناگون بوده که  بنا به سلیقه و بودجه مورد انتخاب قرار می گیرد. ترکیه دارای شهرهای مختلف بوده و هر شهر نیز دارای انواع هتلهای مختلف در تمامی نقاط می باشد. گردشگران می توانند با توجه به امکانات و قیمت مناسب هتل مورد نظر خود را انتخاب کنند.

جاذبه های گردشگری ترکیه

کشور ترکیه دارای جاذبه های توریستی زیاد در شهرهای گوناگون خود می باشد. آنتالیا و استانبول از 2 شهر پر مسافر ترکیه می باشد. بناهای تاریخی کهن با معماری با شکوه، فرهنگ غنی، غذاهای مشهور،مناظر و طبیت زیبا و چشم نواز، کوه های بر افراشته ، سواحل مدیترانه ای با آب های زلال و شفاف از جمله دلایل سفر به این کشور می باشد.

  1. آنکارا

آنکارا پایتخت سیاسی ترکیه و شهری بزرگ و مدرن است که در قلب خود ساختمان‌های دولتی، تجاری، دانشگاه‌های برتر ترکیه و سفارت‌خانه‌ها را دارد. آنکارا تقریباً در مرکز ترکیه واقع است و یک هاب مهم منطقه‌ای از نظر حمل و نقل محسوب می‌شود. از مهمترین مقاصد این شهر برای گردشگران می‌توان به موزه‌ها،  گالری‌های هنری و مراکز فرهنگی اشاره کرد.

  1. ماردین

ماردین شهری بر فراز دست بین‌‌النهرین و یکی از نقاط مهم و استراتژیک تاریخی است. شهر ماردین که در جنوب ترکیه واقع است مرکز استانی با همین نام است و یکی از اولین نقاطی است که تمدن در آن شکل گرفته است. شهرت ماردین مدیون تاریخ پر فراز و نشیب و همینطور فرهنگ‌های مختلف آمیخته درهم است. شهر ماردین با ساختمان‌های سنگی زیبا بر یال کوه زینت گرفته و گردشگران به قدم زدن در کوچه‌های کهن این شهر علاقه دارند. از جاذبه‌های تاریخی این منطقه صومعه‌های Deyrulzafaran، از قدیمی‌‌ترین صومعه‌های جهان و چندین مدرسه و مکتب مذهبی مربوط به دوره‌های اسلامی است.

  1. قونیه

یکی دیگر از بهترین شهرهای ترکیه که برای ایرانیان هم به جهت وجود آرامگاه مولوی جذابیت خاصی دارد، قونیه است. قونیه با بناهایی به جا مانده از دوره سلجوقیان و مراسم درویش‌ها شهرت دارد. در قرون ۱۲ و ۱۳ میلادی اینجا رونق گرفت و مسجد Alaeddin هم در همین دوره ساخته شد.

  1. آنتالیا

امکان ندارد در فهرست بهترین شهرهای ترکیه نامی از آنتالیا نباشد. این شهر ساحلی زیبا با منظره دریای مدیترانه، نظر هر گردشگری را به خود جلب می‌کند. آنتالیا شهری پر جنب و جوش با چندین هتل، رستوران، سواحل تفریحی، کوهستان‌های سرسبز و جاذبه‌های تاریخی، خود به تنهایی یک هدف عالی برای گردش چند روزه است. دو یار قدیمی شهر، دروازه هادریان (Hadrian Kapısı)، برج ساعت و چندین خیابان مدرن و مکان‌های دیگر می‌تواند چندین روز شما را مشغول نگه دارد.

  1. مارماریس

ترکیه از سه طرف محسور دریا است و به همین دلیل بهترین شهرهای ترکیه اکثراً در کنار دریا هستند. مارماریس هم با تصویر فوق‌العاده زیبای دریا و کوه‌های اطرافش دل هر بیننده‌ای را عاشق خود می‌کند. آب‌های فیروزه‌ای، ماسه‌های سفید و مکان‌های تاریخی همه در مارماریس هستند. مارماریس مرکزی برای ورزش‌ها و تفریحات آبی و گشت و گذار شبانه است. اگر به مارماریس رفتید دریاگردی با کشتی‌ها یا قایق‌های تفریحی را از دست ندهید. مکان‌های دیدنی دیگری مثل Dalyan، افسوس، Pamukkale و جزیره Cleopatra هم در نزدیکی همین شهر هستند.تور ترکیه

  1. سیده

سیده (Side) از شهرهای تاریخی و جنوبی ترکیه است و در تاریخ آمده که اسکندر در قرن چهارم قبل از میلاد مسیح سیده را فتح کرده است. حالا سیده اثری است به جا مانده از تاریخ در کنار یک زندگی مدرن و زیبا در کنا ساحل دریای مدیترانه. آمفی‌تئاتر و معبد آپولو از آثار مهم به جا مانده از دوران رومیان و عصر هلنیستی است.

  1. بدروم

هر بار که فهرست بهترین شهرهای ترکیه نوشته شود، ردیف شهرهای جنوبی ترکیه بدون شک در کنار هم می‌آیند چون زیبایی دریای مدیترانه و از ابتدای تاریخ انسان‌ها را به سمت خود جذب کرده است. بودروم هم در ردیف همین شهرها قرار گرفته و مثل بقیه، آثار تاریخی، سواحل زیبا و امکانات رفاهی متنوع و جذابی دارد. در بدروم قلعه سنت پیتر (St. Pete) که در سال ۱۴۰۲ میلادی توسط شوالیه‌های هوسپیتالر ساخته شده و اکنون یک موزه است را فراموش نکنید. مراکز خرید، رستوران‌ها و ساحل سمت غربی بدروم ارزش یک اقامت چند روزه را دارد.

  1. شهر افسوس

شهر  افسوس (Ephesus) یکی از کامل‌ترین مجموعه‌های آثار کلاسیک قرن یکم قبل از میلاد را دارد. در زمان امپراطوری رومیان، افسوس از بزرگترین شهرها بود و دربردارنده یکی از عجایب هفتگانه باستانی است، یعنی معبد آرتمیس. آثار باستانی افسوس شامل چندین سازه بزرگ و کهن است که هرساله تعداد زیادی گردشگر از آن دیدن می‌کنند. محوطه تئاتر قدیمی، معبد هادریان و کتابخانه سلسوس از مهمترین‌ها هستند.تور ترکیه

  1. منطقه کاپادوکیه

کاپادوکیه (Cappadocia) نام منطقه‌ای در میانه ترکیه یا همان سرزمین آناتولی است و به خاطر مناظر شگفت‌انگیزش، کوه‌های صخره‌ای و جنگل درختان مخروطی شهرت یافته است. فوران آتشفشان‌ها و فرسای خاک این منظره زیبا را ساخته و انسان‌ها در طول هزاران سال برای خود خانه‌هایی در میان سنگ‌ها تراشیده‌اند. هیتی‌ها اولین ساکنان متمدن منطقه بودند که تونل‌ها زیرزمینی را حفر کردند تا از حمله سونانیان یا ایرانیان در امان بمانند. حالا تعداد زیادی از این غارهای دست ساز تبدیل به هتل و محل اسکان گردشگران شده‌اند.تور ترکیه

  1. استانبول

همانطور که در ابتدای مطلب گفته شد گردشگران نباید فقط استانبول را به عنوان مقصد انتخاب کنند زیرا چند مورد دیگر از بهترین شهرهای ترکیه ارزش کمی هزینه کردن را دارند. استانبول یکی از بزرگترین‌ شهرها در دنیا و سال‌های طولانی به عنوان پایتخت عثمانیان و امپراطوری بیزانس خدمت‌رسانی کرده است. استانبول تنها شهر بزرگ در جهان است که در دوقاره قرار گرفته و فقط یک تنگه آبی باریک دو قسمت شهر را از هم جدا می‌کند. مراکز خرید بزرگ، معماری با شکوه، زندگی شبانه پر از جنب و جوش و بخش‌های سنتی شهر همه و همه در کنار هم باعث شده استانبول شهر شماره یک در فهرست بهترین شهرهای ترکیه قرار گیرد. مسجد ایا صوفیه، مسجد سلطان احمد و کاخ موزه توپ‌قاپی مورادی هستند که بدون دیدنشان نباید استانبول را ترک کرد.

اشتراک گذاری :

Picture of گروه تحریریه گردشگران شیراز

گروه تحریریه گردشگران شیراز

تورهای ویژه
ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
نظرات کاربران
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
خانه
جستجو
اعلان ها

اطلاعات تماس

شعبه شیرازمال: بلوار ستارخان-نبش کوچه ۲۲-مجتمع شـیـرازمـــــــــال- طبـــقه دوم – واحد ۲۰۴ 07191009291 شعبه رودکی: بلوار زند-خیابان رودکی-نبش ایزدی-ساختمان گردشگران 07191009293 info@gardeshgaranshiraz.com

اطلاعات تماس

شعبه شیرازمال: بلوار ستارخان-نبش کوچه ۲۲-مجتمع شـیـرازمـــــــــال- طبـــقه دوم – واحد ۲۰۴ 07191009291 شعبه رودکی: بلوار زند-خیابان رودکی-نبش ایزدی-ساختمان گردشگران 07191009293 info@gardeshgaranshiraz.com