گامانایف

گامانایف

گامانایف

گامانایف چیست؟

گامانایف روشی است برای از بین بردن ضایعات عمیق مغزی بدون نیاز به جراحی و باز کردن جمجمه یا عمل جراحی باز. گامانایف نوعی روش عمل مغز با اشعه (Radio surgery) است که این فناوری بسیار پیشرفته این امکان را می‌دهد که حتی عمیق‌ترین بخش‌های مغز را که با جراحی معمولی امکان دسترسی به آن وجود ندارد تحت درمان قرار دهند. در این روش در یک جلسه، صدها شعاع گاما که از یک منبع کبالت ساطع می‌شود و به‌ صورت متمرکز به تومور تابانده می‌شود. این تابش به صورتی است که بافت‌های نرمال و حیاتی مغز حداقل اشعۀ ممکن را دریافت نموده و آسیبی نمی‌بینند. گامانایف دستگاهی است با هندسه خاص، با ۲۰۱ چشمۀ کبالت ۶۰ رادیواکتیو، که هر یک دارای هدایت گر جداگانه ‌ای بوده و به گونه ‌ای طراحی شده است که پرتو خروجی حاصل از چشمه‌ها در یک نقطه متمرکز می‌شوند. با قرار دادن نقطۀ تحت درمان در مرکز هلمت درمان دستگاه، بیشترین تاثیر در ناحیه مورد نظر اعمال می‌شود، و کمترین میزان اشعه به بافت‌های سالم می‌رسد .

دستگاه گامانایف این مرکز درمانی ساخت کمپانی الکتا سوئد بوده که یکی از معتبرترین دستگاه‌های موجود در دنیا است. از سال ۱۳۸۱ تاکنون بیش از ۸۸۰۰ بیمار در این بخش درمان شده‌اند که نتیجۀ درمان آنها بسیار رضایت ‌بخش بوده است.

تاریخچۀ گامانایف در جهان

در ۱۹۶۸ ميلادی نخستین بیمار با روش گامانایف در بیمارستانی در سوئد تحت درمان قرار گرفت. پس از آن، در ۱۹۶۹ميلادی اولین بیماران با تومورهای مغزی نورینوم آ کوستیک و هیپوفیز تحت درمان با گامانایف قرار گرفتند و در ۱۹۷۰ ميلادی ناهنجاری‌های شریانی وریدی (AVM) را در معرض پرتوهای دستگاه قرار دادند. طی سال‌های بعدی استفاده از این سیستم در درمان تومورهای مننژیوم مورد استقبال گرفت و در ۱۹۷۶ ميلادی بیماری با تومور مننژیوم را با این دستگاه درمان کردند. پس از گذشت سال‌ها، از تطابق تصاویر سی‌تی اسكن و ام‌‌آر‌‌آی در طراحی درمان گامانایف استقبال شد. امروزه تعداد زیادی از این دستگاه در سراسر دنیا در مراکز درمانی مورد استفاده قرار گرفته است.

گامانایف

چه بیماری‌هایی با روش گامانایف درمان می‌شوند؟

تومورهای خوش ‌خیم مغزی :

 • آکوستیک نوروما/ شوانوما (Acoustic Neuromas)
 • مننژیوما (Meningioma)
 • آدنوم‌های هیپوفیز ( Pituitary tumors)
 • همانژیوبلاستوما (Hemangio blastomas)
 • کوردوما (Chordomas)
 • تومورهای پینه‌آل (Pineal tumors)
 • تومورهای بدخیم مغزی
 • متاستاز (Metastases)
 • تومورهای گلیال ( Glial tumors)
 • ملانوم چشمی (Ocular melanomas)
 • کرانیوفارنژیوما
 • ناهنجاری‌های عروقی مغز
 • ناهنجاری‌های شریانی وریدی (AVM , AVF)
 • ناهنجاری‌های کاورنوس (Cavernous Malformations)
 • بیماری‌های عملکردی اعصاب (Functional Disorders)
 • دردهای مقاوم به درمان (Intractable pain)
 • نورالژی عصب تری‌ژمینال (Trigeminal neuralgia)

روش درمانی گامانایف چه مزایایی دارد؟

روش مؤثری برای درمان ضایعات غیر‌قابل‌درمان توسط جراحی‌های معمول است.

نیازی به تراشیدن موهای سر و یا باز کردن جمجمه نیست.

در این روش نیازی به بیهوشی وجود ندارد و بیمار از عوارض بیهوشی مصون می‌ماند.

عوارض بعد از جراحی‌های معمول مانند عفونت، چسبندگی و …. وجود ندارد.

درمان در طی چند ساعت انجام شده و بیمار همان روز به خانه برمی‌گردد.

نیازی به گذراندن دوره نقاهت پس از بیماری نیست.

دقت، ایمنی بیشتر و گرفتن نتایج بهتر، از مزایای این روش درمان در مقایسه با جراحی‌های معمول است.

هزینۀ بسیار کمتری نسبت به جراحی‌های معمول دارد.

درمان با روش گامانایف به چه صورت است؟

ابتدا شرایط و وضعیت بیمار توسط یک تیم تخصصی کارآمد متشکل از جراح مغز واعصاب، نورولوژیست، متخصص رادیولوژی اعصاب، متخصص رادیوتراپی (‌انکولوژی) و متخصص فیزیک پزشکی تحت بررسی قرار گرفته و در صورت مناسب بودن این روش درمان برای بیمار، نوبت عمل تعیین می‌شود. مدت زمان درمان به صورت نرمال بين سه تا پنج ساعت پیش‌بینی می‌شود و کل مراحل درمانی در یک روز انجام می‌گیرد.

به منظور هدایت اشعۀ گاما به روی تومور، یک قاب اختصاصی به سر بیمار بسته شده و سپس به منظور تعیین محل دقیق تومور یا ضایعۀ مغزی تصویربرداری شامل ام‌ آرآی یا سی‌تی‌اسکن و دربرخی موارد آنژیوگرافی انجام می‌شود. پس از آن تصاویر به کامپیوتر مخصوص منتقل و توسط تیم پزشکان حدود تومور مشخص شده و سپس طراحی درمان انجام و بیمار تحت درمان با رادیوسرجری به روش گامانایف قرار می‌گیرد. پس از درمان فریم از سر بیمار باز و برای مدت کوتاهی تحت نظر قرار گرفته می‌شود. سپس بیمار با توصیه‌های لازم مرخص می‌شود. برحسب اندازۀ ضایعه، عمل به طور معمول بین سی دقیقه تا سه ساعت به طول می‌انجامد. غالب بیماران در همان روز به خانه بازگشته و از فردای عمل می‌توانند فعالیت‌های زندگی روزانه خود را از سر گیرند.

مراحل درمان گام به گام

فريم استروتاكتيك سر:

اين فريم در چهار نقطه با پين‌هايی با عمق نفوذ حدود دو‌ميلی‌متر در سر محكم می‌شود و به منظور لوكاليزاسيون است. برای راحتی بيمار در اين چهار نقطه يا از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود.

تصوير‌برداری:

با فريم نصب شده در مرحلۀ اول، معمولاً MRI انجام می‌شود. تمام مختصات نقاط هدف و حجم و فواصل آن با نقاط حساس به طور دقيق مشخص می‌شود و جهت طراحی درمان مورد استفاده قرار می‌گيرد.

طراحی درمان:

نرم افزار طراحی درمان به پزشكان و تيم معالج امكان تطبيق ايزودوز درمانی بر روی شكل تومور را با دقت ۱/۰ (یک‌دهم) میلی‌متر می‌دهد. آنها نيز در اين پروسه میزان پرتودهی و مدت زمان درمان را تعيين می‌كنند. با انتخاب چند نقطۀ ايزوسنتر برای تيم معالج امكان بهترين طراحی درمان حتی برای شكل‌های تومور خيلی نامنظم نيز ايجاد می‌شود.

درمان:

وقتی طراحی درمان كامل شد، بيمار به اطاق درمان كه دستگاه گامانايف وجود دارد منتقل می‌شود. دستگاه گامانايف از يك تخت با قابليت حركت و كنترل و يك نيمكره كه از ۲۰۱ منبع كبالت و ۶۰ جهت پرتودهی، تشكيل شده است.سر بيمار در فضای هلمت دستگاه قرار می‌گيرد. برای جلوگيری از حركت سر بيمار و بالا بردن دقت پرتودهی، فريم استروتاكتيك هنوز در سر بيمار است و تمام حركات تخت بيمار از طريق ويدئو در اتاق كنترل قابل ديدن است. همچنین از طريق ميكروفن با بيمار در ارتباط هستند، مدت زمان درمان به اندازه و موقعيت تومور بستگی دارد. در پايان درمان فريم استروتاكتيك از بيمار جدا می‌شود. بعد از درمان بیمار به ریکاوری نیازی ندارد و ترخیص می‌شود، به منظور پیگیری درمان تمام بیماران طی دوره های زمانی منظم تحت بررسی و ویزیت دوره ای توسط پزشکان تیم درمان قرار میگیرند.

مراقبت و پیگیری‌های بعد از عمل گامانایف (فلوآپ درمانی)

بعد از درمان با گامانايف، تصويربرداری به طور متناوب تا کنترل کامل تومور یا ضایعات عروقی صورت می‌گيرد.در تمام مراحل درمان نياز به همكاری تيم گامانايف و پزشكان اوليۀ بيماران احساس می‌شود.

عوارض جانبی روش درمانی گامانایف چیست؟

امکان عوارض جانبی در این روش درمانی نسبت به جراحی باز، رادیوتراپی اکسترنال و روش‌های مشابه درمانی بسار پایین بوده و حداقل ممکن است. با استفاده از گامانایف از خطرات جراحی سنتی مغز، از قبیل خونریزی، عفونت و یا سکته مغزی جلوگیری می‌شود. اما ممکن است ولی به میزان بسیار محدودی در بعضی از بیماران بر حسب نوع ضایعه عوارضی تا چند روز بعد از درمان مشاهده شود: مانندسردرد، سرگیجه، حالت تهوع، استفراغ.

چه کسانی برنامه گامانایف شما را تهیه و اجرا می‌کنند؟

پزشکان بخش گامانایف، تنها پزشکانی در کشور هستند که در این زمینه تخصص دارند:

 • جراحان مغز و اعصاب بخش گامانایف
 • متخصصین رادیوتراپی بخش گامانایف
 • متخصص نورولوژی بخش گامانایف
 • پزشکان عمومی بخش گامانایف
 • اعضای تیم فیزیک

دستگاه گامانایف این مرکز، از معتبرترین دستگاه‌های موجود در دنیا و ساخت کمپانی الکتا (Elekta) سوئد است.

برچسپ ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ارسال نظر

4 thoughts on “گامانایف

 1. آزیتا بهادری

  سلام خسته نباشید.من تومور مغزی مننژیوما دارم نزدیک غده هیپوفیز.دوسال پیش عمل کردم ولی همه تومور برداشته نشده.دکترم میگه میتونیم با گامانایف درمانش کنیم و ی حداقل جلو رشدش رو بگیریم.گفتن در ایران گامانایف نیست و باید رفت ترکیه که برای من مقدور نبود.از لحاط هزینه برای من سخت بود.حالا نظر شما رو میخوام بدونم .البته هزینه عنل رو هم میخوام بدونم که چقدر میشه.ممنون از شما.

  49 سال قبل پاسخ

  1. Site Manager

   سلام دوست عزیز
   لطفا با شماره دفتر تماس بگیرید و برای اطلاعات بیشتر و راهنمایی از آقای ریاحی یا خانم صریحی کمک بگیرید
   ۰۷۱۳۲۳۳۱۱۲۳

   49 سال قبل پاسخ

 2. صادقی

  باسلام وخداقوت‌.‌.من حدود ۷سال قبل گامانایف شدم توسط آقایان دکتر تهامی واسدی و طبق دستور آقای دکتراسدی مجددا بایدگامانایف بشوم وباوجود تحریمها نمیدونم چکار باید کرد ممنون میشم راهنماییم کنید متشکر وسپاسگزارم صادقی

  49 سال قبل پاسخ

  1. Site Manager

   سلام و درود
   لطفا با شماره ی ۳۲۳۳۱۱۲۳-۰۷۱ تماس بگیرید و با خانم صریحی صحبت کنید راهنمایی تون می کنند.
   پیروز و پایدار باشید

   49 سال قبل پاسخ

افزودن یک نظر

بیست − 19 =