Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

گامانایف

گامانایف

گامانایف چیست؟

 

** این مقاله صرفا جهت آشنایی و افزایش اطلاعات می باشد**

**آژانس گردشگران خدماتی در این زمینه ارائه نمی دهد **

جهت هرگونه سوال و اطلاعات بیشتر با مرکز گامانایف ایران به شماره زیر تماس بگیرید:

۰۲۱-۲۲۹۰۲۵۱۱ الی ۱۹

 

گامانایف یک روش بسیار کارآمد در راستای از بین بردن ضایعات عمیق مغزی بدون احتیاج به عمل جراحی و باز کردن جمجمه. گامانایف نوعی شیوه عمل مغز با اشعه (Radio surgery) می باشد که این امکان را می‌دهد که تا عمیق‌ترین بخش‌های مغز را هم که با جراحی ساده و معمولی امکان دسترسی به آن نیست، درمان کنند. در این شیوه درمانی، صدها شعاع گاما به‌ صورت متمرکز به تومور به صورتی تابانده می شود که بافت‌های نرمال و حیاتی مغز کمترین میزان اشعه را دریافت کرده و دچار آسیب نمی شوند. دستگاه گامانایف به گونه ‌ای طراحی شده که پرتو خارج شده حاصل از چشمه‌ها در یک نقطه متمرکز می‌شوند. با قرار دادن محلی که نیاز به درمان دارد در قسمت مرکزی هلمت درمان دستگاه، بالاترین میزان اثر دستگاه در ناحیه مورد نظر وارد می‌شود، و پایین ترین میزان اثر اشعه به بافت‌های سالم می‌رسد .

تاریخچۀ گامانایف در جهان

برای نخستین بار در سال ۱۹۶۸ ميلادی، اولین بیمار با شیوه درمانی گامانایف در بیمارستانی در کشور سوئد تحت درمان قرار گرفت. یک سال بعد از آن، اولین بیماران با تومورهای مغزی نورینوم آکوستیک و هیپوفیز تحت درمان با گامانایف قرار گرفته و یک سال بعد از آن ناهنجاری‌های شریانی وریدی (AVM) در معرض پرتوهای گامانایف قرار گرفت. در طول سالیان بعدی جهت درمان تومورهای مننژیوم از دستگاه گامانایف استفاده شد و در سال ۱۹۷۶ ميلادی این دستگاه برای بیماری با تومور مننژیوم استفاده شده و فرد با این دستگاه درمان شد. امروزه تعداد بسیاری از این دستگاه در مراکز درمانی سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد.

این مقاله رو هم بخونید  سایبرنایف

گامانایف

بیماری های قابل درمان با شیوه ی گامانایف

تومورهای مغزی خوش ‌خیم:

 • مننژیوما (Meningioma)
 • آکوستیک نوروما/ شوانوما (Acoustic Neuromas)
 • تومورهای پینه‌آل (Pineal tumors)
 • تومورهای بدخیم مغزی
 • متاستاز (Metastases)
 • بیماری‌های عملکردی اعصاب (Functional Disorders)
 • دردهای مقاوم به درمان (Intractable pain)
 • نورالژی عصب تری‌ژمینال (Trigeminal neuralgia)
 • تومورهای گلیال ( Glial tumors)
 • ملانوم چشمی (Ocular melanomas)
 • آدنوم‌های هیپوفیز ( Pituitary tumors)
 • همانژیوبلاستوما (Hemangio blastomas)
 • کوردوما (Chordomas)
 • کرانیوفارنژیوما
 • ناهنجاری‌های عروقی مغز
 • ناهنجاری‌های شریانی وریدی (AVM , AVF)
 • ناهنجاری‌های کاورنوس (Cavernous Malformations)

مزایای درمان با استفاده از دستگاه گامانایف

ایمنی و دقت بیشتر و هزینه ی کمتر نسبت به عمل جراحی

موثر جهت درمان ضایعاتی که با جراحی های معمولی قابل درمان نیستند

نیازی نیست موهای سر تراشیده شوند و جمجمه باز شود

نیازی به بیهوشی نیست

عدم ایجاد عوارض بعد از جراحی مانند عفونت و …

درمان تنها چند ساعت طول می کشد و بیمار همان روز مرخص می شود

دوره نقاهت ندارد

روش درمان با گامانایف:

بررسی شرایط و وضعیت بیمار توسط تیم پزشکان متخصص (جراح مغز و اعصاب، نورولوژیست، متخصص رادیولوژی اعصاب، متخصص رادیوتراپی یا انکولوژی و متخصص فیزیک پزشکی)

در صورت تأیید تیم متخصص، تعیین نوبت عمل

مدت زمان ۳ تا ۵ ساعت طول مدت درمان

مراحل درمان

فريم استروتاكتيك سر:

اين قاب در چهار نقطه با پين‌هايی در سر محكم می‌شود. برای راحتی بيمار در اين چهار قسمت از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود.

تصوير‌برداری:

با قاب نصب شده در مرحله قبل، معمولاً MRI انجام می‌شود. تمام مختصات نقاط هدف دستگاه، حجم بافت هدف و فواصل آن با نقاط حساس به طور دقيق مشخص می‌شود و جهت طراحی درمان استفاده می شوند.

این مقاله رو هم بخونید  سرطان

 

طراحی درمان:

پزشکان و تیم معالج در نرم افزار طراحی درمان میزان پرتودهی و مدت زمان درمان را تعيين می‌كنند.

 

درمان:

پس از طراحی کامل مراحل درمان، بيمار به اطاق دستگاه گامانايف انتقال می یابد. دستگاه گامانايف از يك تخت با قابليت حركت و كنترل و يك نيمكره تشكيل شده است. سر بيمار در فضای هلمت دستگاه قرار داده می شود. جهت ثابت نگه داشتن سر بيمار و بالا بردن دقت پرتودهی، فريم استروتاكتيك همچنان در سر بيمار بوده و تمام حركات تخت بيمار در اتاق كنترل قابل تماشا می باشد و پزشکان از طريق ميكروفن با بيمار ارتباط دارند. طول مدت زمان درمان به موقعیت و اندازه تومور مربوط است. هنگامی که درمان تمام شد، فريم استروتاكتيك از بيمار جدا شده و بعد از درمان، بیمار به ریکاوری نیاز نداشته و ترخیص می‌شود.

عوارض جانبی گامانایف

در این روش درمانی نسبت به سایر جراحی ها عوارض در کمترین میزان ممکن است. با استفاده از گامانایف از خطرات جراحی مغز مانند خونریزی، عفونت و یا سکته مغزی جلوگیری می‌شود. ممکن است به میزان بسیار محدودی در برخی بیماران بر حسب نوع ضایعه عوارضی مانند سردرد، سرگیجه، حالت تهوع، استفراغ تا چند روز بعد از درمان مشاهده شود.

 

8 پاسخ

 1. سلام خسته نباشید.من تومور مغزی مننژیوما دارم نزدیک غده هیپوفیز.دوسال پیش عمل کردم ولی همه تومور برداشته نشده.دکترم میگه میتونیم با گامانایف درمانش کنیم و ی حداقل جلو رشدش رو بگیریم.گفتن در ایران گامانایف نیست و باید رفت ترکیه که برای من مقدور نبود.از لحاط هزینه برای من سخت بود.حالا نظر شما رو میخوام بدونم .البته هزینه عنل رو هم میخوام بدونم که چقدر میشه.ممنون از شما.

  1. سلام دوست عزیز
   لطفا با شماره دفتر تماس بگیرید و برای اطلاعات بیشتر و راهنمایی از آقای ریاحی یا خانم صریحی کمک بگیرید
   ۰۷۱۳۲۳۳۱۱۲۳

 2. باسلام وخداقوت‌.‌.من حدود ۷سال قبل گامانایف شدم توسط آقایان دکتر تهامی واسدی و طبق دستور آقای دکتراسدی مجددا بایدگامانایف بشوم وباوجود تحریمها نمیدونم چکار باید کرد ممنون میشم راهنماییم کنید متشکر وسپاسگزارم صادقی

  1. سلام و درود
   لطفا با شماره ی ۳۲۳۳۱۱۲۳-۰۷۱ تماس بگیرید و با خانم صریحی صحبت کنید راهنمایی تون می کنند.
   پیروز و پایدار باشید

 3. سلام حدود ۷ سال پیش پسرم در مکز شما گامانایف شده وواللن مشکاتی به وجود امده پرسوجو کردم گفتن تاثیر پتو درمانی انجام شده هستش میخواستم بدونم گامانایف عوارض داره بعد از مدت طولانی .مشکلاتی که بوجود امده تیره شدن رنگ پوست در نقاط مختلف بدن درد بدون دلیل در مفاصل دست کتف و مچ پا زانو

 4. سلام وقت بخیر.من تومور مغزی آکوستیک نوروما دارم.تو ایران که متاسفانه با وجود تحریم ها گامانایف انجام نمیشه.بنده اگر بخوام برم ترکیه برای گامانایف روالش به چه صورت و هزینه هاش چقدر است ممنون میشم راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Gardeshgaran Shiraz

Gardeshgaran Shiraz