کویر ورزنه

کویر ورزنه

کویر ورزنه

موقعیت جغرافیایی کویر ورزنه

همه چیز درباره کویر ورزنه . در استان اصفهان کویر نوردان واقع شده است. کویر معروف آن ورزنه (خارا) می باشد. موقعیت جغرافیایی این کویر در شهر ورزنه مکانی بین استان یزد و استان اصفهان می باشد. شهر ورزنه جاذبه های بسیار زیادی دارد که در ادامه شرح خواهیم داد. با گردشگران شیراز همراه باشید.

در مقاله همه چیز درباره کویر ورزنه با دلایل خاص بودن این کویر آشنا می شویم

شکل زیبای تپه های شنی این کویر که با وزش باد به شکل های هرمی، هلال، طولی و اشکال زیبای دیگر بوجود می آید بسیار جذاب و دیدنی است و آنجا را تبدیل به مکانی خاص کرده است. در این مکان تا جایی که دیده می نگرد، تپه های شنی به چشم می آیند و تنها باد، سکوت و آرامش آنجا را تحت تاثیر قرار می دهد. وزش باد شن ها را این سو و آن سو می برد.

به صدای باد گوش فرا دهید. کفش ها را از پای بیرون بیاورید. شن ها را با پاهایتان لمس کنید. روی شن ها دراز بکشید. آسمان آبی را تماشا کنید. به پوشش گیاهی خاص و منحصر به فرد این کویر نگاه کنید. نزدیک بودن به تالاب گاو خونی دلیل بوجود آمدن این پوشش گیاهی می باشد.

در مقاله همه چیز درباره کویر ورزنه در ادامه با کویر ورزنه بیشتر آشنا شوید:

شهر سفیدپوش ایران در همه چیز درباره کویر ورزنه

بانوان این شهر زیبا، رسم خیلی جالبی دارند و آن این است که همگی چادر سفید رنگ بر سر دارند.

این مقاله رو هم بخونید  سبک سفر کنیم

گاوچاه

گاوچاه به مجموعه ای گفته می شود که یک راهرو طولانی دارد و یک گاو در این راهرو رفت و آمد می کند. طنابی به گردن گاو بسته شده که سر دیگر آن به یک دلو و یا ظرف متصل است که درون چاه قرار دارد و با حرکت گاو آب را از چاه به بیرون می کشیدند. از جاذبه های دیدنی ورزنه گاو چاهی می باشد که در سال های نه چندان دور توسط پیر مردی بازسازی شده و به معرض دید عموم در آمده است.

مسجد ورزنه

در این شهر کهن، مانند برخی دیگر شهر های ایران، زرتشتیان زندگی می کردند. به همین دلیل عبادتگاه زرتشتیان در این شهر زیاد دیده می شود. مسجد ورزنه روی بقایای یکی از این عبادتگاه ها (آتشکده  ها) با سبک معماری تیموریان ساخته شده است.

پل صفوی

تاریخ می گوید که این پل، در واقع آخرین پل ساخته شده بر روی رودخانه ی زاینده رود است که از جنس آجر و سنگ و ساروج ساخته شده است.

قلعه قورتانش

این قلعه بر خلاف بسیاری از قلعه های موجود در ایران، کاربری مسکونی داشته است و همین امر وجه تمایز آن با سایر قلعه های می باشد.

varzane

کبوترخانه قورتان

کبوترخانه های مناطق کویری ایران، در سرتاسر دنیا بسیار مشهور هستند. کبوترخانه قورتان که یک بنای خشت و گلی بر روی ۱۲ پایه استوانه ای شکل و دارای حفره های رفت و آمد کبوتران می باشد ، پس از گذشت سالیان دراز همچنان در ورزنه پابرجاست…

بهترین زمان سفر

کویر ها مناطقی هستند که تابستان های گرم دارند. بنابراین بهترین زمان سفر به کویر ورزنه فصل های پاییز و زمستان تا اوایل بهار می باشد.

این مقاله رو هم بخونید  مقابله با ترس از هواپیما

وسایل مورد نیاز در سفر

دوربین عکاسی، عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب از ضروریات سفر به کویر ورزنه می باشد.

آژانس گردشگران شیراز برگزار کننده ی تورهای ایرانگردی و طبیعت گردی و همچنین مجری تورهای خارجی و داخلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Gardeshgaran Shiraz

Gardeshgaran Shiraz