کشف خطوط آجری مزین با نام خدا به‌ قدمت ۴۷۰۰ سال در ایران

کشف خطوط آجری مزین با نام خدا به‌قدمت ۴۷۰۰ سال در ایران

کشف خطوط آجری مزین با نام خدا به‌ قدمت ۴۷۰۰ سال در ایران

کشف خطوط آجری مزین با نام خدا به‌قدمت ۴۷۰۰ سال در ایران
کشف خطوط آجری مزین با نام خدا به‌قدمت ۴۷۰۰ سال در ایران

لایه‌ نگاری ۵ مرحله سکونت از زمان ساخت دروازه در آغاز دوره هخامنشی تا ترک محوطه، وقوع زلزله و سرانجام ترک، تخریب و به غارت رفتن آجرهای بناکشف خطوط آجری مزین با نام خدا به‌ قدمت ۴۷۰۰ سال در ایران و سکونت موقت دوره‌های میانه اسلامی در گمانه‌های کاوش محوطه تل آجری پارسه تخت‌جمشید شناسایی و مطالعه شد.

کشف خطوط آجری مزین با نام خدا به‌قدمت ۴۷۰۰ سال در ایران

به‌گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، نتایج و یافته‌های فصل هفتم کاوش‌های باستان‌شناسی محوطه تل آجری پارسه تخت‌جمشید نشان داد طرح و پلان دروازه مکشوفه درست بر اساس پلان دروازه ایشتار بابل طراحی و ایجاد شده است.

در این رابطه علیرضا عسگری چاوردی ــ سرپرست هیئت باستان‌شناسی اظهار داشت: کاوش‌های باستان‌شناسی این فصل با هدف شناخت اتاق مرکزی و  دیوار الحاقی در گوشه شمال شرقی بنای دروازه انجام  گرفت.

وی افزود: کشف خطوط آجری مزین با نام خدا به‌قدمت ۴۷۰۰ سال در ایران در سکوهای نشیمن در اتاق مرکزی راهروی دروازه همراه با تزیین گل‌های لوتوس و شناسایی دیوار الحاقی واقع در شمال شرقی بنا نشان داد که طرح و پلان دروازه مکشوفه درست بر اساس پلان دروازه ایشتار بابل طراحی و ایجاد شده است.

این باستان‌ شناس اظهار کرد: کشف خطوط آجری مزین با نام خدا به‌قدمت ۴۷۰۰ سال در ایران یا همان خطوط و آجرنبشته‌ای مزین با نام خدا به ‌زبان عیلامی از دیگر دستاوردهای این فصل کاوش بود.

این باستان‌شناس گفت: همچنین بر اساس لایه‌نگاری دقیق ۵ مرحله سکونت از زمان ساخت دروازه در آغاز دوره هخامنشی تا ترک محوطه در همین دوره و وقوع زلزله و سرانجام ترک، تخریب و به غارت رفتن آجرهای بنا و سکونت موقت دوره‌های میانه اسلامی در گمانه‌های کاوش این فصل شناسایی و مطالعه شد.

عسگری تصریح کرد: بنای مکشوفه دروازه واقع در محدوده فیروزی شهر پارسه از جمله مهم‌ترین دستاوردهای پژوهشی میراث‌فرهنگی در دهه‌های اخیر است که با نظارت و پشتیبانی پژوهشکده باستان‌شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و با همکاری دانشگاه شیراز، دانشگاه بولونیای ایتالیا و پایگاه میراث جهانی تخت جمشید میسر شد.

به ‌گفته این باستان‌ شناس، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، به‌دلیل اهمیت بنای مکشوفه تلاش دارد به‌سرعت این بنا را به یک سایت‌موزه قابل بازدید برای گردشگران تبدیل کند

ارسال نظر

اولین نفری باشید که نظر می دهد. “کشف خطوط آجری مزین با نام خدا به‌ قدمت ۴۷۰۰ سال در ایران”

بیست − شانزده =