پروفسور خدادوست درگذشت

پروفسور خدادوست درگذشت

پروفسور خدادوست درگذشت

دکتر خدادوست دار فانی را وداع گفت

پرفسور خدادوست ساعت ۴ بامداد روز یکشنبه مورخ ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ در کلمبیا درگذشت.

دکتر علی اصغر خدادوست سال ۱۳۱۴ در شیراز چشم به جهان گشود. او دوران دبستان و دبیرستان را در شیراز گذراند و  سپس به عنوان آموزگار در دبستان داوری شهر داراب مشغول به کار شد. وی در سال ۱۳۳۳ با کسب درجه ممتاز در آزمون ورودی دانشکده پزشکی شیراز پذیرفته شد و با موفقیت دوره شش ساله پزشکی را پشت سر گذاشت.

و طی یکسال دوره دستیاری چشم، گوش، حلق و بینی  را در بیمارستان نمازی دانشگاه شیراز با موفقیت گذراند. در سال ۱۳۴۱ دولت وقت ایشان را برای گذراندن دوره تخصصی در کشور آمریکا انتخاب نمود.

پرفسور خدادوست  در سال ۱۳۴۱ به عنوان اولین و تنها دستیار خارجی در بخش چشم پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز پذیرفته شد و پس از گذراندن دوره سه ساله دستیاری به عنوان برترین دستیار مرکز چشم پزشکی ویلمر انتخاب شد.

دکتر خدادوست علاوه بر تحصیل در دانش های بالینی مشغول پژوهش در زمینه دانش های پایه بود و  در مجله های گوناگون مقاله های فراوانی به چاپ رسانید.

وی پس از اتمام تحصیلات علی رغم پیشنهادات و درخواست های مکرر دانشگاه جان هاپکینز به ایران برگشت و در بخش چشم پزشکی  دانشگاه شیراز به فعالیت پرداخت.

دکتر خدادوست در سال ۱۳۵۹ مجدد به کشور امریکا بازگشت و در دانشگاه جانز هاپکینز با سمت استاد به فعالیت پرداخت.

در سال ۱۳۶۱ به عنوان رئیس و استاد بخش چشم دانشگاه سیسیل برگزیده شد و در سال ۱۳۷۱ در شهر نیوهیون مرکز چشم پزشکی کنتیتکت را بنیان گذاری کرد.

این مقاله رو هم بخونید  مراسم عصر ایرانی

پرفسور خدادوست سالی دو مرتبه به طور مرتب به ایران برگشته و در بیمارستان های تهران و شیراز در زمینه بالینی و آموزشی به فعالیت می پرداخت.

وی در عرصه بین المللی شهرت فراوانی دارد و در زمینه مشکلات قرنیه در چندین بیمارستان معروف به عمل و پزوهش پرداخت.

دکتر خدادوست توسط شخصیت های برجسته چشم پزشکی آمریکا به عنوان برترین  جراح پیوند قرنیه انتخاب شد تا جایی که  در زمینه پیوندهای قرنیه روی مکانیسم دفع پیوند به افتخار ایشان  Khodadoust lineنام گذاری شد.

لازم به ذکر است بیمارستان فوق تخصصی چشم  دکتر خدادوست برترین بیمارستان در شیراز می باشد.

ارسال نظر

اولین نفری باشید که نظر می دهد. “پروفسور خدادوست درگذشت”