Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

پت اسکن

پت اسکن

پت اسکن

در این مقاله پت اسکن گروه مسافرتی گردشگران شیراز سعی دارد شما را با این دستگاه  آشنا کند. با ما باشید

** این مقاله صرفا جهت آشنایی و افزایش اطلاعات می باشد**

**آژانس گردشگران خدماتی در این زمینه ارائه نمی دهد **

 

پت اسکن

پت اسکن چیست؟

در واقع پت اسکن یک روش عکسبرداری است. پت اسکن یک شیوه درمانی  نیست و تنها جهت تشخیص و میزان پیشرفت سرطان و بررسی چگونگی پیشرفت بیماری استفاده می شود. برای تهیه ی عکس های سه بعدی جهت بررسی فرآیندهای عملکردی داخل بدن انسان، از این دستگاه استفاده میشود که به آن تصویربرداری پزشکی هسته ای نیز اطلاق می شود.

کارکرد:

قبل از انجام تصویربرداری با این دستگاه، داروی رادیواکتیو به بدن بیمار تزریق می شود. پس از آن با ساز و کاری که این ماده در بدن انجام می دهد، از آزاد شدن انرژی گسیل شده، این دستگاه تصویرسازی کرده و روی مانیتور کامپیوتر تصاویر سه بعدی نمایش داده می شود.

تصویر :

تصویر پت عملکرد قسمتهای مختلف بدن بیمار را نشان داده و بر اساس رنگ و درخشندگی روی مانیتور نشان داده می شود و پس از تکمیل فرآیند عکسبرداری، گزارش ارزیابی توسط پزشک رادیولوژیست (متخصص در تفسیر تصاویر سی تی اسکن، سونوگرافی، اشعه ایکس و …) ارائه می گردد.

پت اسکن

چرا پت اسکن

استفاده از پت اسکن توسط پزشکان، بعنوان یک تست تکمیلی در کنار سایر روشها برای کسب اطلاعات بیشتری درباره وضعیت سلامتی بیمار و میزان پیشرفت بیماری به شمار می آید. چراکه هرچه پزشک درباره وضعیت بیمار و شرایط بیماری بیشتر اطلاعات داشته باشد، درباره روش درمانی بهتر و موثر تر، راحت تر تصمیم گیری می کند و استفاده از این تصویربرداری، حتی به جلوگیری از سایر بیماری های احتمالی نیز کمک می کند. بزرگترین مزیت استفاده از پت اسکن در مقایسه با سایر روشهای عکس برداری از بدن این است که می توان عملکرد بدن بیمار را نسبت به شرایط سالم بدن به طور کامل بررسی کرد.

این مقاله رو هم بخونید  سرطان

عکسبرداری با پت اسکن برای تشخیص و تحقیق در خصوص موارد زیر بسیار موثر است:

صرع

آلزایمر

سرطان

بیماری های قلب

تفاوت این دستگاه با سایر روشها

نشان دادن عملکرد اندام علاوه بر اندازه و شکل و بافت آن اندام

نشان دادن عملکرد فیزیولوژیک اندام

در طول عکسبرداری به این شیوه چه اتفاقی می افتد ؟

بیمار حداقل چهار تا شش ساعت پیش از اسکن نباید مواد غذایی مصرف کند و حداقل ۲۴ ساعت قبل از پت اسکن از کافئین و مواد کافئین دار استفاده نکنند؛ اما باید مقدار زیادی آب بنوشد.

رادیودارو به صورت تنفسی یا تزریق به بازو به بدن بیمار وارد می شود. سپس بیمار ۳۰ تا ۹۰ دقیقه باید منتظر بماند تا رادیودارو به عضو مورد نظر برسد و در حین این انتظار باید ثابت مانده و صحبت نکند که ممکن است به برخی از بیماران داروی آرامش بخش مثل دیازپام داده شود. پس از آن بیمار به اتاقی برای دراز کشیدن روی میز مربوطه که دارای یک تونل در انتهایش هست برده می شود و از بدنش عکسبرداری می شود.

در برخی مراکز پت اسکن برای بیماران در طول مراحل اسکن موسیقی پخش می کنند. با توجه به اینکه بی حرکت بودن بیمار حین فرآیند تصویربرداری بسیار حائز اهمیت است، بیمار در صورت داشتن احساس ناخوشایند می تواند زنگ اخبار را بزند و بسته به بخش مورد تصویربرداری، فرآیند می تواند بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه به طول بیانجامد.

تصویربرداری با پت اسکن دردناک نبوده و بیمار پس از اسکن می تواند به خانه برود. پس از آن بیمار باید جهت دفع سریعتر مواد رادیواکتیو مقدار زیادی مایعات بنوشد. طبق نظر کارشناسان، مواد رادیو اکتیو سه تا چهار ساعت پس از ورود به بدن باید آن را ترک کنند.

این مقاله رو هم بخونید  سایبرنایف

پت اسکن

چه کسانی نباید نباید استفاده کنند؟

درباره استفاده آن

زنان باردار و شیرده

نوزادان و کودکان خردسال

نکته: کسانی که تصویربرداری با پت اسکن انجام داده اند، در ساعات اولیه پس از اسکن باید از خانمهای باردار و کودکان و نوزادان فاصله بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Gardeshgaran Shiraz

Gardeshgaran Shiraz