Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

شهرستان کوار

جاذبه ها و دیدنی های دور ایران

موقعیت جغرافیایی

کوار یکی دیگر از شهرستان های استان فارس است که به دو بخش مرکزی و طسوج تقسیم می شود. که از غرب با شهرستان فیروزآباد، از شمال با شیراز، از شرق با شهرستان سروستان و از جنوب با شهرستان جهرم هم مرز می باشد. گفتنی است که کوار از آب و هوای معتدل مدیترانه ای برخوردار است.

شهرستان کوار

تاریخچه در مقاله شهرستان کوار

آمده است که شهر کوار در زمان حکومت قباد ساسانی بنا شده است و همچنین گفته شده است که در گذشته کوار محل سکونت و البته منطقه آباد و حاصلخیز بوده که جزء بهترین منابع تأمین میوه جات و غلات در ایران محسوب می شده است.کوار به دلیل همسایگی با شهر گور، نخستین پایتخت ساسانیان و واقع شدن در مسیر بندر سیراف به شمال از راه های اصلی ارتباطی ایران از جهت نظامی و اقتصادی بوده است. گفتنی است کوار کلمه ای فارسی به معنای سبدی پر از میوه است. در ادوار گذشته پس از اسلام همچنان اهمیت خود را به عنوان یک شاهراه و قطب کشاورزی حفظ کرده است.

سوغات

گلاب کوار به عنوان مرغوب ترین و خوشبو ترین گلاب شهرت جهانی دارد. که یکی از بهترین سوغاتی های این شهرستان به حساب می آید.

شهرستان کوار

زبان

زبان مردم این شهرستان فارسی و دارای لهجه خاص خود می باشند و کمی تحت تآثیر لهجه شیرازی قرار دارد البته عشایر قشقایی که ساکن این منطقه هستند به زبان ترکی قشقایی صحبت می کنند.

آداب و رسوم در مقاله شهرستان کوار

دین و مذهب مردم کوار شیعه دوازده امامی است.

جاذبه ها

آثار و بناهای تاریخی در مقاله شهرستان کوار

تپه های تاریخی که از زمان هخامنشیان در کوار وجو داشته اند توسط باستان شناسان کشف شده که می توان به تل هکوان و… اشاره کرد.

مهم ترین و مشهورترین بنای باستانی شهر کوار بند بهمن است که به دوران هخامنشیان باز می گردد. و از قدیمی ترین و کهن ترین سدهای مورد استفاده در ایران می باشد.

۴.۸/۵ - (۲۹ امتیاز)

3 پاسخ

  1. گلاب کوار شاید روزی شهرت جهانی بوده ولی الان نه نامی ونه نشانی از این صنعت نمانده حتی باغ بزرگی که مرحوم جلال آرین قبلا احداث کردن الحمدلله وبه همت اهالی محترم اون منطقه نابود شده و تنها نامی از اون مونده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Gardeshgaran Shiraz

Gardeshgaran Shiraz