گردشگران شیراز لوگو

آخرین مقالات و نوشته ها

تورهای ویژه

مشاوره و رزرو تور

071-91009291

شیرازمال

071-91009293

رودکی

هم‌اکنون پاسخگوی شما هستیم

شهرستان سروستان

سرفصل های مقاله

تاریخچه در مقاله شهرستان سروستان

شهرستان سروستان با پیشینه تاریخی هزار ساله، یکی از قدیمی ترین شهرستان های استان فارس می باشد و بنای تاریخی آن به دوران ساسانیان بر می گردد.

موقعیت جغرافیایی در مقاله شهرستان سروستان

این شهرستان از شمال با شهرستان خرامه، از شرق با شهرستان فسا، از جنوب شرقی با شهرستان جهرم، از جنوب با شهرستان کوار و از غرب با شهرستان شیراز همسایگی دارد.

درباره آثار تاریخی و آب و هوا

شهرستان سروستان

شهرستان سروستان علاوه بر دارا بودن آثار تاریخی، دارای طبیعتی زیبا و سرسبز است. این طبیعت زیبا شامل دشت های وسیع و باغات فراوان میوه می باشد که در فصل بهار جلوه ویژه و خاصی به خود میگیرد. این شهرستان دارای آب و هوایی گرم و معتدل است که این شرایط آب و هوایی باعث رویش درختان مختلف و محصولات فراوان به خصوص مرکبات می شود.دشت های حاصلخیز و مزارع وسیع کشاورزی جزء چشم اندازهای زیبای گردشگری این منطقه به شمار می آید.

جادبه های تاریخی

شهرستان سروستان

  • کاخ سروستان

کاخ بهرام پنجم یا کاخ سروستان از آثار دوره ساسانی به شمار می آید که در جنوب شرقی شهرستان سروستان و در مسیر روستای نظرآباد قرار گرفته است. این بنا شامل یک ایوان بزرگ و دو ایوان کوچک است به صورتیکه ایوان اصلی به تالار مرکزی و حیاط مرتبط می شود و همچنین در دو طرف آن دو تالار بزرگ با سقف گنبدی قرار گرفته است

  • قلعه گیری

در منطقه ای به نام کوه قدرت آثار قلعه ای دیده می شود که به وسیله مصالح گچ، سنگ و ساروج ساخته شده است این قلعه شامل چهار موج در چهار گوشه است و همچنین اتاقی در اطراف و وسط که ظاهرا کاربرد دفاعی داشته است.

  • قلعه برزو

قلعه سروستان

در قسمت شرقی شهرستان سروستان بقایای یک قلعه قدیمی دیده می شود که در اطراف آن بقایای حصار و برج وجود دارد گفته شده است این بنا مربوط به اوایل دوره اسلامی است.

  • بقعه شیخ یوسف سروستانی

این بنا در مرکز شهرستان سروستان قرار گرفته است و شامل دو چهار طاقی با ستون های سنگی که بسیار ماهرانه تراشیده شده اند می باشد و بر سنگ قبری که در وسط بقعه قرار گرفته است نام شیخ یوسف سروستانی نگاشته شده است.

جاذبه های طبیعی و گردشگری

شهرستان سروستان

  • روستای مهارلو

مهارلو یکی از روستاهای شهرستان سروستان است که از جاذبه های گردشگری و تاریخی متعدد و چشمگیری برخوردار است که شامل جاذبه هایی مانند چشمه آبگرم، چشمه معدنی مهارلو، آب چشمه چنار مهارلو، چشمه آبخونی، آب زنگی، آب محمد خالو، باغ حیدر، کوه زیره و آب بیدک می باشد.

  • دریاچه مهارلو

دریاچه مهارلو به دلیل دارا بودن ویژگی های متعدد محیطی مطلوب برای گونه های شاخص جانوری و گیاهی و رویش گیاهان مناسب و برقراری زیستگاههای جانوری به حساب می آید. آب این دریاچه از طریق زهکشی دشت های شیراز و سروستان تآمین می شود.

  • روستای کوهنجان

کوهنجان

روستای کوهنجان یکی دیگر از روستاهای شهرستان سروستان می باشد که دارای پنج رشته قنات می باشد که مهمترین آنها رشته قنات کوهنجان می باشد چشمه نباتی، چشمه آبریز جبل، آرامگاه امامزاده شاه صفی الدین(ع)، حمام و آسیابهای قدیمی از دیگر جاذبه های گردشگری این روستا به حساب می آید.

سوغات

صنایع دستی مانند کلاه نمدی، نمد، قالیچه، گبه و ملکی و همچنین غذاهای محلی مثل آبگوشت ها، یخنی و کلم پلو را می توان به عنوان سوغات شهرستان سروستان نام برد.

اشتراک گذاری :

گروه تحریریه گردشگران شیراز

گروه تحریریه گردشگران شیراز

تورهای ویژه
ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

ارسال نظر

اولین نفری باشید که نظر می دهد. “شهرستان سروستان”

خانه
جستجو
اعلان ها

اطلاعات تماس

شعبه شیرازمال: بلوار ستارخان-نبش کوچه ۲۲-مجتمع شـیـرازمـــــــــال- طبـــقه دوم – واحد ۲۰۴ 07191009291 شعبه رودکی: بلوار زند-خیابان رودکی-نبش ایزدی-ساختمان گردشگران 07191009293 info@gardeshgaranshiraz.com

اطلاعات تماس

شعبه شیرازمال: بلوار ستارخان-نبش کوچه ۲۲-مجتمع شـیـرازمـــــــــال- طبـــقه دوم – واحد ۲۰۴ 07191009291 شعبه رودکی: بلوار زند-خیابان رودکی-نبش ایزدی-ساختمان گردشگران 07191009293 info@gardeshgaranshiraz.com