شهرستان رستم

شهرستان رستم

شهرستان رستم

شهرستان رستم

مساحت: 10.44 هکتار

ارتفاع: 920 متر

محدوده:

از شمال به شهرستان کهکیلویه و بویراحمد، از جنوب به استان بوشهر، از شرق به شهرستان شیراز و از غرب نیز به استان کهکیلویه و بویر احمد.

بخش ها: مرکزی و سورنا

شهرها: مصیری و کوپن

دهستان ها: رستم یک، رستم دو، رستم سه، پشتکوه رستم

شهرستان رستم در حدود 1200 کیلومتر مربع گستردگی دارد و مرکز آن شهر حصیری است که در 154 کیلومتری شهر شیراز جای گرفته است.

شهرستان رستم

جاذبه های گردشگری شهرستان رستم:

دائو دختر یا دی و دور (مادر و دختر)

نقش برجسته ایلامی گورنگون

تل بندو

سراب سیاه منصور آباد

گود انجیر

* روستای نوگک:

این روستا از توابع شهرستان رستم بخش سورنا دهستان پشتکوه رستم که در شمال غرب استان و شهرستان واقع گردیده است، در کنار روستای قدیمی و باستانی گنگون بنا نهاده شده و موقعیت کنونی آن از شمال به کوه مصلا و روستای کناره، از جنوب به روستای زیرگر نوگک، از شرق به رودخانه تنگ شیو و روستای پرین و از غرب به دلی سید محمد (ع) و منطقه جلیل نشین بویراحمد متصل می باشد. این روستا دارای حدود 150 خانوار و بالغ بر 1200 نفر جمعیت می باشد.این روستا در 10 کیلومتری جاده شیراز – اهواز (روستای کوپن مرکز بخش سرنا) و 30 کیلومتری مصیری (مرکز شهرستان رستم) و 45 کیلومتری نورآباد ممسنی واقع گردیده است.بی شک روستای نوگک از دیرباز نقش بسزایی در تاریخ سیاسی و اقتصادی ممسنی و حتی بویر احمد داشته و وجود بازمانده ای از قلعه قدیمی حاکمان محلی در این روستا خود صحت این مطلب را می رساند و بعد از فرار خوانین و تخریب قلعه، همچنین شرایط روستا و مرکزیت آن در منطقه، پاسگاهی که مشرلف بر کوه کنار روستا احداث گردیده که تأمین امنیت کل منطقه را برعهده داشته و جابجایی نیرو و پایگاهی جهت آماده سازی نیروهای ارتشی شاه در نبرد گجستان و تنگ تامرادی بود.

شهرستان رستم

روستای نوگک ابتدا در شمال شرقی روستای کنونی و در کوهپایه کوه مصلی که در ضلع شمالی روستا قرار گرفته مستقر بود که به آن روستای «گنگون» گفته می شد. هم اکنون نیز اثر هایی از محل حیات و یکی از قبرستان های قدیمی روستا در آنجا قرار دارد که بعدا مردم به مکان فعلی نقل مکان کرده اند. با وجود بنای تاریخی (شاه شوم) و امامزاده سید محمد نیز میتوان به سابقه تاریخی این روستا بیش از پیش پی برد. در کنار بنای تاریخی (شاه شوم) نیز یکی از قدیمی ترین قبرستان های ممسنی و بویر احمد که محل دفن تعداد زیادی از خوانین و بزرگان منطقه بود، وجود دارد. نام روستای نوگک هفت مرتبه در کتاب (اثر های پیش از تاریخ و دوران تاریخی) آمده که خود نشانه اهمیت و قدمت آن دارد. روستای نوگک از نظر کشاورزی نیز به علت وجود رودخانه بزرگ (تنگ شیو) که در زمین های این روستا می گذرد، زمانی قطب کشاورزی کل منطقه بوده و هم اکنون نیز محصولاتی چون برنج، ماش، گندم و جو کشت می کنند. همچنین محل داد و ستد عشایر کوچ رو و روستاهای بالادست خود بوده است.

برچسپ ها:, , , ,

ارسال نظر

2 thoughts on “شهرستان رستم

 1. حامد نجاتی

  سلام.ممنون از فعالیت شما در زمینه رستم شناسی.سپاس

  2 هفته قبل پاسخ

  1. Site Manager

   زنده باشید. شما هم اگر اطلاعاتی درباره ی شهرستان رستم دارید در اختیار ما قرار بدین تا با نام خودتون روی سایت بذاریم.
   از طریق ایمیل و شماره ی زیر میتونید برامون ارسال کنید:
   gardeshgaran_crm@yahoo.com
   09362581686

   2 هفته قبل پاسخ

افزودن یک نظر