شهرستان داراب

شهرستان داراب

شهرستان داراب

شهرستان داراب

مساحت: 65.97 هکتار

ارتفاع: 1180 متر

محدوده:

از مشرق با حاجی آباد استان هرمزگان، از شمال به شهرستان های استهبان و نیریز، از مغرب با فسا، از جنوب با شهرستان های زرین دشت و لارستان

بخش ها: مرکزی، رستاق، فورگ و جنت شهر

شهرها: فدامی، دو برجی، داراب و جنت شهر

دهستان ها: رستاق، کوهستان، آبشور، فورگ، بالش، بختاجرد، پاسخن، فسارود، نصروان، هشیوار، قریه الخیر و قلعه بیابان.

شهرستان داراب با گستردگی 6560 کیلومتر مربع و به مرکزیت شهر داراب در جنوب شرقی استان فارس قرار گرفته است. این شهرستان با داشتن جاذبه های طبیعی بسیار، از زیباترین شهرستان های جنوبی استان فارس به شمار می رود.

شهرستان داراب از شمال به شهرستان های نیریز و استهبان، از شرق به استان هرمزگان، از جنوب به شهرستان های لار و زرین دشت و از غرب به شهرستان فسا می رسد. شهر داراب در 254 کیلومتری شرق شیراز جای دارد.

شهرستان داراب

جاذبه های گردشگری شهرستان داراب:

نقش شاپور (نقش دارابگرد)

آتشکده آذرخش (مسجد سنگی)

آسیاب سنگی

مسجد جامع داراب

آتشکده آذرجو

آبشار فدامی

آثار شهر قدیم دارابگرد

* روستای لایزنگان:

لایزنگان روستایی است کوهستانی که از شمال به شهرستان نیریز، از جنوب به روستای نوایگان و قلعه بیابان، از شرق به کوهستان بخش رستاق و از شمال غرب به روستاهای شکرویه و مروارید متصل می باشد و در جنوب شرقی استان فارس و شرق داراب قرار دارد.

روستای لایزنگان به ماسوله زیبای جنوب مشهور است. این روستا به طور کامل شرایط و اوضاع جوی و اقلیمی یک نقطه میان کوهی را دارا است و از نقاط سردسیر شهرستان محسوب می گردد. آب و هوا در این روستا در فصل زمستان بارانی و برفی است و در فصل تابستان هوا نسبتا خنک است.

مردم لایزنگان مردمی مهمان نوازند و از مهمانانی که در تابستان به آنجا می آیند به خوبی پذیرایی می کنند.

روستای لایزنگان یکی از بزرگترین تولید کنندگان عمده گل محمدی در استان فارس و ایران است و بالغ بر 5000 هکتار گلستان دیم محمدی و حدود 500 هکتار گل محمدی آبی در آن وجود دارد.

از این روستا گل های محمدی را به سراسر ایران بخصوص قمصر کاشان می برند. گل های محمدی در مکانی به نام سرحد (سردحد) وجود دارند. در این مکان شب ها بسیار سرد و روزها هوایی خنک و نسبتا گرم دارد.

باغ ها سهم عمده ای را در زیبایی و گردشگری این روستا برعهده دارند. بخصوص از اوایل فصل بهار تا اوایل فصل پاییز که قابلیت تنوع و سیاحت را دارا می باشد. از جمله باغ های این روستا می توان به باغ های زیر اشاره کرد:

باغکر: منطقه ای بسیار دیدنی با درختان بلند و قطوری که سر به فلک کشیده واقع در هشت کیلومتری شرق لایزنگان که با درختان گردو، سیب، زردآلو، انار و بادام و با چشمه و آب زلالش منطقه ای منحصر به فرد را خلق کرده و دارای یک استخر سیمانی پر از آب و درختی بسیار تنومند به قطر شش متر می باشد و مکان مناسبی برای تفریح، استراحت و اسکان می باشد.

چاه ریگو: در منطقه غرناک (حدود ده کیلومتری نرسیده به لایزنگان) در شرق لایزنگان قرار دارد و با درختان، میوه ها، چمن ها و چشمه زلالش مکانی با صفا را ایجاد کرده است.

شهرستان داراب

کل خوش آب: در این باغ درختان سر به فلک کشیده و چمن زار های بلند منظره ای شگفت آور به وجود آورده که چشم هر بیننده ای از دیدن آن خیره می ماند. در کنار راه، استخری به چشم میخورد که در فصل تابستان مکان مناسبی برای شنا می باشد. آب این منطقه از درون شکافی که در 15 متری استخر می باشد، تأمین می گردد. این منطقه به دلیل آب شیرین و گوارا یکی از خالص ترین آب های منطقه محسوب می شود که هر ساله افراد زیادی برای تفریح و گردش به این منطقه زیبا می آیند.

گلو آبک: منطقه ای خوش آب و هوا دارای درختان بادام، گردو و انار که سر به فلک ساییده و شاخه در شاخه قفل شده اند و دارای چشمه ای است که از شکاف سنگ بیرون می آید و همچنین دو استخر یکی با عمق دو و نیم متر و دیگری با عمق یک و نیم متر می باشد که مکان جالبی برای دوستداران طبیعت می باشد.

سسنک: این باغ زیبا حد فاصل کل خوش آب و کل کبوتر بوده و باغی با ظاهر آراسته و درختانی تنومند و دارای استخری به عمق دو و نیم متر و درختانی چون انار، گردو، توت، بادام می باشد.

نیگو: منطقه ای زیبا دارای درختان قطور واقع در شرق لایزنگان با راهی سخت گذر که در 20 کیلومتری لایزنگان قرار دارد و یکی از دور ترین باغ های روستا به شمار می رود. ارتفاع آن بالغ بر 2200 متر و در پشت کوه مفک قرار دارد. از محصولاتش می توان بادام، گردو، زردآلو، گل محمدی، انگور و … را نام برد که درختانش از چشمه ای زیبا آبیاری می شوند.

غار های لایزنگان:

غار لای سنه

غار معدن گاه (به عمق بیش از پنجاه متر و قطر دهانه نیم متر)

غار باغ کر (به عمق بیش از پانزده متر و قطر دهانه دو متر)

غار پیرنو (به عمق بیش از پانزده متر و قطر دهانه نیم متر)

غار پیر شیخ علی (به عمق حدود هشت متر و قطر دهانه حدود دو متر)

از غار های دیگر می توان به غار گلو آبک، پس کمانه، چاه شمسی، چاه زرد و … اشاره کرد.

برچسپ ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ارسال نظر

اولین نفری باشید که نظر می دهد. “شهرستان داراب”