شهرستان خنج

شهرستان خنج

شهرستان خنج

شهرستان خنج

مساحت: 44.61 هکتار

ارتفاع: 670 متر

محدوده:

از شمال به شهرستان قیر و کارزین، از جنوب به شهرستان لامرد و مهر، از شرق و شمال شرقی به لار

بخش ها: مرکزی و محمله

شهرها: خنج

دهستان ها: سیف آباد، تنگ نارک، باغان و محمله

شهرستان خنج دارای 5800 کیلومتر مربع گستردگی است و مرکز آن شهر خنج در 260 کیلومتری جنوب شرقی شیراز جای دارد.

شهرستان خنج از شمال با شهرستان قیر و کارزین، از شرق با شهرستان لارستان، از جنوب با شهرستان های لامرد و گراش و از غرب با شهرستان های مهر و فراشبند هم مرز است.

شهرستان خنج

جاذبه های گردشگری شهرستان خنج:

سردر مسجد جامع

قلاع خنج

آرامگاه شاه عبدالسلام

مناره شیخ دانیال

جاده سنگ فرش از دوران هخامنشی

سد دول ابراهیمی

تپه توانگران

آرامگاه شیخ محمد ابونجم

شاه فخرالدین احمد

بقعه شیخ دانیال

* روستای کورده

این روستا در فاصله 70 کیلومتری شمال غربی مرکز بخش محمله و 110 کیلومتری مرکز شهرستان خنج واقع گردیده است. عمده فعالیت مردم در این روستا کشاورزی می باشد و از توابع دهستان باغان است. مذهب مردم روستا شیعه 12 امامی است. از فلسفه وجه تسمیه روستای کورده شاید یکی وجود درختان کهور در اطراف روستا یا در بن بست قرار گرفتن، دوری مسافت، کوره ده (ده خاموش و کوچک) بودن روستا بوده باشد.

عمده محصولات کشاورزی که در روستای کورده کشت می شود هندوانه، شمام، شاه پسند، خربزه، گوجه فرنگی و خیار سبز هست.

به طور کلی بخش خنج در منطقه آب و هوای گرم واقع شده است ولی روستای کورده به دلایل شرایط محلی از وضعیت بهتری برخوردار است. این روستا در دشتی معتدل و خشک واقع شده است. فصل زمستان که باران می آید در ماه های آبان تا بهمن ماه می باشد. از بهمن تا اسفند علف ها می رویند و طبیعت منطقه را سرسبز می کنند.

از لحاظ سرسبزی این منطقه در بین مناطق شهرستان خنج از اهمیت خاصی برخوردار است ولی به مرور که هوا گرم می شود تا مهرماه ادامه دارد. در زمستان هوا سرد و خشک و در بهار معتدل و در تابستان گرم می باشد. در تابستان بادهای گرمی از غرب می وزد که از طرف دژگاه و ریگزار ها و بیابان ها می آید و در نتیجه بسیار گرم و همراه با گرد و غبار می باشد، به علت کمبود رطوبت، اختلاف درجه حرارت در تابستان و زمستان و حتی روز و شب زیاد است.حداکثر دما در تابستان بین 42 تا 45 درجه و در زمستان حداقل دما به ندرت در بعضی از شب ها به صفر درجه می رسد.گرم ترین ماه سال تیرماه و سردترین ماه دی می باشد. مقدار بارندگی در کورده بین 250 تا 300 میلیمتر متغیر است که بیشتر از متوسط شهرستان می باشد. مقدار متوسط باران در شهرستان بین 180 تا 200 میلیمتر می باشد.

شهرستان خنج

به سبب شرایط اقلیمی منطقه، از دوران قدیم مردم با کندن قنات ها زمین ها را آبیاری کنند. قنات ها (حسین آباد، منصور آباد، شور و گودمدی) از جمله قنات هایی بودند که در گذشته از آن ها استفاده می شده است. این قنات ها به طول چندین کیلومتر آب را به سطح زمین می آورده اند، اما پس از اصلاحات ارضی این قنات ها نیز از رونق افتاد و از آن ها استفاده ای نمی شود.مهم ترین رود کورده رودخانه شور است که از شعب قره آغاج می باشد. رود قره آغاج از ارتفاعات چهل چشمه (چهل کیلومتری غرب شیراز) در ارتفاع 2800 متری سرچشمه می گیرد. این رود پس از طی مسافتی در حدود 300 کیلومتر به رودخانه شور در کورده در ارتفاع 800 متری می رسد. البته قبل از آن دو رودخانه که از سمت روستای باغان (خبریز)می آید منشعب می شود و پس از ترکیب با رودخانه شور در حوالی دهنو دژگاه، رودخانه دژگاه به آن ملحق می شود (در غرب کورده) این انتهای رود در استان فارس می باشد. البته در لب مرز استان فارس و بوشهر، رودخانه ی دیگری از فیروز آباد از سمت شمال و از طرف دهرم و فراشبند به آن می ریزد و سپس در استان بوشهر به رودخانه آبشار و سرانجام به رود مند و به خلیج فارس می ریزد. لازم به توضیح است که در مواقع بارندگی، این رود طغیان کرده ولی در تابستان از مقدار آن بسیار کم شده و حتی خشک می شود.

برچسپ ها:, , ,

ارسال نظر

3 thoughts on “شهرستان خنج

 1. امراله مهماندوست

  حرف اینجانب از کودکی این بوده است که مقدار … متر مکعب از آبی که بیش از ۹۵ % از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود از محلی به نام بیدزرد در بالادست روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس جاری می شود آرزوی اینجانب از کودکی این بوده است تا تا جلو مقدار … متر مکعب آبی را که بیش از ۹۵ % از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود را در محلی به نام بیدزرد در بالادست روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس را با احداث بند یا سدی خاکی بگیرم تا این روزهای بارندگی در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس را به روزهای طلایی در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس تبدیل کنم اینجانب از اینکه مقدار … متر مکعب از آبی که بیش از ۹۵ % از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود سهم خلیجی می شود که می خواهند نام آن را به جای فارس به نامی جعلی تبدیل کنند ناراضی هستم اینجانب حتی راضی نیستم تا سرریز مقدار … متر مکعب از آبی که بیش از ۹۵ % از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود که از محلی به نام بیدزرد در بالادست روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس جاری می شود سهم خلیجی شود که می خواهند نام آن را به جای فارس به نامی جعلی تبدیل کنند اینجانب با تغییر مسیر سرریز مقدار … متر مکعب از آبی که بیش از ۹۵ % از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود که از محلی به نام بیدزرد در بالادست روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس جاری می شود را سهم دریاجه فصلی در شهر خنج شهرستان خنج استان فارس می نمایم.

  1 ماه قبل پاسخ

 2. امراله مهماندوست

  حرف اینجانب از تاریخ ۱۳۷۰/۱۲/۲۲ تا تاریخ ۱۳۷۶/۰۷/۳۰ که کارمند اداره آب و فاضلاب شهری بخش خنج شهرستان لارستان استان فارس بوده ام از تاریخ ۱۳۷۶/۰۸/۰۱ که کارمند شرکت آب و فاضلاب شهری کلان شهر شیراز استان فارس بوده ام یا هم اکنون که کارمند امور آب و فاضلاب شهری شهر صدرا شرکت آب و فاضلاب کلان شهر شیراز استان فارس می باشم یا در آینده که دوست دارم تا کارمند امور آب و فاضلاب شهری شهرستان خنج شرکت آب و فاضلاب شهری استان فارس باشم آرزویم پیگیری احداث تصفیه خانه فاضلاب شهری برای شهرهای خنج و فیشور بوده و می باشد آرزویم پیگیری احداث تصفیه خانه فاضلاب روستایی برای روستاهای واقع دراطراف دریاچه کفه خنج بوده و می باشد چون با آب مناسبی که از تصفیه فاضلاب شهرها و روستاهای اطراف دریاچه کفه خنج به دست می آید می توان و می شود کمربند سبزی را به طول ۱۸ کیلومتر و عرض ۸ کیلومتری در اطراف مساحت ۱۳۰ کیلومتری اطراف دریاجه کفه خنج احداث کرد و شهر خنج را به مقصد فصل های پائیزی و زمستانی مسافران از سراسر کشور و فصل های بهار و تابستان پرمحصول تبدیل کرد.

  3 هفته قبل پاسخ

 3. امراله مهماندوست

  امام علی (ع) می فرمایند : کسی که آب و خاک یعنی نیروی طبیعی دارد و نیروی انسانی خود را برای بهره برداری به کار نمی بندد و با فقر و گدایی می گذراند نفرین و لعنت بر او باد.

  5 روز قبل پاسخ

افزودن یک نظر