شهرستان خنج

شهرستان خنج

شهرستان خنج

شهرستان خنج

مساحت: ۴۴.۶۱ هکتار

ارتفاع: ۶۷۰ متر

محدوده:

از شمال به شهرستان قیر و کارزین، از جنوب به شهرستان لامرد و مهر، از شرق و شمال شرقی به لار

بخش ها: مرکزی و محمله

شهرها: خنج

دهستان ها: سیف آباد، تنگ نارک، باغان و محمله

شهرستان خنج دارای ۵۸۰۰ کیلومتر مربع گستردگی است و مرکز آن شهر خنج در ۲۶۰ کیلومتری جنوب شرقی شیراز جای دارد.

شهرستان خنج از شمال با شهرستان قیر و کارزین، از شرق با شهرستان لارستان، از جنوب با شهرستان های لامرد و گراش و از غرب با شهرستان های مهر و فراشبند هم مرز است.

شهرستان خنج

جاذبه های گردشگری شهرستان خنج:

سردر مسجد جامع

قلاع خنج

آرامگاه شاه عبدالسلام

مناره شیخ دانیال

جاده سنگ فرش از دوران هخامنشی

سد دول ابراهیمی

تپه توانگران

آرامگاه شیخ محمد ابونجم

شاه فخرالدین احمد

بقعه شیخ دانیال

* روستای کورده

این روستا در فاصله ۷۰ کیلومتری شمال غربی مرکز بخش محمله و ۱۱۰ کیلومتری مرکز شهرستان خنج واقع گردیده است. عمده فعالیت مردم در این روستا کشاورزی می باشد و از توابع دهستان باغان است. مذهب مردم روستا شیعه ۱۲ امامی است. از فلسفه وجه تسمیه روستای کورده شاید یکی وجود درختان کهور در اطراف روستا یا در بن بست قرار گرفتن، دوری مسافت، کوره ده (ده خاموش و کوچک) بودن روستا بوده باشد.

عمده محصولات کشاورزی که در روستای کورده کشت می شود هندوانه، شمام، شاه پسند، خربزه، گوجه فرنگی و خیار سبز هست.

به طور کلی بخش خنج در منطقه آب و هوای گرم واقع شده است ولی روستای کورده به دلایل شرایط محلی از وضعیت بهتری برخوردار است. این روستا در دشتی معتدل و خشک واقع شده است. فصل زمستان که باران می آید در ماه های آبان تا بهمن ماه می باشد. از بهمن تا اسفند علف ها می رویند و طبیعت منطقه را سرسبز می کنند.

از لحاظ سرسبزی این منطقه در بین مناطق شهرستان خنج از اهمیت خاصی برخوردار است ولی به مرور که هوا گرم می شود تا مهرماه ادامه دارد. در زمستان هوا سرد و خشک و در بهار معتدل و در تابستان گرم می باشد. در تابستان بادهای گرمی از غرب می وزد که از طرف دژگاه و ریگزار ها و بیابان ها می آید و در نتیجه بسیار گرم و همراه با گرد و غبار می باشد، به علت کمبود رطوبت، اختلاف درجه حرارت در تابستان و زمستان و حتی روز و شب زیاد است.حداکثر دما در تابستان بین ۴۲ تا ۴۵ درجه و در زمستان حداقل دما به ندرت در بعضی از شب ها به صفر درجه می رسد.گرم ترین ماه سال تیرماه و سردترین ماه دی می باشد. مقدار بارندگی در کورده بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیمتر متغیر است که بیشتر از متوسط شهرستان می باشد. مقدار متوسط باران در شهرستان بین ۱۸۰ تا ۲۰۰ میلیمتر می باشد.

شهرستان خنج

به سبب شرایط اقلیمی منطقه، از دوران قدیم مردم با کندن قنات ها زمین ها را آبیاری کنند. قنات ها (حسین آباد، منصور آباد، شور و گودمدی) از جمله قنات هایی بودند که در گذشته از آن ها استفاده می شده است. این قنات ها به طول چندین کیلومتر آب را به سطح زمین می آورده اند، اما پس از اصلاحات ارضی این قنات ها نیز از رونق افتاد و از آن ها استفاده ای نمی شود.مهم ترین رود کورده رودخانه شور است که از شعب قره آغاج می باشد. رود قره آغاج از ارتفاعات چهل چشمه (چهل کیلومتری غرب شیراز) در ارتفاع ۲۸۰۰ متری سرچشمه می گیرد. این رود پس از طی مسافتی در حدود ۳۰۰ کیلومتر به رودخانه شور در کورده در ارتفاع ۸۰۰ متری می رسد. البته قبل از آن دو رودخانه که از سمت روستای باغان (خبریز)می آید منشعب می شود و پس از ترکیب با رودخانه شور در حوالی دهنو دژگاه، رودخانه دژگاه به آن ملحق می شود (در غرب کورده) این انتهای رود در استان فارس می باشد. البته در لب مرز استان فارس و بوشهر، رودخانه ی دیگری از فیروز آباد از سمت شمال و از طرف دهرم و فراشبند به آن می ریزد و سپس در استان بوشهر به رودخانه آبشار و سرانجام به رود مند و به خلیج فارس می ریزد. لازم به توضیح است که در مواقع بارندگی، این رود طغیان کرده ولی در تابستان از مقدار آن بسیار کم شده و حتی خشک می شود.

برچسپ ها:, , ,

ارسال نظر

9 thoughts on “شهرستان خنج

 1. امراله مهماندوست

  حرف اینجانب از کودکی این بوده است که مقدار … متر مکعب از آبی که بیش از ۹۵ % از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود از محلی به نام بیدزرد در بالادست روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس جاری می شود آرزوی اینجانب از کودکی این بوده است تا تا جلو مقدار … متر مکعب آبی را که بیش از ۹۵ % از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود را در محلی به نام بیدزرد در بالادست روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس را با احداث بند یا سدی خاکی بگیرم تا این روزهای بارندگی در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس را به روزهای طلایی در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس تبدیل کنم اینجانب از اینکه مقدار … متر مکعب از آبی که بیش از ۹۵ % از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود سهم خلیجی می شود که می خواهند نام آن را به جای فارس به نامی جعلی تبدیل کنند ناراضی هستم اینجانب حتی راضی نیستم تا سرریز مقدار … متر مکعب از آبی که بیش از ۹۵ % از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود که از محلی به نام بیدزرد در بالادست روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس جاری می شود سهم خلیجی شود که می خواهند نام آن را به جای فارس به نامی جعلی تبدیل کنند اینجانب با تغییر مسیر سرریز مقدار … متر مکعب از آبی که بیش از ۹۵ % از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود که از محلی به نام بیدزرد در بالادست روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس جاری می شود را سهم دریاجه فصلی در شهر خنج شهرستان خنج استان فارس می نمایم.

  50 سال قبل پاسخ

 2. امراله مهماندوست

  حرف اینجانب از تاریخ ۱۳۷۰/۱۲/۲۲ تا تاریخ ۱۳۷۶/۰۷/۳۰ که کارمند اداره آب و فاضلاب شهری بخش خنج شهرستان لارستان استان فارس بوده ام از تاریخ ۱۳۷۶/۰۸/۰۱ که کارمند شرکت آب و فاضلاب شهری کلان شهر شیراز استان فارس بوده ام یا هم اکنون که کارمند امور آب و فاضلاب شهری شهر صدرا شرکت آب و فاضلاب کلان شهر شیراز استان فارس می باشم یا در آینده که دوست دارم تا کارمند امور آب و فاضلاب شهری شهرستان خنج شرکت آب و فاضلاب شهری استان فارس باشم آرزویم پیگیری احداث تصفیه خانه فاضلاب شهری برای شهرهای خنج و فیشور بوده و می باشد آرزویم پیگیری احداث تصفیه خانه فاضلاب روستایی برای روستاهای واقع دراطراف دریاچه کفه خنج بوده و می باشد چون با آب مناسبی که از تصفیه فاضلاب شهرها و روستاهای اطراف دریاچه کفه خنج به دست می آید می توان و می شود کمربند سبزی را به طول ۱۸ کیلومتر و عرض ۸ کیلومتری در اطراف مساحت ۱۳۰ کیلومتری اطراف دریاجه کفه خنج احداث کرد و شهر خنج را به مقصد فصل های پائیزی و زمستانی مسافران از سراسر کشور و فصل های بهار و تابستان پرمحصول تبدیل کرد.

  50 سال قبل پاسخ

 3. امراله مهماندوست

  امام علی (ع) می فرمایند : کسی که آب و خاک یعنی نیروی طبیعی دارد و نیروی انسانی خود را برای بهره برداری به کار نمی بندد و با فقر و گدایی می گذراند نفرین و لعنت بر او باد.

  50 سال قبل پاسخ

  1

 4. امراله مهماندوست

  چرا قرارگاه پلیس راه شهرستان های جنوبی استان فارس (قیر و کارزین + جهرم + لارستان + گراش + لامرد + مهر + فراشبند + خنج) بایستی در شهر لار مرکز شهرستان لارستان که در گوشه ای از جنوب فارس قرار گرفته است مستقر شده باشد؟
  چرا قرارگاه امداد رسانی هوایی (اورژانس هوایی) شهرستان های جنوبی استان فارس (قیر و کارزین + لارستان + گراش + لامرد + مهر + فراشبند + خنج) بایستی در شهر لار مرکز شهرستان لارستان یا شهر جهرم که هر دو در گوشه ای از جنوب فارس قرار گرفته است مستقر شده باشد؟
  چرا اداره کل راه و شهرسازی شهرستان های جنوبی استان فارس ( لارستان + گراش + لامرد + مهر + خنج) بایستی در شهر لار مرکز شهرستان لارستان که در گوشه ای از جنوب فارس قرار گرفته است مستقر شده باشد؟
  چرا …
  چرا …
  چرا …
  چرا …

  این که شهر لار مرکز شهرستان لارستان یا شهر جهرم مرکز شهرستان جهرم محل استقرار ادارات کل خدمات رسانی به شهرستان های جنوبی استان فارس می باشد اشتباه است چون از هر طرف فاصله زمینی و هوایی بین شهر خنج تا شهرهای قیر و کارزین + جهرم از مسیر راه جدید دیگ اشکن) + لارستان + گراش + لامرد + مهر + فراشبند حدود ۴۹ کیلومتر تا ۹۹ کیلومتر می باشد و شهر لار و شهر جهرم در گوشه ای از جنوب استان فارس با فاصله ای بیش از دویست کیلومتر قرار گرفته اند. متاسفانه کسانی بر شهرستان های جنوبی استان فارس و استان فارس و کشور ایران حکومت می کنند که آسایش مردم عادی (اکثریت مردم) شهرستان های جنوبی استان فارس برایشان مهم نیست اگر بود به جای شهرهای لار مرکز شهرستان لارستان شهر جهرم مرکز شهرستان جهرم شهرخنج مرکز شهرستان خنج بایستی به عنوان محل استقرار ادارات کل برای خدمات رسانی به مردم شهرستان های جنوبی استان فارس قرار می گرفت.

  50 سال قبل پاسخ

 5. امراله مهماندوست

  دو نوع زمین خوار در کشور ایران وجود دارد ۱- یکی شخص یا اشخاصی که نتواند یا نتوانند به موقع و به اندازه رشوه خود را به کارکنان (الف – اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان … ب – اداره اجازه برداشت آب از زیر زمین در شهرستان … پ – اداره واگذاری زمین برای توسعه کشاورزی در شهرستان … ت – اداره ثبت اسناد املاک در شهرستان … بپردازد یا بپردازند ۲- یکی شخص یا اشخاصی که نتواند یا نتوانند به موقع و به اندازه رشوه خود را به الف – اداره شهرسازی شهرستان … ب – اداره روستا سازی شهرستان … پ – اداره ثبت اسناد املاک شهرستان …بپردازد یا بپردازند این شخص یا اشخاص از طرف مراجع مربوطه به عنوان زمین خوار به اداره دادگستری شهرستان … معرفی می شوند تا درس عبرتی شوند برای ملت ایران لطفا تهمت و افترا را بهانه نکنید و وافعیت موجود در کشور را منتشر کنید.

  50 سال قبل پاسخ

 6. امراله مهماندوست

  کلاس اول ابتدایی (قبل از انقلاب) بودم که خانم گشاده رو یا زیبا که احتمالا از اهالی شهر لار مرکز شهرستان لارستان یا شهر جهرم مرکز شهرستان جهرم بودند خیلی مختصر اما با توجه به قدرت سرکوب حکومت شاهنشاهی حاکم بر کشور ایران احتمالا تمام توان ایشان بوده است اینجانب را با مرحوم امام خمینی و کاری که می خواهد انجام دهد (انقلاب اسلامی) آشنا کردند بعد از انقلاب اسلامی کار خود را برای انقلاب اسلامی در شهر خنج با از بین بردن مقداری اقلام تبلیغاتی ضد انقلاب شروع کردم که در چند مورد نیز با درگیری فیزیکی با افراد ضد انقلاب همراه بود چون که به صورت خودسر بود در جایی نیز ثبت نشده است بعد از آن هم در دوران دفاع مقدس که فعالیتم از زمان تاسیس سپاه پاسداران در شهر خنج تا کمی قبل از هم اکنون در کلان شهر شیراز و شهر جدید صدرا با عضویت بسیجی فعال + بیش از دو سال به صورت رزمنده داوطلب بسیجی و یکسال نیز در کمیته انقلاب اسلامی) که تا مرز اسارت و شهادت در دفاع مقدس پیش رفتم اما متاسفانه جانبازی در دفاع مقدس نصیبم شد اینجانب با این سابقه فعالیتی که برای این نظام اسلامی داشته ام می نویسم که ۹۹ درصد از کارهایی که می گویند برای ایثارگران در کشور انجام داده اند یا می دههد تبلیغات دروغین است خیلی دوست دارم تا جزئیات آن را برای مردم ایران بنویسم.

  50 سال قبل پاسخ

 7. امراله مهماندوست

  اینجانب از علاقه مندان به مطالعه درخصوص احداث کانال سراسری برای کشتی رانی از دریای عمان یا خلیج فارس در جنوب کشور ایران تا دریاچه بزرگ خزر در شمال کشور ایران هستم. این پروژه خیلی بزرگی برای کشور بزرگ ایران است متاسفانه بعد از حدود چهل سال مسئولین جمهوری اسلامی ایران به بزرگی این پروژه رشد نکرده اند و تا زمانی که مسئولین کشور ایران به فکر غارت کشور ایران و بردن پول ها ی کشور ایران به خارج از کشور ایران باشند این طرح انجام نخواهد پذیرفت چون همه بهانه های واهی مخالفان دولتی کشور ایران و خصوصی کشور ایران در راستای استمرار و ادامه این وضعیت در کشور ایران خواهند بود.

  50 سال قبل پاسخ

 8. امراله مهماندوست

  در زمان دفاع مقدس اگر کارمندان دولت به خط مقدم جبهه جنگ می رفتند برایشان در محل کارشان مشکلی درست نمی شد. اگر در زمان صلح کارمندان دولت بخواهند برای محرومیت زدایی به روستای بارگدان دهستان … بخش … شهرستان … استان سیستان و بلوچستان بروند برای کارشان در محل کارشان چه اتفاقی می افتد؟

  50 سال قبل پاسخ

 9. امراله مهماندوست

  اینجانب از عشایر بنکوی عرب تیره ایگدر طایفه عمله ایل قشقایی هستم که از طرف پدر بزرگ خان محلی (درزمان احمد شاه قاجار) و پدر خان محلی (رضا شاه پهلوی) و خود خان محلی (محمد رضا شاه پهلوی) به جد اینجانب و پدر بزرگ اینجانب و پدراینجانب ظلم نموده اند که درنهایت ظلم به شخص اینجانب می باشد

  50 سال قبل پاسخ

افزودن یک نظر

3 + 11 =