شهرستان خرم بید

شهرستان خرم بید

شهرستان خرم بید

شهرستان خرم بید

مساحت: ۲۷.۱۸ هکتار

ارتفاع: ۲۳۲۴ متر

محدوده:

از شمال به استان یزد و شهرستان آباده، از جنوب به شهرستان مرودشت، از شرق به شهرستان بوانات و از غرب به شهرستان اقلید

بخش ها: مرکزی و مشهد مرغاب

شهر ها: صفاشهر و قادر آباد

دهستان ها: خرمی، قشلاق و شهید آباد

شهرستان خرمبید با گستردگی ۲۷۰۲ کیلومتر مربع و مرکزیت شهر صفاشهر، در شمال استان فارس جای گرفته است. این شهرستان از شمال با شهرستان های ابرکوه (استان یزد) و شهرستان آباده، از شرق با شهرستان بوانات، از جنوب با شهرستان پاسارگاد و از غرب با شهرستان اقلید مرز مشترک دارد. شهر صفاشهر در ۱۸۰ کیلومتری شمال شرقی شیراز جای دارد.

منابع مهم آب استان فارس از چشمه ها و رودهای این شهرستان سرچشمه می گیرد. جنگل های بنه و بادام کوهی و ایل راه های خمسه و قشقایی که در فصل تابستان به این مناطق می آیند، از دید ایرانگردان و جهانگردان چشمگیر است.

شهرستان خرم بید

جاذبه های گردشگری شهرستان خرم بید:

امامزاده شهدا

کاروانسرای قاجاریه صفاشهر

گردشگاه قصر یعقوب

سد باستانی خرم بید

کاروانسرای شاه عباسی شهید آباد

قصر سرخ بهرام گور

* روستای قصر یعقوب:

این روستا از توابع بخش مرکزی شهرستان خرم بید در استان فارس است که با مختصات جغرافیایی ۵۳ درجه و ۸ دقیقه طول شرقی و ۳۰ درجه و ۳۱ دقیقه عرض شمالی، در فاصله ۲۰ کیلومتری جنوب صفاشهر واقع شده است.

این روستا از سطح دریاهای آزاد ۲۱۷۰ متر ارتفاع دارد و در فصول بهار و تابستان دارای آب و هوای معتدل و در پاییز و زمستان سرد است. در شمال روستای قصر یعقوب، کوه قصر یعقوب با ارتفاع ۲۲۰۰ متر و با چشم انداز های زیبا و بدیع واقع شده که محیط مناسبی برای علاقمندان به ورزش کوهنوردی است.

روستای قصر یعقوب که پیش تر اتراق گاه عشایر بود، بیش از یکصد سال قدمت دارد. آثار ارزشمند تاریخی اطراف روستا، قدمتی کهن تر از روستای فعلی دارند. ناحیه ای که روستای قصر یعقوب در آن استقرار یافته در روزگاران گذشته یکی از نواحی آباد منطقه فارس بوده است.

مردم روستای قصر یعقوب به زبانهای ترکی و فارسی سخن می گویند؛ مسلمان و پیرو مذهب جعفری هستند. روستای قصر یعقوب از طریق شهرهای صفاشهر و بوانات قابل دسترسی است و جاده های منتهی به این روستا از شهرهای مذکور آسفالت است.

عمده محصولات زراعی روستا شامل گندم، جو، حبوبات، سیب زمینی، سیب، بادام،آلو، انگور و زردآلو است. دامپروری نیز در این روستا رونق دارد و شیر و پنیر، ماست و کره، خامه و روغن حیوانی و کشک از فرآورده های دامی این روستاست. برخی از مردم این روستا به فعالیت های صنایع دستی اشتغال دارند. قالی، گبه، گلیم و سنگ های تزیینی از محصولات صنایع دستی روستای قصر یعقوب است.

روستای قصر یعقوب در یک ناحیه دشتی استقرار یافته و بافت مسکونی متمرکزی دارد. خانه های روستاییان سقف مسطحی دارند و اکثرا نوساز و در یک طبقه ساخته شده اند. رودخانه قصر یعقوب تنها رودخانه روستاست که از ارتفاعات کوه قصر یعقوب سرچشمه می گیرد. در بخش شرقی روستا، چشمه سارهای فراوانی وجود دارد که آب مورد نیاز باغات سرسبز اطراف روستا را تأمین می کنند.

در شمال روستا کوه قصر یعقوب با ارتفاع ۲۲۰ متر قرار دارد. این کوه در فصول مختلف سال مناظر و چشم انداز های زیبایی را به نمایش می گذارد. قله و دامنه های کوه قصر یعقوب محیط مناسبی برای دوست داران ورزش های کوهنوردی است.

شهرستان خرم بید

گورستان دوره ساسانی در دامنه کوه قصر یعقوب واقع شده است. در حوالی این گورستان که به گورستان گبر ها نیز معروف است، بقایای قصری به جا مانده که به گفته برخی کارشناسان به دوره هخامنشی (بین سالهای ۵۶۰ تا ۵۵۵ قبل از میلاد) تعلق دارد.

از دیگر آثار تاریخی این روستا بقایای دو قلعه از یادگارهای دوران سلجوقی و قاجاریه است. آرامگاه امامزاده شهدا یا بقعه سلطان ابراهیم از نوادگان امام سجاد (ع) در این روستا قرار دارد که از آثار دوران تیموری است.

دیگ جوشان از مراسم مذهبی خاص مردم این روستا است که در مهرماه برگزار می شود. در این مراسم مردم روستا نذورات خود را در اطراف امامزاده ذبح کرده و گوشت آن را خام یا پخته احسان می کنند.

مراسم چله نیز که از جشن های روزگار باستان به یادگار مانده است که چهل روز مانده به عید نوروز برگزار می شود.

در روستای قصر یعقوب چشمه ای به نام مرادی وجود دارد که فقط زنان اجازه دارند از آب آن استفاده کنند.

موسیقی مورد علاقه مردم روستای قصر یعقوب، همان موسیقی محلی و سنتی روستاهای استان فارس است که با ساز و نقاره اجرا می شود. بازی های محلی ترکه بازی و چوب بازی نیز در این روستا رواج دارد.

کل جوش و عدس پلو و دوپیازه آلو از غذاهای محلی روستای قصر یعقوب است. لبنیات، حبوبات و سنگ های تزیینی از سوغات روستای قصر یعقوب می باشند.

برچسپ ها:, , , ,

ارسال نظر

One thought on “شهرستان خرم بید

  1. شهرستان پاسارگاد | بنای تاریخی پاسارگاد ، دیدنیهای پاسارگاد ، جاذبه های گردشگری ایران ، پاسارگاد شیراز

    […] از شهرستان های شمالی استان فارس است و از شمال به شهرستان خرم بید، از شرق به شهرستان بوانات، از جنوب شرقی و جنوب به […]

    49 سال قبل پاسخ

افزودن یک نظر

بیست + هفت =