Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

شهرستان خرم بید

شهرستان خرم بید

در این مقاله گردشگران شیراز سعی دارد شما را با شهرستان خرم بید آشنا کند. با ما همراه باشید . در سایت انگلیسی ما نیز نومد برای مقصد های بومی وجود دارد

مساحت: ۲۷.۱۸ هکتار

ارتفاع: ۲۳۲۴ متر

محدوده شهرستان خرم بید :

از شمال به استان یزد و شهرستان آباده، از جنوب به شهرستان مرودشت، از شرق به شهرستان بوانات و از غرب به شهرستان اقلید

بخش ها: مرکزی و مشهد مرغاب

شهر ها: صفاشهر و قادر آباد

دهستان ها: خرمی، قشلاق و شهید آباد

خرم بید با وسعت ۲۷۰۲ کیلومتر مربع، مرکز آن صفاشهر بوده و منطقه ای می باشد که در شمال استان فارس واقع شده است. این شهر در همسایگی شهرستان ابرکوه یزد و شهرستان آباده و بوانات و پاسارگاد و اقلید می باشد. برای رسیدن به صفاشهر از شیراز باید ۱۸۰ کیلومتر در سمت شمال شرق شیراز حرکت کرد.

شهرستان خرم بید

جاذبه های گردشگری :

امامزاده شهدا

کاروانسرای قاجاریه صفاشهر

گردشگاه قصر یعقوب

سد باستانی خرم بید

کاروانسرای شاه عباسی شهید آباد

قصر سرخ بهرام گور

* روستای قصر یعقوب:

روستای قصریعقوب از روستاهای زیرمجموعه شهرسرتان خرمبید می باشد و برای رسیدن به این روستا باید ۲۰ کیلومتر در جهت جنوب شهر صفاشهر حرکت کرد. آب و هوای این روستا در بهار و تابستان معتدل و در پاییز و زمستان سرد می باشد. از جمله چشم انداز های مهم این منطقه باید به کوه قصر یعقوب اشاره کرد که منطقه ای مناسب برای ورزش کوهنوردی می باشد.

این روستا با صد سال قدمت، قبلا محلی برای اتراق عشایر به شمار می رفته است که به مرور زمان تبدیل به سکونتگاه شده است. آثار تاریخی بسیار ارزشمندی در حوالی این روستا مربوط به روزگاران قدیم یافت می شود. اهالی این روستا به زبان فارسی و ترکی صحبت می کنند و مسلمان و شیعه هستند.

صنایع دستی اهالی این روستا قالی، گبه، گلیم و سنگ های تزیینی می باشد.

شهرستان خرم بید

از آثار تاریخی روستای قصر یعقوب می توان به گورستان گبر ها اشاره کرد که در دامنه ی کوه قصر یعقوب واقع شده است. از مراسمات و آداب اهالی این روستا مراسم دیگ جوشان است که در مهر ماه برگزار می شود و مردم نذر های خود را اطراف امامزاده ذبح می کنند و گوشت آن را توزیع می کنند. همچنین مراسم چله نیز از جشن های قدیمی اهالی این روستا می باشد که چهل روز قبل از عید نوروز برگزار می شود.

دیگ جوشان از مراسم مذهبی خاص مردم این روستا است که در مهرماه برگزار می شود. در این مراسم مردم روستا نذورات خود را در اطراف امامزاده ذبح کرده و گوشت آن را خام یا پخته احسان می کنند.

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟ post

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Gardeshgaran Shiraz

Gardeshgaran Shiraz