Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

شهرستان جهرم

شهرستان جهرم

در این مقاله گردشگران شیراز سعی دارد شما را با شهرستان جهرم آشنا کند. با ما همراه باشید . در سایت انگلیسی ما نیز نومد برای مقصد های بومی وجود دارد

شهرستان جهرم

مساحت: ۵۷.۲ هکتار

ارتفاع: ۱۱۰۰ متر

محدوده شهرستان جهرم :

از شمال به شهرستان فسا، از غرب و جنوب به شهرستان فیروزآباد، از شرق به شهرستان داراب، از شمال غربی به شهرستان شیراز و از جنوب شرقی به شهرستان لارستان محدود است.

بخش ها: مرکزی، خفر، سیمکان و کردیان

شهرها: جهرم، باب انار، خاوران، دوزه و قطب آباد

دهستان ها: خفر، راهگان، سفیدار، علی آباد، گل برنجی، پشت پر، پل به بالا، پل به پایین، علویه، قطب آباد، جلگاه و کوهک

شهرستان جهرم در جلگه ای پوشیده از درختان نخل و مرکبات قرار گرفته است و خرمای شهد آلود شاهانی اش همواره پیام آور محبت و صفا، شیرین بخش کام و عطر سحرانگیز نارنج و مرکباتش، نوازشگر جان و روان است.

شهرستان جهرم دارای ۵۶۲۹ کیلومتر مربع گستردگی است و مرکز آن شهر جهرم در ۱۹۰ کیلومتری جنوب شرقی شیراز جای گرفته است.

شهرستان جهرم از شمال با شهرستان های سروستان و کوار، از شرق با شهرستان فسا، از جنوب شرقی با شهرستان زرین دشت، از جنوب با شهرستان لار و از غرب با شهرستان های قیر و کارزین و فیروز آباد هم مرز است.

پژوهش های باستان شناسی و وجود آثار تاریخی بر جای مانده از گذشته های دور همچون قلعه گبری ها بر فراز کوه های پیرامون شهر جهرم، نشان از پیشینه تاریخی و باستانی این شهر دارد. روایت های شاهنامه فردوسی، مؤید آبادانی جهرم در دوره های هخامنشیان و ساسانیان است.

جاذبه های گردشگری شهرستان جهرم:

  • بازار سرپوشیده جهرم
  • مسجد و مدرسه خان
  • قدمگاه (آتشکده)
  • غار سنگ اشکن
  • آرامگاه جاماسب حکیم
  • شاهزاده فضل بن موسی بن جعفر (ع)

روستای گاره

شهرستان جهرم – بخش خفر

موقعیت جغرافیایی:

شهرستان جهرم، بخش خفر، روستای گاره

کوه های جهرم

مسافت:

فاصله تا مرکز بخش پنج کیلومتر، فاصله تا مرکز شهرستان هفتاد کیلومتر، فاصله تا مرکز استان صد کیلومتر.

شهرستان جهرم

تاریخچه:

روستا با توجه به آثار تاریخی قدمت سه هزار و پانصد ساله دارد؛ اما ساکنین روستا در اصل عشایر بوده اند که از قدیم در کنار رود و غاری به نام جاماسب سکونت انتخاب کردند و همچنین در روستا سنگ قبر هایی موجود است که نام گاره بر آن حک شده است. این سنگ قبرها مربوط به قرن چهارم و تعدادی به قرن پنجم مربوط می شود.

هر چه زیباستجاذبه های تاریخی:

مقبره جاماسب

قلعه جاماسب و درخت بی بی حور (قدمت سی صد سال) هر سه اثر ثبت ملی هستند و دو اثر به نام غار جاماسب و قبرستان زرتشت در حال ثبت می باشد.

زیباییهاجاذبه هاي طبيعي:

قنات هاي روستا، سه چشمه در روستا، در رودخانه قره آغاج حتی تابستان ها هم آب جریان دارد. درختان كهنسال و باغات روستا.

غذاهاي محلي:

خورشت انار تازه، آش دوغ، آب انار، آش بنه،

مراسمات و آداب و رسوم:

جشن مهرگان در مهر، جشن ها با لباس محلي، زنجير زني در روز عاشورا به سبك خاص.

صنایع دستی:

جذابیتهای جهرم

عروسك سنتي و جرگه بافي و حصير بافي، گل نمك و اسپند بافي.

دیدنیها

* روستای نوداد میمند

در هفتاد کیلومتری شهر جهرم در بخش محروم سیمکان دقیقا چسبیده به شهر تازه تأسیس دوزه و در همسایگی روستای همنده و کوشکسار که در محور جهرم میمند می باشند روستای کوچک اما زیبا به نام نوداد وجود دارد.

این روستا با وسعت پانصد هکتار دارای جمعیتی بالغ بر هفتصد نفر است که نود درصد آنها سادات حسینی می باشند. از نظر فرهنگی جایگاه خاصی در بخش دارا می باشد به طوری که اکثر مردان متولد ۱۲۹۰ به بعد دارای سواد خواندن و نوشتن می باشند. در این روستا یک گروه تعزیه خوان وجود داشته که با هنرنمایی خود به ارشاد مردم می پرداخته اند که هنوز دو سه نفر از آن ها در قید حیات می باشند.

از نظر اقتصادی بیشترین تولیدات برنج و گندم را در بخش در پرونده خود دارد. دامداری آن مشهور بوده است و در حال حاضر مردم روستا به دامداری و کشاورزی مشغول می باشند. این روستا با آب و هوایی معتدل دارای چشمه سارهای زیبا است که بعضی از آن ها فصلی بوده و روستا بین دو جوی آب قرار دارد.

رودخانه سیمکان در سمت شمال روستا با عمق صد متر و درختان خودرو جلوه ای زیبا ایجاد کرده است. از دیگر جاذبه های این روستا تنگ چیکان می باشد که مرز روستای نوداد با روستای تیرافجان پشت پر سیمکان است.

بر اثر خشکسالی های اخیر قسمت اعظم زیبایی ها و سرسبزی ها و مهم ترین قسمت آن که تولید برنج و میوه می باشد از بین رفته است. درخت کنار پانصد ساله در این روستا گواهی بر قدمت آن دارد. دو زیارتگاه چهل دختران و امامزاده سید داود در روستا وجود دارد. آثاری از قلعه قدیمی و آسیاب آبی قدیمی وجود دارد که معلوم است مردم در آن زمان ها زندگی رو به رشدی را تجربه می کرده اند. قسمت اعظم املاک روستا وقف است که آقای حاج قوام صاحب دیوانی آن را وقف سید الشهدا نموده است.

همین طور باغی مشهور به باغنو با وسعت ۱۲هزار متر مشهور ترین باغ بخش محسوب می شده است که دارای درختان نارنج، گلابی، سیب، پرتغال، نارنگی و لیمو بوده است. بوی گل نرگس و راجونه آن هوش از سر هر بازدید کننده ای می برد. زمین های این روستا در اصل با قنات آبیاری می شده که بعدها افرادی با ایجاد بند و جوی آب، تغییری اساسی در روش آبیاری زمین های خود می دهند. زنان روستا به قالی بافی و روارکه همان روکش گیوه می باشد مشغول اند و بعضی از آن ها به پاک کردن داروهای گیاهی مثل بهارنارنج، زودی یا شیره درخت بادام و … به در آمد خانواده کمک می کنند.

این روستا در نزدیکی غار شفق که در تنگ تیهو قرار دارد می باشد که بیشتر ایام سال گردشگران و کوهنوردان از آن جا بازدید می کنند. در رودخانه سیمکان که از نزدیکی روستا می گذرد چند برم آب وجود دارد که بچه ها و جوانان در تابستان در آن شنا می کنند. یکی از آن برم ها به صورت طبیعی به شکل غاز می باشد که به شترکش مشهور است. این روستا نانوایی ندارد و زنان روستا به صورت سنتی نان نازک پخت می کنند. قسمتی از این روستا در سال گذشته بهسازی شده است، دارای یک مسجد و دو قبرستان می باشد. مهمان نوازی مردم این روستا زبانزد خاص و عام است.

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟ post

3 پاسخ

  1. سلام دوست عزیز.
   سرشماری عمومی نفوس و مسکن در کشور هر ۵ سال یا ۱۰ سال یک بار انجام می شود.
   آخرین سرشماری موجود در سال ۱۳۹۵ انجام شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Gardeshgaran Shiraz

Gardeshgaran Shiraz