Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

شهرستان بوانات

شهرستان بوانات

در این مقاله گردشگران شیراز سعی دارد شما را با شهرستان بوانات آشنا کند. با ما همراه باشید.

مساحت: ۴۷.۶۲ هکتار

ارتفاع: ۲۳۲۷متر

 محدوده شهرستان بوانات

مرکزیت سوریان، از شمال به استان یزد و شهرستان آباده، از جنوب به شهرستان ارسنجان و نیریز، از غرب به شهرستان های خرم بید و مرودشت، از شرق به شهرستان خاتم از استان یزد.

بخش ها: سرچهان، مرکزی و مزایجان

دهستان ها: باغ صفا، توجردی، سرچهان، باغستان، سیمکان، سروستان و مزایجان.

شهرستان بوانات با گستردگی ۴۶۹۷ کیلومتر مربع و به مرکزیت شهر سوریان در شمال شرقی استان فارس قرار گرفته و از سه بخش مرکزی، سرچهان و مزایجان تشکیل شده است. شهر سوریان در ۲۲۰ کیلومتری شمال شرقی شیراز قرار دارد. بلندترین منطقه این شهرستان، قلعه خاتون به ارتفاع ۳۳۶۲ متر است که در جنوب شهر سوریان قرار دارد. شهرستان بوانات از شمال با شهرستان ابرکوه (استان یزد)، از شرق با شهرستان خاتم (استان یزد)، از جنوب با شهرستان های ارسنجان و نیریز و از غرب با شهرستان های پاسارگاد و خرم­بید در همسایگی است.

جمعیت شهرستان

جمعیت شهرستان ۴۹۰۴۵ نفر است که در قالب ۱۰۰۰۹ خانوار می‌باشد و میانگین بعد خانوار شهرستان برابر ۹/۴ نفر است.۲۰٪ جمعیت شهرستان شهرنشین و ۸۰٪ آن روستانشین اند. ۳۴٪ جمعیت شهرستان را فعالان اقتصادی تشکیل داده و نرخ بیکاری در این شهرستان ۱۴٪ است و حدود ۸۰٪ جمعیت شهرستان باسواد هستند [نیازمند منبع]. بوانات دارای دو بخش مرکزی و سرچهان است که شامل دهستانهای باغستان، سروستان، مزایجان، توجردی، باغ صفا، سیمکان و سرچهان است و در کلً دارای ۱۱۰ روستا است.

شهرستان بوانات

جاذبه های گردشگری شهرستان بوانات:

امامزاده شاه میرحمزه (ع)

مسجد جامع سوریان

منبر مسجد جامع سوریان

چهار طاقی ساسانی

پل بزرگ سوریان

گردشگاه محمد حنفیه

چشمه پیر کدوئیه

 روستای شاهرستم در شهرستان بوانات

با ارتفاع ۲۳۰۰ متر از سطح دریا، واقع در شهرستان بوانات یکی از تاریخی ترین و سرسبزترین روستاهای بوانات و شمال استان فارس است. گرچه طبیعت بسیار زیبا و آب و هوای دل‌انگیز، این روستا را منحصر بفرد کرده اما آنچه این روستا را از سایر روستاها متمایز کرده میهمان نوازی مردم، آداب و رسوم قدیمی حفظ شده اهالی متحد و مومن شاهرستم است. طبیعت کوهستانی، وجود داروهای گیاهی بسیار معطر و شب های پر ستاره و سرشار از آرامش، باغ های انبوه گردو و بادام، کوچه باغ های زیبا، مقبره شیخ زین الدین علی بن رستم، خانه های کاهگلی قدیمی، سد ساسانی، قبرستان تاریخی با سنگ های دست نوشته بسیار زیبا، رسومات قدیمی مانند عروسی های بسیار جذاب که همگی دعوت هستند و مراسمات عید نوروز که همگی از خانه اهالی بازدید می کنند با سفره های هفت سین تزیین شده از محصولات و غذاهای محلی، بخشی از جذابیت های شاهرستم دوست داشتنی است. اتحاد مردم در انجام کارهای عمرانی و صله رحم زیاد از خصلت های مردمان این روستاست. کوچه های تنگ با بوی کاهگل و استخر بسیار زیبای وسط روستا در کنار جوی آب زلال که از وسط مسجد و حسینیه جاری است و همچنین وجود درختان چنار کهنسال، این روستا را مقصد بسیاری از طبیعت دوستان کرده است.

صنایع‌دستی

قالی، گلیم، تابلوفرش و خراطی از صنایع‌دستی شهرستان بوانات است.

همچنین کشمش، گردو، جوزقند، انگور و مویز از سوغات بوانات و آش چله، دلمه، آش اسفند و قورمه از خوراکی‌های محلی این منطقه است.

۴.۷/۵ - (۳۲ امتیاز)

2 پاسخ

  1. سلام. من سالها در بوانات زندگی کردم. این منطقه رو خیلی دوست دارم و سالی چند بار سر میزنم.
    همونطور که در بالا اشاره شده مردم شاهرستم مردمی خونگرم و مهمان نوازند. یادم هست یکبار به مسجد این روستا رفتم جهت نماز, مردان نسبتا مسن روستا با صدای خیلی بلند نماز میخواندند. وپس از نماز اصرار داشتند که به منزلشان بروم. خدا حفظشون کنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Gardeshgaran Shiraz

Gardeshgaran Shiraz