شهرستان بوانات

شهرستان بوانات

شهرستان بوانات

شهرستان بوانات

در این مقاله گردشگران شیراز سعی دارد شما را با شهرستان بوانات آشنا کند. با ما همراه باشید . در سایت انگلیسی ما نیز نومد برای مقصد های بومی وجود دارد

مساحت: ۴۷.۶۲ هکتار

ارتفاع: ۲۳۲۷متر

محدوده شهرستان بوانات :

مرکزیت سوریان، از شمال به استان یزد و شهرستان آباده، از جنوب به شهرستان ارسنجان و نیریز، از غرب به شهرستان های خرم بید و مرودشت، از شرق به شهرستان خاتم از استان یزد.

بخش ها: سرچهان، مرکزی و مزایجان

دهستان ها: باغ صفا، توجردی، سرچهان، باغستان، سیمکان، سروستان و مزایجان.

شهرستان بوانات با گستردگی ۴۶۹۷ کیلومتر مربع و به مرکزیت شهر سوریان در شمال شرقی استان فارس قرار گرفته و از سه بخش مرکزی، سرچهان و مزایجان تشکیل شده است. شهر سوریان در ۲۲۰ کیلومتری شمال شرقی شیراز قرار دارد. بلندترین منطقه این شهرستان، قلعه خاتون به ارتفاع ۳۳۶۲ متر است که در جنوب شهر سوریان قرار دارد. شهرستان بوانات از شمال با شهرستان ابرکوه (استان یزد)، از شرق با شهرستان خاتم (استان یزد)، از جنوب با شهرستان های ارسنجان و نیریز و از غرب با شهرستان های پاسارگاد و خرم­بید در همسایگی است.

شهرستان بوانات

جاذبه های گردشگری شهرستان بوانات:

امامزاده شاه میرحمزه (ع)

مسجد جامع سوریان

منبر مسجد جامع سوریان

چهار طاقی ساسانی

پل بزرگ سوریان

گردشگاه محمد حنفیه

چشمه پیر کدوئیه

* روستای شاهرستم در شهرستان بوانات

با ارتفاع ۲۳۰۰ متر از سطح دریا، واقع در شهرستان بوانات یکی از تاریخی ترین و سرسبزترین روستاهای بوانات و شمال استان فارس است. گرچه طبیعت بسیار زیبا و آب و هوای دل انگیز، این روستا را منحصر بفرد کرده اما آنچه این روستا را از سایر روستاها متمایز کرده میهمان نوازی مردم، آداب و رسوم قدیمی حفظ شده اهالی متحد و مومن شاهرستم است. طبیعت کوهستانی، وجود داروهای گیاهی بسیار معطر و شب های پر ستاره و سرشار از آرامش، باغ های انبوه گردو و بادام، کوچه باغ های زیبا، مقبره شیخ زین الدین علی بن رستم، خانه های کاهگلی قدیمی، سد ساسانی، قبرستان تاریخی با سنگ های دست نوشته بسیار زیبا، رسومات قدیمی مانند عروسی های بسیار جذاب که همگی دعوت هستند و مراسمات عید نوروز که همگی از خانه اهالی بازدید می کنند با سفره های هفت سین تزیین شده از محصولات و غذاهای محلی، بخشی از جذابیت های شاهرستم دوست داشتنی است. اتحاد مردم در انجام کارهای عمرانی و صله رحم زیاد از خصلت های مردمان این روستاست. کوچه های تنگ با بوی کاهگل و استخر بسیار زیبای وسط روستا در کنار جوی آب زلال که از وسط مسجد و حسینیه جاری است و همچنین وجود درختان چنار کهنسال، این روستا را مقصد بسیاری از طبیعت دوستان کرده است.

این مقاله رو هم بخونید  شهرستان خرم بید

مذهب اهالی شیعه، شغل مردم دامدای، باغداری و کشاورزی است. جاذبه گردشگری، موقعیت طبیعی بسیار زیبا و میهمان نوازی اهالی، محصولات کشاورزی با کیفیت، چشمه سارهای بسیار زیبا و زلال، صنایع دستی قالی بافی، گلیم بافی، گیوه دوزی و سبد باقی باعث شهرت این روستا و جذب گردشگر شده است.

برچسپ ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ارسال نظر

One thought on “شهرستان بوانات

  1. محمد

    سلام. من سالها در بوانات زندگی کردم. این منطقه رو خیلی دوست دارم و سالی چند بار سر میزنم.
    همونطور که در بالا اشاره شده مردم شاهرستم مردمی خونگرم و مهمان نوازند. یادم هست یکبار به مسجد این روستا رفتم جهت نماز, مردان نسبتا مسن روستا با صدای خیلی بلند نماز میخواندند. وپس از نماز اصرار داشتند که به منزلشان بروم. خدا حفظشون کنه.

    2 سال قبل پاسخ

    5

افزودن یک نظر