شهرستان اقلید

شهرستان اقلید

شهرستان اقلید

شهرستان اقلید

در این مقاله گردشگران شیراز شهرستان اقلید را معرفی می کند با ما باسید.

مساحت: ۵۹.۱۹ هکتار

ارتفاع از سطح دریا: ۲۳۰۰ متر

محدوده شهرستان اقلید:

شهرستان اقلید با گستردگی ۷۱۴۶ کیلومتر مربع، از شمال با شهرستان آباده، از شرق با شهرستان های خرم بید و پاسارگاد، از جنوب با شهرستان های مرودشت و سپیدان و یاسوج و از غرب با استان های کهکیلویه و بویر احمد و اصفهان همسایه است. شهر اقلید در ۲۲۰ کیلومتری شمال شرقی شیراز جای گرفته است.

شهرستان اقلید

جاذبه های مذهبی شهرستان اقلید

امامزاده سید محمد (ع)
امام زاده عبدالرحمن (ع)
جاذبه های تاریخی شهرستان اقلید
حوض دختر گبر و کتیبه پهلوی
جاذبه های طبیعی شهرستان اقلید
چشمه محمد رسول ا… (ع)

تنگ براق

یکی از مناطق گردشگری بسیار جذاب و دیدنی و بهشت مانندی که در استان فارس و در شهرستان اقلید قرار دارد، تنگ براق می باشد. برای رفتن به تنگ براق باید به روستای تنگ براق رفت. این روستا چشم انداز های بسیار دیدنی و جذابی دارد. بافت قدیمی روستا و غار طبیعی و دریاچه ی ملاصدرا از دیدنی های این روستا می باشد. از جذاب ترین قسمت های تنگ براق باید به آبشار های آن اشاره کرد که میتوان از مسیر سپیدان، کمهر، کاکان و جوبخله در شمال سپیدان نیز به این منمطقه رسید.

دریاچه کافتر (شادکام)

گفتنی است که این دریاچه ی زیبا، از جمله دریاچه های آب شیرین می باشد که در استان فارس واقع شده است و پرندگان مهاجر بسیاری به این منطقه می آیند.

رودخانه شادکام

قبلا به این رودخانه، رودخانه سارباتن می گفتند که از چشمه سارباتن از کوه آلما لیجه سرچشمه می گیرد و پس از عبور از دشت نمدان در نهایت به دریاچه کافتر سرازیر می شود.

رودخانه کر

منطقه شکار ممنوع بصیران

چشمه بالنگان

چشمه گور بهرام آسپاس

چشمه قدمگاه

چشمه جوتو

کوه سفید

کوه بل

* روستای محمدآباد

روستای محمد آباد از زیرمجموعه های شهرستان اقلید می باشد و در بخش مرکزی شهرستان و در دهستان خسر و شیرین قرار گرفته است. در قسمت جنوبی این روستا یک محوطه ی شش کیلومتری موجود است که دارای پوشش گیاهی درختان سپیدار و بید و نارون می باشد و آبهای سطحی نیز در این قسمت جاری است.

* روستای خسروشیرین

روستای خسرو شیرین منطقه ی کوچ ییلاقی ایل قشقایی بوده و پوشش گیاهی جنگلی و آب و هوای دلنشینی دارد و منطقه ی مناسبی برای گردشگری می باشد.

* روستای دزد کر

روستای دزدکر روستایی می باشد که طبیعت بسیار جذابی دارد. سالیانه گردشگران بسیاری از این روستا دیدن می کنند. پوشش گیاهی این روستا و منطقه ای که این روستا در آن واقع شده است نیز دارای درختان جنگلی و آب و هوای کوهستانی می باشد و جزو بهترین دیدنی ها و جاذبه های شهرستان اقلید و استان فارس واقع شده است.

* روستای آسپاس

روستای آسپاس از جمله روستاهای دیدنی و نامدار و زیبای این شهر می باشد. به دلیل پوشش گیاهی بسیار مناسب و زیبا، از مناطق گردشگری مهم اقلید به شمار می رود.

* روستای امامزاده اسماعیل در شهرستان اقلید:

روستای امامزاده اسماعیل از بخش حسن آباد، ارتفاع از سطح دریا ۱۸۵۰ متر، میزان بارندگی در سالهای پر بارش ۵۵۰ تا ۶۰۰ میلی متر می باشد.

امکانات مذهبی و تفریحی شهرستان اقلید:

حرم مطهر امامزاده اسماعیل
تفریحگاه بسیار زیبای غوره دان
دره سیاه چک

شهرستان اقلید

قنات روستا و باغات انگور دیم با سطح ۱۰۰۰ هکتار

شهرستان اقلید

* روستای جدول نو شهرستان اقلید :

روستای جدول نو در چهار کیلومتری جنوب بخش حسن آباد قرار دارد و در ۷۵ کیلومتری این شهرستان  قرار گرفته است. شغل اکثر مردم کشاورزی و دامداری می باشد. این روستا تولید کننده بیشترین حبوبات منطقه می باشد.

کنار دامنه ی کوه واقع شده است و دارای یک مکان مذهبی به نام امامزاده شاه نجف می باشد.

پوشش گیاهی این روستا جاشیر، کماگون، آویشن، تره، بن سرخ، پر موسیر، قارچ و کنگر می باشد.

کوه های این روستا دارای چشمه سارهای زیادی می باشد که آب این چشمه ها پشت بند خاکی فیمنی جمع آوری و ذخیره می گردد. کوه فیمنی دارای قدمت زیاد است که به دوران ساسانیان برمی گردد که دارای ۱۴ آسیاب سنگی بوده است.

برچسپ ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ارسال نظر

One thought on “شهرستان اقلید

  1. شهرستان پاسارگاد

    […] به شهرستان ارسنجان و از غرب به شهرستان های مرودشت و اقلید می رسد. این شهرستان با مرکزیت شهر سعادت شهر، دارای […]

    2 سال قبل پاسخ

    2

افزودن یک نظر