شهرستان اقلید

شهرستان اقلید

شهرستان اقلید

شهرستان اقلید

مساحت: 59.19 هکتار

ارتفاع از سطح دریا: 2300 متر

محدوده:

از شمال و شمال شرق به شهرستان آباده، از جنوب شرق به شهرستان خرم بید، از جنوب به شهرستان مرودشت، از مغرب به شهرستان سپیدان و استان کهکیلویه و بویر احمد و از شمال غربی به شهرستان سمیرم از استان اصفهان

بخش ها: مرکزی، سده و حسن آباد

شهرها: اقلید، دژکرد، سده و حسن آباد

دهستان ها: آسپاس، دژکرد، سده، احمد آباد، بکان، حسین آباد، خنجشت و شهر میان

شهرستان اقلید با گستردگی 7146 کیلومتر مربع، از شمال با شهرستان آباده، از شرق با شهرستان های خرم بید و پاسارگاد، از جنوب با شهرستان های مرودشت و سپیدان و یاسوج و از غرب با استان های کهکیلویه و بویر احمد و اصفهان همسایه است. شهر اقلید در 220 کیلومتری شمال شرقی شیراز جای گرفته است.

شهرستان اقلید در منطقه کوهستانی قرار گرفته است و شهر اقلید، بلند ترین شهر در شمال استان فارس و ششمین شهر بلند کشور به شمار می رود. ارتفاعات اقلید از رشته کوه های زاگرس بوده و بلند ترین آن، کوه بل، 3943 متر ارتفاع دارد.

شهرستان اقلید

جاذبه های گردشگری شهرستان اقلید:

تنگ بُراق

حوض دختر گیر

دریاچه آب شیرین کافتر

قدمگاه سده

امامزاده سید محمد (ع)

چشمه محمد رسول الله (ص)

پارک انقلاب (چشمه ساز چغر سیاه)

چشمه گور بهرام

کوه بل

* روستای امامزاده اسماعیل:

روستای امامزاده اسماعیل از روستاهای شهرستان اقلید بخش حسن آباد، ارتفاع از سطح دریا 1850 متر، میزان بارندگی در سالهای پر بارش 550 تا 600 میلی متر می باشد.

امکانات مذهبی و تفریحی:

حرم مطهر امامزاده اسماعیل

منابع طبیعی بکر و زیبا، چشمه سارها و کوه های پر جنگل و متنوع از پوشش گیاهی (درختان بنه، کهکم، ارژن، بادام کوهی، گون و …)، گیاهان دارویی (آویشن، پر سیاوشان، جاشیر، آنقوزه و …)، حیات وحش (خرس، گرگ، کفتار، پلنگ و …)

تفریحگاه بسیار زیبای غوره دان

دره سیاه چک

شهرستان اقلید

قنات روستا و باغات انگور دیم با سطح 1000 هکتار

تقسیم بندی روستا به محله های ملاها، طهماسبی، آقا صابری

اسامی خیابان ها و کوچه ها شامل شهید پاک سرشت، شهید شریفی، شهید الطافی، شهید جناب، شهیدان اسماعیل و سهراب لایی، شهید عطایی، قدس، رسالت، آزادی، شاهد، گلستان، فجر، جمهوری، ولیعصر و بعثت می باشد.

مهم ترین پتانسیل روستا: جمعیت جوان و پر نشاط، تلاش و کوشش مردم و موقعیت جغرافیایی روستا می باشد. عدم مهاجرت در روستا باعث گردیده جزء روستاهای فعال و اقتصادی منطقه باشد.

شهرستان اقلید

* روستای جدول نو:

روستای جدول نو در چهار کیلومتری جنوب بخش حسن آباد قرار دارد و در 75 کیلومتری شهرستان اقلید قرار گرفته است. شغل اکثر مردم کشاورزی و دامداری می باشد. این روستا تولید کننده بیشترین حبوبات منطقه می باشد.

کنار دامنه ی کوه واقع شده است و دارای یک مکان مذهبی به نام امامزاده شاه نجف می باشد.

پوشش گیاهی این روستا جاشیر، کماگون، آویشن، تره، بن سرخ، پر موسیر، قارچ و کنگر می باشد.

کوه های این روستا دارای چشمه سارهای زیادی می باشد که آب این چشمه ها پشت بند خاکی فیمنی جمع آوری و ذخیره می گردد. کوه فیمنی دارای قدمت زیاد است که به دوران ساسانیان برمی گردد که دارای 14 آسیاب سنگی بوده است.

برچسپ ها:, , , , , , , , , , , , , , , , ,

ارسال نظر

اولین نفری باشید که نظر می دهد. “شهرستان اقلید”