شهرستان اقلید

شهرستان اقلید

شهرستان اقلید

شهرستان اقلید

مساحت: ۵۹.۱۹ هکتار

ارتفاع از سطح دریا: ۲۳۰۰ متر

محدوده:

از شمال و شمال شرق به شهرستان آباده، از جنوب شرق به شهرستان خرم بید، از جنوب به شهرستان مرودشت، از مغرب به شهرستان سپیدان و استان کهکیلویه و بویر احمد و از شمال غربی به شهرستان سمیرم از استان اصفهان

بخش ها: مرکزی، سده و حسن آباد

شهرها: اقلید، دژکرد، سده و حسن آباد

دهستان ها: آسپاس، دژکرد، سده، احمد آباد، بکان، حسین آباد، خنجشت و شهر میان

شهرستان اقلید با گستردگی ۷۱۴۶ کیلومتر مربع، از شمال با شهرستان آباده، از شرق با شهرستان های خرم بید و پاسارگاد، از جنوب با شهرستان های مرودشت و سپیدان و یاسوج و از غرب با استان های کهکیلویه و بویر احمد و اصفهان همسایه است. شهر اقلید در ۲۲۰ کیلومتری شمال شرقی شیراز جای گرفته است.

شهرستان اقلید در منطقه کوهستانی قرار گرفته است و شهر اقلید، بلند ترین شهر در شمال استان فارس و ششمین شهر بلند کشور به شمار می رود. ارتفاعات اقلید از رشته کوه های زاگرس بوده و بلند ترین آن، کوه بل، ۳۹۴۳ متر ارتفاع دارد.

شهرستان اقلید

جاذبه های مذهبی شهرستان اقلید

امامزاده سید محمد (ع)

بقعه شریف این امام زاده در فاصله ۷۹ کیلومتری جنوب شرقی اقلید در نزدیکی دریاچه کافتر واقع شده است. امام زاده سیدمحمد از نوادگان حضرت علی (ع) است. اطراف این امام زاده درختان فراوان و چشمه سارهایی وجود دارد که طراوت خاصی به منطقه داده است و جهت استراحت و نشستن فضای مناسبی می باشد.

امام زاده عبدالرحمن (ع)

بقعه متبرکه امام زاده عبدالرحمن در مرکز شهر اقلید و درکنار کوه حوض دختر گبر قراردارد. بقعه این امام زاده دارای دو گلدسته وگنبد است که در شبستان و صحن جلوی آن گلزار شهدای اقلید واقع است و در انتهای شرقی آن، مرقد امام زاده عبدالرحمن (ع) قراردارد. ضریح این امام زاده با قلم کاری های زیبا مزین شده است.

جاذبه های تاریخی شهرستان اقلید

حوض دختر گبر و کتیبه پهلوی

در مرکز شهر اقلید در سینه کوه، فضایی دو پله ای تراشیده است که در وسط گودالی به ارتفاع ۳۰ سانتی متر حفرشده است و مشهور به دختر گبر است. کتیبه ای به خط پهلوی ساسانی در فضایی به طول ۲ متر وعرض ۸۸ سانتی متر روی یکی از دیواره های این مکان کنده شده است.

جاذبه های طبیعی شهرستان اقلید

چشمه محمد رسول ا… (ع)

این چشمه در فاصله ی ۵ کیلومتری جنوب غربی شهر اقلید قراردارد. این چشمه از زیر یک تپه سنگی و خاکی جوشیده و پس از ورود به یک حوضچه از طریق نهری کوچک باغهای اطراف را آبیاری می کند. نام قدیمی این چشمه رودخانه شکاب بوده که طی ۱۰۰ سال گذشته به چشمه محمد رسول الله (ص) مشهورشده است .از زیر یک تپه سنگی، آبی زلال در جوشش است که تفرجگاه محمد رسول الله را به وجود آورده ‌است. بر بالای این تفرجگاه سنگ دُل دُل قرار دارد که به نوعی محل نیایش بوده ‌است.

تنگ براق

یکی از تفرجگاه های طبیعی وکوهستانی اقلید، تنگ براق است که در فاصله ۲۰ کیلومتری شهر سده در شهرستان اقلید و در فاصله ۱۹۰ کیلومتری شمال غربی شیراز قرار گرفته که با شهر اقلید ۹۰ کیلومتر فاصله دارد و دارای پوشش گیاهی فراوان و دره سرسبز و زیبا در پایه رشته کوه لیله مند واقع شده است. در این تنگ، کتیبه ای به خط پهلوی ساسانی وجود دارد .

روستای تنگ براق از سطح دریا ۱۹۴۰ متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن در بهار و تابستان معتدل و در پاییز و زمستان سرد است. این روستا به دلیل استقرار در ناحیه کوهستانی، چشم اندازهای بسیار زیبایی دارد. در این تنگه شاهد رویش گیاهان و تشکیل پاسیوهای طبیعی در دیواره‎ها و شکاف‎ها هستیم. رودخانه پرآبی که در این دره جریان دارد به رود کر می‎ریزد. این رودخانه دیواره کوه را بریده و شکافی با دیواره‌هایی عمودی به پهنای چهل متر و در حدود صد متر بلندی در کوه بوجود آورده‌است. در دیواره صخره سمت جپ تنگ غاری زیبا وجود دارد که منشا آهکی دارد و آب از سقف آن به صورت قطرات باران به کف غار می‌ریزد. دیواره و کف غار پوشیده از خزه‌است. از مهمترین جاذبه‌های گردشگری این منطقه می‌توان به کتیبه‌ای به خط پهلوی در تنگ براق، بافت قدیمی روستا، غار طبیعی و دریاچه ملاصدرا اشاره کرد.

ازمسيرهاي دسترسي به آبشارهاي اين تنگه، مي توان از مسير سپيدان، کمهر، کاکان و چوبخله در شمال سپيدان و مسير اقليد به آسپاس و سده در جنوب اقليد نام برد. رودخانه آب بالنگان سرچشمه اصلي رودخانه تنگ براق است. اين رودخانه دراثر فرسايشي هزاران ساله، کوه را تراشيده و تنگه اي را ساخته که ديواره هاي عمودي آن به سيصدمتر هم مي رسد. اين رودخانه پرآب در مسير خود آبشارهاي بس زيبايي را پديد آورده و در انتهاي به رود کر مي ريزد. در مسير اين دره زيبايي هاي زيادي در اثر فرسايش سنگ ها به وجود آمده که هيولاي فيل مانند، حوضچه هاي طبيعي و صخره هاي شکيل، از آن جمله اند. غار طبيعي تنگ براق و درياچه سد ملاصدرا نيز از ديگر جذابيت هاي اين منطقه زيبا به شمار مي روند.

دریاچه کافتر (شادکام)

این دریاچه با مساحتی درحدود ۴۸ کیلومترمربع یکی از دریاچه های آب شیرین استان فارس است که در جنوب شرقی شهرستان اقلید واقع شده و از زیستگاه های بسیار ارزشمند پرندگان مهاجر محسوب می شود.

رودخانه شادکام

این رودخانه که در گذشته به نام رودخانه ساریاتن مشهور بود ازچشمه ای به همین نام در ارتفاعات کوه آلما لیجه سرچشمه می گیرد و پس از آبیاری دشت نمدان به دریاچه کافتر می ریزد.

رودخانه شادکام در محدوده شهرستان اقلید استان فارس جریان دارد. این رودخانه از چشمه‌ای به همین نام در ارتفاعات کوه آلمالیجه سرچشمه گرفته و پس از آبیاری دشت نمدان، به دریاچه کافتر می‌ریزد. نواحی پیرامونی رودخانه شادکام از نظر گردشگری حائز اهمیت می‌باشد. این رودخانه در گذشته با نام رودخانه ساریاتن مشهور بوده است.

رودخانه کر

رودی که از کوههای سید محمد و پالانگری در شهرستان اقلید سرچشمه می گیرد و پس از پیوستن آب تعدادی از چشمه های این شهرستان به آن با نام رودخانه کر از ناحیه تنگ براق به شهرستان مرودشت وارد می شود. رودخانه کر از کوه‌های سید محمد و پالانگری در شهرستان اقلید سرچشمه گرفته و پس از پیوستن آب تعدادی از چشمه‌های این شهرستان به آن، با نام رودخانه دژکر (نام روستایی در منطقه اقلید) از ناحیه تنگ براق، به شهرستان مرودشت وارد می‌شود. رودخانه کر پس از عبور از سد درودزن، وارد دشت رامجرد می‌شود. در ادامه این رودخانه وارد بخش کربال در شهرستان شیراز شده و در نهایت در سیاه‌زار، به دریاچه بختگان می‌ریزد. طول رودخانه کر تا دریاچه بختگان ۲۸۰ کیلومتر است.

رودخانه کر بزرگ‌ترین رودخانه استان فارس و یکی از منابع اصلی تأمین آب کشاورزی، صنعتی و آشامیدنی شهر شیراز، مرودشت و شهرهای اطراف رودخانه می‌باشد.

کر یا کور نام باستانی رشته کوه زاگرس است. بر طبق اسطوره‌شناسی سومری، به کوه‌های زاگرس واقع در شرق سومر، «کور» (کر) می‌گفتند. همچنین واژه «کور» نام دیگر امپراطوری اَکَد است که از ۳ هزار سال پیش و حتی قبل از آن، در منطقه بین‌النهرین گسترده شده بود.

منطقه شکار ممنوع بصیران

منطقه شکار ممنوع بصیران در ۴ کیلومتری جنوب اقلید واقع و به خاطر گونه‌های نادر گیاهی و جانوری، مورد حفاظت قرار گرفته است.

در این منطقه جانورانی همچون کل و بز، قوچ و میش، روباه، آهو، پلنگ، گرگ، خرگوش، کفتار، شغال، کبک، تیهو، دلیجه، سارگپه معمولی، بحری، بلدرچین، طرقه، چکاوک، دم جنبانک ابلق، سنقر گندم‌زار، درنا، اردک و انواع مرغابی‌سانان زندگی می‌کنند.

پوشش گیاهی این منطقه شامل درمنه، انواع گون، خارشتر، کما، علف مار، گلرنگ، تاتوره، میخک، فرفیون، لاله واژگون، شاه‌تره، کلاغک، پنیرک، لاله، بنفشه و اسپند می‌باشد.

چشمه بالنگان

چشمه ی روستای حاجی آباد (معروف به بالنگان) با جلوه های بسیار زیبا و تفرجگاهی به وسعت سه کیلومتر در محدوده شهرستان اقلید قرار دارد.

چشمه گور بهرام آسپاس

در کنار روستای آسپاس چشمه‌ای قراردارد که نقل شده بهرام گور درهنگام شکار در آن فرو رفته‌است. بیشه زارهای سرسبز وقلعه بهرام گور و کوه شکارگاه و…. از جمله جاهای دیدنی مجاور این چشمه‌است.

اما اگر به دنبال دیدن رؤیایی‌ترین اثر طبیعی شهر اقلید هستید حتماً باید به باتلاق گور بهرام واقع در ۵۵ کیلومتری شهر بروید، اگر از مردم محلی درباره نام این باتلاق بپرسید به شما خواهند گفت که بهرام هنگامی که در این محل به دنبال شکار گورخر بوده به ناگاه ناپدید شده و از آن روز به بعد اسم آن را باتلاق گور بهرام نامیده‌اند.

چشمه قدمگاه

این چشمه درنزدیکی دهستان سده درشهرستان اقلید ودرمحلی باپوشش گیاهی مناسب ومحوطه ای سرسبز ودرختکاری شده قراردارد.موقعیت این چشمه برای ایجاد تاسیسات پذیرایی بین راهی بسیارمناسب است .درحال حاضر چشمه فوق پس ازانباشت دریک حوضچه بخشی از زمین های اطراف راآبیاری می کند.

چشمه جوتو

این چشمه درمجاورت جاده آسپاس شهرستان اقلید دردامنه ارتفاعات کوه حسینی قرارگرفته ومنطقه ای مناسب برای تاسیس پارک جنگلی وایجادگردشگاه است .

کوه سفید

این کوه مطابق جهت عمومی زاگرس ازشمال غربی به جنوب شرقی کشیده شده است و۳۹۴۳ متر ارتفاع بلندترین نقطه شهرستان اقلید است که درشمال شرقی استان قراردارد.

کوه بل

موقعیت جغرافیایی :کوهستان بل یا سنگ شیر واقع در جنوب شهرستان اقلید به صورت مجموعه قلل ۳۴۰۰ متری در اطراف قله اصلی خودنمایی میکند. بررسی توپوگرافی قله : قله نیه صخره ای و سنگلاخی بل توسط گردنه مرتفعی از سمت جنوب به کوه سفید و از سمت شمال شرقی به کوهستان مرتفع ۳۵۰۰ متری گورک متصل و از سایر جهات کاملاً آزاد می باشد.

مسیر صعود به قله : اقلید در بهار بسیار زیباست (۱). باغ های بزرگ و درختان تازه شکوفه کرده و نمای صخره ای کوه بل در جنوب از جمله مناظر زیبای این شهرستان به شمار می روند. پس از شهرستان به شمار می روند. پس از شهر و با عبور از میان باغ های کوچک و بزرگ آن به سمت جنوب، جاده ای خاکی را به سوی کارخانه قند اقلید طی کرده به کنار آن رسیده و از امتداد دره جنوبی و در کنار رودخانه فصلی آن به سمت جنوب ادامه حرکت می دهیم (۲). راه با عبور از کنار دو قله مخروطی فرعی امتداد یافته و پس از آن در ادامه دره و رودخانه جاری در آن از تنگه شمالی بل به سمت گردنه جنوبی آن به تدریج ارتفاع میگیریم. راه مالرو مشخص به گردنه رسیده و سپس از ورای آن به سوی ده حاجی آباد می رود (۳). باد سردی می وزد و ما از عرض ضچند برفچال کوچک و بزرگ می گذریم. شاخک های صخره ای و سنگلاخی قله از روی گردنه در شمال دیده می شوند و ما گام بر روی خط الرأس سنگلاخی آن می گذاریم. ارتفاع هر لحظه بیشتر می شود. با کمی درگیری با صخره های کوچک و بزرگ بالاخره به قله بل می رسمی (۴). مناظر اطراف بسیار دیدنی هستند. در شمال غربی خط الرأس های قلل دنا و رنج و در جنوب کوه خاتون و دریاچه کافتر دیده می شود. هوای ابری بهاری، خیلی سریع قله را در بر می گیرد و در یک لحظه فرود به گردنه برای ما مشکل می شود. با سختی هر چه تمامتر مسیر کوتاه را تا گردنه طی می کنیم.حال اندکی از خرابی هوا کاسته شده است، ولی برف سپید بل را پوشانده است. از گردنه به درون دره و از آنجا با راهپیمایی طولانی به کارخانه قند باز میگردیم. بهترین زمان برای صعود به قله اردیبهشت ماه می باشد.

وضعیت قله در زمستان : وجود طوفان های شدید از مشخصه های اصلی صعود زمستانی به قله می باشد. صعود به قله می باید از طریق یال شمال گورک با چرخشی به سوی جنوب غربی تا قله انجام پذیرد. بهمن دره های اطراف را کاملاً تهدید می کند، ولی به دلیل طوفان از برف زیاد بر روی خط الرأس خبری نیست.

* روستای محمدآباد

این روستا که از توابع شهرستان اقلید است ودر بخش مرکزی دهستان خسرو وشیرین قراردارد .درضلع جنوبی این روستا محوطه ای بامساحت شش کیلومتروجود دارد که آبهای سطحی وپوشش گیاهی مرکب از درختان بید سپیدار ونارون چشم انداز زیبایی به آن بخشیده وارزش گیاهی ویژه ایجادکرده است.

* روستای خسروشیرین

این روستا منطقه ای ییلاقی ایل قشقایی است واز چشمه پوشش جنگلی وآب وهوای دلپذیر برخوردار است .از این روستا وناحیه ییلاقی آن به عنوان گردشگاه استفاده می شود.

* روستای دزد کر

درحدفاصل میان کاکان قراردارد که ازچشم انداز طبیعی زیبا برخوردار است .این محل درطول سال مورد بازدید گردشگران قرارمی گیرد.این روستا درفاصله ۱۰ کیلومتری تنگ براق قرار دارد فراوانی آب های سطحی کیفیت مناسب پوشش گیاهی درختان جنگلی وآب هوای مطبوع کوهستانی ازویژگی های ارزشمندی است که این منطقه رادرشمار یکی ازجاذبه های طبیعی استان قرارداده است.

* روستای آسپاس

تاریخچه آسپاس به زمان هخامنشیان بر میگردد. آن زمان که دشت آسپاس مرکز پرورش و چراگاه اسبان جنگی سپاهیان هخامنشی بوده است. وجود سرچشمه ها و چشمه ساران بسیار در این روستا حکایت از رونق زندگی از ما قبل تاریخ میدهد. بزرگان و ریش سفیدان محلی معنی کلمه آسپاس را دره شیران، نام شاهزاده ایرانی و نام قلعه‌ای‌ قدیمی می‌دانند که در بین راه شاهی قرار داشته و دهستان آسپاس از نظر تقسیمات کشوری در بخش سده و شهرستان اقلید واقع شده است.

منطقه آسپاس در آب و هوای کوهستانی با زمستانی سرد و طولانی و تابستانی معتدل و ملایم در شرق زاگرس قرارگرفته است. وجود پوشش گیاهی مناسب یکی از ویژگی‌های گردشگری منطقه است، به‌طوری که علاوه‌بر اراضی وسیع کشاورزی درختان جنگلی و گیاهان مختلف دارویی منطقه را دربرگرفته است.

کوه آب سیاه، کوه سفید و کوه بکان مهم‌ترین کوه‌ها و رودخانه سفید، رودخانه گاوکدار، رودخانه شادکام و دریاچه کافتر مهم‌ترین منابع آبی موجود در منطقه را تشکیل می‌دهد.

* روستای امامزاده اسماعیل:

روستای امامزاده اسماعیل از روستاهای شهرستان اقلید بخش حسن آباد، ارتفاع از سطح دریا ۱۸۵۰ متر، میزان بارندگی در سالهای پر بارش ۵۵۰ تا ۶۰۰ میلی متر می باشد.

امکانات مذهبی و تفریحی:

حرم مطهر امامزاده اسماعیل

منابع طبیعی بکر و زیبا، چشمه سارها و کوه های پر جنگل و متنوع از پوشش گیاهی (درختان بنه، کهکم، ارژن، بادام کوهی، گون و …)، گیاهان دارویی (آویشن، پر سیاوشان، جاشیر، آنقوزه و …)، حیات وحش (خرس، گرگ، کفتار، پلنگ و …)

تفریحگاه بسیار زیبای غوره دان

دره سیاه چک

شهرستان اقلید

قنات روستا و باغات انگور دیم با سطح ۱۰۰۰ هکتار

تقسیم بندی روستا به محله های ملاها، طهماسبی، آقا صابری

اسامی خیابان ها و کوچه ها شامل شهید پاک سرشت، شهید شریفی، شهید الطافی، شهید جناب، شهیدان اسماعیل و سهراب لایی، شهید عطایی، قدس، رسالت، آزادی، شاهد، گلستان، فجر، جمهوری، ولیعصر و بعثت می باشد.

مهم ترین پتانسیل روستا: جمعیت جوان و پر نشاط، تلاش و کوشش مردم و موقعیت جغرافیایی روستا می باشد. عدم مهاجرت در روستا باعث گردیده جزء روستاهای فعال و اقتصادی منطقه باشد.

شهرستان اقلید

* روستای جدول نو:

روستای جدول نو در چهار کیلومتری جنوب بخش حسن آباد قرار دارد و در ۷۵ کیلومتری شهرستان اقلید قرار گرفته است. شغل اکثر مردم کشاورزی و دامداری می باشد. این روستا تولید کننده بیشترین حبوبات منطقه می باشد.

کنار دامنه ی کوه واقع شده است و دارای یک مکان مذهبی به نام امامزاده شاه نجف می باشد.

پوشش گیاهی این روستا جاشیر، کماگون، آویشن، تره، بن سرخ، پر موسیر، قارچ و کنگر می باشد.

کوه های این روستا دارای چشمه سارهای زیادی می باشد که آب این چشمه ها پشت بند خاکی فیمنی جمع آوری و ذخیره می گردد. کوه فیمنی دارای قدمت زیاد است که به دوران ساسانیان برمی گردد که دارای ۱۴ آسیاب سنگی بوده است.

برچسپ ها:, , , , , , , , , , , , , , , , ,

ارسال نظر

One thought on “شهرستان اقلید

  1. شهرستان پاسارگاد

    […] به شهرستان ارسنجان و از غرب به شهرستان های مرودشت و اقلید می رسد. این شهرستان با مرکزیت شهر سعادت شهر، دارای […]

    49 سال قبل پاسخ

افزودن یک نظر

9 − یک =