Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

شب یلدا

شب یلدا با جوایز ویژه گردشگران شیراز

شب یلدا با جوایز ویژه گردشگران شیراز

مسابقه شب یلدا

در مسابقه یلدای ما شرکت کنید. عکسهای زیبای یلداتون و برای یکی از آدرس های ما ارسال کنید.

آیین یلدا

یلدا طولانی ترین شب سال در آخرین روز از آذرماه است که در میان ایرانیان جشن گرفته می شود و آداب و رسوم ویژه ای در این شب برگزار می گردد. این رسم از ایرانیان باستان با قدمتی بیش از هفت هزار سال به جای مانده است. این جشن از گذشته های دور تا الان ارتباط عمیقی بین خانواده های ایرانی به وجود آورده است.

امروزه در ایران ، خانواده ها با دور هم جمع شدن و شب نشینی این شب را جشن می گیرند. در این جشن، بزرگترها و افراد مسن قصه های قدیمی برای فرزندان و نوه های خود تعریف می کنند و موضوع قصه از شهری به شهر دیگر با توجه به فرهنگ مرمانشان می تواند متفاوت باشد مثلا آذربایجانی ها از حسین کرد شبستری می خوانند و خراسانی ها از شاهنامه.

فال حافظ و شاهنامه خوانی در یلدا

از دیگر مراسمات جشن شب یلدا فال حافظ گرفتن و شاهنامه خوانی است و از گذشته رسم بر این بوده است که برای تفال زدن به دیوان حافظ هر شخص نیت می کند و بزرگتر جمع برایش تفالی می زند و غزل آمده را که جواب نیت اوست را با صدای بلند می خواند. شاهنامه خوانی نیز بخش جدا نشدنی از برنامه های این شب است که فردی در خانواده که خواندن شاهنامه را به شیوه نقالی بلد است شروع به خواندن می کند که مراسم شب چله را بسیار جذاب خواهد کرد.

این مقاله رو هم بخونید  قیمت تورهای ترکیه

سفره یلدا

پهن کردن سفره شب یلدا و تزیین آن با انواع خوراکی ها و تنقلات یکی دیگراز آیین های این شب است. که شامل آجیل و میوه هایی مخصوصی مانند انار و هندوانه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Gardeshgaran Shiraz

Gardeshgaran Shiraz