گردشگران شیراز لوگو

آخرین مقالات و نوشته ها

تورهای ویژه

مشاوره و رزرو تور

071-91009291

شیرازمال

071-91009293

رودکی

هم‌اکنون پاسخگوی شما هستیم

قشم نگین خلیج فارس - تور قشم - گردشگران شیراز

قشم، نگین خلیج فارس: گشتی در جزیره عجایب هفتگانه

سرفصل های مقاله

اگر بخواهیم جزیره قشم را در چند کلمه توصیف کنیم، شاید واقعاً کلمه‌ای که شایسته توصیف تمام زیبایی‌ها و مکان‌های دیدنی این جزیره زیبا باشد را به این راحتی پیدا نکنیم. هرچند که قشم به عنوان نگین خلیج فارس معروف است، اما نباید عجایب هفتگانه قشم را فراموش کرد.

 • دره ستارگان
 • جنگل حرا
 • بام قشم
 • جزایر ناز
 • غار نمک
 • تنگه چاهکوه
 •  زیستگاه لاک‌پشت‌های پوزه عقابی

اگر شما هم قصد سفر به قشم را دارید، بهتر است تا قبل از سفر با عجایب هفتگانه قشم آشنا شوید. بازدید از این مکان‌های دیدنی را فراموش نکنید و یک برنامه‌ریزی دقیق برای هر روز سفر خود داشته باشید. این مقاله چراغ راه شما برای سفر به قشم است.

تور قشم - گردشگران شیراز

عجایب هفتگانه قشم چیست؟    

یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری جزیره قشم در اصل هفت عجایب هفتگانه قشم است. 7 مکان تاریخی و گردشگری بی‌نظیر که هر کدام به نحوی گوشه‌ای از زیبایی‌های طبیعی این جزیره خاص را به تصویر می‌کشند. بنابراین اگر شما هم راهی سفر به قشم هستید، حتماً بازدید از این مکان‌های گردشگری را در برنامه خود قرار دهید.

دره ستارگان - تور قشم - گردشگران شیراز

 • دره ستارگان قشم، دره‌ای از جنس قصه‌ها

دره ستارگان در قشم فضایی از دل قصه‌ها و افسانه‌هاست و بومیان محلی بر این باورند که این مکان به دلیل سقوط یک ستاره به این شکل درآمده است. اما در حالت کلی این صخره‌های زیبا به دلیل فرسایش به وسیله باد و باران شکل گرفته‌اند و هنوز هم بعد از بارندگی‌های شدید و وزش باد در طول سال تغییر شکل می‌دهند.

این مکان تاریخی جذاب در قشم دارای قدمتی بیش از 2000 سال است که هر ساله گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند. این بخش از ژئو پارک قشم همراه با آثاز طبیعی شگفت‌انگیز و باورنکردنی که گویی از دل قصه‌ها بیرون آمده‌اند، در سایت رسمی سازمان میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسیده‌ است. برای بازدید از این مکان تاریخی زیبا نهایتاً بعد از غروب خورشید حتماً دره را ترک کنید، زیرا وزش باد در میان ستون‌های سنگی و حفره‌ها معمولاً صداهای ترسناک و غریبی را پدید می‌آورند.

جنگل های حرا - تور قشم - گردشگران شیراز

 • جنگل‌های حرا: جنگل‌های دریایی با گونه گیاهی شگفت‌انگیز

اگر به قشم نگین خلیج فارس سفر کردید، بازدید از جنگل‌های حرا را فراموش نکنید. جنگل حرا قشم یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری و توریستی این جزیره زیباست که به عنوان طلای سبز شناخته می‌شود. ریشه‌های درختان در جنگل حرا در آب شور دریا قرار دارد و این نوع جنگل‌ها فقط در مناطق گرم حاره‌ای رشد می‌کنند. خاصیت جالب این درختان این است که به صورت طبیعی آب شور دریا را تصفیه و از آن برای رشد خود استفاده می‌کنند.

اما ظاهراً مردم محلی به افسانه‌ها خیلی علاقه دارند و برای این جاذبه طبیعی گردشگری نیز داستان‌ها گفته‌اند. به عقیده مردم محلی و افسانه‌های قدیمی، گیاه حرا از اشک چشم آدم روییده است و به همین دلیل در آب‌های شور رشد می‌کند. به گمانم زمانی که انسان برای پدیده‌های طبیعی عجیب و باورنکردنی یک افسانه و داستان بیاورد، درک آن برایش راحت‌تر می‌شود. جنگل حرا قشم از سال 1356 در سازمان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

جاذبه های گردشگری قشم - تور قشم - گردشگران شیراز

 • بام قشم: چشم‌اندازی بی‌نظیر از جزیره‌ای افسانه‌ای  

در ناحیه غربی جزیره قشم، ارتفاعات گسترده‌ای وجود دارد که به عنوان یکی از ژئوسایت‌های ثبت‌شده در سازمان جهانی یونسکو به حساب می‌آید. در فراز بام قشم می‌توانید چشم‌انداز زیبا و کم‌نظیری از جنگل‌های حرا، دریای خلیج فارس و دره مجسمه‌ها ببینید. در هنگام شب نیز به قدری به آسمان نزدیک هستید که با کشیدن دستتان به سمت آسمان می‌توانید ستاره‌ها را بچینید.

این جاذبه گردشگری دارای قدمتی بیش از دو میلیون سال است و با عقب‌نشینی دریا و فرسایش صخره‌ها در اثر آب و باد به وجود آمده است. این مکان تاریخی نشان از اصالت و فرهنگی دارد که حتی به دوران قبل از اسلام برمی‌گردد.

تفریحات قشم - تور قشم - گردشگران شیراز

 • جزایر ناز یا جزیره دو کرده از عجایب هفتگانه قشم  

دو جزیره کاملاً زیبا با وسعتی حدود 3 هکتار و بدون هیچ‌گونه ساحل ماسه‌ای که در کمال ناباوری در هنگام جذر آب در مدت زمان کوتاهی باریکه‎ای از خشکی این دو جزیره را به جزیره قشم وصل می‌کند. این جزایر زیبا در اصل از میراث جهانی ژئوپارک قشم به حساب می‌آیند و گردشگران زیادی هر سال برای بازدید از این پدیده طبیعی زیبا به قشم سفر می‌کنند.

حال با تمام این تفاسیر، چه زمانی می‌توان از این جزایر زیبا بازدید کرد؟ در فصل تابستان که هوا به شدت گرم و مرطوب است و بازدید از آن‌ها تقریباً غیرممکن است. بهترین زمان بازدید از این جزایر در فصل پاییز و زمستان است. حتی در فصل بهار نیز هوا مطبوع و دلپذیر است و شما می‌توانید از این جزایر زیبا دیدن کنید.

 • غار نمک قشم: طولانی‌ترین غار نمکی جهان     

یکی از مکان‌های تاریخی و گردشگری که با سفر به قشم می‌توانید از آن بازدید کنید، گنبد نمکی و غار نمکدان عجیب‌وغریب و شگفت‌انگیز است که نمک‌های استخراج شده از این غار بسیار عالی و یک گزینه مناسب برای مصرف در زمینه پزشکی هستند. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که تصور می‌کنید غارها اصلاً پدیده‌ای زیبا نیستند و چیزی برای دیدن در آن‌ها وجود ندارد، به شما پیشنهاد می‌کنیم تا یکبار از این غار جذاب دیدن کنید.

نمک‌های تشکیل‌شده در این غار دارای عمری بیش از 500 میلیون سال هستند و زمان شکل‌گیری آن‌ها به دوران دیرینه‌زیستی (یکی از دوران‌های باستان‌شناسی) بازمی‌گردد. این نمک‌ها فقط نمک‌های عادی نیستند و به گفته دانشمندان دارای خواص پزشکی و دارویی هستند که نفس کشیدن در آن حتی آسم را هم تسکین می‌دهد.

عجایب هفتگانه قشم - تور قشم - گردشگران شیراز

 • تنگه چاهکوه قشم؛ دره مقدس و جادوی

واقعاً باید طرز تفکر و داستان‌های مردم محلی قشم در مورد تمام پدیده‌های عجیب‌وغریب طبیعی در سطح جزیره را ستایش کرد، زیرا برای هر کدام از این پدیده‌های تاریخی همیشه یک افسانه محلی زیبا و شنیدنی دارند که صحت آن را فقط خدا می‌داند! تنگه چاهکوه نیز افسانه محلی مختص به خود را دارد.

بومیان این منطقه، تنگه چاهکوه را با نام دره مقدس چاهکوه می‌شناسند، زیرا در گذشته از آب جمع‌شده در گودال‌های کم‌عمق این دره برای شفا و بهبود بیماران خود استفاده می‌کردند. دیواره‌های عمودی این دره در اثر فرسایش باد و باران به وجود آمده است و گودال‌های آب کوچک و کم‌عمقی از آب باران نیز در کف این دره پدید آمده است. این دیوارها کاملاً عمودی هستند و در قسمت انتهایی به شکل حرف (V) انگلیسی درمی‌آیند و عبور از آنجا عملاً غیرممکن می‌شود.

 

 • زیستگاه لاک‌پشت‌های پوزه عقابی؛ عجایب هفتگانه قشم 

با سفر به قشم نگین خلیج فارس فقط با مکان‌های تاریخی شگفت‌انگیز و خاص روبرو نمی‌شوید، بلکه گونه‌های جانوری و گیاهی منحصر به فردی نیز در این جزیره زیبا وجود دارند که یکی از آن‌ها لاکپشت پوزه عقابی است. این لاکپشت زیبا با قدمتی بیش از 200 میلیون سال، به عنوان یکی از گونه‌های جانوری خاص و عجایب هفتگانه قشم شناخته می‌شوند که متاسفانه نسل آن‌ها در حال انقراض است.

لاکپشت‌های پوزه عقابی به دلیل صورت زیبا و منقارمانند خود به این اسم ملقب شده‌اند و فقط در هنگام تخم‌ریزی و بعد از سن بلوغ خود به سمت سواحل دریا حرکت می‌کنند. در حالت کلی چندین نوع مختلف از این لاکپشت‌ها در مناطق دیگر مانند آب‌های اقیانوس اطلس، هند و آرام نیز دیده شده‌اند. اما زیستگاه اصلی آن‌ها در قشم است. باید به فکر انقراض این موجودات زیبا باشیم و از شکار بی‌رویه آن‌ها جلوگیری کنیم.

حال که با مکان‌های دیدنی و عجایب هفتگانه قشم آشنا شدید، وقت آن رسیده است تا با رزرو تور قشم نوروز 1403 یک خاطره جذاب و فراموش‌نشدنی برای خود و خانواده‌تان رقم بزنید. سفر به قشم شما را به دنیایی از شگفتی‌ها و جذابیت‌های تاریخی می‌برد.

بهترن زمان سفر به قشم - تور قشم - گردشگران شیراز

هزینه سفر به قشم چقدر است؟    

قبل از اینکه در مورد هزینه‌ها، اعداد و ارقام با شما صحبت کنیم، باید از روش‌های مختلف برای سفر به قشم آگاهی کامل داشته باشید. شما به کمک وسایل نقلیه متعددی می‌توانید به قشم سفر کنید که هر کدام مزایا و معایب و هزینه‌های منحصربه‌فرد خود را دارند. بعد از معرفی و بررسی شرایط سفر با هر کدام از وسایل نقلیه قطعاً می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

 • سفر به قشم با هواپیما

تور قشم هوایی یکی از بهترین و پرطرفدارترین تورهای قشم است که در تمام فصل‌های سال ارائه می‌شود. ایرلاین‌های مختلفی مانند ایران ایرتور، آتا، تابان، معراج و دیگر ایرلاین‌ها این مسیر را طی می‌کنند و هزینه سفر به قشم با هواپیما به ساعت پرواز، شرکت هواپیمایی، فصل و زمان دقیق سفر بستگی دارد. زمانی که با هواپیما به قشم سفر می‌کنید، دیگر خستگی‌های مسیر و دردسرهای انتقال ماشین با لنج را ندارید. زمان سفر کوتاهتر است و سریعتر به مقصد می‌رسید.

 • سفر به قشم با ماشین شخصی

هزینه سفر به قشم با ماشین شخصی شاید تفاوت آنچنانی با سفر هوایی به قشم نداشته باشد. اما قطعاً شما مدت زمان بیشتری در مسیر هستید و رانندگی طولانی مدت ممکن است شما را خسته کند. از طرف دیگر شما باید بعد از رسیدن به بندرعباس به یکی از بندرها بروید و سپس با لندیگراف به سمت قشم حرکت کنید. هزینه لندیگراف نیز بر عهده خود شماست و باید تمامی این هزینه‌ها را قبل از سفر زمینی به قشم با ماشین شخصی در نظر گرفت.

 • سفر به قشم با اتوبوس

سفر به قشم با اتوبوس و تورهای زمینی نیز یکی دیگر از روش‌های سفر به قشم به حساب می‌آید که برای افرادی مناسب است که به دنبال هزینه‌های مقرون‌به‌صرفه‌تر برای سفر به قشم هستند و همزمان نیز نمی‌خواهند خودشان به تنهایی ساعت‌ها در جاده رانندگی کنند. شما می‌توانید با بررسی مسیر اتوبوس‌ها از شهر خودتان یا تورهای گروهی مختلفی که برای سفر به قشم برگزار می‌شوند، تجربه سفر زمینی به قشم را داشته باشید.

 • سفر به قشم با قطار

    

قبل از هرچیز باید مسیرهای قطار از شهر خود را بررسی کنید و ببینید که به کدامیک از شهرهای دیگر مسیر راه‌آهن برای شما وجود دارد. در هر صورت باید از هرکجای ایران که هستید، خود را با قطار به بندرعباس برسانید و سپس از آنجا با خرید بلیط اتوبوس به قشم به سمت این جزیره زیبا حرکت کنید. در این حالت مسیر شما تقریباً طولانی و خسته‌کننده می‌شود. اما اگر عاشق تماشای جاده و زیبایی‌های آن و یا شناور ماندن برای یک ساعت روی آب در لندیگراف هستید، این گزینه برای شما مناسب است.

ارزان ترین تور قشم - تور قشم - گردشگران شیراز

بهترین زمان سفر به قشم چه فصلی است؟   

به بزرگترین جزیره ایران، قشم، نگین خلیج فارس خوش آمدید. قشم یک جزیره زیبا واقع در تنگه هرمز و در همسایگی بندرعباس است. آب‌وهوای جزیره در بیشتر روزهای سال گرم و مرطوب است و بیشترین دمای گزارش‌شده در گرمترین روز سال معادل 46 درجه سانتی‌گراد بوده است. بنابراین اگر بعد از سفرتان به قشم کمی پوستتان برنزه شد، زیادی به خودتان سخت نگیرید و به عنوان یادگار سفر لذت‌بخشتان به قشم درنظر بگیرید.

بنابراین، بهترین زمان برای سفر به قشم فصل پاییز و زمستان است. در این فصل‌ها گرمی هوا کمتر است و شما به راحتی می‌توانید از تمامی اماکن تاریخی و گردشگری دیدن کنید. اما یک موضوع دیگر نیز به خاطر داشته باشید. در فصل‌های زمستان و پاییز ممکن است در برخی روزها دریا طوفانی باشد و به همین دلیل تفریحات دریایی برگزار نشود.

بنابراین اگر شما هم به دنبال این هستید که در سفرتان به قشم از تفریحات دریایی لذت ببرید، بهترین فصل برای سفر به قشم فصل بهار و همراه با تعطیلات نوروزی است. در فصل بهار هنوز هوا به اندازه تابستان گرم نشده است و از طرفی دیگر بازار تفریحات دریایی حسابی داغ و پرطرفدار است.

 

چگونه می‌توان توررو کرد؟   

برای اینکه هم یک سفر لذت‌بخش به نگین خلیج فارس داشته باشید و هم تور ارزان قشم رزرو کنید، باید به نکاتی مانند فصل سفر، تعداد روزای سفر و هتل محل اقامت خود توجه داشته باشید. هزینه سفر در فصل‌های کم گردشگر مانند اواخر فصل بهار و اوایل تابستان بسیار کمتر از هزینه سفر به قشم در فصل های سیزن مانند زمستان است. علاوه بر این، شما می‌توانید برای رزرو تور ارزان قشم از کارشناسان تورهای داخلی ما در گردشگران شیراز کمک بگیرید.

همچنین شما می‌توانید تور قشم نوروز 1403 خود را با آفرهای ویژه و قیمت استثنایی از گردشگران شیراز خریداری کنید. فقط کافیست تا با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

اشتراک گذاری :

گروه تحریریه گردشگران شیراز

گروه تحریریه گردشگران شیراز

تورهای ویژه
ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
نظرات کاربران
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
خانه
جستجو
اعلان ها

اطلاعات تماس

شعبه شیرازمال: بلوار ستارخان-نبش کوچه ۲۲-مجتمع شـیـرازمـــــــــال- طبـــقه دوم – واحد ۲۰۴ 07191009291 شعبه رودکی: بلوار زند-خیابان رودکی-نبش ایزدی-ساختمان گردشگران 07191009293 info@gardeshgaranshiraz.com

اطلاعات تماس

شعبه شیرازمال: بلوار ستارخان-نبش کوچه ۲۲-مجتمع شـیـرازمـــــــــال- طبـــقه دوم – واحد ۲۰۴ 07191009291 شعبه رودکی: بلوار زند-خیابان رودکی-نبش ایزدی-ساختمان گردشگران 07191009293 info@gardeshgaranshiraz.com