سرمایه گذاری در عمان

سرمایه گذاری در عمان

سرمایه گذاری در عمان

ویزای کار عمان

بر اساس قانون تجارت در عمان ( فرمان سلطنتی ۹۰/۵۵ )، ملت های خارجی مجوز شرکت در فعالیت های بازرگانی عمان قبل از اخذ مجوز تجارت مطابق با قانون تجارت ( طبق ماده ۲۴ ) را ندارند. بنابر ماده ۲۵ قانون تجارت مجوز تاسیس شعب یا ثبت شرکت در عمان در فعالیت های بازرگانی، به جز از طریق نماینده عمانی کسی که در عمان سمت بازرگان دارد و یا با قانون تجارت در عمان آشنایی دارد امکان پذیر نمی باشد.

هر ساله افراد زیادی تمایل دارند برای تحصیل کار و زندگی وارد کشور عمان شوند. شرایط مهاجرت به عمان از طریق ثبت شرکت چیست؟ روش های مختلف مهاجرت سرمایه گذاری به عمان چیست؟ در این مقاله سعی شده است شما را با شرایط کار عمان , راه های اخذ اقامت و مهاجرت به عمان، تحصیل در عمان و هزینه زندگی در عمان آشنا نماییم.

شرایط اخذ اقامت عمان از طریق ثبت شرکت در عمان

این در مطلب به صورت کلی اطلاعاتی در زمینه شرایط ثبت شرکت در عمان را ارائه میدهیم. ثبت شرکت در عمان دارای مزایا و البته معایبی است. ما توصیه میکنیم، افرادی وارد پروسه ثبت شرکت در عمان شوند که قصد فعالیت اقتصادی در این کشور را داشته باشند، چنانچه شخصی صرفاً به واسطه این کار قصد مهاجرت به عمان را داشته باشد، روش های دیگری هم موجود است. موسسه حقوقی توسعه گران مهر با سابقه ی فعالیت در زمینه مهاجرت و حقوق بین الملل خصوصی می تواند در زمینه ثبت شرکت در عمان راهنمایی لازم را به شما داشته باشد.

قبل از شروع تصمیم گیری در رابطه با ثبت شرکت در عمان بایستی حداقل سرمایه برای ثبت شرکت مشخص گردد و علاوه بر آن بایستی مزایای ثبت شرکت در عمان و همچنین معایب آن در نظر گرفته شود.

شرایط اخذ اقامت و ثبت شرکت عمان در خارج از کشور

ثبت شرکت در کشور های مختلف یکی از راه حل های اخذ اقامت و مهاجرت به آن کشور محسوب می شود.گاهی شما برای مهاجرت به یک کشور مثلا اروپایی باید اقدام به سرمایه گذاری نمائید ولی ممکن است با هزینه بسیار پایین تر و صرف زمان کمتر از طریق ثبت شرکت بتوانید برای خود و اعضای خانواده خود اقامت یک کشور را اخذ نمائید.

فرمان سلطنتی ۹۴/۱۰۲ که مربوط به قوانین و مقررات سرمایه گذاری می باشد، مسئله سرمایه گذاری در عمان را در چهارچوبه خاصی قرار می دهد و به شرح ذیل می باشد :

افراد خارجی بدون اخذ گواهی تجارت از وزارت بازرگانی و صنایع قادر به فعالیت تجاری یا مشارکت در فعالیت های تجاری عمان نمی باشند.

گواهی فعالیت های تجاری درعمان که توسط سازمان های تجارت عمان صادر می گردد، تنها به کسانی اعطا می گردد که سرمایه موجودی آنان کمتر از مبلغ ۱۵۰۰۰۰ ریال ( ریال عمان ) و یا درصد مشارکت های خارجی آنان بیش از ۴۹ درصد نباشد، چرا که درصد مالکیت خارجی در موقعیت های خاص ممکن است افزایش یابد.

سرمایه گذاران خارجی مجوز ۱۰۰ درصد مشارکت در پروژه های پیشرفت اقتصادی که توسط شورای توسعه ملی مورد تایید واقع می شود را دارند که حداقل سرمایه موجود برای این امر میبایستی ۵۰۰۰۰۰ ریال ( ریال عمان ) باشد. (طبق ماده ۲ و حکم ۹۴/۱۰۲).

شرکت های خارجی تحت نظارت دولت مشغول به فعالیت می باشند، دولت هایی که خدمات ویژه ای را در عمان در اختیار افراد قرار می دهند و از اخذ گواهی فعالیت های تجاری معاف می باشند. ( بنابر ماده ۳ و طبق حکم ۹۴/۱۰۲ ).

ناگفته نماند که درخواست گواهی در خصوص فعالیت های تجاری، میبایست برای کمیته سرمایه های خارجی نیز ارسال گردد. ( بنابر ماده ۴ و طبق حکم ۹۴/۱۰۲ ).

آشنایی با هزینه های ثبت شرکت عمان

برای ثبت یک شرکت باید همه مسائل راجع به مسائل مالی در آن کشور مورد بررسی قرار گیرد و مواردی نظیر ، هزینه ثبت شرکت در عمان ، هزینه نگهداری سالانه شرکت در عمان ، شرایط خرید سهام شرکت در عمان ، قیمت ملک در عمان، هزینه زندگی در عمان ، حداقل سرمایه برای ثبت شرکت، تمکن یا ساپورت مالی برای ثبت شرکت در عمان قبل از شروع کار به طور کامل مورد بررسی قرار گیرد.

در ثبت شرکت های شریکی مانند تعداد سهامداران برای ثبت شرکت در عمان وثبت شرکت با چند نفر بایستی به دلیل موارد کلاهبرداری دقت بسیاری به عمل آورد.

توصیه می شود که تمام فعالان تجاری برای افتتاح حساب در همین کشور اقدام کرده و شایان ذکر است که داشتن حساب ارزی در عمان کاری بسیار ساده می باشد. افتتاح حساب بانکی مستلزم داشتن پاسپورت، مدرک ثبت تجاری، اساسنامه شرکت و همچنین مدرکی مبنی بر اثبات اسکان در این کشور است. مدارک لازم به فرم شرکت بستگی دارد.

سرمایه گذاری در عمان

فرم ورود به بازارهای تجاری عمان

فرم زیر جهت ورود افراد و اشخاص خارجی به بازارهای تجاری جهت انجام فعالیت های تجاری طراحی شده است که به صورت ذیل می باشد :

 • مشارکت در شرکت های بازرگانی محلی
 • نحوه سرمایه گذاری با شرکای محلی
 • منصوب نماینده جهت فعالیت های بازرگانی محلی
 • ارتباط با بخش های دولتی
 • مراحل ثبت شرکت در عمان
 • شرکت های بازرگانی عمان

قانون شرکت های بازرگانی با سرمایه گذاری شرکای غیرعمانی نیز موافقت کرده است. ( طبق ماده ۷ قانون شرکت های بازرگانی ). ناگفته نماند که انواع شرکت های بازرگانی ذکر شده در زیر، تحت نظارت قانون تجارت و بازرگانی و مشارکت خارجی افراد افتتاح شده اند.

شرکت های سهامی خاص

دو نوع شرکت سهامی در عمان قادر به فعالیت می باشند این دو شرکت عبارتند از :

شرکت سهامی با مسئولیت محدود، شرکت هایی که سهامی آنان قابل معامله و اشتراک درعموم نمی باشد. ( حداقل سرمایه ۵۰۰۰۰ ریال ).

شرکت های سهامی دولتی، شرکت هایی که سهامی آنان قابل معامله و اشتراک در عموم می باشد. ( حداقل سرمایه ۱۵۰۰۰۰ ریال ).

حداقل سرمایه برای راه اندازی هر دو نوع شرکت در صورت همکاری های خارجی ۱۵۰۰۰۰ ریال ( ریال عمان ) می باشد. حداقل ارزش سهام ۱ ریال و حداکثر ارزش سهام ۰ ریال می باشد. ناگفته نماند که شرکت های سهامی قبل از تایید وزارت بازرگانی و صنعت قادر به فعالیت نمی باشند و گواهی فعالیت های تجاری برای آنان نیز صادر نمی گردد.

شرکت سهامی خاص، شرکتی است که سرمایه ی آن به سهام های متعدد تقسیم شده است.

شرکت تضامنی : شرکت تضامنی شرکتی است که امور تجارتی بین دو یا چند نفر با مسئولیت محدود تشکیل می شود.

سازمان های تجاری عمان

سازمان های تجاری به عنوان وسیله ای برای وارد کردن محصولات و یا خدمات به سلطنت محسوب می شوند و صرفا برای حضور در بازار کسب و کار تاسیس نشده اند. سازمان های تجاری تحت نظارت قانون تجارت ( فرمان سلطنتی ۹۰/۵۵) فعالیت می کنند. قانون سازمان تجارت ( فرامین سلطنتی ۸۴/۸۲ و ۹۶/۷۳) و قانون ثبت تجارت ( فرامین سلطنتی ۷۴/۳ و ۸۶/۸۸ ) را اصلاح کرد.

قانون سازمان تجارت، سازمان تجارت را به عنوان هر توافق نامه ای که از طریق آن تاجر یا شرکت تجاری برای ترفیع و توزیع محصولات و خدمات فعالیت می کند تعریف کرد چرا که هر شخص خارجی یا هر نهادی برای کسب سود یا انجام مسئولیت فعالیت می کند.

تنها شهروندان عمانی ( یا اشخاص حقیقی، کسانی که به دلیل اقامت سه ساله به عنوان شهروند عمانی شناخته شده اند ) کسانی که هجده سال دارند یا کسانی که به عضویت اتاق بازرگانی عمان در آمده اند، یا شرکت هایی که بر اساس قانون عمان فعالیت می کنند و حداقل ۵۱ درصد از مالکیت جهت فعالیت های بازرگانی در عمان را در اختیار دارند، ممکن است به عنوان نماینده بازرگانی منصوب شوند.

این الزامی نیست که توافقنامه سازمان های تجاری منحصر به فرد باشد. این بدین معناست که بیش از یک نماینده می تواند در عمان منصوب گردد. توافقنامه سازمان تجارت میبایست به صورت نوشتاری و دقیق باشد و به تایید اعضا برسد. توافقنامه سازمان تجارت میبایست عناصر ضروری ذکر شده در ذیل را در بر بگیرد :

نام نماینده، اصلیت و ملیت او

محصولات و خدمات موجود در این سازمان

مدت زمان انتصاب نماینده و میزان اختیارات او

توافقنامه میبایست به صورت مستقیم ما بین ارائه دهنده خدمات یا سازنده محصولات و نماینده آنان به امضا برسد، به علاوه مدت زمان انتصاب نماینده و اصولی که در فروش محصولات و خدمات صورت می گیرد میبایست به صورت مستقیم یا از طریق دیگر واسطه ها مشخص گردد. ناگفته نماند که نماینده سود حاصل از سهام خود را طبق ماده ۷ به فروش می رساند.

توافقنامه میبایست در سازمان تجارت و تحت نظارت وزارت بازرگانی و صنعت ثبت گردد. پس از تصویب این توافقنامه، هیچ گونه ادعا و شکایتی پذیرفتنی نیست. ( طبق ماده ۱۱ ).

قانون تجارت در عمان حفاظت و پشتیبانی کامل از نمایندگان تجاری به ویژه در زمینه رسیدن به مقصد نهایی را تضمین می کند، لذا اگر اصول در نظر گرفته شده برای نمایندگان مورد سو استفاده واقع شود، حقوق فرد نماینده میبایستی به دلیل وجود محدودیت های اعمالی جبران شود، چرا که نماینده حق فسخ ثبت تجارت و خاتمه دادن به این مسئله را دارد. ناگفته نماند که یکی از مهم ترین مثال ها در این خصوص، اعمال اصول غیر منصفانه و یا شکست خوردن نمایندگان می باشد.

برخلاف اصول قطعنامه، فرد قدرتمند اختیار مخالفت با سازمان بازرگانی در حوزه قلمرویی خود را دارد. ( طبق ماده ۱۸ ). اصول قطعنامه با توجه به فرامین سلطنتی ۸۱/۷۹ شکل گرفت و شخص منحصر به فردی، مسئول شنیدن شکایت مخالفین تجارت در سلطنت گشت. ناگفته نماند که مقام مسئول اختیار تعیین مقادیر خسارت پرداختی را بر عهده دارد.

نوشتن بیزنس پلن یا برنامه تجاری برای ثبت شرکت در عمان

خلاصه ی کارهای اجرایی اولیه و اهداف کسب و کار

انتظاراتی که از محصولات و خدمات می رود

تعیین تیم مدیریت

نوع سهام شرکت و همچنین شرایط خرید سهام شرکت در عمان بایستی مشخص گردد.

برآوردهای مالی و هزینه ها:

 • هزینه ثبت شرکت در عمان
 • هزینه نگهداری سالانه شرکت در عمان
 • تمکن یا ساپورت مالی برای ثبت شرکت در عمان
برچسپ ها:, , , , , , ,

ارسال نظر

2 thoughts on “سرمایه گذاری در عمان

 1. قدیرز

  سلام من الان در ایران یک شرکت فنی مهندسی دارم در زمینه برقکار می کنند ایا شرکتی یا شخصی در عمان هست که با من شرکت ثبت کند

  50 سال قبل پاسخ

  1. Site Manager

   سلام دوست عزیز.
   ما از طریق ثبت شرکت برای اقامت عمان برای شما اقدام می کنیم.
   اگر اطلاعات بیشتری میخواین با شماره های زیر میتونید تماس بگیرید:
   ۰۷۱-۳۲۳۳۱۱۲۳
   ۰۹۱۷۴۷۴۴۲۷۸

   50 سال قبل پاسخ

افزودن یک نظر

10 − دو =