سایبرنایف

سایبرنایف

سایبرنایف

سایبرنایف

دقت زیر- میلی متری در درمان بافت های سرطانی

سایبر نایف یک سیستم رادیو-جراحی پیشرفته است که در درمان سرطان در هر نقطه از بدن با دقت ریزتر از میلی متر عمل می کند.

سایبر نایف مخصوصاً در تومورهای چندتایی استفاده می شود که نیاز به جراحی پیچیده دارند و همچنین برای درمان تومورهایی به کار می رود که قابلیت عامل شدن ندارند. دقت زیر میلی متر در این روش باعث می شود آسیب احتمالی به بافت های سالم اطراف تومور به حداقل برسد. سایبرنایف حرکات تنفسی بیمار را کنترل می کند و با حرکات تومور هماهنگ می کند تا مطمئن شود که پرتو به درستی به مقصد رسیده است.

سایبر نایف بدون درد است و نیازی به بیهوشی ندارد. بیمار سریعاً بعد از تمام درمان به روند عادی زندگی اش باز می گردد.

سایبر نایف چیست؟

سایبر نایف سیستم رادیو-جراحی است که برای درمان سرطان به دقت میلی متری بیشتر طراحی شده است. با این سیستم پرتوهای رادیویی با دوز تابشی بالا، روی ناحیه سرطانی مغز و بدن متمرکز می شوند. درعین حال، بافت های سالم در برابر اثرات تابش محافظت می شوند. این فناوری رباتی که با رایانه کنترل می شود می تواند عملاً دور بیمار بچرخد و حرکت کند تا از صدها زاویه ی مختلف پرتو بتاباند. اساساً سایبر نایف یک شتابدهنده ی خطی پیشرفته است. این شتاب دهنده روی روبات هایی نصب می شود که در بخش صنعتی استفاده می شوند. این دستگاه رادیو-جراحی استریو تاکتیک (SRC)، پرتوهای رادیویی را روی ناحیه سرطانی مغز و بدن متمرکز می کند، مخصوصا در قسمت هایی که دسترسی به آن دشوار است، و پرتوهایی با دوز بالا می تاباند و درعین حال بافت های طبیعی را به بیشترین حد ممکن حفظ می کند. SRC هدفی را درمان می کند که از طریق مختصات پیدامی کند. پس می توان آن را اینگونه تعریف کرد: از بین بردن تومور در یک جلسه با دوز بالای پرتو پس از تعیین مختصات سه بعدی. وقتی این درمان در بیش از یک جلسه انجام شود ( معمولا ۳ تا ۵ جلسه) آن را پرتو درمانی استریو تاکتیک (SRT) می نامند.

چه متخصص هایی می توانند درمان سایبر نایف را انجام دهند؟

متخصصین رادیو آنکولوژی (تومور شناسی) می توانند درمان سایبر نایف را انجام دهند. بااین حال، می توان افراد دیگری را نیز در این حیطه دید، مانند برخی متخصصین فیزیک پزشکی که مسئول کیفیت درمان هستند، تکنسین پرتودرمانی که از دستگاه های درمانی استفاده می کنند، پرستارانی که دستیار پزشکان هستند و روند درمانی بیمار را دنبال می کنند و مسئولین پذیرش بیمار که هرگونه سوال بیماران را پاسخ می دهند و روند درمان را دنبال می کنند تا درمان برای بیمار تاثیرگذارتر و راحت تر باشد و متخصص آنکولوژی رادیویی را حمایت می کنند.

سایر نایف برای چه نوع سرطانی بکار می رود؟

سایبر نایف را می توان برای تمامی آسیب های مغزی و ناحیه سر و گردن استفاده کرد، بدون محدودیت که چه اندازه ای باشد یا در چه محلی قرارداشته باشد. این نوع درمان برای تومورهای بدخیم و خوش خیم، متاستاز، بدشکلی شریانی وریدی و برخی بیماری های عملکردی مناسب است.

همچنین می توان از آن برای موارد دیگری نیز استفاده کرد، نظیر: سرطان ریه، سرطان پروستات، سرطان سر و گردن، تومورهای ستون فقرات، سرطان پانکراس و متاستازهایی که از نظر تعداد کم هستند اما به روش های دیگر قابل درمان نیستند، سرطان های کبد و ریه که تومور آن ها با حرکات روده و حرکات تنفسی جابجا می شوند، تومورهایی که پیش تر قابل درمان نبوده اند یا تنها از طریق جراحی درمان می شدند و آسیب های دیگری برجای می گذاشتند، تومورهای اطراف چشم که نیاز به خارج کردن چشم دارند و اختلالات ستون فقرات که نسبت به پرتو بسیار حساس هستند.

این روش برای بیمارانی استفاده می شود که قبلا پرتودرمانی داشته اند اما بیماری باز هم در برخی نواحی مجدداً نمایان شده است.

سایبر نایف چه مزایایی برای بیمار دارد؟

سایبر نایف چه مزایایی برای بیمار دارد؟

سایبر نایف برای آسیب هایی مناسب است که در محل های کوچک و غیرقابل درسترس روی می دهند و قابلیت عمل شدن ندارند.

سایبر نایف برای تومورهایی نیز بکارمی رود که به جراحی نیازی ندارند یا جراحی بسیار پیچیده ای دارند یا غیر قابل جراحی هستند.

این سیستم با حساسیت زیر میلی متر درمان را انجام می دهد و هدف آن به حداقل رساندن آسیب به بافت های سالم است.

درمان سریع از این طریف طی ۱ تا ۵ جلسه انجام می شود.

طی دوره ی درمان، حرکات بیمار و تومور را می توان با سیستم هدایت تصویری سریع و فناوری روبات کنترل شده ی کامپیوتری کنترل کرد. تغییرات سریع را می توان به راحتی تشخیص داد و اصلاح کرد.

سایبر نایف می تواند تنفس بیمار و حرکات تومور را کنترل کند و اصلاحات حساسی را اجرا می کند و درنهایت طبق آن پرتو را می تاباند.

چندین تومور را می توان به صورت همزمان درمان کرد.

این درمان بدون درد است و نیازی به بی هوشی ندارد.

نیازی به بستری شدن بیمار نیست و شخص بیمار می تواند سریعاً به زندگی عادی خود بازگردد.

با دستگاه سایبرنایف بیشتر آشنا شوید:

سایبر نایف

سیستم رادیو جراحی سایر نایف دستگاهی است که برای درمان سرطان طراحی شده است. این دستگاه عمدتاً از یک شتاب دهنده خطی با وزن ۱۴۰ کیلوگرم تشکیل شده است که اشعه های ایکس ۶MV تولید می کند و روی روباتی صنعتی با ۶ اتصال قرارداده شده است و کل این سیستم روی تخت بیماری روباتیکی قرارمی گیرد که در ۶ جهت حرکت می کند. حساسیت روبات ۰.۲ میلی متر است. با عکس برداری سایبرنایف، تعیین هدف و سیستم روباتی کنترل شده – که متخصص را راهنمایی می کند- تومورها به صورت بسیار حساس با اشعه مورد اصابت قرارمی گیرند.

سایرنایف چگونه انجام می شود؟

ماسکی پلاستیکی روی بیمار قرارمی گیرد بدون هیچ فرایند عمل جراحی. طی این درمان، بیمار روی میز کنترل شده روباتی قرارمی گیرد که قابل حرکت به ۶ جهت است. سیستم تصویربرداری، موقعیت تومور را تشخیص می دهد و حرکات تومور را درصورت لزوم با حرکت دادن بیمار کنترل می کند و بسیار حساس و آرام تومورهای کبد و ریه را که در اثر تنفس حرکت کرده اند، کنترل می کند. طی این درمان نیازی نیست که بیمار نفس خود را نگه دارد یا به صورت منظم تنفس کند. این سیستم، تومورگرافی کامپیوتری و تصویر ام آر آی را که پیش از درمان گرفته شده است، با عکس های لحظه ای در طول درمان مقایسه می کند. مختصات تومور که پیش تر گرفته شده است، به صورت لحظه ای با کمک کامپیوتر ارزیابی می شود و دوز تابش پرتو طبق آن تنظیم می شود. بنابراین حرکات کوچک بیمار نیز بر این درمان اثر ندارد. این درمان محدود به تومورها است و آسیب به بافت های سالم اطراف به حداقل می رسند.

سایبرنایف اولین و تنها سیستم رادیو جراحی روباتی است که برای درمان سرطان با دقت زیر میلی متری طراحی شده است. با کمک این سیستم می توان نواحی سرطانی مغز و دیگر اجزای بدن را با دوز بالای اشعه های تابشی درمان کرد. بافت های عادی به صورت حداکثری در برار اثرات تابشی محافظت می شوند. این دستگاه با استفاده از فناوری روبات کنترل شده ی کامپیوتری اطراف بیمار می چرخد، گویی که دور آن می رقصد، . با تابش پرتو از صدها زاویه درمان را انجام می دهد. سایبرنایف متشکل از زیر-سیستم هایی است که فناوری های بسیار پیشرفته ای دارند. سایبرنایف که می تواند محل تومور را با راهنمایی سیستم عکس برداری تعیین کند، یک سیستم روباتی کنترل شده ی بسیار دقیق و درواقع سیستم روباتی مدرنی است که موقعیت بیمار را کنترل می کند. تمامی این سیستم ها باعث تسهیل درمان تومور با بیشترین دقت می شوند.

چه شرایط درمان پذیر هستند؟

سایبرنایف از جانب سازمان غذا و دارو برای درمان تومورها و آسیب های موجود در هر بخشی از بدن تأییدشده است – درصورتی که پرتودرمانی برای بیمار مناسب باشد. بااین حال، بیماران باید با پزشک خود مشورت کنند و اطمینان حاصل کنند که این روش درمانی برای آن ها مناسب است. شرایطی که از طریق سایبر نایف قابل درمانند عبارتند از:

  • تومورهای مغزی اولیه و متاستاز
  • تومورهای ستون فقرات
  • تومورهای نخاعی
  • تومورهای بافت نرم (ریه، کبد، کلیه، پانکراس)
  • نورینوم آکوستیک (Acoustic Neuromas)
  • مننژیوما (Meningiomas) و تومورهای جمجمه ای
  • تومورهای غده هیپوفیز
  • تومورهای برگشت پذیر
  • بدشکلی های شریانی وریدی
  • اختلالات عملکردی نظیر نورالوژی عصب سه قلو (Trigeminal Neuralgia)

مزایای سایبر نایف چیست؟

درمان بی درد

هیچ دردی در اثر پرتودرمانی به وسیله ی سیستم رادیو جراحی سایبرنایف ایجادنمی شود.

نداشتن قاب و چارچوب

سایبرنایف می تواند حرکات بیمار را حین درمان اصلاح کند و درنتیجه درد و نارحتی ناشی از قاب های سفت فلزی که در دیگر روش های استریو تاکتیک دیده می شود، در این سیستم از بین می رود.

قابلیت درمان در کل بدن

طراحی منحصر به فرد سایبرنایف، امکان درمان تومورهای موجود در کل بدن را فراهم می کند، روشی جدید برای رادیو جراحی. پرتودرمانی را می توان بر بافت های نرم نظیر ریه، کبد، کلیه و دیگر ارگان های بدن مثل مغز و نخاع اعمال کرد.

درمان سرپایی

درمان سایبرنایف خطرات، عوارض و دوره ی بهبود طولانی را که در دیگر روش های سنتی ددیه می شود، تاحد زیادی کاهش می دهد . سایبرنایف همچنین می تواند رادیوجراحی را به صورت «مرحله ای» انجام دهد- بدین صورت که کل میزان پرتوها به دو یا پنج بخش کوچک تر طی چند روز تقسیم می شود. این روش مخصوصا برای تومورهای بزرگتر یا تومورهای نواحی حساس مناسب است. پس از درمان؛ اکثر بیماران به خانه باز می گردند و به فعالیت های عادی روزمره خود می پردازند.

برچسپ ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ارسال نظر

اولین نفری باشید که نظر می دهد. “سایبرنایف”

هجده − سه =