سال نو مبارک

سال نو مبارک

سال نو مبارک

سال نو مبارک

سال نو مبارک… هر ساله ایرانیان یکم فروردین را که همزمان با اعتدال بهار است ، لحظه تحویل سال جشن می گیرند. در تقویم خورشیدی زمان تحویل سال  مصادف با اولین روز از فروردین ماه و سال نو است.  این جشن فقط مختص ایران نیست و در اکثر کشورهای آسیایی مانند افغانستان، تاجیکستان، قزاقستان، ترکیه و … نیز جشن پرپا می گردد.

 

ایرانیان برای جشن نوروز آداب و رسوم خاصی دارند که از ماه ها قبل با مراسم خانه تکانی شروع می شود. یکی دو ماه قبل از شروع سال نو مردم شروع با پاکسازی خانه و وسایل ان از گرد و غبار یکساله می کنند و برای نوروز آماده می شوند. البته  مهم‌ترین آن چیدن سفره هفت سین  است که اصول خاص خود را دارد. اعضای خانواده در این روز با لباس های نو تمیز و معمولا در منزل بزرگتر ها به دور سفره هفت سین جمع می شوند و برای شروع سال جدید دعای تحویل سال می خوانند و با آغاز سال  همگی به یکدیگر تبریک می گویند و کوچکترها از بزرگترها عیدی می گیرند هر کدام از این رسم ها برای خود فلسفه ای دارد.

اسپند دود می‌کنند تا چشم زخم حسودان دور شود، شمع روشن می کنند که در سال جدید خانه روشن و پر رونق باشد، قرآن قرائت می‌شود تا تا دل ها به سمت نور و کلام الهی  هدایت شود.خواندن قرآن و بوسیدن آن در ساعات  آغازین لحظه تحویل سال از آداب تحویل سال است.

بر روی سفره هفت سین سکه به نشانی رزق و روزی، آینه برای رفع دلخوری ها کدورت و سبزه برای جاودانگی و رشد گذاشته  می شود.

این مقاله رو هم بخونید  ارز مسافرتی 500 و 100 یورو

 

عیدتون مبارک

 

مقصد مهم نیست، مهم اینه که بهتون خوش بگذره

 

*************************************

 

آژانس هوایی گردشگران شیراز، ارائه دهنده

 

انواع خدمات مسافرتی و گردشگری و برگزار کننده تورهای نوروزی

 

خیابان رودکی جنب هتل هدیش ۰۷۱۳۲۳۳۱۱۲۳

 

فرهنگ شهر ۰۷۱۳۶۲۵۷۵۰۵

ارسال نظر

اولین نفری باشید که نظر می دهد. “سال نو مبارک”