روز بین‌المللی مبارزه با خشونت علیه زنان

روز بین‌المللی مبارزه با خشونت علیه زنان

روز بین‌المللی مبارزه با خشونت علیه زنان

روز بین‌المللی مبارزه با خشونت علیه زنان
روز بین‌المللی مبارزه با خشونت علیه زنان

روز بین‌المللی مبارزه با خشونت علیه زنان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

از سال ۱۹۸۱، ۲۵ نوامبر هر سال (معادل چهارم یا پنجم آذر) به عنوان روز جهانی رفع خشونت علیه زنان[۱] برگزیده شده است. این روز برای یادآوری عزم همگانی برای مبارزه با خشونت علیه زنان انتخاب شده است. مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ۱۷ اکتبر ۱۹۹۹نامگذاری این روز را به عنوان روزی جهانی تصویب کرد.[۲]

این تاریخ به خاطر قتل وحشیانه سه خواهر میرابال، فعالان سیاسی اهل جمهوری دومینیکن انتخاب شده است.

انواع خشونت[ویرایش]

تجاوز جنسی در بستر زناشویی[۳] (تجاوز شوهر به همسر)

حملات جسمانی و کتک زدن

به کار بردن الفاظ رکیک در رابطه با زنان

نگاه به عنوان ابزار جنسی

احساس مالکیت به زن

خواهان نابرابری

خشونت علیه زنان اصطلاحی تخصصی است که برای توصیف کلی کارهای خشونت‌آمیز علیه زنان به کار می‌رود. این شکل از خشونت بر علیه گروه خاصی از مردم اِعمال می‌شود و جنسیتِ قربانی پایه ی اصلی خشونت است.
تاریخ زندگی بشر همواره شاهد پایمال شدن حقوق زنان و دختران بوده است. حتی در سال های اخیر با وجود فعالیت های ارزشمندی که توسط سازمان¬های جهانی مدافع حقوق بشر برای دفاع از حقوق انسانی زن انجام شده است، این روند همچنان ادامه دارد. زنان، قربانیان تجاوز، آزار جنسی،‌ شکنجه، بردگی جنسی ،‌خرید و فروش به منظور فحشاء ، ‌نسل کشی ، قتل های ناموسی، جهیز – مرگی (مرگ به علت کمی جهیزیه) هستند. و دختران نیز در معرض رفتارهایی مانند سوء‌تغذیه ، سوء استفاده جنسی وازدواج های زودرس قرار می گیرند.
تعریف خشونت
تعریف های زیادی برای خشونت ارائه شده است؛ ‌”گلز” و “استراوس” خشونت را رفتاری با قصد و نیت آشکار و یا رفتاری با قصد پنهان کردن اما قابل درک برای وارد کردن آسیب فیزیکی به فرد دیگری می دانند. در این تعریف، خشونت روانی منظور نشده است در حالی که می دانیم خشونت تنها جنبه ی فیزیکی ندارد. مارتین علاوه بر قبول تعریف فوق به خشونت روانی نیز اشاره کرده است و از تهدیدهای آشکار و پنهان، تحت مراقبت دائمی قرار دادن فرد، ‌تحقیر و … نیز صحبت می کند. “گالتونک” خشونت را به معنای گسترده ی هر نوع رفتار یا ساختاری که باعث تحقیر فردی گردد معرفی می کند. به زعم وی ،‌ زمانی از خشونت نام می بریم که افراد چنان تحت تاثیر قرار گرفته باشند که گمان برند قابلیت های جسمانی و روانی موجود آنها کمتر از قابلیت های بالقوه و واقعی آن هاست.

 

ارسال نظر

اولین نفری باشید که نظر می دهد. “روز بین‌المللی مبارزه با خشونت علیه زنان”

20 − چهار =