Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

جشن انار

جشن انار

جشن انار

جشن برداشت محصول انار از آداب و رسوم مردمان گیلان

جشن انار : در سرزمین پهناور ایران، هر کدام از قوم های ایرانی بسته به اقلیم زندگی خود و فرهنگ و آداب و رسوم خود، جشن ها و مراسماتی را برگزار می کنند.

یکی از این جشن های کهن که با گذشت زمان همچنان در برخی نقاط ایران اجرا می شود و با وجود تحولات اجتماعی و فرهنگی پیش آمده شکل برگزاری خود را تا حدودی حفظ کرده است جشن خرمی می باشد.

در ایران جشن های برداشت محصول نیز در برخی نقاط برگزار می شود. این جشن ها به جهت شکر و سپاس از الطاف و نعمت های خداوند می باشد و با احترام و تقدس خاصی برگزار می گردد و برای شکرگزاری از طبیعت برگزار می شود.

در شهرستان رودبار از توابع استان گیلان، روستایی کوهستانی وجود دارد که نام آن نوده فاراب می باشد. این روستا با وجود داشتن امکانات زندگی شهری همچنان از جمله روستاهای بکر به شمار میرود. با گردشگران شیراز همراه باشید

جشن انار

از آیین های سنتی این مردمان این روستا که از صدها سال پیش تا کنون برگزار می شود، جشن برداشت محصول انار می باشد که همچنان پس از گذشت این سالها پابرجاست… هر سال در یک روز جمعه در فاصله روزهای بیستم تا بیست و پنجم مهر ماه، مردمان روستا راهی باغ های انار خود می شوند و محصولات خود را برداشت می کنند.

جشن انار

تا قبل از آن روز جمعه، هیچ کس اجازه ی برداشت محصول خود را ندارد و همه از همین روز شروع به چیدن میوه انار می کنند. به قول اهالی روستا قُرُق انارچینی شکسته شده و اگر کسی پیش از این روز اقدام به چیدن  انار کند، عرف روستاییان را شکسته و کار نامتعارفی انجام داده است.

این مقاله رو هم بخونید  غار آبی کاپری

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Gardeshgaran Shiraz

Gardeshgaran Shiraz