جزیره کیش

درباره کیش

جزیره کیش

اطلاعات کلی درباره جزیره کیش

گردشگران شیراز ، در این مقاله شما را با جزیره کیش آشنا میکند اگر بخواهیم یکی از جزایر فوق العاده دیدنی و جذاب و پر از سرگرمی و تفریح و دیدنی را به شما معرفی کنیم، میتوانیم جزیره کیش را معرفی کنیم. شکل این جزیره بیضی مانند بوده و سالانه حدود یک میلیون نفر گردشگر را جذب می کند.

علت نام گذاری این جزیره به نام جزیره کیش

در افسانه ای آمده است درجزیره سیراف ناخدایی به نام قیصر سه فرزند پسر داشت که پسر بزرگ او قیس نام داشت. بعد از مرگ پدر، پسران در کمترن زمان میراث پدر را چپاول کردند مادر خود را در سیراف رها کرده و برای زندگی به جزیره ای دیگر رفتند از شاخ و برگ درختان برای خود خانه ای ساختند و ماهیگیری می کردند. در آن دوران ناخدایی از سیراف عازم هند بود در گذشته رسم بر این بود ناخدایان از همه ساکنان کالایی به امانت می گرفتند و در مقصد دیگر برای او می فروختند ناخدا وقتی به خانه بنی قیصر رفت مادر قیس چیزی برای فروش نداشت. به اصرار گربه خود را به ناخدا داد.پادشاه هند برای او مجلس باشکوهی ترتیب داد. در گذشته موش ها در هند بسیار فراوان بودند به صورتی که در هنگام غذا خوردن در بالای سر میهمانان چند نفر ایستاده و موش ها را فراری می دادند. ناخدا وقتی وضع را اینچنین دید، گربه پیرزن را آورد و با دیدن گربه موش ها فراری شدند. بزرگان هند تا آن زمان گربه ای ندیده بودند، برای تشکر از مادر قیس پاداش فراوانی برای او فرستادند مادر قیس با ثروت فراوانی که بدست آورده بود نزد پسرانش رفت. با این ثروت خانواده بنی قیصر معروف شدند و جزیره به نام قیس نامگذاری شد. سالیان بعد این نام به کیش تغییر یافت.

این مقاله رو هم بخونید  مدیریت تأخیر پرواز ها

جزیره کیش

جمعیت جزیره ۲۰۹۲۲ نفر است که ۸۲ درصد آن طی سالیان گذشته به خاطر فعالیت های کارآفرینی به کیش مهاجرت کرده اند. شغل بومیان این جزیره دریانوردی، ماهیگیری، صید مروارید و دامپروری است. تجار محلی و بومی در بازار سفین(بازاری که معماری آن یادرآور بازارهای سنتی و قدیمی ایران زمین است) مشغول به کار هستند.

تقریبا تمامی بانوان، مردان و کودکان در جزیره کیش از لباس های سنتی استفاده می کنند که نام لباس محلی مردان “دشداشه” و “غتره” و نام لباس محلی زنان “ملفع ” و “بطوطه” یا (برقع) است که آن را روی صورتشان می گذارند. اکثر ساکنان این جزیره شیعه بوده و مهمترین اعیادشان عید قربان و غدیر است در زمینه ی موسیقی، ساز اصلی محلی کیش “حبان”، “نی انبونه” و “دهل” است. غذاهای محلی این جزیره با ماهی درست می شود که معروف ترینشان شامل انواع «قلیه»، «مضروبه»، «هریسه» و «مچبوس» است.

تاریخ جزیره کیش 

اگر بخواهیم تاریخ کیش را دنبال کنیم متوجه می شویم که از زمان های قدیم حکومت های بسیاری برای بدست آوردن این جزیره به جان هم افتاده اند. از زمان ایلامیان در اوایل هزاره سوم قبل از میلاد تا سالها بین حکومت های مختلف دست به دست شده است.

مهم ترین رخداد های تاریخی کیش:

اولین فرمانروایان کیش ایلامی ها بودند که در تمام بندر ها و جزیره های خلیج فارس، ساختمان هایی بنا کرده اند. از دوره ی مادها جزیره کیش به دست اقوام آریایی یعنی نیاکان ما، هخامنشیان و با حمله اسکندر به ایران به دست مقدونیان، اشکانیان و ساسانیان افتاده است. کیش دست به دست میان ماد ها، هخامنشیان و با حمله اسکندر به ایران مقدونیان اشکانیان و ساسانیان گشت که با حمله اعراب به ایران به دست آنها افتاد. این جزیره از سال ۹۱۲ تا ۱۰۳۱ هم مانند جزیره هرمز به دست پرتغالیها افتاد و در نهایت امام قلی خان، سپهسالار شاه عباس موفق به فتح خلیج فارس و بحرین و همه جزایر آن شد؛ و از آن پس جزیره کیش یکی از جزایر ایرانی خلیج همیشه فارس شناخته شد.

این مقاله رو هم بخونید  مقصد توریستی
تورهای گردشگران شیراز را برای مقصد کیش دنبال کنید
برچسپ ها:, , , , , , , , , , , , , , ,

ارسال نظر

اولین نفری باشید که نظر می دهد. “جزیره کیش”