Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

جاذبه های گردشگری ارمنستان

تور ایروان ارمنستان

کشور ارمنستان موقعیت جغرافیایی بسیار خوبی دارد و همین باعث شده است که طبیعت بکر و عالی برای کوهنوردان و طبیعت گردان باشد. اما از بین طیف وسیع مکان های دیدنی در تور ارمنستان در این مطلب از آژانس گردشگران شیراز قصد داریم تا شما را جاذبه گردشگری معروف ارمنستان از دید گردشگران خارجی آشنا کنیم.

رصد خانه کاراهونج یا استون هنج ارمنستان

رصد خانه Karahunj یکی از قدیمی ترین ساخته های دست بشر هست که صاحب نظران معتقد هستند ۳۵۰۰ سال قبل از استون هنج انگلستان و با همان اصول ریاضی ساخته شده است. کلمه “کارا” در زبان ارمنی به معنای سنگ است و “هونج” همان “هنج” که در زبان انگلیسی به معنای ایستاده و آویزان است. در مجموعه رصدخانه کاراهونج ۲۲۳ سنگ ایستاده قرار دارد که در نوع خود بینظیر است.

آدرس رصدخانه کاراهونج

ارمنستان، شهر سیسیان (Sisian)

تور ارمنستان ارزان

صومعه تاتو ارمنستان

صومعه تاتو (Tatev) بنایی مذهبی است که بر فراز دره عمیق و صخره ای جرج قرار دارد. این صومعه موقعیت مکانی بی نظیری دارد در گذشته علاوه بر محل زندگی راهبان مسیحی به عنوان دژ دفاعی نیز استفاده می شد چون چرا دو طرف صومعه مشرف به پرتگاه است و دور تا دور آن حصار سنگی کشیده شده است. جالب است بدانید نوع معماری این صومعه که تا الان نیز پویایی خود را حفظ کرده، مورد استفاده بسیاری از معماران جهت ساخت صومعه و کلیسا قرار گرفت. می توانید در طول سفر با تور ارمنستان از این جاذبه زیبا نیز بهره ببرید.

آدرس صومعه تاتو

ارمنستان، استان سیونیک، روستای تاتو، صومعه تاتو

صومعه خور ویراپ  در تور ارمنستان

کلمه Khor Virap به معنای “گودال عمیق” هست. این صومعه برای مسیحیان ارمنستان اهمیت زیادی دارد چون محل زندگی گریگور مقدس است که اندیشه مسیحیت را به ارمنستان آورد پس از زیارتگاه های مذهبی اصلی مردم مسیحی ارمنستان به شمار می رود.

آدرس صومعه خور ویراپ

ارمنستان، روستای پوکر ویدی (Pokr Vedi)

سفر به ایروانصومعه یا معبد گارنی

این معبد در منطقه خوش و آب و هوای استان کوتایک واقع دارد به همین دلیل همیشه به عنوان ییلاق و شکارگاه شاهان ارمنستان استفاده میشد. معبد گارنی نمونه ی بی نظیر از معماری و فرهنگ هلنی در بازدید از تور ارمنستان است که میراث اشکانیان در زمان حضورشان در فلات ایران است. این معبد به دستور مهرداد سوم برای خدای مهر ساخته شد اما بعدها پیروان مسیحیت از آن استفاده می کردند. قرار گیری معبد در کنار دره ی رود آزات (Azat River) و در میان رشته کوه گقام (Gyeghama lernasheghta) و کوه ویولن (violin) باعث جذب طبیعت گردان و گردشگران بسیاری به روستای کویتاک شده است.
آدرس معبد گارنی

ارمنستان، ایروان، جاده صومعه گجارد، معبدگارنی

صومعه و کلیسای گغارد

بنای کلیسای گغارد شبیه صومعه گارنی است که با فاصله از آن در بالای کوه به دستور گریگور روشنفکر ساخته شد. مردم محلی باورهای جالبی در خصوص این صومعه دارد. به طور مثال درختی در آن نزدیکی وجود دارد که مانند مردمان روستایی ایران به آن دخیل بسته می شود و یا آنکه اعتقاد دارند اگر به ورودی صومعه که در دل صخره ساخته شده است هفت سنگ پرتاب شود و از میان ۷ عدد سه سنگ آن به زمین نخورد شخص آروزهایش برآورده می شود.

آدرس صومعه گغارد

ارمنستان، ۳۵ کیلومتری ایروان، دره گغارد

موزه ماتنادران در تور ارمنستان

موزه Matenadaran یکی از بینظیرترین موزه های ارمنستان است که نزدیک به ۱۷۰۰۰ نسخه خطی به هفده زبان دنیا درخود جای داده است. بعد از عبور از درهای مسی موزه در بَدو ورود به سالن اصلی با مجسمه از بزرگان و فیلسوفان ارمنی روبرو می شوید که از طریق پلکانی شما را به سمت سالن محل نگه داری نسخ خطی راهنمایی می کنند. این موزه در سال ۱۹۵۷ میلادی توسط مارک گریکوریان طراحی شد و در ساخت آن از تمام اِلِمان های فرهنگی ارامنه از جمله داستان نبرد آوارایر و مجسمه شخصیت های برجسته ای همچون مسروپ ماشتوس استفاده شد.

آدرس موزه ماتنادران

ارمنستان، ایروان، خیابان مشتوت (Mashtots )

تور ارمنستان

موزه صنایع دستی ارمنستان

موزه Armenian Craft Museum مکانی که می توانید با یک گشت کوچک تنوع صنایع دستی اقوام مختلف در تور  ارمنستان را مشاهده کنید. در موزه صنایع دستی کلیه هنرهای کشور ارمنستان شامل کار برروی چوب، کنده کاری، کار با فلز، فرش بافی نگهداری می شود.

آدرس موزه صنایع دستی

ارمنستان، ایروان، خیابان آبویان (Abovyan)، موزه صنایع دستی ارمنستان

کاسکاد ایروان یا هزار پله در تور ارمنستان

کاسکاد ایروان (Yerevan Cascade) در واقع یک نوع معماری نمادین در شهر ایروان است که کار ساخت آن تا سال ۱۹۸۰ میلادی به مدت ۹ سال طول کشید. این بنای پله ای را می توان یک نمایشگاه دو منظوره از هنر و معماری دانست. با رسیدن به بالای پله ها می توانید نمای بسیار زیبایی از شهر ایروان داشته باشید. کل ارتفاع کاسکاد ۱۱۸ متر است و مرکز شهر ایروان را به پارک هافتناک (Haghtanak) و خیابان مانیومنت (Monument) پیوند می‌دهد. به جز منظره زیبای این پله ها موزه کافسجیان (Cafesjian) در این مجموعه قرار دارد.

آدرس کاسکاد ایروان

ارمنستان، ایروان، خیابان تامانیان (Tamanyan)

میدان جمهوری ایروان

میدان جمهوری بنای برای یادبود استقلال ارمنستان از شوروی سابق ساخته شد. این میدان مسطح محل مناسبی برای برگزاری انواع کنسرت های بزرگ موسیقی در ارمنستان می باشد که طرفداران زیادی دارد. علت دیگر اهمیت میدان استقلال هفت ساختمانی است که آن را احاطه کرده اند.
– گالری ملی ایروان با نمایش بیش از ۲۵۰۰۰ اثر هنری هنرمندان ارمنی، روسی و اروپایی که علاقه مندان خاص خود را دارد.
– ساختمان وزارت دارایی که در ضلع جنوب شرق میدان جمهوری ارمنستان واقع دارد.
– ساختمان هتل ماریوت در ارمنستان که تنها هتل بین المللی در ارمنستان است.
– از دیگر بناهای اطراف میدان می توان به ساختمان خانه دولت، اداره پست مرکزی، وزارت امورخارجه و وزارت انرژی و منابع طبیعی ارمنستان اشاره کرد.

آدرس میدان جمهوری

ارمنستان، ایروان

بنای یادبود قتل عام ارامنه

بنای و موزه Tsitsernakaberd برای یاد بود قتل عام ارامنه توسط عثمانی ها درسال ۱۹۱۵ ساخته شد. ستون ۴۴ متری به شکل سوزن طراحی گردید تا نمادی از زایش دوباره در تور ارمنستان باشد. نام بنای موزه را “قلعه پرستو ها” نامیده اند. چون در اساطیرو داستان های حماسی مردم ارمنستان اعتقاد بر آن است که پرنده پرستو در صورتی که آشیانه اش ویران شود به منزل باز میگردد. ببه دلیل موضوع ساخت بنا که یادآور خاطره تلخ در تاریخ ارمنستان است در بیشتر قسمت ها از جمله نشان یادبود و و خود موزه از رنگ مشکی و طوسی استفاده شده است.

آدرس بنای قتل عام ارامنه

ارمنستان، ایروان، بزرگراه Tsitsernakaberd

دریاچه سوان  در تور ارمنستان

سوان به معنای سرزمین دریاچه هاست. این دریاچه که مرتفع ترین دریاچه آب شیرین جهان است، منشا بسیاری از رودخانه کشور ارمنستان مانند رود هزاردان می باشد. اطراف دریاچه سوان پاتوق خوبی برای طبیعت گردان است که از مشهورترین آنها چشمه آب معدنی دلیجان یا سوئیس کوچک و تمرین ماهی گیری است. اگر از دریاچه سوان دیدن کردید حتما ماهی های قزل آلا معروف ارمنستان “ایشخان” را صید و نوش جان کنید. نزدیک ترین روستا به دریاچه سوان روستای سیمونکا است که می توانید انواع نوشیدنی های بسیار خنک در کنار آب معدنی های گوارا میل کنید..

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟ post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Sara Kohzadi

Sara Kohzadi