بزرگراه جدید باکو روسیه

بزرگراه جدید باکو روسیه آغاز شد

عملیات ساخت بزرگراه جدید باکو روسیه آغاز شد

باکو – ایرنا – جمهوری آذربایجان در قالب تکمیل دالان بین المللی حمل و نقل شمال – جنوب،بزرگراه جدیدی از منطقه تقی اف حومه باکو تا حومه شهر قوبا و مرز روسیه احداث می کند .

بر اساس گزارش روز شنبه پایگاه خبری ‘ رپورت ‘ ، الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان در سفر به شهرستان قوبا واقع در ۱۶۰ کیلومتری شمال شرق باکو با روند ساخت و ساز این بزرگراه جدید ۹۲ کیلومتری آشنا شد.

با اجرای این طرح ، بخش عمده بزرگراه جدید چهار باندی باکو – قوبا – مرز روسیه، برخلاف مسیر قبلی که از مناطق مسکونی شهر قوبا و واحدهای صنعتی حومه آن می گذشت ، به خارج از این مناطق منتقل خواهد شد.

همچنین راههای فرعی برای برقراری ارتباط این بزرگراه با مناطق مسکونی واقع در مسیر نیز احداث می شود .

بزرگراه جدید ۹۲ کیلومتری در منطقه گندوو شهرستان شابران به جاده ۶۰ کیلومتری تا مرز روسیه متصل خواهد شد که طول کلی این مسیر ۱۵۲ کیلومتر خواهد بود .

مسئولان اقتصادی جمهوری آذربایجان بر این باور هستند که ساخت این بزرگراه جدید به افزایش حمل و نقل زمینی محموله ها و جابجایی مسافران در قالب دالان بین المللی شمال – جنوب و نیز رونق گردشگری در این مسیر و توسعه زیر ساخت های حمل و نقل این کشور کمک خواهد کرد .

در قالب تکمیل دالان بین المللی حمل و نقل شمال – جنوب در خاک جمهوری آذربایجان بزرگراه جدید باکو- آستارا تا مرز ایران به طول ۲۰۴ کیلومتر اخیرا طی مراسمی با حضور الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان نیز افتتاح شد .

این مقاله رو هم بخونید  رشد گردشگری دبی

ایده راه اندازی دالان حمل و نقل شمال – جنوب برای نخستین بار در سال ۱۹۹۳ میلادی مطرح شده و در سال ۲۰۰۰ توافقنامه راه اندازی این دالان بین المللی از سوی ایران ، روسیه و هند به امضا رسید .

راه اندازی این دالان بین المللی حمل و نقل موجب کاهش مسافت و هزینه های حمل و نقل محموله ها می شود .

در قالب طرح تکمیل دالان حمل و نقل شمال – جنوب که شامل اتصال خطوط ریلی و جاده ای ایران ، جمهوری آذربایجان و روسیه به همدیگر است، محموله های از آسیای جنوب شرقی از طریق بندر خلیج فارس ، خاک ایران، جمهوری آذربایجان و روسیه به اروپای شمالی حمل و نقل می شود .

در مرحله نخست، قرار است از طریق این دالان سالانه پنج میلیون تن کالا حمل و نقل شود که این رقم در مراحل بعدی به ۱۰ میلیون تن می رسد .

منبع: سایت خبرگزاری ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Gardeshgaran Shiraz

Gardeshgaran Shiraz