شمال ایران

سبز سبز سبز.رامسر یکی از سرسبز ترین شهرهای معروف با جاذبه های دیدنی استان مازندان در شمال ایران می باشد.tour-shomalاستان مازندران با مرکزیت ساری در شمال ایران واقع شده و حدودا ۲۴ کیلومتر مربع مساحت دارد.از وضع تاریخ باستانی استان مازندران اطلاع زیادی در دسترس نیست و اساسا وضعیت اقلیمی آن اجازه نمی دهد ابنیه و آثار معماری آن پایدار بماند.شهر رامسر یکی از شهرهای معروف و پرطرفدار در میان گردشگران و توریستهای دنیاست.رامسر در غربی ترین منطقه استان مازندران واقع شده.این شهر زیبا در میان دامنه پوشیده از جنگل البرز و ساحل زیبای خزر چون زمردی میدرخشد که هم اکنون نیز یکی از مناطق گردشگری معروف برای مسافران ایرانی و خارجی به شمار می رود و از هتل های مجهز و امکانات جهانگردی مناسبی برخوردار است. از دیدنی ترین مناطق رامسر می توان به چشمه های آب گرم مانند چشمه آب گرم آب آهن یا آب فرنگی ، هتل قدیم رامسر، قلعه باستانی مارکوه و گشت و بازدید از ییلاق زیبای جواهرده ، آبعلی، جنگل صفا رود، گشت ییلاق دال خانی، روستای لیماکده، و گشت شهر توریستی لاهیجان، گشت اسکله مرداب انزلی، پارک میرزا کوچک خان، گشت روستای سر ولات، اشاره کرد. به معرفی چند جاذبه ی دیدنی این شهر زیبا می پردازیم.پارک جنگلی میرزا کوچک خان : این پارک یکی از قدیمی ترین پارکهای جنگلی استان مازندران است که با جلوه های طبیعی نظیر شالیزار، رودخانه، جنگل و کوه مورد استفاده گردشگران و مسافران قرار می گیرد.چشمه آبگرم آب آهن یا آب فرنگی: این چشمه بالای روستای آب اسک لاریجان، میان بیدستان ازارو قرار دارد.آب این چشمه دارای ترکیبات سولفاد دوفرو کربنات و دوفراسید کربنات آزاد است. استحمام و نوشیدن آن برای افراد مبتلا به بیماری کم خونی توصیه می شود.هتل قدیمی رامسر: این مکان دارای دو ساختمان هتل جدید و هتل قدیم می باشد. هتل دارای معماری بسیار زیبایی است که گردشگران را به خود جلب می کند.این هتل که از جنوب به کوه های بسیار زیبا منتهی می شود، به یکی از زیباترین اماکن رامسر تبدیل شده است.این هتل ها دارای امکانات زیادی نظیر سینمای اختصاصی و رستورانهای زیبا، هستند.هتل رامسر در مرکز شهر رامسر قرار گرفته است. ییلاق جواهرده: این ییلاق ۲۰۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و از شهر رامسر نیز حدود ۲۷ کیلومتر فاصله دارد.چشمه های بسیاری در این ییلاق وجود دارد از جمله آبعلی،سلیمان ، سلمل و توکین ،از جمله آنان است،این جاده بیشتر ماه ها در سال پوشیده از مه و شبنم می شود که مناظر زیبا و باور نکردنی را برای گردشگران به عمل آورده.

مشهد

خراسان در زبان فارسی یعنی خاور زمین و از دو کلمه خور به معنی آفتاب و آسان به معنی محل طلوع تشکیل شده است mashhadکه برروی هم به معنی محل طلوع آفتاب است.استان خراسان در تاریخ اسلام  دارای مقام ارجمند و بسیارر مهمی می باشد و شمار زیادی از رجال و نامداران فرهنگی، اجتماعی، ادبی، از این سرزمین برخاسته اند و امروزه طرفداران گردشگری زیادی را به دنبال دارد. که در تاریخ، مشعلداران علم و مذهب و فرهنگ  بوده و قرون طلایی تمدن اسلامی را به وجود آوردند.در سالهای اخیر این استان به سه استان خراسان شمالی، خراسان جنوبی و خراسان رضوی تقسیم شده است.شهرهای استان خراسان رضوی عبارتند از، قوچان، مشهد، نیشابور، کاشمر، تربت جام، تربت حیدریه، خواف، فردوس، گناباد، سرخس، کلات، تایباد، فریمان، سبزوار، چناران که هرکدام به تنهایی خود دارای جذابیت های گردشگری می باشند و همچنین آستان قدیس رضوی که از باشکوه ترین ابنیه مقدس و تاریخی ایران و محل زیارت کلیه مسلمین جهان است شامل مجموعه بناهای زیر میباشد:حرم مطهر: حرم مطهر امام علی بن موسی الرضا هشتمین امام شیعیان جهان در زیر آن گنبد زرین عظیمی قرار دارد.این گنبد تا زمان صفویه مزین به کاشی های نفیس بود و در سال ۹۳۲ هجری شاه طهماسب اول کاشی های مزبور را جمع آوری و آن را با طلا پوشاند. ضمنا در اطراف حرم مطهر تعداد ۲۱ بنای عظیم و سرپوشیده بنام رواق قرار دارد و صحن انقلاب(عتیق) : که توسط امیر علی شیرنوائی ، وزیر سلطان حسین بایقرا در سال ۸۷۲  هجری بنا گردید و صحن آزادی(نو) : که توسط فتحعلی شاه در سال ۱۳۲۳ هجری بنا گردیده و دارای چهار ایوان است که بناهای زیبایی برای جذب توریستها به آنجا میباشد.سایر قسمتهای حرم عبارتند از: مدرسه پریزاد، مدرسه دودر، موزه و کتابخانه میباشد.از جمله جاذبه های گردشگری در استان خراسان رضوی می توان به مسجد گوهرشاه، بازار رضا، آرامگاه نادرشاه ، کوه سنگی، طوس  آرامگاه فردوسی اشاره کرد.آرامگاه نادر شاه: نادر شاه در زمان خود فتوحات بسیار زیادی انجام داد.وی در نظر داشت بر سر گور خود بنایی همانند تاج محل در هند بسازد و دستور داد که از مراغه سنگ های  آن را حمل کنند. ولی در زمان حیاتش کار بنای آرامگاه پایان نیافت.از جمله جاذبه های دیگر مشهد مقدس می توان به : پارک ملت، پارک جنگلی وکیل آباد، تفرجگاه طرقبه، شاندیز، تفرجگاه اخلومه، کوه سنگی، ییلاقهای مشهد، قدمگاه نیشابور، آرامگاه فردوسی ، هارونیه، اشاره کرد.

تبریز

این استان به لحاظ شرایط خاص جغرافیایی و مکانهای باستانی و دیدنی در سطح کشور از مقام و منزلتی خاص برخوردار استtabrizz-min و از اینرو جزو استانهای سیاحتی محسوب می شود که برای گردشگران جاذبیت خاص و دیدنی دارد.و همه ساله هزاران نفر از موزه ها و آثار و ابنیه تاریخی آن بازدید می نمایند.آثار تاریخی فراوانی قبل و بعد از اسلام اعم از تپه ها ، غارها، ساختمان ها، مساجد، کلیساها و آتشگده ها در این استان وجود دارد مانند تپه ها و آثار باستانی : حسنلو، گوی تپه، بسطام و سه کنبد، تخت سلیمان، کلیسای ننه مریم، و طاووس، مسجد جامع  مطلب خان،از جاذبه های دیدنی تبریز میباشد.در میان مکانهای مهم این منطقه آثار گوناگونی از ملل و مذاهب  مختلف ،طبیعت سرسبز و همچنین دریاچه زیبای ارومیه دیده میشود.دریاچه ارومیه بزرگترین دریاچه داخلی و دایمی کشور در شمال غرب فلات ایران ،بین دو استان آذربایجان  شرقی و غربی واقع شده است. قلعه کاظم داشی.دریاچه مارمیشلو.غار سهولان، آبهای معدنی، آبشار شلمشال از دیدنی های جذاب شهر تبریز برای گردشگران میباشد.آبشار شامشال در تبریز از مهمترین آبشارهای است که در سطح استان آذربایجان غربی جاری است و مخاطب های زیادی در میان توریستها و گردشگران دارد. و مورد توجه، و استفاده گردشگران می باشد.آبشار شلمشال با دره ای  سرسبز و زیبا در منار جنگل های پراکنده در نزدیکی شهر سردشت واقع شده  و یکی از شاخه های رودخانه معروف محسوب می شود. این آبشار هم اکنون به صورت منطقه ای تفریحی تبدیل شده که در آن همه ساله به خصوص از شهرهای کردنشین برای دیدن آن عازم سردشت می شوند.دخمه فقرگاه که در نزدیکی شهر مهاباد از دوران حکومت مادها رخمه ای بنام فقر گاه به یادگار مانده که آرامگاه یکی از شاهزادگان مادی از کشور مانایی میباشد یکی دیگر از جاذبه های توریستی تبریز می باشد. باغچه جوق: روستای باغچه جوق در فاصله ۲ کیلومتری غرب جاده ماکو به سوی بازرگان واقع شده است.در مجاورت روستای باغچه جوق و بر دامنه کوهی  مرتفع ، مجموعه تاریخی باغچه جوق مشتمل بر باغی نسبتا بزرگ و عمارتی بسیار زیبا و مجلل واقع شده است.این باغ از نمونه های منحصر به فرد باغسازی در ایران و تبریز محسوب می شود گردشگران با بازدید از آن لحظات خوشی را برای خود به ارمغان می آورند.

قشم

به بزرگ ترین جزیره خلیج فارس خوش آمدین.قشم بزرگترین و دیدنی ترین جزیره خلیج فارس میباشد که در سال گردشگران زیادی برای بازدید از این جزیره راهی آنجا می شوند.gheshm-minقشم با وسعتی ۱۴۴۵ کیلومتر و به طول ۱۲۰ کیلومتر در راستای سواحل سرزمین مادر قرار دارد.یکی از جاذبه های گردشگری در اینجا جنگل های دریایی حرا میباشد که این جنگل های گسترش یافته در ساحل شمالی جزیره از جمله میراث های طبیعی و پردازش ایران برای نسل های آینده است.این محیط طبیعی و زیبا و استثنایی نه تنها در ایران، بلکه برای جهان از جمله حساس ترین مناطق اکولوژیک و زیست محیطی ناحیه ساحلی به عنوان زیستگاه امن برای پرندگان مهاجر و آبزیان به شمار می رود که بخشی از سال را در آن میگذرانند.از جاذبه های فوق دیدنی این جزیره می توان به گنبد نمکی نمکدان اشاره کرد که از میان دماغه  جنوب، قدیس سلخ و دماغه شمال غربی تاقدیس باسعیدو بالا آمده است و در نقشه تقریبا دایره ای شکل می باشد که بام این گنبد نیز نامنظم و دیواره های آن بسیار پر شیب است. یا می توان به جنگلهای زیبای دریایی حر اشاره کرد که یکی از عجیب ترین عناصر طبیعی خلقت در جهان است.درختانی که در این ناحیه جذرو مد زندگی می کنند، از آب شور بهره می گیرند.به این علت به یکی از جذاب ترین مکان های گردشگری تبدیل شده.عجیب تر اینکه گاه بخش اعظم آنها به زیر آب شور دریا فرو می رود اما همچنان به حیات خود ادامه می دهند.جزیره قشم از انبوه ترین و وسیع ترین جنگلهای حرا برخوردار است.ازین رو سازمان جهانی یونسکو جنگل های حرا را منحصر به فرد لقب داده است و نام آن را در فهرست ذخایر زیست کره جهان به ثبت رسانده است. زخایر زیست کره مناطقی هستند که نمونه و مشابهی در هیچ جای دیگر ندارند به علاوه این جنگلها پناهگاه مناسبی برای کوچ پرندگان مهاجر در زمستان میباشد.سالانه بیش از یکصد گونه پرنده آبزی و کنار آبزی در این جنگلها دیده میشود.در این منطقه آب دریا بالا آمده و درختان در آب فرو می روند و از دیده ها پنهان می شوند.و با پایین آمدن آب دریا دشت وسیعی از درختان جنگل حرا در برابر  دیدگان آشکار می شود.حرا گیاهی از تیره شاه پسند است دانه آن روی درخت مرداب می افتد.جنگل حرا در قشم بر دریا و آب شور قرار دارد و این سازش با آب شور و شرایط نامناسب ،از حرا یک گیاه استثنایی ساخته است.جنگل حرا ، جزایر مرجانی، کوه گنبدی نمک،دره ستاره ،ساحل لاکپشتهای عظیم چثه و بام قشم عجایبی در جزیره قشم هستند که بسیاری را از جهان به عنوان گردشگر به خود جذب میکند.

کیش

جزیره کیش، مروارید خلیج فارس که در قدیم آن را قیس می خواندند. زیباترین جزیره مرجانی با مساحت ۸۹.۷ کیلومتر مربع با طول ۱۵.۶ و عرض ۷ کیلومتر تقریبا بیضی شکل در دهانه ی خلیج فارس و تقریبا در بخش پایانی در محدوده تنگه هرمز و جنوب غربی بندر عباس واقع شده است. با آب و هوای گرم ومرطوب و با سواحل آرام و ماسه های مرجانی و پوشش گیاهی مناسب و سرسبز که در ۷ ماه از سال چشم انداز زیبایی به آن بخشیده است .kiiish-min

آکواریم بزرگ کیش یکی از جاذبه های دیدنی این جزیره می باشد که در میان تمام سنین بیننده های زیادی را به خود جلب کرده است. این آکواریوم در گوشه شرقی جزیره کیش با معماری زیبایی قرار گرفته است که گونه های مختلف ماهیان و آبزیان اطراف در آن به تماشا گذارده شده اند. اسکله تفریحی جزیره کیش با امکانات مفید و مختصر در بخش جنوبی جزیره از دیگر جاذبه های کیش میباشد. در این اسکله سرگرمی هایی از قبیل گردش در روی آب با قایق کف شیشه ای که از بالای آن می توان عبور گروهی ماهی ها و زیبایی های دنیای زیر آب را مشاهده کرد. همچنین  امکانات ورزش اسکی روی آب در جزیره کیش برای علاقه مندان فراهم شده است. که یکی از تفریحات هیجان انگیز برای گردشگران میباشد تفریح غواصی از جمله تفریحات به یادماندنی است که در آبهای گرم خلیج فارس همراه راهنمایان مجرب امکان پذیر است. درکنار اسکله تفریحی، پیست دوچرخه سواری نیز در پیرامون جزیره احداث شده  است. در این مجموعه امکان بازدید از هتل بزرگ کیش و ساختمان ساحلی وجود دارد.نمایشگاه خزندگان در کیش نیز یکی دیگر از دیدنی های هیجان انگیز میباشد که پیش از ۱۰۰ گونه خزنده از خانواده مارسانان به نمایش گذاشته می شود. مارهای عظیم بوآ، پیتون آفریقا و آمازون ، سوسمار ایگوان و ماداگاسکار، نمونه هایی از این خزندگان میباشند.
اما کشتی یونانی در کیش که طرفداران زیادی دارد. جالب است بدانید این کشتی یونانی در یک روز گرم تابستان در چهارم مرداد ماه  ۱۳۴۵ هجری شمسی، بومیان این جزیره کیش کشتی عظیمی را دیدند که به گل نشسته است. این کشتی عظیم توسط شرکت همیلتون در بندر گلاسکو ساخته شده است که اکنون بیش از ۴۰ سال است که این کشتی در کنار ساحل جزیره کیش یکی از جاذبه های این جزیره به شمار می رود. غروب در کنار این کشتی زیبا نیز بسیار دیدنی است. به ماهیگیری دریایی، بازدید از شهر باستانی حریره و درخت لور، روستای باغو، آب انبارهای قدیمی اشاره کرد. مسافران عزیزی که به جزیره ی زیبای کیش سفر می کنند می توانند به جای استفاده از تاکسی، اتومبیل بدون راننده اجاره کنند. و از اتومبیل های لوکس و گران قیمت با قیمت های مناسب لذت ببرند. که بی شک برای شما ساعات خوشی را فراهم میسازند که گویی جزو عمرتان حساب نمی شود.

یزد

یزد به معنی پاک و مقدس است و شهر یزد نیز به مفهوم شهر خدا و سرزمین مقدس استyazd-min.اگر بخواهیم به معرفی جاذبه های دیدنی یزد اشاره کنیم که معروفیت خاصی در بین گردشگران ایرانی و خارجی دارند میتوانیم به مسجد جامع عتیق اشاره کنیم که دارای معماری زیبا و خیره کننده ای میباشد.استان یزد به علت سابقه باستانی و فرهنگ متداوم و موقعیت جغرافیایی مرکزی آن آثار باشکوه و درخشانی از دوران قبل و بعد از اسلام به جای مانده یکی از این آثار باشکوه مسجد کبیر است.این مسجد متعلق به قرن هشتم و نهم هجری قمری است و از امتیازات معماری و هنری آن، در مرحله اول ساختمان و کاشیکاری سردر بلند آن است که چشم هر بیننده ای را به خود جذب میکند.سردر و گنبد مسجد یزد در نوع خود یکی از شاهکارهای معماری اسلامی میباشد.همچنین در نمای خارجی و داخلی ایوان اصلی آن کاشیکاری زیبایی بکار رفته و دارای کتیبه ای نیز می باشد.مسجد امیر چخماق یکی دیگر از مسجدهای معروف و خیره کننده در شهر یزد میباشد.امیر جمالدین چخماق از سرداران و امرا شاهرخ تیموری و حاکم یزد با همکاری همسر خود فاطمه خاتون در جهت آبادانی یزد مجموعه ای شمال : تکیه، میدان، حمام، کاروانسراها ،خانقاه ها، قنادخانه ها، چاه آب سرد و از همه مهمتر مسجد امیر چخماق را بنیان نهاده است.سنگ ها و کاشی های استفاده شده در این مسجد چشم هر نظاره گری را به خود خیره می سازد.بوستان ناجی یکی دیگر از جاذبه های خیره کننده میباشد.این عمارت و باغ از املاک شخصی بنام ناجی بوده که پس از اهدا به شهرداری بصورت باستان بازسازی شده.قلعه خورمیز:  قدمت این قلعه به دوران ساسانی برمیگردد و دارای شش برج است.چهار برج چهارگوشه و دو برج قرینه یکدیگر جهت طول قلعه ساخته شده است.نارنج قلعه: یکی از عظیم ترین و قدیمی ترین قلعه های ایران نارنج قلعه در شهرستان خور می باشد.روستای خور از توابع شهرستان نایین می باشد که به مکانی معروف برای بازدید گردشگران تبدیل شده است. معماری سنتی و زندگی در کویر از ویژگی های این شهر می باشد.نارنج قلعه قلعه ای با بافت گلین و خشت کویر و با دیوارهای تو در تو و راههای پیچیده میباشد که روستایی به همان نسبت قدیمی آن را در برگرفته.عمارت شش بادگیر: در شهر یزد بیش از ۷۵ آب  انبار وجود دارد که یکی از این آب انبارها عمارت شش بادگیر است.یخپچال ابرکوه :  این یخچال خشتی که هنوز از دوران قاجار بر جای خود استوار است.در مدخل ورودی  شهر ابر کوه قرار گرفته است.باغ گلشن: یکی از زیباترین  باغهای جهان و طراحی آن برگرفته از آیات قرآنی در مورد بهشت است..طراحی این باغ بر اساس نمونه چهار باغ  است که برگرفته از آیات قرآنی در مورد بهشت بوده و ۲ نهر در آن همدیگر را قطع می نمایند.

همدان

شهر بوعلی سینا, در غرب کشور ایران قرار گرفته است. همدان با بیش از سه هزار سال قدمت و پیشینه تمدن, فرهنگ و آثار تاریخی مشهور و منحصر به فرد مهد پرورش عالمان و اندیشمندانی چون بابا طاهر، بوعلی سینا و . . . است. که همه ساله پذیرای توریستهای داخلی و خارجی می باشد .همدان با مرکزیت شهر همدان با آب وهوای مطبوع کوهستانی است. با آثار تاریخی چون گنبد علویان در چهار باغ علویان .غار علیصدر در روستای علیصدر در ۷۵ کیلومتری شمال غربی همدان دارای ۱۹۰۰ متر ارتفاع یکی از نادرترین غارهای آبی قابل قایقرانی در ایران و جهان است. در زمستان آب دریاچه آن گرم و در تابستان خنک می باشد. درجه حرارت آن در طول سال ثابت است ۱۲ درجه سانتیگراد می باشد .

از دیگر آثار دیدنی همدان کتیبه های گنج نامه به نام داریوش و فرزندش خشایارشاه در دره ی معروف عباس آباد قرار گرفته است . تپه های تاریخی هگمتانه که وسیع ترین تپه باستانی ایران در مرکز شهر همدان می باشد. که محل کاخهای مادها و پارتها بوده است.از جاده سرسبز استخر به تپه عباس آباد می رسیم که پر از جاذبه های توریستی می باشد . آرامگاه بابا طاهر شاعر قرن پنجم و آرامگاه بوعلی سینا دانشمند بزرگ علم طب و نجوم , ریاضیات و حکمت با جاذبه های توریستی زیاد می باشد.

از دیگر جاذبه های این شهر تاریخی مجسمه شیر سنگی , بابا گرگر شفای جان و تن که در آن چشمه جوشان زرد مایل به نارنجی با خواص درمانی قرار دارد. برج قربان ، قلعه اشتران، لالجین مرکز توریستی و صنایع دستی و سفالگری، مقبره استر و مرادخای، دریاچه سد اکباتان، کوهستان الوند و آرامگاه حضرت حیقوق نبی, آرامگاه حضرت حجی ( مسجد پیغمبر ), دره زینا و . . . می باشد.

شیرازمال  ۹۱۰۰۹۲۹۱-۰۷۱

رودکی     ۹۱۰۰۹۲۹۳-۰۷۱