Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

آیا دارو و غذا از تحریم ‌های آمریکا مستثنی شده‌ اند

تحریم آمریکا و ایران

آیا دارو و غذا از تحریم ‌های آمریکا مستثنی شده‌ اند؟

آیا دارو و غذا از تحریم ‌های آمریکا مستثنی شده‌ اند: خبرگزاری میزان- بدون تردید آمریکایی‌ها از تحریم ایران، فقط یک هدف عمده را دنبال می‌کنند و آن هم، آزار رساندن به مردم ایران و نهایتا درهم شکستن روحیه مقاومت آنهاست.

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، سردمداران آمریکا مزدورانه ادعا می‌کنند که به سبب اهداف انساندوستانه، بسته تحریمی یکجانبه و ظالمانه‌ شان علیه ایران، شامل اقلام غذایی و دارویی و پزشکی نمی‌شود.

این ادعای آمریکایی‌ها مانند همه مواضع و رفتار آن‌ها سرشار از گزافه گویی و ناراستی است و مصادیق و شواهد فراوانی وجود دارد که آمریکایی‌ها، در تحریم علیه ایران، علاوه بر موارد پرشمول بانکی و مالی و نفتی و تجاری، با هدف آسیب رساندن به مردم ایران، اقلام پزشکی و دارویی و غذایی را هم در فهرست تحریم‌های ظالمانه خود قرار داده‌اند.

توهین وقیحانه وزیر خارجه آمریکا به مردم ایران

«مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکایی‌ها که روز دوشنبه ۵ نوامبر (۱۴ آبان) طی توئیتی مدعی شده بود، تحریم‌های آمریکا علیه ایران، شامل فروش غذا، محصولات کشاورزی، دارو و تجهیزات پزشکی نمی‌شود، به فاصله ۷۲ ساعت بعد، در روز پنجشنبه ۸ نوامبر (۱۷ آبان) در مصاحبه با شبکه ضدایرانی بی بی سی فارسی، صریحا اعلام کرد که «اگر مقامات ایران می‌خواهند مردم این کشور، غذا برای خوردن داشته باشند، باید دست از فعالیت‌های منطقه‌ای بردارند». ولی توضیح نداد رژیم آمریکا هزاران کیلومتر آنطرف‌تر از مرزهایش در منطقه ما یعنی غرب آسیا چه می کند!

تحریم بانکی که در زمینه واردات غذا و دارو فعالیت دارد

اما مصداق دیگر دروغ گویی سردمداران آمریکا مبنی بر اینکه اقلام دارویی و غذایی را از تحریم علیه ایران مستثنی کرده‌اند، به اقدام روز ۱۶ اکتبر (۲۴ مهر) آمریکایی‌ها بازمی‌گردد. در این روز، وزارت خزانه‌داری آمریکا، ۲۰ شرکت و بانک بزرگ ایرانی را در فهرست تحریم‌های یکجانبه و جدید خود قرار داد. در این میان یک بانک خصوصی ایرانی نیز که نقش عمده‌ای در واردات غذا و دارو به کشور داشت، تحریم شد.

این مقاله رو هم بخونید  تورهای نمایشگاهی خارجی

اعتیاد آمریکا به تحریم

محمد جواد ظریف در همین رابطه، روز چهارشنبه ۲۵ مهر، در صفحه شخصی‌اش نوشت: «اعتیاد آمریکا به تحریم از کنترل خارج شده است. یک بانک خصوصی ایرانی که نقش عمده‌ای در واردات غذا و دارو داشته به دلیل ادعای ارتباط آن‌هم با هشت واسطه با یک هدف غیرقانونی دیگر تحریم شده است. در مقایسه، تمام انسان‌های روی زمین با ۶ واسطه با یکدیگر ارتباط دارند! خودتان حساب کنید

سختگیری آمریکایی‌ها پیرامون واردات مواد اولیه ساخت دارو به ایران

روز یکشنبه ۲۹ مهر نیز، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در همایش سالروز ملی صادرات، اظهار داشت: هدف آمریکایی‌ها ایران و ملت ایران است و دروغ می‌گویند که در تحریم‌های خود واردات کالا‌های بشردوستانه، غذا و دارو را به ایران مدنظر قرار می‌دهند. بیشترین سختگیری‌های آن‌ها در چند ماه اخیر برای واردات مواد اولیه ساخت دارو و انتقال پول برای واردات کالا‌های اساسی و ضروری مردم بوده است.

حجت‌الاسلام و المسلمین روحانی، روز شنبه ۱۹ آبان، در حاشیه نشست سران قوا، با اشاره به دروغگویی آمریکایی‌ها در زمینه مستثنی کردن اقلام دارویی و غذایی از تحریم ایران اظهار داشت: آمریکایی‌ها به سبب هجمه افکار عمومی دنیا اعلام کردند اقلام غذایی و دارویی را از تحریم‌ها علیه ایران مستثنی کرده‌اند؛ اما این حرف آن‌ها ناصحیح است چرا که وقتی سیستم بانکی را تحریم می‌کنند، همه امور تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

سابقه آمریکایی‌ها در تحریم دارو و تجهیزات پزشکی

البته تحریم واردات دارو و تجهیزات پزشکی به ایران توسط آمریکا، امری مسبوق به سابقه است؛ اواخر بهمن سال ۹۵ در شرایطی که چند روزی بیشتر از به روی کار آمدن ترامپ در کاخ سفید نمی‌گذشت، اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا موسوم به OFAC در اطلاعیه‌ای، ۴۰ قلم دیگر از تجهیزات پزشکی را به لیست ممنوعیت فروش به ایران اضافه کرد.

این مقاله رو هم بخونید  قرعه ‌کشی جام جهانی ۲۰۱۸

در آن فهرست، آمریکایی‌ها حتی فروش «اتوکلاو» را هم به ایران ممنوع کرده بودند. «اتوکلاو» ابزاری ساده برای استریل کردن تجهیزات پزشکی است.

البته در همان زمان نیز اعلام شد که بسیاری از این اقلام پزشکی که آمریکایی‌ها فروش آن‌ها را به ایران ممنوع کرده‌اند، در داخل تولید می‌شوند؛ اما به هر ترتیب آن فهرست تحریمی، بیانگر عمق دشمنی و عداوت سردمداران آمریکایی با مردم ایران بود.

اعتراف مسئول شماره یک تحریم در آمریکا

آیا دارو و غذا از تحریم ‌های آمریکا مستثنی شده‌ اند: بدون تردید آمریکایی‌ها از تحریم ایران، فقط یک هدف عمده را دنبال می‌کنند و آن هم، آزار رساندن به مردم ایران و نهایتا درهم شکستن روحیه مقاومت آنهاست. «ریچارد نفیو» که از او به عنوان معمار تحریم‌ها علیه ایران در هیئت حاکمه آمریکا یاد می‌شود در کتاب «هنر تحریم‌ها» صریحا اعلام می‌کند که «هدف نهایی از اعمال تحریم‌ها علیه ایران، فشار به مردم این کشور و ناراضی ساختن آن‌ها از اوضاع است».

البته بدون شک، آمریکایی‌ها نه تنها در تحریم اقلام غذایی و دارویی که در تحریم سایر اقلام نیز شکست خواهند خورد و همانطور که مقامات کشورمان اعلام کردند، مردم و نظام ایران از این مرحله از تحریم‌ها نیز با عزت عبور خواهند کرد.

البته نباید از فرصتی که بواسطه تحریم‌ها نیز برای کشور ما فراهم می‌آید غافل شد؛ فرصتی که خود را در اتکاء به تولید داخل و خودکفایی در فراهم آوردن محصولات و مصنوعات مختلف و کاهش اتکاء به نفت نشان خواهد داد.

مقام معظم رهبری در همین رابطه در تاریخ ۱۲ آبان ۱۳۹۷ در دیدار دانش‌آموزان و دانشجویان، فرمودند: آمریکا هدفش از تحریم، فلج کردن و عقب نگه داشتن کشور بود. تحریم را برای این انجام داد که بلکه اقتصاد را فلج کند، کشور را فلج کند و عقب نگه دارد؛ نتیجه چه شده؟ نتیجه این شده که حرکت به سمت خودکفایی در کشور سرعت گرفته. ما عادت کرده بودیم، ملّت ایران در طول سال‌های متمادی عادت کرده بود که همه‌چیز را وارد کند. ما حالا به برکت تحریم‌هایی که کردند، عادت کردیم که همه‌چیز را اوّل خودمان برویم به سراغ ساختن و تولید کردنش

این مقاله رو هم بخونید  بازی ایران - اسپانیا

منبع: خبرگزاری میزان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Gardeshgaran Shiraz

Gardeshgaran Shiraz