آشنایی با مسکو

آشنایی با مسکو

آشنایی با مسکو

 

مسکو که بزرگترین شهر در قاره اروپا میباشد و یازدهمین شهر پرجمعیت در جهان است . در دوران اتحاد جماهیر شوروی نیز پایتخت آن کشور بود. مسکو از مهمترین مراکز سیاسی اقتصادی مذهبی  تاریخی مالی، آموزشی و ترابری فدراسیون روسیه و اروپا به ‌شمار می‌آید. این شهر در کنار رودخانه مسکو و در ناحیه مرکزی فدرالی در روسیه اروپایی واقع شده‌است. کاخ کرملین، قلعه‌ای باستانی در این شهر است که محل زندگی رئیس‌جمهور روسیه و استقرار قوه مجریه این کشور است.

موقعیت جغرافیای :

کلان‌شهر مسکو از نظر دارا بودن مؤسسات علمی  ورزشی و آموزشی از رتبه خوبی در سطح جهان برخوردار است، به طوری که بیش‌ترین امکانات ورزشی را در کل جهان به خود اختصاص داده‌است.

چهار فرودگاه بین‌المللی، نه ایستگاه راه‌آهن و مترو مسکو که یکی از عمیق‌ترین تونل‌های دنیاست، در این شهر قرار دارد. مترو مسکو با ۱۸۵ ایستگاه پس از مترو توکیو، بیشترین مسافران را در بین سیستم‌های مترو دنیا دارد.

تاریخچه شهر :

در حکومت ایوان یکم، مسکو جایگزین شهر تِوِر به عنوان مرکز سیاسی ولادیمیر-سوزدال شد و تبدیل به تنها مرکز گردآوری باج و خراج برای زمامدارانمغول و تاتار گشت. ایوان با پرداخت سهمی بالا، موفق به کسب یک امتیاز مهم از خان شد که بر اساس آن مسکو بر خلاف امیرنشین‌های دیگر، در میان پسرانش تقسیم نشد، بلکه دست‌نخورده به فرزند ارشد او رسید.

۹ سال بعد، در سال ۱۱۵۶، شاهزاده یوری دالگاروکی روستوت  دستور ساخت یک دیوار چوبی، یعنی کرملین را داد، دیواری که شهر تازه‌بنیاد را محصور می‌ساخت و پس از آن چندین بار نیازمند بازسازی شد.

طی حملات سال‌های ۱۲۳۷–۱۲۳۸، مغولان این شهر را سوزانده و با خاک یکسان کرده و ساکنانش را کشتند. در دوران پس از آن، مسکو بازسازی شد و در ۱۳۲۷ پایتخت امیرنشین مستقل ولادیمیر-سوزدال گشت. موقعیت مطلوب آن بر سرچشمه رودخانه ولگا به توسعه پایدار آن کمک کرد و رفته‌رفته این شهر به یک امیرنشین باثبات و مرفه، به نام دوک‌نشین بزرگ مسکو تبدیل شد و طی سال‌های پیاپی شمار زیادی از پناهندگان را از سراسر روسیه جذب کرد.

با گذر زمان مخالفت مسکو علیه سلطه خارجی افزایش یافت و در سال ۱۳۸۰، شاهزاده دیمیتری دونسکی سپاه متحدی از روس‌ها را در نبرد کولیکووعلیه تارتارها رهبری کرد و به پیروزی رسید. با این حال این نبرد، تعیین‌کننده نبود و تنها دو سال بعد از آن، مسکو زیر پای لشکریان تختامیش لگدمال شد. سرانجام ایوان سوم، در سال ۱۴۸۰ روس‌ها را از یوغ تاتارها آزاد کرد و مسکو را تبدیل به مرکز قدرت در روسیه نمود. تحت حکومت ایوان سوم این شهر پایتخت یک امپراتوری گسترده شد که در نهایت زمانی همه روسیه امروزی و سرزمین‌های دیگر را دربر گرفت.

در سال ۱۵۷۱ تاتارهای کریمه به مسکو حمله کردند و همه چیز، به‌جز کرملین را سوزاندند.

جاذبه های تاریخی :

میدان سرخ

میدان سرخ بعنوان میدان اصلی و مرکزی مسکو شناخته شده است چرا که تمامی خیابان های اصلی مسکو که به بزرگراههای اصلی روسیه می رسند به این میدان متصل هستند. میدان سرخ وقایع مهمی را در تاریخ روسیه در خود جای داده است و علاوه بر اینکه در مرکز مسکو قرار دارد قلب کشور روسیه نیز بشمار می رود.

کاخ های کرملین

کرملین ( به معنی دژها یا قلعه های روسیه ) نیز همانند میدان سرخ در قلب مسکو قرار دارد ، کرملین شامل پنج کاخ و چهار کلیسای جامع می شود که دور تا دور آنها توسط دیوار و برج های کرملین محاصره شده است. بزرگترین کاخ این مجموعه کاخ بزرگ کرملین است که دارای ۷۰۰ اتاق می باشد و مربوط به قرن ۱۹ میلادی است. کرملین در روزهای پنجشنبه باز نیست و عکاسی داخل کاخ های آن ممنوع می باشد.

کلیسای جامع ینت باسیل

 

حتی اگر تا به حال به مسکو سفر نکرده باشید حتما بارها تصاویر این گنبدهای رنگی زیبا در میدان سرخ را دیده اید. این کلیسای جامع در قرن ۱۶ به منظور بزرگداشت پیروزی روسیه در برابر لهستانی ها ساخته شده است. سنت باسیل شاهکار هنر ارتودوکس بحساب می آید و سمبل شهر مسکو شناخته شده است.

متروی مسکو

برخی معتقدند متروی مسکو یک گالری هنری است. ساخت متروی زیرزمینی مسکو به سال ۱۹۳۰ باز می گردد و ایستگاههای آن با نام “کاخ های مردم ” ساخته شده است. در طراحی ایستگاههای مترو از نقش های برجسته ، حاشیه های زینتی ، سنگ های مرمر ، مجمسه های برنز ، شیشه های رنگی و موزاییک های بیشماری استفاده شده است که تمی از مد روم شرقی را در خود جای داده است.

گالری ترتیاکوف

موزه ترتیاکوف در مسکو موزه تاریخ هنر روسیه می باشد که توسط پاول میخایلوویچ ترتیاکوف که یک بازرگان روس بوده است این کلکسیون طی سالهای متوالی جمع آوری شده است.این گالری در خانه ای که خانواده ترتیاکوف در سال ۱۸۵۱ خریداری کرده بودند قرار دارد.

کیلومتر صفر مسکو

در بسیاری از کشورها کیلومتر صفر به مکانی، معمولاً نقطه‌ای از پایتخت، گفته می‌شود که فاصله دیگر نقاط کشور از این نقطه سنجیده می‌شود. پلاک دایره ای شکل برنزی که کیلومتر صفر روسیه را نشان می دهد در مسکو و روبه روی کلیسای ایبریان با فاصله کمی از میدان سرخ قرار دارد. بسیاری از بازدید کنندگان و مردم محلی به کیلومتر صفر آمده و آرزو می کنند ، بدین صورت که روی این دایره برنزی می ایستند و پس از آرزو کردن سکه ای را از کنار شانه خود پرتاب می کنند آنها بر این باورند اگر سکه به روی این دایره برنزی بیفتد آرزویشان بر آورده می شود.

بهترین زمان ممکن برای سفر :

مسکو اغلب اوقات در ماه‌های مه تا سپتامبر آب و هوای خوشایندی دارد. در ماه‌های ژوئن و آگوست هم هوا کمی گرم و مرطوب است. اما بقیه‌ی طول سال، این شهر سرد و یخ زده است. به طوری که معمولا در ماه‌های نوامبر تا مارس زمین پوشیده از برف خواهد شد.

رستوران ها :

رستوران ابلوموف

از آن جایی که رستوران ابلوموف در یک عمارت قدیمی قرار گرفته است، از آن می توان به عنوان یک میراث فرهنگی و تاریخی یاد کرد، به خصوص این که سبک و ظاهر آن به شکل خانه‌های اشرافی قرن ۱۹ حفظ و بازسازی شده است. جزئیات فضای داخلی آن عبارتند از صنوقچه‌های قدیمی، نقاشی‌هایی با قاب‌های گران قیمت، میزها و قفسه‌های کنده کاری شد، یک گاز آهنی و یک سماور زیبای سنتی همراه شیرینی‌های بگل (نوعی شیرینی پیراشکی شکل) دم در ورودی.

منوی این رستوران نگاهی دقیق به تاریخ آشپزی روسیه از زمان ایلیا ابلوموف شخصیت رمان ابلوموف نوشته ایوان گنچاروف تا کنون دارد. در این رستوران می‌توانید غذاهای اصیلی چون ماهی و گوشت پخته شده، سوپ‌ها، شورباها و کیک‌های گوشت خوشمزه را امتحان کنید.

با آغاز فصل تابستان مسافران می توانند از ایوانی که در یک حیاط دنج و آرام ئر از درختان کهن استفاده کنند.

امکانات: نشستن در فضای باز، صندلی‌های بلند، رزرو میز، تلویزیون، اینترنت بی سیم.

گرند کافه دکتر ژیواگو

رستوران دکتر ژیواگو واقع در طبقه اول هتل نشنال (Hotel National)، مشرف بر کرملین، غذاهای روسی را با تغییراتی مدرن به مشتریان عرضه می‌کند. ویژگی‌های فضای داخلی این رستوران شامل سقف کاشی‌کاری شده، لوستری به سبک ستاره کرملین، و نقاشی‌هایی از کازیمیر ماله‌ویچ و الکساندر دینکا است. فضای داخلی رستوران دکتر ژیواگو هیچ تزئین یا عاملی که شما را به یاد غرب بی‌اندازد ندارد و هر چه هست صد در صد روسی است. منوی این رستوران شامل صبحانه، غذاهای روسی، پیش غذا و دسر است. همه غذاها چون سالاد الویه با گوشت مرغ، سوپ سولیانکا با گوشت، و ماهی با خامه ترش دارای کیفیت و طعم عالی هستند.

کافه ها :

کافه پوشکین | Cafe Pushkin

روسیه – مسکو Tverskoy b-r, 26с۳, Moskva, Russia, 125009

پوشکین متفاوت ترین کافه ای که تا به حال دیدین. محیطی آروم با فضایی خاص و متفاوت. نوشیدنی های تازه و غذاهای فوق العاده خوشمزه. این کافه توصیف نشدنیه…

رستوران خرگوش سفید | White Rabbit Restaurant

 روسیه – مسکو Smolenskaya pl., 3/5, Moskva, Russia, 121099

از رستوران های شیک و مدرن شهر مسکو که نسبت به غذاهایی که سرو می کنه قیمت های مناسبی داره. فضای خاص و دوستانه با منوی خوشمزه و مناسب بودن قیمت غذاها ت…

هتل های برتر و لوکس :

با وجود اینکه مسکو شهری بزرگ است، اما هنوز زیرساخت‌های گردشگری در حد و اندازه‌ی این بزرگی را ندارد. بنابراین هتل‌های این شهر اغلب جهت مسائل تجاری رزرو می شوند. از این رو ممکن است در هر زمان از سال هتل‌ها پر باشند. فصل‌های پرگردشگر یا به اصطلاح High-season برای توریست‌ها از ماه مه تا سپتامبر محسوب می‌شود. پس اگر می خواهید با هتل‌های ارزان‌تری روبرو شوید خارج از این مدت به مسکو سفر کنید. گرچه ممکن است سردی هوا لذت سفر را تحت حاشیه قرار بدهد.

هزینه‌ی هاستل

مسکو از نظر هاستل‌ها واقعا در وضعیت خوبی به سر می‌برد و تنوع در آن موج می‌زند که البته به معنای ارزان بودن نیست. به طور میانگین اکثر هاستل‌های این شهر برای یک شب اقامت در اتاقی اشتراکی هزینه‌ای بین ۵۰۰ تا ۱,۲۰۰ روبل هزینه در بر دارند. اگر تمایل دارید در اتاق‌های خصوصی (یک تخت خواب، دو تخت خواب، تخت خواب دونفره) اقامت داشته باشید، باید به ازای هر شب اقامت حدود ۱,۰۰۰ تا ۲,۷۰۰ روبل هزینه بپردازید. البته اگر کمی جستجو کنید می توانید اتاق‌های ارزان‌تری هم پیدا کنید.

هزینه‌ی اقامت در هتل

مسکو شهری است که حتی با وجود استانداردهای اروپایی به واقع بسیار گران محسوب می‌شود. هتل‌های سطح پایین‌ می توانند کمی مقرون به صرفه باشند اما به همان اندازه هم سطح کیفیت آن‌ها پایین می‌آید. زمانی هم که بخواهید به هتل‌های تجارتی و سطح بالا بروید احساس می کنید که دارید در گران‌ترین هتل‌های جهان قدم می گذارید که تقریبا همینطور هم است. برای آن دست از کسانی که توانایی اقامت در هتل‌های گران این شهر را ندارند پیشنهاد ما استفاده از هاستل‌ها است که قیمت‌های به مراتب پایین‌تری دارند و در قیاس با هتل‌های سطح پایین هم خیلی کمبودی ندارند. در هر صورت اگر بخواهیم قیمت‌ انواع هتل را در این شهر بر اساس کیفیت و ستاره دسته بندی کنیم، نتیجه به شرح زیر خواهد بود:

۱ ستاره ۶۰۰ تا ۲,۴۰۰ روبل

۲ ستاره ۸۴۷ تا ۴,۲۰۰ روبل

۳ ستاره ۱,۳۰۰ تا ۸,۲۷۷ روبل

۴ ستاره ۲,۸۳۲ تا ۱۰,۹۱۵ روبل

۵ ستاره ۴,۵۰۰ تا ۱۵,۹۸۹ روبل

سوغات معروف :

شکلات

روس‌ها اولین بار طعم شکلات را در دوران کاترین کبیر در قرن هجدهم چشیدند. در آن زمان شکلات یک محصول لوکس بود که فقط طبقه‌ی اشراف می‌توانستند از آن بهره ببرند. در سال ۱۸۹۹، فردی به نام Alexey Abrikovos، اولین شکلات انحصاری روسیه را ساخت و آن را با اسامی جالبی روانه‌ی بازار کرد. شاید آوازه‌ی شکلات روسیه را تا به حال نشنیده باشید اما با امتحان کردن یک تکه از آن، نظرتان عوض می‌شود.

خاویار

البته خارج کردن خاویار از این کشور ممنوع است اما شما تا زمانی که در مسکو هستید می‌توانید طعم لذیذ آن را در رستوران‌های مختلف امتحان کنید. در رستوران‌های سراسر مسکو، انواع خاویار را می‌توانید به اشکال مختلف سفارش دهید و طعم آن را امتحان کنید. خاویار را می‌توانید از فروشگاه‌های بزرگ و سوپرمارکت‌های مطرح خریداری کنید. البته در نظر داشته باشید که قیمت بالایی دارد و شاید هر کسی توانایی پرداخت هزینه‌ی آن را نداشته باشد.

عروسک‌های ماتریوشکا

زمانی که صحبت از سوغات روسیه باشد، اولین چیزی که به ذهن هر کسی می‌رسد، عروسک‌های زیبای ماتریوشکا است. این عروسک‌ها از اواخر دهه‌ی ۱۸۹۰ به عنوان سوغات و یادگار روسیه مطرح شدند. در تمام فروشگاه‌های مسکو می‌توانید انواع این عروسک‌ها را خریداری کنید. ماتروشکا عروسک‌های چوبی درون‌تهی هستند که از چوب درخت زیرفون (کُپ) و در تعداد ۵ یا بیشتر یا کمتر و به صورت تو در تو با تزیینات و رنگ آمیزی متنوعی ساخته می‌شود. ماتروشکا نسخه‌ی مردانه هم دارد که ددوشکا (dedushka ) نامیده می‌شود و پیرمردی روس است.

توصیه های آخر برای مسافرین :

اختلاف ساعت با تهران: ۰۰:۳۰-

زبان رسمی: روسی

واحد پول رسمی: روبل (RUB)

نرخ تبدیل ارز: ۱۰۰ روبل=۱.۵۲ دلار آمریکا

میانگین بارندگی و وضعیت آب و هوایی :

مسکو اغلب اوقات در ماه‌های مه تا سپتامبر آب و هوای خوشایندی دارد. در ماه‌های ژوئن و آگوست هم هوا کمی گرم و مرطوب است. اما بقیه‌ی طول سال، این شهر سرد و یخ زده است. به طوری که معمولا در ماه‌های نوامبر تا مارس زمین پوشیده از برف خواهد شد.جولای و آگوست گرم ‌ترین ماه‌های سال هستند، و به همین علت مهم‌ترین فصل تعطیلات نیز به شمار می‌روند. البته اگر به برف و یخ نیز علاقه‌مند باشید و مشکلی با هوای سرد نداشته‌باشید، زمستان‌های روسیه فوق‌العاده است، روزهایی که برف جلوه‌ای فوق‌العاده به همه‌چیز می‌بخشد. روزهای پایانی اکتبر (بارشهای اولیه برف)، و ماه‌های مارس و آوریل (آب شدن برف‌های زمستانی) برای سفر مناسب نیستند. در این روزها پیاده‌روی در خیابان ها تقریباً غیرممکن است و برف‌های آب شده به همه جا نفوذ می‌کنند.

تفسیر جمعیت :

جمعیت روسیه در سال ۲۰۱۰ در حدود ۱۴۲ میلیون نفر بوده که در رده نهم دنیا قرار میگیرد. جمعیت روسیه دو ویژگی مهم دارد :

اول این که رشد جمعیت روسیه منفی میباشد بدین معنی که در سال ۲۰۱۰ ، نرخ رشد جمعیت منفی ۰/۴۷ درصد است که به معنی کاهش حدود ۶۵۵ هزار نفر از جمعیت این کشور در هر سال میباشد .دوم این که تعداد افراد زیر ۲۰ سال در این کشور بسیار کم میباشد و این نشان میدهد که متوسط سن مردم روسیه بالاست و یا به عبارتی جمعیت روسیه در حال پیر شدن است .

هزینه ها :

نام مسکو پایتخت روسیه در فهرست گران ‌ترین شهرهای دنیا قرار دارد. واحد پول این کشور، روبل است. کارت‌های اعتباری همه جا پذیرفته نمی‌شوند و معمولا چک‌های مسافرتی را نمی‌پذیرند. بیشتر جاذبه‌های گردشگری از جمله موزه‌ی ارمیتاژ، فقط پول نقد می‌پذیرند. برای بازدید از کاخ کرملین می‌توانید از کارت اعتباری استفاده کنید. برای پرداخت هزینه‌ی قطار و هواپیما باید پول نقد داشته باشید. در صورتی که تمایل دارید هزینه‌ها را با کارت اعتباری پرداخت کنید می‌توانید از پرسنل هتل محل اقامت بخواهید که برای شما بلیط تهیه کنند.

در روسیه، هزینه‌ی ورودی برای موزه‌ها و جاذبه‌های فرهنگی، برای خارجی‌ها دو برابر اهالی روسیه است.

یکی از پرهزینه‌ترین بخش‌های سفر به روسیه به خصوص مسکو، هزینه‌ی اقامت است. البته هتل‌های ارزان هم در روسیه پیدا می‌شوند اما نباید انتظار خدمات و امکانات عالی از آنها داشته باشید. اگر مشکلی با اقامت در هاستل ندارید، می‌توانید یکی از هاستل‌های خوب روسیه را برای اقامت امتحان کنید. البته هاستل‌ها هم رده‌بندی متفاوتی دارند و بهترین هاستل‌ها کمی گران ولی نسبت به هتل ارزان‌تر هستند.

خوشبختانه هزینه‌ی حمل و نقل عمومی در روسیه زیاد بالا نیست. بازدید از جاذبه‌های گردشگری هم چندان گران تمام نمی‌شود.

یکی دیگر از هزینه‌های سنگین سفر به روسیه به خصوص برای کسانی که تمایل دارند با کمترین هزینه سفر کنند، غذا و نوشیدنی است. رستوران‌هایی که منویی به زبان انگلیسی دارند و توریستی محسوب می‌شوند بسیار گران هستند. اگر از این رستوران‌ها فاصله بگیرید و جاهایی را انتخاب کنید که مشتریان آن را اهالی روسیه تشکیل می‌دهند، می‌توانید با هزینه‌‌ی نسبتا معقولی در رستوران غذا بخورید.

هزینه‌ی حمل و نقل

خوشبختانه بر خلاف هزینه‌‌های اقامتی و غذایی، هزینه‌ی استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی این شهر بسیار ارزان‌تر است. سیستمی خوب و کارآمد که شامل مترو، اتوبوس و تراموای می‌شود. محبوب‌ترین وسیله‌ی نقلیه‌ی عمومی در این شهر مترو است که بسیار هم مقرون به صرفه است. بلیط های مترو در ایستگاه‌های آن و درون کیوسک‌هایی با حروف KACCA به فروش می رسند. برای خرید بلیط اتوبوس هم می توانید در بعضی از ایستگاه‌های مترو و نه همه‌ی آن‌ها اقدام کنید. اما پیشنهاد ما این است که در جایگاه‌های مخصوصی که در محل‌های توقف اتوبوس‌ها تعبیه شده است با به زبان آوردن عبارت “avtoboos beelyet” اقدام به تهیه بلیط کنید. البته از راننده‌ها هم می توان بلیط خرید که چند روبل گران‌تر هستند و پیشنهاد نمی‌شود. هزینه‌ی انواع بلیط و جابجایی در مسکو به شرح زیر است:

تاکسی از فرودگاه تا مرکز شهر ۲,۴۰۰ تا ۳,۵۰۰ روبل

قطار Aeroexpress از فرودگاه SVO تا مرکز شهر ۳۴۰ روبل

قطار Aeroexpress از فرودگاه DME تا مرکز شهر ۴۰۰ روبل

هر ۳ کیلومتر جابجایی با تاکسی در شهر ۳۰۰ تا ۵۰۰ روبل

بلیط مترو در شهر ۴۰ روبل

اگر می‌دانید تعداد سفرهایتان زیاد است و از ۱ تا ۷ روز در این شهر اقامت دارید، پیشنهاد ما خرید کارت‌های هوشمند زیر، جهت استفاده نامحدود از سیستم حمل و نقل عمومی این شهر است تا در هزینه‌هایتان مقداری صرفه جویی کنید:

کارت هوشمند ۱ روزه-اعتبار تا ۲۴ ساعت پس از فعال سازی-۲۱۰ روبل

کارت هوشمند ۳ روزه- اعتبار تا ۳ روز پس از خرید-۴۰۰ روبل

کارت هوشمند ۷روزه-اعتبار تا ۱ هفته پس از خرید-۸۰۰ روبل

کارت‌های ۳۰، ۹۰ و ۳۶۵ روزه هم وجود دارند، از آنجایی که معمولا مسافرت‌ها بیشتر از ۱ هفته به طول نمی‌انجامد، پس دلیلی برای ذکر آن‌ها وجود ندارد.

و صحبت آخر گروه مسافرتی گردشگران شیراز:

برای رزرو هتل و بلیت می توانید بصورت  کاملا آنلاین و فقط با چند کلیک رزرو هتل با کارت شتاب خود تکمیل کنید.با ما در تماس باشید.

www.holit.ir

www.gardeshgaranshiraz.com

برای اخذ ویزای شینگن هم با ما در تماس باشید

گروه مسافرتی گردشگران شیراز

۰۷۱۳۲۳۳۱۱۲۳

۰۷۱۳۶۲۵۷۵۰۵

ارسال نظر

اولین نفری باشید که نظر می دهد. “آشنایی با مسکو”

هشت + هجده =