آشنایی با مالدیو

آشنایی با مالدیو

مالدیو

مالدیو کشوری با جزیره‌ای در اقیانوس هند واقع در در جنوب غربی است که پایتخت آن ماله  نام دارد و جمعیت این کشور حدود ۴۲۷٬۰۰۰ نفر و واحد پول آن روفیه مالدیو است.

زبان رسمی این کشور دیوهی  نام دارد که زبانی هندی ها و اروپایی هاست و همانندی‌ هایی با زبان سینهالی قدیم دارد. مردم آن از قوم مالدیوی هستند که تبارشان به مردم سریلانکایی و هندویی آمیخته آریایی  ها  دراویدی ها  می‌ رسد و رگه‌ هایی از اعراب نیز در میان آن‌ها وجود دارد. هم زبان و هم مردم آن با نام دیوِهی نامیده می‌شوند که واژه دیبـَجات و دیباجات که در فارسی و عربی در قدیم برای مالدیو به کار می‌رفت نیز شکلی از همین واژه دیوهی است.

دین رسمی مالدیوی ها اسلام است و پیروی از دیگر ادیان در ملأ عام ممنوع میباشد و پیگرد قانونی دارد . مالدیو در سال ۱۹۶۵ از بریتانیا مستقل شد .

مالدیو هم از نظر جمعیت و هم از نظر مساحت کوچک ‌ترین کشور قاره آسیا است. زمین‌های این کشور به ‌طور میانگین ۱٫۵ متر از سطح دریا ارتفاع دارند و بنابر این کم‌ ارتفاع ‌ترین کشور جهان به‌ شمار می‌آید. بلند ترین نقطه این کشور تنها ۲٫۴ متر ارتفاع دارد. ماله، پایتخت مالدیو ۱۰۴ هزار نفر جمعیت دارد و به‌ طور سنتی محل اقامت شاه و تاج‌ گذاری‌ها بود.

جزایر مالدیو از مکان‌های جذاب برای غواصان است و ایستگاه‌های غواصی زیادی در این جزایر وجود دارد..

موقعیت جغرافیایی:

مجمع‌الجزایر مالدیو بر روی فلات زیرآبی چاگوس-لاکادیو قرار گرفته و به همراه جزایر چاگوس و لکشدویپ یک زیست ‌بوم خاکی را تشکیل دادند .

مجمع الجزایر مالدیو در جنوب غربی کرانه‌ های هندوستان قرار گرفته و کوتاهترین فاصلهٔ آن تا کرانه‌های هند، ۶۰۰ کیلومتر است. مالدیو تپه ماهور و رودخانه‌ای ندارد. جمهوری مالدیو مجمع‌الجزایری متشکل از ۱۱۹۲ جزیره مرجانی است که در ۲۶ گروه آب‌سنگی گروه‌بندی می‌شوند. این جزایر در پهنه‌ای آبی در حدود ۹۰ هزار کیلومتر مربع پراکنده‌اند اما کل مساحت خشکی آن‌ها فقط ۲۹۸ کیلومتر مربع است. بزرگترین جزیره ۵ کیلومتر مربع مساحت دارد و در مالدیو تنها ۹ جزیره با مساحتی بزرگتر از ۲ کیلومتر مربع وجود دارند. ۲۰۰ عدد از جزیره‌ها مسکونی هستند و ۸۸ جزیره دیگر دارای اقامتگاه‌های گردشگری هستند.

پایتخت این کشور ماله نام دارد و در کناره جنوبی آبسنگ ماله شمالی قرار گرفته که جزئی از آبسنگ کافو به‌شمار می‌آید.

ماله پایتخت و بزرگ‌ترین شهر و مرکز تجاری کشور مالدیو به‌شمار می‌رود که دارای مرز آبی با کشور سریلانکا است و فرودگاه مجهز و مدرنی دارد. نام ماله از کلمه «ماهالای» گرفته شده که در زبان سانسکریت به معنای «خانه بزرگ» است و به‌طور کلی در این زبان این کلمه اشاره به قصر پادشاه دارد. این شهر مرکز همه فعالیت‌های تجاری است که از چهار بخش: هنویرو، گالولهو، مافانو و ماچانگولی. تشکیل شده‌است. مسجد جامع، موزه ملی، مقر مولی آگ، مسجد قدیمی و بازار ماهی از نقاط دیدنی شهر ماله می‌باشند.

وضعیت آب و هوایی:

دمای هوای مالدیو تحت تأثیر اقیانوس هند در تمام مدت سال بین ۲۴ تا ۳۳ درجه سانتیگراد متغیر می‌باشد. علی‌رغم وجود هوای شرجی نسبتاً بالا، نسیم دریایی مداوم خنک باعث جابجا شدن هوا و تعدیل گرما می‌شود. فصول عمده این کشور را دو فصل خشک و بارانی تشکیل می‌دهند که فصل بارانی از اواخر آوریل تا اواخر اکتبر با باد و طوفان همراه می‌باشد.

تاریخچه جزیره رویایی مالدیو :

در سفرنامه ابن بطوطه آمده‌ است که شخصی به نام ابوالبرکات بربری که از مغرب (مراکش) به آن محل رسیده بود آن‌ها را به دین اسلام دعوت نمود که خود پیرو مذهب مالکی نیز بود و آن‌ها دین اسلام را پذیرفتند.دریانوردان قدیم ایران و عرب آن را دیباجات و دیبجات می‌گفتند و به همین شکل در نقشه‌ها ضبط شده‌است. دیباجات را جزایر پول هم می‌گفتند زیرا مقادیر کلانی از صدف نرم‌تن دریائی کوری که خرمهره نامیده و در قدیم چون پول بین‌المللی کار می‌گرفتند از آنجا بدست می‌آوردند. امروزه صدف کوری نماد نهاد چاپ پول مالدیو است. به احتمال فراوان در روزگار قدیم این سرزمین را که موج دریا پول به سواحلش می‌ریخت جادوئی می‌شمردند. سال‌های سال بازرگانان عرب سر راه دریانوردی به شرق دور در بنادر مالدیو پهلو می‌گرفتند. اولین اشاره‌شان به مالدیو که دیباجاتش می‌نامیدند از سده دو میلادی است. بنا بر روایات تاریخی مالدیو، یک روحانی ایرانی به نام یوسف تبریزی مردم مالدیو را مسلمان کرده ‌است.

جاذبه های جزیره مالدیو :

کشور مالدیو مجموعه ای از جزایر که دراقیانوس هند قرار گرفته است در واقع  مالدیو از ۱۹۲ جزیره اصلی و تعداد زیادی جزیره کوچک تشکیل شده است که در این میان تعداد ۸۰ جزیره دارای خدمات اقامتی برای گردشگران می باشد . مالدیو با داشتن طبیعت بکر و آب و هوای مناسب یکی از مناطق گردشگری و توریستی جهان بشمار می رود مردمان مهمان نواز با روی باز با از گردشگران استقبال می کنند .از مناطق گردشگری مالدیو می توان به مسجد جامع ماله , موزه ملی , رستوران های و هتل های مالدیو می توان نام برد.

رستوران ها :

رستوران های سرباز همراه با اجرای موزيک بين المللی به صورت زنده و غذاهای بين المللی و محلی دريايی كه به وفور در آن يافت می گردد. ولی بالی دارای رستوران هایی می باشد که در زیر دریا قرار دارد و خود جزو مناطق گردشگری و توریستی این کشور به شمار می رود و مسافران برای دیدن از این رستوران ها به این کشور سفر می کنند در این رستوران ها انواع غذا های بین الملی و مالدیدی سرو می گردید یکی از غذا های معروف رستوران های مالدیو شقاب های غذايی مرسوم مالديو شامل برنج محلی با طعمی لذت بخش كه در معجونی از مرغوب ترين گوشت های حيوانات و سبزيجات تفت داده می شوند که طرفدار زیادی پیدا کرده است.

گردشگرانی که با تور مالدیو به این کشور زیبا سفر می کنند از غذا های مالدیو بسیار تعریف می کنند لیست غذا های معروف و خوش طمع مالدیو به شرح زیر است :

سوپ ماس هونی : یک صبحانه لذیذ میباشد که از ماهی دودی، نارگیل و پیاز تهیه میشود.

بامبو کی لو هیتی : تقریبا یک میان وعده به شمار میرود و در بیشتر رستوران های مالدیو سرو میگردد. این میان وعده محبوب از نان مخصوص با ادویه کاری، میوه و ماهی سرخ شده تشکیل شده است.

فیهونوماس : مواد تشکیل دهنده فیهونوماس ماهی و سس مخصوص فلفلی میباشد که بعد از طعم دار شدن آنرا بصورت کبابی طبخ میکنند، این غذا مورد پسند بسیاری از گردشگران میباشد.

باجیا : نوعی شیرینی معروف در مالدیو که با نارگیل و ماهی پخته اماده میشود.

گولا : این نوع شیرینی به شکل کوفته های گرد بوده و با ماهی تهیه میشود.

ماسروشی : سوپ ماس هونی گفته شده را با روش خاصی در نان های ویژه میریزند و درون فر قرار میدهند.  پیشنهاد میشود حتما این غذای مخصوص را تجربه کنید.

کیمیا : رولت های ماهی هستند که در روغن سرخ شده و بصورت برشته به همراه سس میل میشود.

بطور کلی غذا های مالدیو بیشتر با ماهی، پیاز، فلفل، ادویه های مخصوص، نارگیل و برنج تهیه می گردند که سرشار از ویتامین و فسفر است که خاطره شیرینی را در ذهن گردشگران می گزارد.

هتل های شاخص در مالدیو:

بعضی از جزایر مالدیو به صنعت گردشگری اختصاص یافته‌اند در این جزایر هتل‌هایی برای اقامت گردشگران  و مسافران ساخته شده کیفیت، زیبایی و امکانات این هتل ها در حدی بالا می باشد که به خودی خود جزو مناطق گردشگری و توریستی به شمار می روند و سالانه گردشگران از سرتاسر دنیا برای دیدن و اقامت در این هتل های آرامش بخش به مالدیو سفر می کنند و گردشگران مستقیما از فرودگاه بین‌المللی ماله به این جزایر منتقل می شوند. بیشتر کارمندان هتل های مالدیو از مهاجران کشورهای همسایه بوده و مسلط به زبان انگلیسی می باشند.
از هتل های لوکس مالدیو می توان به هتل شرايتون مالديو، هتل سان آیلند مالدیو و هتل پارادایس مالدیو نام برد این هتل ها داری امکاناتی نظیر استخر سرباز ,امکانات ورزش های آبی در سایت هتل، شیرجه،  غواصی، ماساژ , مرکز سلامت، آبگرم، بیلیارد، تنیس، ماهیگیری، مرکز بدنسازی و موج سواری می باشد.

www.holit.ir

هزینه‌ی حمل و نقل :

رفتن به این جزایر زیبا وقت و هزینه بالایی را می طلبد که هزینه پرواز آن بیش از ۱۰۰۰ دلار می باشد و یک خبر عالی این است که اکنون خطوط پروازی منطقه ای بیشتر و بیشتری، پروازهای مقرون به صرفه ‌تری را به مالدیو پیشنهاد می دهند. برای مثال خط پرواز سریلانکا، پروازهایی یک مسیره از کلمبیا به مالدیو ، با قیمتی حدود ۱۰۰ دلار است.

می توانیم بلیط هایی ارزان را در امارات از طریق دبی با هزینه ۳۰۰ دلار پیدا کنیم. هواپیمایی Air Asia که یک خط هوایی مقرون به صرفه است، مسیری را از مرکز خود در کوالالامپور با هزینه کمتر از ۳۰ دلار به این کشور، را در سایت خود معرفی کرده است. قسمت پروازها از بانکوک وسنگاپور به این کشور از ۳۰۰ دلار شروع می شود.

می توانید از اکثر شهرهای اصلی خاورمیانه و آسیا به صورت مستقیم و ارزان به این کشور پرواز کنید. اگر بخواهید که از آمریکای شمالی، اروپا یا استرالیا به مالدیو پرواز کنید، پرواز هوایی بین المللی‌تان پر هزینه می شود اما با استفاده از پروازهای محلی و با برنامه ریزی هزینه‌ها در  سفر می توانید از این هزینه ‌ها بکاهید.

سوغات مالدیو چیست:

اشیا و محصولات لاکی

محصولات لاکی مالدیو، یکی از هنرهای دیدنی و جذاب این منطقه است که از زمان‌‌های قدیم به آن توجه ویژه‌ای شده و هنوز باقی مانده است. طراحی‌های خلاقانه و خاص این آثار، آن‌ها را از سایر محصولات لاکی که ممکن است جای دیگر دنیا ببینید، متمایز کرده است. از زمان‌های دور از این تکنیک برای ساخت اشیایی مثل گلدان، جعبه‌های جواهرات و وسایل آشپزخانه استفاده می‌شده و حتی در کاخ‌ها و خانه‌های سلطنتی هم این اشیای لاکی وجود داشته است.

این هنر تزیینی فوق‌العاده، توسط هنرمندانی بسیار ماهر اجرا می‌شود. معمولا از اشیای چوبی تراشیده شده برای ارائه‌ی این هنر دیدنی استفاده می‌کنند. هنرمندان معمولا از رنگ‌های روشن شروع می‌کنند و کار خود را با افزودن رنگ‌های تیره مثل سیاه تکمیل می‌کنند. در نهایت، هنرمند با کمک یک شیء تیز، طرح‌هایی را روی آن حک می‌کند تا لایه‌های زیرین، نمایان شود. در نهایت، یک لایه‌ی بیرونی و نهایی، کار را تکمیل و برای استفاده آماده می‌کند.

مدل‌های کوچک قایق‌های بادبانی

قایق‌های بادبانی یکی از مهم‌ترین ابداعات مالدیوی‌ها است، چون مهم‌ترین و اولین وسیله‌ی حمل و نقل در بین اهالی این منطقه بوده است. این قایق‌ها به نحوی طراحی می‌شدند که قدرت مقاوت در برابر امواج اقیانوس را داشته باشند و بتوانند در برابر حرکات و امواج شدید آب، دوام بیاورند. امروزه ساخت مدل‌های کوچک و مینیاتوری از این قایق‌ها که به صنایع دستی Dhoni مشهور است، در مالدیو بسیار رواج دارد،  به عنوان یکی از سوغاتی‌های مهم مالدیو شناخته می‌شود که فرهنگ و سبک زندگی اهالی این منطقه را نشان می‌دهد.

این قایق‌های کوچک در اندازه‌های مختلف و با کیفیت‌های متنوعی تولید می‌شوند و با توجه به اندازه و کیفیت‌شان، قیمت‌های متفاوتی دارند. این مدل‌ها، چوبی هستند و به زیبایی حکاکی می‌شوند تا کاملا یادآور قایق‌های سنتی منطقه باشند. قطعات تشکیل‌دهنده‌ی این قایق‌ها قبل از این که روی هم قرار بگیرند و قایق را تشکیل بدهند، به دقت جلا داده می‌شوند.

صنایع دستی چوبی

از آنجایی که مادیو در منطقه‌ای دورافتاده و در انبوهی از گیاهان و درختان قرار دارد، اهلی بومی این منطقه از چوب برای تهیه‌ی اشیا و وسایل مورد نیاز خود استفاده می‌کردند. اشیایی مثل وسایل مورد نیاز برای آشپزی و ظرف‌هایی که کاملا از چوب تراشیده شده بودند. بعضی از این آثار چوبی، طرح‌هایی دیدنی و شگفت‌انگیز داشتند و حتی با مواد مختلف، به آن‌ها جلا می‌دادند.

امروزه استفاده از چوب برای ساخت وسایل مختلف و ساخت مدل‌های تزیینی، هنوز هم رواج دارد و روز‌به‌روز گسترده‌تر می‌شود. نمونه‌های مینیاتوری منبت‌کاری شده، به خوبی سبک زندگی ساکنان قدیمی مالدیو را نشان می‌دهند و سوغاتی خوبی هستند. گاهی این اشیای چوبی را رنگ‌آمیزی هم می‌کنند و همان طور که گفتیم با پوشش‌های لاکی آن‌ها را تزیین می‌کنند. حتی حکاکی کردن نوشته‌ها و تصویر مختلف، در زمان‌های قدیم در مالدیو رواج داشته است. مساجد سنتی مالدیو، پنل‌های بزرگ چوبی دارند که روی آن‌ها متن‌های مختلفی به نمایش درآمده است.

حصیربافی

زیراندازهای حصیری در زمان‌های دور، مهم‌ترین وسیله‌ی مورد استفاده‌ی اهالی بومی این منطقه بوده است. این حصیرها علاوه بر این که برای نشستن و خوابیدن مورد استفاده قرار می‌گرفتند، مصارف دیگری هم داشتند. بسیاری از پادشاهان مالدیو، انواع حصیر را به عنوان یک هدیه‌ی سلطنتی دریافت می‌کردند. طرح‌های هنرمندانه و  خلاقانه‌ی حصیرها که در حین بافت ایجاد می‌شوند، بسیار مود توجه قرار دارند و قابل مقایسه با طرح‌ها و بافت‌های مدرن هستند. با این وجود، تکنینک به کار رفته در بافت این زیراندازها بسیار ساده است و این خلاقیت بافنده است که طرح‌های منحصربه فرد را ایجاد می‌کند.

برای تهیه‌ی این حصیرها از برگ‌های کاج پیچی استفاده می‌کنند. برگ‌ها را می‌چینند و در آفتاب خشک می‌کنند. از رنگ‌های طبیعی برای رنگ‌کردن آن‌ها استفاده می‌شود. حصیرها را معمولا به سه رنگ اصلی سیاه، قهوه‌ای و زرد رنگ می‌کنند. این طرح‌های بی‌نظیر را با یک حلقه‌ی ساده، چاقو و همین رنگ‌های محدود ایجاد می‌کنن 

و صحبت آخر گروه مسافرتی گردشگران شیراز:

برای رزرو هتل و بلیت می توانید بصورت  کاملا آنلاین و فقط با چند کلیک رزرو هتل در آمستردام را با کارت شتاب خود تکمیل کنید.با ما در تماس باشید.

www.holit.ir

www.gardeshgaranshiraz.com

برای اخذ ویزای شینگن هم با ما در تماس باشید

گروه مسافرتی گردشگران شیراز

۰۷۱۳۲۳۳۱۱۲۳

۰۷۱۳۶۲۵۷۵۰۵

تضمین می کنیم که ارزان ترین قیمت هتل در آمستردام و سایر شهرهای هلند و دیگر شهرهای اروپا را با گردشگران شیراز پیدا خواهید کرد. از هتل های لوکس و ۵ ستاره در آمستردام تا هتل های ارزان و هاستل های آمستردام، همگی را برای شما جمع آوری کرده ایم. ابتدا تاریخ ورود و خروج را وارد کنید تا ما تمامی هتل های آمستردام را در چند ثانیه برای تاریخ سفر شما جستجو کنیم. قیمت هتل در آمستردام همراه با تخفیف و موقعیت مکانی به شما نمایش داده می شود. می توانید توسط امکانات فیلتر, قیمت، تعداد ستاره، موقعیت مکانی و هتل های تخفیف دار آمستردام را پیدا کنید و با کارت شتاب آنلاین رزرو کنید.

 

 

ارسال نظر

اولین نفری باشید که نظر می دهد. “آشنایی با مالدیو”

11 − دو =