آشنایی با روسیه

آشنایی با روسیه

آشنایی با روسیه

روسیه کشوری که در اروپای خاوری واقع است و با اقیانوس آرام شمالی و اقیانوس منجمد شمالی و نیز با دریای خزر، دریای سیاه و دریای بالتیک مرز آبی دارد. روسیه با ۱۴ کشور آسیایی و اروپایی مرز زمینی دارد و با کشورهای پیرامون دریای برینگ و همچنین  دریای ژاپن دریای کاسپین دریای سیاه و دریای بالتیک ارتباط دریایی دارد.روسیه کشوری که در اروپای خاوری واقع است و با اقیانوس آرام شمالی و اقیانوس منجمد شمالی و نیز با دریای خزر، دریای سیاه و دریای بالتیک مرز آبی دارد. روسیه با ۱۴ کشور آسیایی و اروپایی مرز زمینی دارد و با کشورهای پیرامون دریای برینگ و همچنین  دریای ژاپن دریای کاسپین دریای سیاه و دریای بالتیک ارتباط دریایی دارد.

موقعیت جغرافیای :

همسایگان زمینی روسیه عبارتند از:

در جنوب خاور ، آسیا کره شمالی، چین، مغولستان، و قزاقستان
در جنوب باختر، قفقاز ،  جمهوری آذربایجان و گرجستان
در باختر ،اروپا ،  اوکراین، بلاروس ، لتونی، استونی، فنلاند ، و نروژ؛ و در بخش جدامانده کالینینگراد با کشورهای لیتوانی و لهستان.
کشور روسیه در آسیای شمالی و اروپای خاوری واقع است و با اقیانوس آرام شمالی و اقیانوس منجمد شمالی؛ و نیز با دریای خزر، دریای سیاه و دریای بالتیک مرز آبی دارد. روسیه با ۱۴ کشور آسیایی و اروپایی مرز زمینی دارد و با کشورهای پیرامون دریای برینگ  دریای ژاپن، دریای خزر، دریای سیاه و دریای بالتیک ارتباط دریایی دارد.

تاریخچه شهر :

اوایل حکومت لنین با جنگ داخلی علیه حامیان سلطنت همراه بود و پس از مدتی رقابت برای جانشینی لنین شدت گرفت. وی در سال ۱۹۲۴ درگذشت و استالین در سال ۱۹۲۹ به رهبری بلامنازعحزب کمونیست شوروی دست یافت. سیاستهای استالین به صنعتی‌سازی سریع کشور انجامید اما حکومت او با حجم غیرمنتظره‌ای از پاکسازی‌های سیاسی، تبعیدهای دسته‌جمعی و حبس و زندان همراه بود. در ژوئن ۱۹۴۱ آلمان به شوروی یورش برد و جنگی چهارساله درگرفت که ۲۷ میلیون شهروند شوروی در آن جان باختند. روسیه در جنگ جهانی دوم پیروز شد و کنترل سیاسی بیشتر قلمرو اروپای شرقی و مرکزی را برای خود تضمین کرد. استالین تا زمان مرگش در سال ۱۹۵۳ در قدرت باقی‌ماند. در این دوران حزب کمونیست با استفاده از دستگاه امنیتی عظیم خود بر تمام جنبه‌های زندگی حیات اجتماعی جامعه تسلط یافت و شوروی با پرداخت بهایی گزاف از حیات انسان‌ها به یک ابرقدرت صنعتی و نظامی تبدیل شد.
خروشچف جانشین استالین تلاش کرد تا جنبه‌های بی‌رحمانه حکومت استالین را افشا کرده و در عین حال بخش‌های کلیدی حکومت کمونیستی را حفظ کند. وی سانسور را در جامعه کاهش داده و سیاست خارجی همزیستی مسالمت‌آمیز با غرب را در پیش گرفت اما با سرکوب قیام سال ۱۹۵۶ مجارستان سلطه شوروی بر دولت‌های دست‌نشانده این کشور ادامه یافت. با این حال دستگاه حزبی اعتماد خود را به وی از دست داده و اعتبار خروشچف در پی نحوه مواجهه او با بحران موشکی ۱۹۶۲ کوبا ;اهش یافت. خروشچف در سال ۱۹۶۴ در یک کودتای حزبی ساقط شد. در دوران برژنف جانشین خروشچف، شرایط زندگی برای توده‌های مردم قابل پیش‌بینی تر و مناسب‌تر شد اما سرکوب سیاسی ادامه یافت. با این حال با توجه به کاهش رشد اقتصادی و سردرآوردن مشکلات اجتماعی دوران برژنف به «عصر رکود» معروف شد. از سال ۱۹۷۹ شوروی در جنگی طولانی و خونبار در افغانستان درگیر شد. یک نسل کامل قربانی جنگ شوروی در افغانستان شدند

جاذبه های تاریخی :

دریاچه ی بایکال

این دریاچه، عمیق ترین دریاچه ی جهان است، که در شرق سیبری واقع شده است. با زلال ترین آب دریاچه ای روی زمین، این دریاچه ۱۵۰۰متر عمق دارد. دره ها ی آب افشان: صدها آب فشان که بخار و آب از آن خارج می شود در این منطقه که نام آن کامچاتکا است قرار گرفته اند. این محل در آثار میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است.

اثر تاریخی مادر میهن

این مجسمه عظیم و یادبود گرانبها به یاد کشته شدگان جنگ جهانی دوم ساخته شده است. این مجسمه با ۸۵ متر ارتفاع دو برابر مجسمه آزادی در امریکا بوده و در کتاب رکوردهای گینس به عنوان بلندترین مجسمه تاریخی ثبت شده است، این زن نماد کشور روسیه است. کاخ پیترهوف: این کاخ توسط پیتر اول در اوایل قرن ۱۷میلادی در نزدیکی سنت پترزبورگ ساخته شده است. این بنا بیشترین آمار جذب توریست در روسیه را دارد.

کلیسای جامع سنت باسیل

کلیسای جامع سن باسیل واقع در میدان سرخ بی شک بنایی بی همتاست . هشت کلیسا با گنبد های افسانه ای و رنگارنگ ، دور تا دور کلیسای چادری شکل مرکزی حلقه زده اند .

قطب های جمهوری کومی

هیچ کس از تاریخ دقیق ساخت یا آفریده شدن این بناهای عجیب اطلاعی در دست ندارد. البته دانشمندان معتقدند تنها دست توانای خداوند می تواند چنین اثری را بر جای گذارد. بلندترین این صخره ها ۴۲متر ارتفاع دارد و دانشمندان می گویند قدمت آنها به ۲۰۰میلیون سال پیش باز می گردد.

کوههای البروس

بلندترین نقطه ی روسیه این کوهها هستند، حتی برخی معتقدند بلندترین نقطه ی اروپا نیز کوههای البروس است. بسیاری از توریست ها برای اسکی و اسنوبرد هرساله به این کوهها می آیند. ارتفاع کوه البروس ۵۶۰۰ متر برآورد شده است.

بهترین زمان ممکن برای سفر :

به طور کلی معمولا گردشگران در فصل زمستان به این شهر نمی آیند. حتما می دانید که هوای روسیه چقدر سرد است و طبیعتا برای گردشگران که به این هوا عادت ندارند می تواند شرایط سختی به وجود بیاید. با این حال، اگر بخواهید برای تعطیلات سال نوی میلادی به این شهر بروید باید بدانید که سن پترزبورگ در این ایام پر از مسافران روسی می شود که از شهرهای دیگر این کشور به اینجا آمده اند و هتل ها را پر کرده اند!ژوئن (خرداد) زمان خوبی برای بازید از این شهر است مخصوصا اگر بخواهید پدیده شب های سفید سن پترزبورگ را از نزدیک ببینید، پدیده ای که در بین گردشگران بسیار محبوب است. اما باید بدانید که در این ماه ها هتل ها پر هستند و باید چندین ماه زودتر هتل خود را رزرو کرده باشید. اگر قصد شرکت در جشن ها را ندارید و فقط می خواهید به دیدن جاذبه ها و آثار هنری این شهر بیایید می توانید سفر خود را در ماه های خلوت تر بین سپتامبر تا اکتبر (شهریور و مهر) انجام دهید. سفر در فصل پاییز به شما این فرصت را می دهد تا رنگ های پاییزی شهر و خورشید طلایی را ببینید و به پارک ها و باغ های آن بروید که در پاییز واقعا رنگ های تماشایی ای دارند.

رستوران ها :

رستوران ابلوموف
رستوران بالکین
از برترین های روسیه میباشند

کافه ها :

کافه راشا
هتل های برتر و لوکس :

برای رزرو آنلاین هتل در روسیه با گروه مسافرتی گردشگران شیراز درتما س باشید . شما میتوانید از طریق سایت ما به صورت آنلاین خدمات را خریداری کنید.
www.holit.ir

توضیح حمل و نقل :

ایستگاه های مترو با تابلوی «M» بزرگ مشخص هستند. قطارها خیلی زود به زود می آیند و هیچ اشکالی ندارد که یک قطار را از دست بدهید چون حداکثر زمان انتظار که برای آمدن قطار دیگر ۳ دقیقه است. مترو از ساعت ۵:۳۰ صبح  تا ۱۲:۳۰ نیمه شب کار می کند و از آن به بعد باید برای رفت و آمد تاکسی بگیرید. متروی مسکو یکی از زیباترین متروهای جهان است و بعضی از ایستگاه ها با لوسترها و گچ بری های زیبا ترزئین شده است. در ایستگاه های دیگر پنجره هایی با شیشه های رنگی و موزائیک های استالینی پیدا می کنید. بعضی از زیباترین معماری های استالینی را فقط در متروهای مسکو می بینید. ایستگاه Mayakovskay با موزائیک ها، ستون های مرمر و سقف هایی از شیشه های رنگی تزئین شده است. در ایستگاه انقلاب ردیفی از طاقچه های مرمرین می بینید که بر روی آن ها مجسمه های برنزی از ورزشکاران، سربازان، کشاورزان و کارخانه داران معروف قرار دارد. ایستگاه Komsomolskaya از بیرون شبیه کلیسای ارتودوکس است هرچند که در سال های اخیر پر از افراد بی خانمان شده است. در ایستگاه های مترو ۴ پله برقی با سرعت زیاد هست که شما را ۲۰۰ متر به زیر زمین می برد. این ایستگاه ها طوری راحی شده اند که در حملات هوایی به عنوان پناهگاه باشند برای همین هم پله های برقی تا این حد طولانی و سریع هستند.

اتوبوس

در سال های اخیر رقابت بین بخش خصوصی و دولتی باعث شده که اتوبوس ها کارآمدتر و ارزان تر شوند. هر چند همچنان نبود یک تشکیلات مرکزی نمی گذارد تا زمان بندی اتوبوس ها را به طور آنلاین ببینید و بهترین راه این است تا آن ها را در همان ایستگاه های اتوبوس چک کنید. در مسکو بلیط اتوبوس را می توانید در خود اتوبوس خریداری کنید ولی راننده اتوبوس ها معمولا عادت ندارند که پول خرد برای بقیه پول بدهند پس انتظار داشته باشید که کمی بیش از حد معمول کرایه دهید برای همین سعی کنید بلیط را قبل از سوار شدن به اتوبوس تهیه کنید.

تاکسی در روسیه

به طور کلی در روسیه تاکسی ها ارزان هستند اما گاهی راننده ها از توریست های خارجی بیشتر پول می گیرند. در روسیه دو نوع تاکسی وجود دارد تاکسی رسمی و غیر رسمی. تاکسی های رسمی زرد رنگنند و بر روی سقف خود نشانه تاکسی دارند. شاید بپرسید از کدام یک از این تاکسی ها باید استفاده کرد. گاهی گردشگران برای اینکه در رفت و آمد امنیت داشته باشند حاضرند از تاکسی های گران تر و رسمی استفاده کنند. اما تاکسی های غیر رسمی که همان «گیپسی» ها هستند ارزان تر، راحت تر و پرسرعت تر هستند. کرایه تاکسی  برای گردشگران نسبت به خود مردم روسیه بیشتر است چون راننده تاکسی ها انتظار ندارند که بومی ها به آن ها انعام دهند اما از خارجی ها توقع دارند! برای کرایه تاکسی های رسمی می توانید در کنار خیابان و یا در ایستگاه سوار آن ها شوید البته تلفن زدن هم راه دیگری برای کرایه تاکسی است.  تاکسی های گیپسی (Gypsy) از همان تاکسی هایی هستند که باید کنار خیابان بایستید و دست تکان دهید تا شما را سوار کنند. وقتی تاکسی ایستاد با او سر قیمت حرف می زنید و این دیگر تصمیم خود راننده است که با این قیمت شما را به مقصد ببرد یا نبرد. اگر از قیمت پیشنهادی راننده راضی نبودید می توانید با او خداحافظی کنید و به سراغ تاکسی دیگری بروید. راننده ها ترجیح می دهند تا به جای روسی ها توریست ها را سوار کنند چون احساس می کنند می توانند از آن ها پول بیشتری بگیرند.

پول رایج :

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، بجای روبل شوروی روبل فدراسیون روسیه  به جریان افتاد. در طی سالهای ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵ چندین شکل اسکناس  به چاپ رسید و به دلیل تورم موجود در آن زمان تعداد صفرهای حک شده بر کالاها حالت نجومی به خود گرفت. پس از ثبات نسبی روبل در سال ۱۹۹۶، دولت تصمیم گرفت برای حل مشکل روبل جدیدی را عرضه کند. ارزش این روبل جدید برابر ۱۰۰۰ روبل قدیم بود یعنی در واقع سه صفر آخر اسکناسها حذف شد.

سوغات معروف :

زیورآلات سنتی

زیورآلات سنتی یکی از سوغاتی‌های محبوب در شهرهای مختلف دنیا هستند. مسکو هم زیورآلات خاص خود را دارد که با قطعات چینی رنگ‌آمیزی شده درست می‌شوند که داخل یک قاب نقره‌ای قرار می‌گیرند. انواع مختلفی از این زیورآلات را می‌توانید با طرح‌ها و نقاشی‌های سنتی و رنگارنگ خریداری کنید؛ گوشواره، گردنبند، دستبند، گل سر و…
برخی از انواع آنها کاملا با دست ساخته و نقاشی می‌شوند و معمولا طرح‌های گلدار دارند.
یکی دیگر از انواع زیورآلاتی که می‌توانید در مسکو خریداری کنید، زیورآلات کهربایی هستند. کهربا که با نام اشک خورشید هم شناخته می‌شود، در روسیه از سواحل بالتیک به دست می‌آید. کهربا که معمولا به رنگ عسلی و طلایی شناخته می‌شود، تنوع رنگ دارد. برخی از انواع کهرباها سفید هستند یا رنگ مشکی و رگه‌های سرخ دارند. هنرمندان روسی علاقه‌ی زیادی به کهربا دارند و زیورآلات را با استفاده از آن به زیبایی تمام طراحی می‌کنند. علاوه بر زیورآلات از کهربا برای ساخت اشیای دیگری مثل مهره‌های شطرنج و تزیینات داخلی هم استفاده می‌شود.

جعبه‌های لاکی

جعبه‌های زیبای پاپیه ماشه که با لاک سیاه و نقاشی‌های رنگارنگ تزیین می‌شوند، بهترین گزینه برای نگهداری جواهرات و یادگاری‌های ریز و درشت هستند. این سوغاتی زیبا در روستاهای Palekh و Fedoskino در مرکز روسیه با دست ساخته می‌شوند و به زیبایی تمام با مینیاتورهای چشم‌گیر تزیین می‌شوند. در همه‌ی شهرهای روسیه و در فروشگاه‌های سوغات می‌توانید این جعبه‌های زیبا را خریداری کنید. برای تزیین این جعبه‌ها معمولا از نقوش و طرح‌های سنتی استفاده می‌کنند و نقاشی‌هایی می‌کشند که یادآور داستان‌های کهن روسی و رویدادهای مهم تاریخی هستند. قیمت این جعبه‌ها به اندازه‌و تصاویر نقاشی‌شده روی آنها بستگی دارد. با توجه به اینکه این جعبه‌ها دست‌ساز هستند، قیمت‌آنها بالا است.

میانگین بارندگی و وضعیت آب و هوایی :

روسیه اغلب اوقات در ماه‌های مه تا سپتامبر آب و هوای خوشایندی دارد. در ماه‌های ژوئن و آگوست هم هوا کمی گرم و مرطوب است. اما بقیه‌ی طول سال، این شهر سرد و یخ زده است.

و صحبت آخر گروه مسافرتی گردشگران شیراز:
برای رزرو هتل و بلیت می توانید بصورت کاملا آنلاین و فقط با چند کلیک رزرو هتل با کارت شتاب خود تکمیل کنید.با ما در تماس باشید.

www.holit.ir
www.gardeshgaranshiraz.com

برای اخذ ویزای شینگن هم با ما در تماس باشید
گروه مسافرتی گردشگران شیراز
۰۷۱۳۲۳۳۱۱۲۳
۰۷۱۳۶۲۵۷۵۰۵

ارسال نظر

اولین نفری باشید که نظر می دهد. “آشنایی با روسیه”

5 × 4 =