آشنایی با ترکیه – استانبول

راهنمای سفر به استانبول

آشنایی با ترکیه – استانبول

راهنمای سفر به استانبول

استانبول

موقعیت جغرافیایی راهنمای سفر به استانبول

شهر استانبول بزرگ‌ترین شهر ترکیه و مرکز گردشگری، فرهنگی و اقتصادی کشور ترکیه می باشد. همچنین محل تلاقی قاره ی اروپا و قاره ی آسیای صغیر است. شهر زیبای استانبول در کنار تنگه بُسفُر بوده که دو قاره آسیا و اروپا را به هم متصل می کند و در دریای مرمره قرار گرفته است. تنگه ی بُسفُر و شهر استانبول تنها شهر بزرگ جهان می باشد که در دو قاره واقع شده است. آب و هوای این شهر دیدنی در تابستان‌ها گرم و مرطوب و در زمستان‌ها سرد، بارانی و برف ریزان می باشد. بهترین زمان‌ سفر به استانبول از ماه‌ مارس تا ماه مِی (اسفند تا اردیبهشت) و از ماه سپتامبر تا اواخر ماه نوامبر (شهریور تا اوایل‌آذر) می باشد. دمای هوا در طول روز نیز به طور تقریبی بین ۱۵ تا ۲۰ درجه سلسیوس در حال تغییر است. استانبول کلان شهری است که به عنوان شهر فرهنگی اروپا برای سال ۲۰۱۰ انتخاب گردیده است. استانبول با تعداد حدود جمعیت ۱۴ میلیون و ۶۵۷ هزار و ۴۳۴ نفر، ۱۸٫۶ درصد جمعیت ترکیه را تشکیل داده است که با این آمار پر جمعیت ترین شهر ترکیه را به خود اختصاص داده است.

راهنمای سفر به استانبول

ویزا : راهنمای سفر به استانبول

ایرانیان می توانند بدون درخواست ویزا به این کشور سفر کنند و بعد از ورود نیز تا ۹۰ روز اجازه ماندن در این کشور را داشته باشند.

زبان : راهنمای سفر به استانبول

زبان ترکی استانبولی، گویش اصلی مردم ترکیه بوده و پنجمین زبان مهم در جهان به شمار می رود. واحد پول ترکیه، لیر (Lira) است و هر لیر معادل ۱۰۰ قروش (Kurus) می باشد.

پول :

قیمت رسمی لیر ترکیه (TRY) طبق نرخ ارز تغییر می کند و  و ۰.۵۶ دلار آمریکا و شد. لیر ترک به صورت اسکناس های ۲۰۰، ۱۰۰، ۵۰، ۲۰، ۱۰ و ۵ لیره بوده.

غذاهای سنتی :

دونر کباب ، دلمه و کباب ، دوروم کباب ، سیمیت (Simit) ، بالیک اکمک ، لهمجون ، تانتونی ، میدیه دولما ، کوکورچ ، کومپیر ، تاووک پیلاو ، بورک

سوغاتی استانبول : راهنمای سفر به استانبول

زیورآلات – پوشاک – چشم نظر – ظروف سفالی – راحت الحلقوم – ادویه – قهوه ترک – باقلوا

مراکز خرید استانبول :

فروشگاه جم لوکمان حکیم: مرکز طلا و جواهر، ساخت زیورآلات سفارشی است .

فروشگاه باجگمان: تهیه تخته ترد زیبا و اصیل استانبول است.

مرکز خرید آکمرکز: عرضه‌ی انواع پوشاک، عینک و غیره است.

بازار می سرچارشی: بازار تخصصی ادویه است.

بازار هنرهای استانبول: عرضه‌ی انوان صنایع دستی استانبول است.

خیابان استقلال

از میدان پرجنب و جوش تقسیم شروع می شود و دو طرف آن پر از کافه، رستوران، بوتیک های خوش آب و رنگ و مراکز خرید است.

جاذبه های تاریخی: راهنمای سفر به استانبول

ایاصوفیه

راهنمای سفر به استانبول

یک خانه عبادتی است. این مکان به عنوان یک کلیسای یونانی ارتودوکس شرقی که خانه‌ی اسقف قسطنطنیه بوده که در ۵۳۷. ساخته شده و برای تقریبا شش دهه در قرن ۱۲ کلیسای کاتولیک بوده است. که در سال ۱۴۵۳ به مسجد تبدیل شد و در سال ۱۹۳۵ تبدیل به موزه شد. زمانی بزرگترین کلیسای جامع در جهان بوده و از معماری بیزانس است. ایاصوفیه برای موزاییک کاری که در آن صحنه‌های مختلف مذهبی را به تصویر کشیده ، بسیار معروف است.

مسجد آبی

راهنمای سفر به استانبول

مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد، در اوایل قرن ۱۷ ساخته شده و امروزه نیز محلی برای عبادت است. بازدید کنندگان نیاز به زمان بندی وقت بازید خود دارند چرا که مسجد در طول روز پنج بار برای نماز به روی توریست‌ها بسته می‌شود. کل بازدید کنندگان باید کفش‌های خود را درآورند و زنان هم باید موهای خود را بپوشانند. این مسجد توسط سلطان احمد ساخته شده است و نام خود را از کاشی‌های آبی در گنبد و سطح بالایی از فضای داخلی گرفته است.

سرای توپقاپی

راهنمای سفر به استانبول

یکی از جاذبه های دیدنی است که ترکیبی از تاریخ و مناظر خیره کننده می باشد. قدمت آن به قرن ۱۵ برمی گردد. این مکان بر روی تپه ای مشرف به دریای مرمره، بسفر و شاخ طلایی واقع شده است. زمانی محل اقامت سلطنت رسمی سلاطین عثمانی و مقر دولت ترکیه بوده است، اما اکنون به عنوان موزه در یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین کاخ در جهان می باشد. بازدیدکنندگان می‌توانند از محله‌های حرمسرا، مکان‌هایی که در آن دولت کار می‌کرد، مجموعه‌ای از سلاح‌های قدیمی استفاده شده توسط سلاطین، آشپزخانه قصر با مجموعه ظروف بزرگ و خزانه داری با مجموعه خود از جواهرات و ساعت بازدید داشته باشند.

بازار بزرگ

راهنمای سفر به استانبول

این بازار دارای ۵۰۰۰ مغازه است که یکی از بزرگ‌ترین بازارهای سرپوشیده در جهان می باشد. در این بازار اقلامی مانند جواهرات، فرش، ادویه جات، ترشی جات، عتیقه جات و سرامیک که با دست نقاشی شده را می توان دید. بازار در سال ۱۴۶۱ ساخته شده و دارای دو مسجد، چهار فواره و دو حمام بزرگ می باشد. همچنین بازار جوهرات که در آن کم یاب ترین و با ارزش ترین اقلام به طور سنتی یافت می شود. که خریداران سکه‌های قدیمی، طلا و جواهر، سنگ‌های قیمتی، سلاح‌های منبت کاری شده و مبلمان عتیقه را پیدا خوهند کرد.

مسجد سلیمانیه

راهنمای سفر به استانبول

زیبایی و آرامش مسجد به بازدیدکنندگان حس الهام بخش معنوی می‌دهد. که در تپه سوم استانبول واقع شده و دستور ساخت این مسجد در سال ۱۵۵۰ توسط سلطان سلیمان اول صادر شده است. این مسجد با شکوه ترکیبی از بهترین معماری اسلامی و بیزانسی است. مسجد سلیمانیه توسط چهار مناره مشخص شده است که نشان دهنده آن است که توسط یک سلطان ساخته شده است.

کاخ دلمه‌باغچه

کاخی مجلل، با شکوه و زیبا که با کاخ ورسای مقایسه شده است. این کاخ زیبا در قرن ۱۹ و با استفاده از ۱۴ تن ورقه طلا ساخته شده است، که معماری سنتی عثمانی را با سبک‌های اروپایی نئوکلاسیک، سبک باروک و روکوکو را درهم می‌آمیزد . که از سال‌ ۱۸۵۶ تا ۱۹۲۴ خانه‌ی شش سلطان بوده است. و دارای بزرگترین چلچراغ کریستال غیرمتعارف در جهان که هدیه ای از طرف ملکه ویکتوریا است.

کلیسای آب انبار

کلیسای آب انبار (Basilica Cistern )در قرن ششم به سفارش امپراطور روم ژوستینین اول ساخته شده که برای ساکنان استانبول آب فراهم می کرده. بازدیدکنندگان در مورد فن آوری معماری بسیار پیشرفته رومیان باستان درساخت این مکان شگفت‌زده می شوند که مخازن زیرزمینی فقط چند قدم از مسجد کبود دور هستند، که ۲.۸ میلیون فوت مکعب آب در مخزن آن نگهداری می شود.

موزه باستان شناسی استانبول راهنمای سفر به استانبول

یکی از مهمترین موزه های ترکیه موزه باستان شناسی استانبول است که شامل سه موزه می باشد. شامل موزه باستان شناسی، موزه شرق باستان و موزه تایلد کیوسک است. دراین سه موزه بیش از ۱ میلیون اشیاء از تمدن سراسر جهان در آن قرار دارد. این موزه شامل هزاران آثار گرانبها، از جمله تابوت اسکندر کبیر است.

حمام خرم سلطان راهنمای سفر به استانبول

این حمام روبروی موزه ایاصوفیه است. لوکس‌ترین حمام سنتی در استانبول است و از پرطرفدارترین جاهای دیدنی است. این حمام قدیمی زیبا و با شکوه یک بار، باز سازی شده و بعد از آن به عنوان یک مکان تاریخی توریستی در آمده است.

 

جاذبه های تفریحی راهنمای سفر به استانبول

تور پارک آبی استانبول راهنمای سفر به استانبول

یک شهر آبی کوچک است که دارای استخرهای مختلف از جمله استخر مواج ، استخر المپیک و استخر بچه ها و سرسره ها و تونل های آبی مرتفع است. و از سواحل زیبای پارک ، گرفتن حمام آفتاب استفاده کنید. این پارک آبی انواع ورزشهای آبی رو ارائه میده و امکانات خوبی مثل استخر ، سونا ، جکوزی ، رستوران ، کافه و … دار د .

تور شهربازی ویالند استانبول راهنمای سفر به استانبول

یکی از بهترین جاهای تفریحی استانبول برای خانواده هایی که همراه بچه هستند. کوچیک و بزرگ ، کنار هم هستند. دارای (ترن هوایی آبی) که ترکیبی است از آبشارهای طبیعی با لذت استفاده از ترن هوایی (رولر کستر خانوادگی) یک تجربه لذتبخش خانوادگی ؛ Rafting Ride یک ماجراجویی ۷۰۰ متری در وسط یک آبشار وحشی ، تونل وحشت ، جت اسکی ، سینما ، King Kong در ارتفاع ۱۵ متری و بولینگ و … است . ساعت شروع از ۱۰ صبح تا غروب است . بلیط ورودی ویالندپارک استانبول حدود ۸۹ دلار است.

تور جزایر پرنس استانبول راهنمای سفر به استانبول

یکی از اماکن تفریحی جزایر پرنس است. در جزایر می توان از دوچرخه استفاده کرد و ناهار از ماهی کبابی لذت برد و عصر برگشت با کشتی به استانبول . و مشهورترین جزیره از جزایر پرنس استانبول جزیره بیوک آدا است.

تور دریاچه آبانت استانبول راهنمای سفر به استانبول

تور دریاچه آبانت معروف ترین دریاچه ترکیه است . این دریاچه ۳۰ کیلومتر از Bolu فاصله داره و تو مسیر یزرگراه آنکارا – استانبول قرار دارد . دریاچه آبانت با درختان کاج احاطه شده وآرایش نیلوفرهای آبی در فصل تابستان دیدنی است.  و ماهی های قزل آلا دریاچه آبانت بسیار معروف است.

تور جیپ سافاری استانبول راهنمای سفر به استانبول

یکی از مهیج ترین تفریحات در استانبول جیپ سافاری است . تور جیپ سافاری تقریبا ۹ ساعت طول می کشد و یک روز به یاد ماندنی رو در کنار خانواده و یا دوستان را تجربه می کنید. تور جیپ سافاری شامل ترانسفر رفت و برگشت ، بیمه ، ناهار و لیدر است. و وسایل مورد نیاز این تفریح : کلاه ، عینک آفتابی ، کرم ضدآفتاب ، کفش راحتی است .

تور رفتینگ استانبول راهنمای سفر به استانبول

تور ۱۲ ساعته رافتینگ ، طبیعت کوهستانی و مناطق عالی و منحصر به فردی برای رافتینگ دارد . تور رافتینگ استانبول هر روز از روستای Dokuzdegirmen  (دکوزدیگرمن ) شروع می شود . به محض ورود به روستا ، تور شما با گشتن در روستا و صرف چای در نزدیکی رودخانه Melen آغاز و بعد از اون تجهیزات کامل ، پوشاک و لباس مناسب در اختیار شما قرار میگیرد و حدود ۱٫۵تا۲ ساعت مسافت نزدیک به ۱۱km قایق سواری خواهید داشت . برای ناهار توقف میکنید و بعد از دوش گرفتن و تعویض لباسهایتان به استانبول برمیگردید . تور رافتینگ استانبول شامل حمل و نقل ، تجهیزات و لباس نئوپرن ، جلیقه نجات ، کلاه ، چکمه ، چای و ناهار و لیدر است. و وسایل مورد نیاز تور رافتینگ هم شامل کفش پیاده روی راحت و مناسب برای سطوح ناهموار ،  بطری آب ، دوربین ، تی شرت و شورت و حوله است .

تور کشتی استانبول راهنمای سفر به استانبول

یک تور شادی بخش، که ساعات خاطره انگیزی را روی عرشه کشتی سپری می کنید. یکی از بهترین تفریحات استانبول برای پیر و جوان بحساب می آید . میتوانید از انواع خوراکی ها و نوشیدنی ها استفاده کنید و یه شام رویایی رو اونجا صرف کنید . تور کشتی در تنگه بسفر برپا میشود و از ساعت ۷ غروب تا ۱۲ شب ادامه دارد

رستوران ها

صبحانه استانبولی می خوریم

 

Aheste Restaurant Galata

راهنمای سفر به استانبول

از ۱۰.۴۱۹ رستوران ثبت شده این رستوران دارای رتبه ۱ دراستانبول می باشد.  می توان با  خیال راحت از غذائی مطمئن و خوب

استفاده کنید.

انواع غذاهای ترک – رژیمی – ایرانی و بین المللی را می توان با قیمتی در حدود ۲۱ الی ۶۲ دلار میل کرد. شاید کمی قیمتها گران باشد  اما در عوض بهترین رستوران استانبول را تجربه کرده اید.

Sultanahmet Buhara Kebab House

راهنمای سفر به استانبول

این رستوران دارای رتبه ۲ در استانبول را دارا می باشد و میتوانید در تمام ساعات روز از صبح تا شب از انواع

در این رستوران این سرویسها با قیمتی میان ۱۰ الی ۲۵ دلار می باشد.

Hafiz Mustafa 1864

راهنمای سفر به استانبول

این رستوران دارای رتبه ۳ در استانبول را دارا می باشد و علاوه بر غذا می توانید از انواع نوشیدنیها بخصوص قهوه ترک درجه ۱ استفاده کنید.

می توانید در کنار نوشیدنیها و قهوه ترک از انواع دسرها ماند باقلوای ترک – انواع دسر و کرم کارامل – حلوا – ژله بستنی و سایر دسرها را در یک محیط زیبا و به یاد ماندنی میل کنید.

Imbat Restaurant

راهنمای سفر به استانبول

این رستوران دارای رتبه ۴ در استانبول را دارا می باشد .یک رستوران خوب همه کاره برای قرار کاری یا دوستانه یا یک مکان ویژه می باشد.  شما در این رستوران می توانید از صبح تا شب از انواع سرویسهای صبحانه نهار شام با انواع غذاهای ترک و بین المللی استفاده کنید.

Pasazade Restaurant Ottoman Cuisine

راهنمای سفر به استانبول

این رستوران دارای رتبه ۵ در استانبول را دارا می باشد و یک رستوران بسیار مناسب برای خانواده ها ، قرارهای دوستانه ، گروههای بزرگ قرارهای اداری و کاری برای صرف غذا می باشد.

در این رستوران علاوه بر صبحانه می توانید برای نهار و شام نیز به این رستوران مراجعه کنید و از غذاهای ترکی این رستوران نهایت استفاده را ببرید .

انواع وسایل حمل و نقل عمومی در سیستم حمل و نقل استانبول راهنمای سفر به استانبول

تراموا، محبوب ترین وسیله ی حمل و نقل در بین توریست ها است ، چون از وسط خیابان های شهر عبور می کند و علاوه براین، با سرعت بسیار مناسبی که نه کند است و نه تند، حرکت می کند و از مناطق دیدنی شهر رد می شود، و این فرصت را بوجود می آورد تا بتوان مناطق دیدنی شهر را تماشا کرد . در نزدیکی آنها ایستگاه است و در نتیجه می توان به مسیر مورد نظر به راحتی دسترسی داشت.

مترو مانند هر جای دیگری زیر زمین قرار داشته و سرعت بالایی هم دارد، اگر مقصدتان مشخص باشد می توانید با سرعت و بدون تحمل ترافیک به مکان مورد نظر بروید. در استانبول ۲ نوع مترو وجود دارد یکی متروی برقی که همان خط اصلی است و یکی مترویی که «فونیکولار» نام دارد و با کابل کشیده می شود که مسیر شناخته شده ی آن مسیر میدان تقسیم به کاباتاش که یک بندرگاه شلوغ است، برای پیدا کردن ورودی مترو کافیست تابلویی که M دارد را پیدا کنید.

اتوبوس در استانبول سرعت بالایی ندارد و علاوه بر این در خیابان های شلوغ استانبول حرکت می کند و معمولا در ترافیک می ماند ولی از جاهایی رد می شود که با تراموا و مترو قابل دسترسی نیست.

اسکله استانبول شهری است که توسط آبراه به ۲ قسمت تقسیم شده ،که استفاده از اسکله برای دیدن مناطق مختلف شهر و رفت و آمد معمولی است البته هزینه ی آن بیشتر است. اسکله های مختلفی در این شهر وجود دارد که معروف ترین آنها عبارتند از کادیکوی، ارتاکوی، بشیکتاش، کاباتاش، یانی کاپی و امین اونو.

دلموش ، ون های زردی هستند که برای ۱۰ نفر جا دارد.  و کرایه آنها مناسب تر تاکسی است ولی از کرا ایه اتوبوس بیشتر است . دلموش ها بیشتر در بخش آسیایی استانبول رفت و آمد می کنند و فقط پول نقد می گیرند.

استانبول کارت راهنمای سفر به استانبول

کارت حمل و نقل در شهر استانبول است که قیمت آن ۷ لیر است و از تمام مغازه ها و حتی سوپرمارکتهای استانبول می توان آن را تهیه کرد و بعد به هر مقداری که مایل بودید، آن را شارژ کنید. برای شارژ کردن آن در ایستگاه ها، جلوی دستگاهی که شبیه خودپرداز است کارت را در جای مخصوصش قرار دهید و پول را به دستگاه بدهید و بعد از چند ثانیه کارت شارژ می شود و در مانیتور آن هم مبلغ شارژتان را می ببینید.

شماره تماسهای ضروری در استانبول راهنمای سفر به استانبول

پلیس گردشگری: ۵۲۷۴۵۰۳

آمبولانس: ۱۱۲

آتش‌نشانی: ۱۱۰

پلیس: ۱۵۵

پلیس ترافیک: ۱۵۴

پلیس ساحلی: ۱۵۸

راهنمای ترکیه: ۱۱۸۱۱

راهنمای استانبول: ۱۱۸۳۲

راهنمای تلفن: ۱۱۸۵۵

راهنمای فارسی‌زبان شبانه‌روزی صدا: ۱۱۸۲۲

توصیه های سفر به استانبول

شهر استانبول دارای دو فرودگاه می‌باشد که یکی از آنها درآتاترک است که در شهر و در منطقه اروپا می باشد و فاصله زیادی با هتل های شهر ندارد و داخل آن مترو است. فرودگاه سبیها کوکجن استانبول در منطقه ی آسیایی  است و فاصله نسبتا زیادی با قسمت اروپایی شهر دارد و هزینه حمل ونقل از این فرودگاه به منطقه اروپایی زیاد می باشد. و بهتر است از فرودگاه آتاترک استفاده کنیم .هتل های استانبول در مقایسه با هتل های شهرهای دیگر ترکیه از نظر سطح کیفیت پایین تر است و ستاره بندی این هتل ها در اغلب موارد استاندارد نیست و توصیه میشود تا جایی که میشود از هتل های ۴ ستاره استفاده کنید. و در اکثر هتل ها فقط صبحانه سرو می‌شود و هزینه غذا در استانبول مناسب می باشد که در حین گشت وگزار هر وعده غذا را می توانید بین ۵ تا ۱۵لیر تهیه کنید.

تبدیل پول در استانبول: راهنمای سفر به استانبول

واحدپول ترکیه لیر می باشد که حدودا ۱۲۰۰ تومان کشور ما است. برای سفر نیاز به بردن لیر ندارید و بهترین راه به همراه داشتن دلار است در استانبول صرافی های زیادی در تمام خیابان ها وجود داردکه به راحتی میتوانید پول خود را تبدیل کنید. فقط باید دانست که بعضی از صرافی ها پول تقلبی می دهند. به قیمت ها توجه کنید، خصوصا اگر قسمت نقره ای پول خیلی شفاف بود، به اصل بودن آن شک کنید.

توصیه های بهداشتی: راهنمای سفر به استانبول

برای رفتن به استانبول حتما خود را بیمه کنید و اگر از داروی خاصی استفاده می کنید به اندازه نیاز و با نسخه پزشک همراه خود داشته باشید. چون در استانبول هزینه درمان و دارو بسیار بالا است و برایتان گران تمام می شود. همچنین باید بدانید که در استانبول از آبهای لوله کشی برای آشامیدن نباید استفاده کنید.

ارتباط با ایران: راهنمای سفر به استانبول

برای برقراری ارتباط با ایران بهتر است از موبایل خودتان خط ایرانسل یا خط همراه اول استفاده نکنید چون هزینه آن زیاد می‌شود. استفاده از سیم کارت های اعتباری ترکیه می باشد که حدودا ۱۵ دلار قیمت داردبهترین راه می باشد.

 


تور آنتالیا

تور آنتالیا از شیراز

تور استانبول

تور استانبول

تور کوش آداسی

تور کوش آداسی


راهنمای سفر به کوش آداسی

راهنمای سفر به کوش آداسی

راهنمای سفر به آنتالیا

راهنمای سفر به آنتالیا

راهنمای سفر به قونیه

راهنمای سفر به قونیه

راهنمای سفر به بدروم

راهنمای سفر به بدروم

 

برچسپ ها:, , , , ,

ارسال نظر

اولین نفری باشید که نظر می دهد. “آشنایی با ترکیه – استانبول”