آشنایی با بالی

آشنایی با بالی

بالی

بالی جزیره ‌ای است واقع در کشور اندونزی که از مراکز گردشگری مهم جهان به شمار می‌رود.

بالی جزیره خدایان، جزیره کوچکی از بزرگترین مجمع الجزایر جهان و بزرگترین کشور مسلمان جهان یعنی کشور اندونزی  میباشد. این جزیره به دو اقیانوس آرام و اقیانوس هند پیوند داده میشود و در نتیجه این وصلت خود از آب و هوای بسیار متفاوتی برخوردار گردیده است و مثل بسیاری از جزایر دیگراندونزی ، دنیای مخصوص به خودش را دارد. دنیائی که نام این جزیره را در فهرست برترین مقاصد گردشگری جهان قرار داده است.

موقعیت جغرافیایی:

مختصات آن ۸° ۲۵′ ۲۳″ جنوبی و ۱۱۵° ۱۴′ ۵۵″ شرقی است. جزیرهٔ بالی جزو یک رشته‌ جزایری است که جزیرهٔ جاوه در غرب آن و جزیرهٔ لومبوک در شرق آن قرار گرفته‌ است. جزیره بالی از نظر جغرافیائی محل تلاقی دو اقیانوس هند و آرام است. این دو اقیانوس در محلی به نام دروازه اقیانوس به هم پیوند میخورند.جزیره بالی دارای مساحت ۵۶۲۰ کیلومتر مربع است که از لحاظ کشاورزی خاک آن حاصلخیز بوده و در شمال و جنوب کوه‌های مرکزی آن مردم به کاشت برنج مشغول هستند. این جزیره همچنین دارای کوه‌های اتشفشانی است که برخی فعال بوده و مشهورترین آن‌ها گودانگ است که به مادر کوه‌ها معروف است. بزرگترین شهر این جزیره که مرکز آن نیز می‌باشد دنپازار نام دارد که حدود چهارصد هزار نفر جمعیت دارد. جزیره بالی در موقعیتی قرار گرفته که جاوه بزرگترین جزیره اندونزی در سمت غرب و لومبوک در شرق آن قرار گرفته ‌است.

وضعیت آب و هوایی:

آب و هوای بالی را اگر بخواهیم بررسی کنیم آب و هوایی استوایی بوده که مانند سایر مناطق استوایی تغییرات آب و هوا در آن بسیار اندک است و در کل طول سال دمای آن بین ۲۰ در جه در شب تا ۳۳ درجه در روز تغییر می‌کند البته بین ماه‌های دسامبر تا پایان مارس هوا گرمتر بوده و روبت بیشتر است ولی از ماه ژوئن تا سپتامبر که زمستان بالی است بادهای سریع از سمت اقیانوس ارام شروع به وزش می‌کند که باعث می‌شود دمای هوا ختک تر باشد که طبیعتاً باید تورسیت پذیرتر باشند. هنرهای گوناگون همچون رقص و تندیسگری ،  نگارگری ، چرمگری ، فلزکاری و به ویژه موسیقی سبک گامِلان در این جزیره در سطح بسیار بالایی قرار دارند.

تاریخچه زیبای جزیره بالی:

مردم بالی از تبار نژادی ماقبل تاریخی هستند که از راه خاک اصلی قارهٔ آسیا در حدود ۲۵۰۰ پ.م. به مجمع الجزایر اندونزی کوچ کردند. با رسیدن هندوها دورهٔ ما قبل تاریخ  به پایان رسید. رسیدن هندوها در سال ۱۰۰ پ.م. به ‌وسیله سفال ‌نوشته ‌های براهمی که بدست آمده‌اند تأئید شده ‌است.

جزیره بالی در سده اخیر نیز شاهد رویدادهای بسیاری بوده از جانب اشغال گرایان ژاپنی که از هیچ گونه ظلم و ستم در این جزیره کوتاهی نیامدند. آنان به تخریب بسیاری از بناها ، معابد ، مزارع و کشتار دسته جمعی بومیان پرداختند. در نهایت جنگ جهانی دوم و با انفجار بمب اتمی ، ارتش ژاپن متحمل شکست سهمگینی از آمریکا گردید. هم‌ زمان با این رویداد آزادی خواهان و استقلال طلبان در اندونزی به رهبری سوکارنو و با یاری نیروهای آمریکایی موفق به شکست دادن و بیرون راندن اشغال گرایان ژاپنی و آزادی کشور شدند.

از آن پس این جزیره در آرامشی نسبی به سر می برد و بزرگترین رویداد تاریخی دو دهه گذشته آن انفجار بمب توسط گروههای اسلامگرایانه افراطی در سال ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ بوده ‌است که منجر به از بین رفتن بیش از ۲۵۰ تن از گردشگران خارجی گردید.

امروزه بالی پس از عبور از فراز و نشیبهای بسیار یکی از مناطق گردشگری جهان گردیده است و حتی سالانه میزبان بسیاری از سمینارها و کنفرانسهای جهانی مانند آ سه آن است.

خدایان هندو در بالی :

شاید با شنیدن نام خدایان ، این تصور پیش آید که هندوان بت پرست هستند اما حقیقت این است که هندوان بالی خدای یکتا را می پرستند و معتقدند که ذات مطلق الهی یگانه است. هندوان معتقدند که خدایان ، مظاهر گوناگون همان خدای یکتا هستند که در این باره در ریگ ودا (یکی از چهار ودای موجود) کتاب مقدس هندوان آمده‌است :

” بر هر ثابت و جنبنده و نیز بر هر آنچه را ه می‌رود و بر هر آنچه می پرد و بر تمام این آفرینش رنگارنگ ، تنها یک خدا فرمانروایی می‌کند.”

در واقع باید گفت که حقیقت یکی بیشتر نیست اما به نامها و شیوه‌های گوناگون توصیف می‌شود.

آفریدگار در این آیین , برهما نامیده می‌شود که مظهر آفرینش است. او انسان و کائنات را آفریده است و برای حفاظت آنان را به دستان ویشنو سپرده است.

ویشنو خدای مظهر بقا و زندگی روی زمین است. وی انسان را پس از آفرینش در کائنات محفوظ میدارد و در ادامه بقای وی دخیل است تا در پایان به دستان شیوا سپرده شوند.

شیوا خدای فنا و نابود کننده انسان و دیگر موجودات است. خدائی که خاتمه دهنده همه چیز محسوب میگردد. در هر صورت هندوییسم مذهبی است که اگر عمیقاً به آن نگاه کنیم ، دستورهای خوب و اخلاقی بسیاری در خود دارد و معتقد به افراط و تفریط در هیچ کاری نیست بلکه میانه روی را توصیه می‌کند. با این حال هر فرد هندو آزاد است که بر حسب توان و خواست خویش ، از این مذهب بهره ‌برداری کند.

و سرانجام آنکه ، هندوییسم می گوید، بشر ناآگاه است و نمی‌داند که ذات مطلق چگونه روح خود را در آفریدگان دمیده است.آغاز و پایان جهان، ماورای زمان است و زمان همانند پلی است میان ازل و ابد و چون انسان مادی ،اسیر در حصار زمان و مکان است ، نمی‌تواند از ازل و ابد آگاهی داشته باشد.

جمله‌ای زیبا در بهگودگیتا که می گوید:

“آغاز هستی مخفی ، وسط آن آشکار و پایانش ناپیدا است”

جاذبه های جزیره بالی :

پارک آبی :

این پارک آبی با مساحتی بالغ بر ۳.۸ هکتار در زمین های سرسبز استوایی بنا شده است و می توانید ساعت ها در آن ‏به انواع بازی های آبی مشغول باشید و لحظات زیبایی رو در کنار تفریحات آن تجربه کنید. این پارک آبی به داشتن سر ‏سره های آبی منحصر بفردش شهره ی عام و خاص می باشد و با بالاترین استاندارد ایمنی بین المللی آماده خدمت ‏رسانی به مشتریانش می باشد. همچنین لازم به ذکر است که این پارک آبی به عنوان بهترین پارک آبی آسیا در سال ‏‏۲۰۱۵ و سومین پارک آبی دنیا در همین سال توسط سایت تریپ ادوایزر انتخاب شده است. ‏

غواص و تفریحات زیر آبی :

یکی از خاطراتی که قطعا در سفر به بالی هیچگاه از ذهن شما پاک نخواهد شد ، تفریحات زیرآبی آن از قبیل غواصی و ‏اسنورکلینگ خواهد بود. در بالی مجموعه های زیادی وجود دارند که این خدمات را به شما ارائه می دهند و شما می ‏توانید با مراجعه به آنها، از سفر خود لحظات ماندگاری ثبت نمایید. از جمله این مجموعه های می توان به ‏Adventures Divers Bali, Adventure Scuba Diving Bali, Atlantis International Bali, ‎Euro Dive Bali, OK Divers Resort and Spa ‎‏ و غیره اشاره کرد. گل سر سبد این مجموعه ها، تور یک ‏روزه ی ‏Best Bali Reef Cruise and Lembongan Island‏ می باشد که هزینه ایی بالغ بر ۳۲۰۰۰۰ ‏تومان دارد. ‏ ‏‏

معبد :

دیدن این معبد در شرق بالی می تواند یکی از تفریحات و کارهایی باشد که می توان در بالی انجام دهید. این معبد که ‏به عنوان معبد مادر نیز شناخته می شود، در دامنه ی کوه ‏Agung ‎‏ واقع شده است. این معبد بزرگترین معبد در کل ‏این منطقه بوده و خود شامل ۸۶ معبد کوچکتر می باشد. این معبد جز زیباترین معابد دنیا بوده و در منطقه ی منحصر ‏بفرد در پوشش گیاهی خاص و پوشیده از مزارع برنج احاطه شده است.‏‏‏

ساعات بازدید برای گردشگران: از ساعت ۸ صبح الی ۵ بعد از ظهر (البته برای عبادت مردم محلی همیشه باز است)‏‏‏‏

تورهای دوچرخه و موتور سواری :

تورهای دوچرخه و موتور سواری نیز در بالی طرفداران خاص خود را دارد و شرکت هایی هستند که توسط راهنمایانی ، به شما ‏دوچرخه و موتورهایی می دهند و شما می توانید از نقاط  مختلف نزدیک محل خود با دوچرخه و یا موتور دیدن کنید و از راهنمایان خود، ‏نکات زیادی یاد بگیرید. از جمله این شرکت ها می توان به ‏Greenbike Cycling Tours، ‏Celebrity ‎Cycling Tour Bali‏ و ‏Baligobike ‎‏ اشاره کرد.‏

رستوران ها :

رستوران کوبوی بالی

 این رستوران فضای لوکس و زیبایی را در میان طبیعت در اختیار میهمانا نش قرار می دهد.غذاهای کوبو از مواد اولیه بسیار با کیفیتی تهیه می شوند. در این رستوران شما می توانید فضای خصوصی خود را داشته باشید  که فقط مختص به خود شماست. از نظر برخی وبسایت های معتبر دنیا، این رستوران بهترین غذاخوری لوکس در سراسر بالی ا‌ست.

رستوران کایوپوتی

کایوپوتی  یکی از رستوران های لوکس در مجتمع تفریحی Resort St. Regis Bali در جنوب منطقه نوسا دوآ می باشد. این رستوران ساحلی (برنده جایزه نمایش آشپزی که در آن شما می توانید شاهد آماده سازی غذا باشید.) همراه با غذاهای عالی امکان تجربه ای لذت بخش ازانواع غذاهای معروف و خوشمزه آسیایی را برای شما ایجاد می کند. طراحی داخلی رستوران با عروسک های سنتی “wayang” می باشد و همچنین امکان صرف غذا در فضای باز با چشم انداز اقیانوس نیز وجود دارد.

رستوران سلیل

رستوران مروارید  Bali در باغی زیبا در محیطی گرم و صمیمی ، در انتهای خیابان جالان در منطقه سمینیاک واقع شده است و در بین مردمان بالی و گردشگران محبوبیت زیادی دارد چرا که سرآشپز جرمی تکنیک های پخت و پز سنتی فرانسوی را با مواد ارگانیک محلی و غذاهای آسیایی ترکیب و منویی خاص و لذیذ تهیه می کند و همین امر سبب شهرت این رستوران شده است. ساعت کاری رستوران از ۱۸:۰۰ تا ۲۴:۰۰ می باشد.

 

کافی شاپ های بالی :

کافه مون لایت

این کافه یکی از پرطرفدارترین کافه های بالی میباشد که شما می توانید صبحانه فوق العاده خوشمزه اینجا را در فضای باز کافه میل کنید و از صبح قشنگ و صبحانه رویایی لذت ببرید

کافه بنه لین

یکی از کافه های خوب بالی که صبحانه های فوق العاده ای سرو می کند و قهوه های خوش طعم و آبمیوه ها و خوراکی های تازه و خوشمزه و کارکنان خوش برخورد از امتیازات دیگر این کافه میباشد.

کافه سیکرت

این کافه قهوه و نوشیدنی های فوق العاده بی نظیری دارد که هیچ جای دیگر نمی توانید امتحانش کنید. خوراکی های تازه و برخورد خوبی که صاحب کافه دارد باعث میشود این لذت صبحانه دو برابر شود.

هتل های شاخص در بالی:

برای رزرو هتل و بلیت می توانید بصورت  کاملا آنلاین و فقط با چند کلیک رزرو هتل در بالی و دیگر مقصدهای قاره آسیایی را با کارت شتاب خود تکمیل کنید.با ما در تماس باشید.

www.holit.ir

هزینه‌ی حمل و نقل :

روپیه واحد پول کشور اندونزی است . در شهر بالی هزینه گشت گذار با استفاده از وسایل نقلیه چندان گران نمی باشد. هزینه ای که معمولا برای تاکسی باید پرداخت شود ۷ هزار روپیه به ازای سوار شدن بوده و هر یک کیلومتر ۸ هزار روپیه دیگر به آن اضافه می گردد. اگر تاکسی را برای یک منتظر نگه دارید ۴۱ هزار روپیه هزینه بر می دارد. همچنین در این شهر بلیط وسایل نقلیه عمومی (مانند اتوبوس و مترو) به طور روزانه باید ۳٫۵۰۰ روپیه و مبلغ ۲۰۰٫۰۰۰ روپیه برای تهیه یک بلیط ماهانه می توانید هزینه نمایید . قیمت بنزین در این شهر لیتری ۸٫۷۰۰ روپیه است.

اطلاعات ضروری :

نکات ایمنی و سلامتی در بالی

نکات مربوط به سلامتی در بالی در این بخش ارائه شده است :

آب بالی

آب شیر یا لوله کشی در بالی قابل آشامیدن  نیست. یخ هایی که در کافه ها ، هتل ها و رستوران های معتبر سرو می شوند، مشکلی ندارند.

جرم حمل مواد مخدر در بالی

مجازات حمل مواد مخدر در بالی اعدام است؛ آن را جدی بگیرید.

بازدید از میمون ها در بالی

با رعایت نکات ایمنی و داشتن لوازم جانبی از جنگل های میمون (مانکی فارست) دیدن کنید. به میمون ها غذا ندهید یا به آنها نزدیک نشوید، آنها حیوان خانگی نیستند.

شماره تلفن های اضطراری بالی

در صورت بروز هرگونه مشکل اضطراری در بالی، شماره ۱۱۰ را برای خبر کردن پلیس و شماره ۱۱۸ را برای آمبولانس، بگیرید.

متوسط قیمت مواد غذایی:

در شهر بالی هزینه ی غذاهای محلی بسیار ارزان است به طوری که با ۱۰ هزار روپیه می توانید یک غذای خیابانی بسیار خوشمزه میل کنید. اگر بخواهید تنهایی به یک رستوران معمولی بروید باید حدود ۲۷ هزار روپیه هزینه کنید، همچنین برای تهیه یک غذای دو نفره در رستوران سطح بالا حدود هزینه پرداختی شما ۲۸۰ هزار روپیه می شود. قیمت یک بطری آب در شهر بالی ۷ هزار روپیه بوده و اگر اهل خوردن کافه هستید باید ۲۲ هزار روپیه روزانه پرداخت کنید.

میانگین بارندگی و دما :

آب و هوای بالی شامل دو فصل خشک و مرطوب میشود هرچند شما می توانید روزهای گرم و مرطوب را در طول سال انتظار داشته باشید. فصل خشک سپتامبر با روزهای آفتابی معمولی و دمای متوسط ۳۱ درجه سانتیگراد است . بیشتر اواسط سال بهترین زمان برای رفتن به بالی را در نظر بگیرید ، که هوایی بینظیر و خوبی را برای لذت بردن از آفتاب ، شن و ماسه و گشت و گذار ارائه می دهد. فصل مرطوب از اکتبر تا آوریل میباشد

 

تقسیر جمعیت :

جمعیت اندونزی ترکیبی از پیروان اسلام، بودایی، هندوئیسم، روح باوری و مسیحیت است و معابد و اماکن مقدس زیادی در این جزیره وجود دارد. اکثر جمعیت بالی را هندوها تشکیل می‌دهند و بیش از ۸۵% جمعیت جزیره پیرو هندوئیسم بالیایی هستند. در بالی شاهد تنوع فرهنگی زیادی هستیم که همگی دارای معنویت عمیقی هستند. بنابراین در تور بالی فرصت آشنایی با فرهنگ‌های گوناگونی را خواهید داشت. در همه جای بالی می‌توان شاهد گوشه‌هایی از این فرهنگ توام با معنویت باشید؛ در خانه‌ها، محل‌های کار، رستوران‌ها و فروشگاه‌های سوغاتی، عودهای خوشبو روشن است و آب مقدس پاشیده می‌شود. اگر روی هر یک از این‌ها پا گذاشتید، اشکالی ندارد اما نباید این کار را به عمد انجام دهید چون بدشانسی می‌آورد. مردم بالی بسیار خوش برخورد، مهربان و میهمان نواز هستند

 

سوغات بالی چیست:

حکاکی روی چوب و منبت‌کاری

هنرمندان بالی با ذوق و سلیقه‌ی فراوان ، تندیس‌های کوچک و بزرگ زیبایی را از چوب می‌تراشند و در ساخت این تندیس‌ها دقت زیادی را به کار می‌ گیرند و آنها را با جزییات می‌ تراشند. علاوه بر تندیس‌های تزیینی انواع حیوانات و آدم‌ها ، وسایل کاربردی منزل مثل انواع قاشق و کفگیر چوبی هم در بازارچه‌های صنایع دستی پیدا می‌شوند.یکی دیگر از چیزهایی که از چوب می‌تراشند ماسک‌هایی به نام ماسک بارونگ است. بارونگ در اسطوره‌های بالی پادشاه ارواح است و رهبر نیروهای خوب است که با رانگادا می‌جنگند. این سوغات شاید عجیب به نظر برسد اما یک سوغاتی خاص و کاملا سنتی و بومی است. چرا که هم صنایع دستی هنرمندان این منطقه است و هم سنت‌ها و افسانه‌های بومی را به خوبی نشان می‌دهد. هیچ چیزی بیشتر از یک ماسک بارونگ دست‌ ساز که با چوب‌های همین منطقه تهیه شده، نمی‌تواند فرهنگ و سنن بومی بالی را نشان دهد.کاسه ‌های چوبی، سینی‌های سرو و سایر ملزومات پذیرایی و غذا خوردن ، هم وسایل کاربردی هستند و هم تزیینی. مرغوب‌ترین نوع آنها، وسایلی هستند که با چوب یک تکه تهیه می‌شوند و سنگین به نظر می‌رسند.

کلاه و سبد حصیری

انواع سبد، دیس، جعبه و کلاه‌های حصیری را می‌توانید از فروشگاه‌های سوغات و بازارچه‌های صنایع دستی خریداری کنید. این اشیای حصیری، کار دست اهالی بالی هستند که از ترکه و شاخ و برگ درختان نخل به دست آمده از جنگل‌های اندونزی بافته می‌شوند.

زیورآلات و اشیای نقره

طلا و نقره‌ی استرلینگ بالی، کیفیت خوبی دارند. بسیاری از هنرمندان جواهرساز محلی علاوه بر نقره از سنگ‌های طبیعی، مرجان، استخوان و سایر سنگ‌های نیمه‌قیمتی مثل عقیق، یشم و مروارید برای ساخت و تزیین زیورآلات استفاده می‌کنند. بیشتر این سنگ‌های نیمه‌قیمتی از خود بالی یا نواحی اطراف آن تامین می‌شوند. زیورآلات سنتی نقره‌ی بالی معمولا با مهره‌های کوچک نقره و سیم‌های نقره تزیین می‌شوند و حاصل تکرار یک الگوی مشخص هستند. در سراسر این جزیره می‌توانید در فروشگاه‌های سوغات انواع زیورآلات نقره‌ی دست‌ساز را به عنوان سوغات برای خود و نزدیکان‌تان بخرید.

 

و صحبت آخر گروه مسافرتی گردشگران شیراز:

برای رزرو هتل و بلیت می توانید بصورت  کاملا آنلاین و فقط با چند کلیک رزرو هتل در آمستردام را با کارت شتاب خود تکمیل کنید.با ما در تماس باشید.

www.holit.ir

www.gardeshgaranshiraz.com

برای اخذ ویزای شینگن هم با ما در تماس باشید

گروه مسافرتی گردشگران شیراز

۰۷۱۳۲۳۳۱۱۲۳

۰۷۱۳۶۲۵۷۵۰۵

تضمین می کنیم که ارزان ترین قیمت هتل در آمستردام و سایر شهرهای هلند و دیگر شهرهای اروپا را با گردشگران شیراز پیدا خواهید کرد. از هتل های لوکس و ۵ ستاره در آمستردام تا هتل های ارزان و هاستل های آمستردام، همگی را برای شما جمع آوری کرده ایم. ابتدا تاریخ ورود و خروج را وارد کنید تا ما تمامی هتل های آمستردام را در چند ثانیه برای تاریخ سفر شما جستجو کنیم. قیمت هتل در آمستردام همراه با تخفیف و موقعیت مکانی به شما نمایش داده می شود. می توانید توسط امکانات فیلتر, قیمت، تعداد ستاره، موقعیت مکانی و هتل های تخفیف دار آمستردام را پیدا کنید و با کارت شتاب آنلاین رزرو کنید.

 

 

ارسال نظر

اولین نفری باشید که نظر می دهد. “آشنایی با بالی”

سه × 4 =