آشنایی با آمستردام

آشنایی با آمستردام

آشنایی با آمستردام

آمستردام

 

آمستردام به هلندی Amsterdam پایتخت و از نظر جمعیت بزرگترین شهر کشور هلند می باشد. این شهر در استان هلند شمالی در غرب هلند واقع شده است.

موقعیت جغرافیایی:

 

آشنایی با آمستردام

بندر آمستردام از شرق به دریاچهٔ اَیسل مِیر وصل است و از غرب از طریق یک کانال کشتیرانی به دریای شمال و آبهای آزاد راه دارد.

ورود آب به این مجراها کنترل می‌شود چون آمستردام نیز مانند مناطق وسیعی از هلند زیر سطح دریا قرار گرفته‌است.

رودخانهٔ آمستِل از وسط آمستردام می‌گذرد و شبکهٔ گسترده‌ای از کانالها و نهرها بخش‌های مختلف شهر قدیمی را به هم وصل می‌کنند.

این کانالها به تدریج طی چهار پنج قرنِ گذشته به شکل نیم دایره‌هایی دورِ هستهٔ اولیهٔ شهر حفر شده و گسترش یافته‌اند. کاربرد اصلی آنها جابجایی بار و محصولاتِ وارداتی از کشتی‌ها به انبارها و تجارتخانه‌ها و بالعکس از آنجا به بندرگاه بوده‌است.

اکثر مردم با دوچرخه در شهر رفت‌وآمد می‌کنند بطوری که بیش از ۶۵۰٬۰۰۰ (ششصد و پنجاه هزار) دوچرخه در آمستردام وجود دارد و فقط ۲۰۰۰۰ تای آنها در آب افتاده‌اند!

تاریخچه شهر زیبای آمستردام :

آشنایی با آمستردام

 

شهر زیبایی ها که در غرب شهر هلند واقع شده.این شهر یک میلیون جمعیت دارد و نیمی از آن را مهاجران خارجی تشکیل میدهند. تنوع آنها به بیش از صد و پنجاه ملیت می‌رسد، جمعیت فارسی زبانان نیز در آن کم نیست. نیمی از آن را مهاجرین مراکشی ، سورینامی و سپس ترک‌ها تشکیل می‌دهند.در رابطه با تاریخچه آمستردام اگر بخواهیم بگوییم ، این شهر در قرن شانزدهم توسعه یافت و تبدیل به مهم‌  ترین بندر تجاری اروپا شد  و هستهٔ اصلی این شهر تاریخی در قرون وسطا بوجود آمد. بندر آمستردام از شرق به دریاچهٔ اَیسل مِیر وصل می‌شود و از غرب از طریق یک کانال کشتیرانی به دریای شمال و آبهای آزاد راه دارد. ورود آب به این مجراها کنترل می‌شود چون آمستردام نیز مانند مناطق وسیعی از هلند زیر سطح دریا قرار گرفته‌ است. رودخانهٔ آمستِل از وسط آمستردام می‌گذرد و شبکهٔ گسترده‌ای از کانالها و نهرها بخش‌های مختلف شهر قدیمی را به هم وصل می‌کنند. این کانالها به تدریج طی چهار پنج قرنِ گذشته به شکل نیم دایره‌هایی دورِ هستهٔ اولیهٔ شهر حفر شده و گسترش یافته‌اند. کاربرد اصلی آنها جا به جایی بار و محصولاتِ وارداتی از کشتی‌ها به انبارها و تجارتخانه‌ها و بالعکس از آنجا به بندرگاه بوده‌است. اکثر مردم با دوچرخه در شهر رفت ‌وآمد می‌کنند بطوری که بیش از ۶۵۰٬۰۰۰ (ششصد و پنجاه هزار) دوچرخه در آمستردام وجود دارد و فقط ۲۰۰۰۰ تای آنها در آب افتاده‌اند.آمستردام یکی از محبوب ترین هدف های گردشگری در اروپا میباشد که بیش ‌از چهار میلیون بازدید کننده از سراسر جهان در سال را دارد. بخش مرکزی آمستردام بافت فشرده و زیبای قدیمی خود را به خوبی حفظ کرده ‌است و به یک موزهٔ روباز و دیدنی می ماند. به همین علت یکی از جاذبه‌های گردشگری در آمستردام ، قایق‌ سواری در کانال‌های داخل شهر است که از مقابل بسیاری از ساختمان‌های زیبای شهر می‌گذرد. هلند مکانی فوق العاده رویایی و دوست داشتنی برای هنر دوستان به شمار می رود. این شهر گذشته از معماری زیبا نسبت به مساحتش گنجینه‌ های هنری بسیاری را داراست و پر است از موزه‌ها و گالریهای جورواجور

از نقاشی‌های خیره‌ کنندهٔ ورمیر و ون گوگ و فان خوخ که در موزه‌های اصلی به نمایش گذاشته شده‌اند گرفته، تا موزه‌های کوچکی مانند موزهٔ سکس یا موزهٔ شکنجه. سه موزه اصلی آمستردام در میدان موزه [Museumplein] واقع اند. آمستردام یکی از اوپن‌ ترین و سکسی ترین شهرهای دنیا شناخته شده. موسیقیدانان زیادی نیز برخی آثارشان را از این شهر الهام گرفته‌اند از جمله گروه انگلیسی Coldplay که یکی از شعرهایش Amsterdam نام دارد البته متن شعر هیچ ارتباطی با شهر ندارد

از نظر تجاری و اقتصادی این شهر اهمیت زیادی در هلند دارد و دفاتر بسیاری از شرکت‌های بزرگ در آن واقع شده‌است. برخی شرکت‌های جهانی نیز به دلیل تسهیلات مالیاتی هلند نسبت به کشورهای مجاور، دفاتر منطقه‌ای خود را در این شهر و بخصوص در اطراف فرودگاه اسخیپل در نزدیکی آمستردام مستقر ساخته‌اند که از آن میان می‌توان به سونی اشاره کرد. دفتر مرکزی بسیاری از شرکت‌های هلندی مانند فیلیپس، هینکن، اکزونوبل و همچنین بانکها و بیمه های هلندی در این شهر قرار دارد.

سری هم به مکان ها و جاذبه های دیدنی در آمستردام بزنیم:

آمستردام، بزرگترین شهر هلند، و بزرگترین مرکز جذب توریست در این کشور می باشد.

کانال های آمستردام

آشنایی با آمستردام

در حاشیه کانال های زیاد آمستردام، خانه های زیبایی که اکثراً مربوط به قرن هفدهم می باشند به چشم می خورند. با وجود اینکه این کانال ها در اصل به دلایل اقتصادی ساخته شده بودند، ولی در حال حاضر تبدیل به بزرگ ترین جاذبه گردشگری آمستردام شده اند

۱۲ جاذبه برتر در آمستردام :

آشنایی با آمستردام

 

موزه ملی ریجکسThe Rijksmuseum

این موزه یکی از مشهورترین جاذبه‌های آمستردام و قطعاً ارزشمندترین گنجینه‌ی هنری آن است. این موزه در سال ۱۸۰۹ برای نگهداری مجموعه بزرگ و نادر هنر و عتیقه‌جات کشور ساخته شد. مجموعه تحسین‌برانگیز آن شامل ۷ میلیون اثر هنری است که در میان آن‌ها ۵ هزار نقاشی مهم وجود دارد که بین ۲۵۰ اتاق این ساختمان فراخ پخش شده‌اند. در کنار نقاشی‌ها، این موزه به کتابخانه ارزشمند خود با بیش از ۳۵۰۰۰ کتاب، نسخه خطی و نمایش‌هایی از توسعه هنر و فرهنگ در هلند نیز می‌بالد.

موزه آنه فرانکThe Anne Frank Museum

آشنایی با آمستردام

موزه آنه فرانک وقف تمام قربانیان مشهور هولوکاست شده است. این خانه مأمن خانواده آنه (پناهندگان یهودی از فرانکفورت) بوده که اکثر مدت زمان جنگ جهانی دوم را در آن پنهان شده بودند. در همین خانه بود که آنه خاطرات روزانه خود را که بعدها تبدیل به پرفروش‌ترین کتاب بین‌المللی بعد از جنگ شد (تنها چند سال پس از مرگش، چند ماه قبل از اتمام جنگ) را نوشت. بسیاری از فضای خانه دست نخورده باقیمانده است و به‌عنوان یادمانی تلخ از دوران تراژیک تاریخ عمل می‌کند.

موزه ونگوگThe Van Gogh Museum

آشنایی با آمستردام

تنها تعداد اندکی از هنرمندان قرن نوزدهم، تخیلی مانند «ونسان ونگوگ» را ثبت کرده‌اند. چه بر اثر زندگی تراژدی‌وار و سخت و یا به خاطر هوش سرشارش، حدود یک و نیم میلیون بازدیدکننده در سال به این موزه فوق العاده کشیده می‌شوند. این موزه دومین موزه‌ی پربازدید هلند و یکی از مهم‌ترین گالری‌های هنری جهان محسوب می‌شود که در سال ۱۹۷۳ بازگشایی شده و به خانه‌ی بزرگ‌ترین مجموعه از نقاشی‌های ونگوگ در جهان بدل شد. این مجموعه شامل ۲۰۰ نقاشی، ۵۰۰ طراحی و ۷۰۰ نامه از این هنرمند می‌شود.

 

کلیسای غربیThe West Church

آشنایی با آمستردام

کلیسای غربی آمستردام، به خاطر اینکه محل عروسی ملکه سابق «بئاتریکس» در سال ۱۹۶۶ بوده، شهرت دارد و یکی از مشهورترین کلیساهای شهر نیز هست. ساخت این بنا در سال ۱۶۳۰ کامل شد. این کلیسای رنسانسی به خاطر شاخصه‌های متعدد داخلی و خارجی گوتیکی‌اش نامتعارف محسوب می‌شود. برج ۸۵ متری آن که به “جان قد بلند” شناخته شده است، بلندترین برج در شهر بوده و در نوک منار مخروطی‌اش به نشانی از احترام، یک کپی از تاج امپراتور ماکسیمیلیان اتریش که در سال ۱۴۸۹ بیماری‌اش در آمستردام درمان شد قرار داده شده است. بعد از این اتفاق، وی شهر را تحت حمایت خود گرفت و این امتیاز را به آنان داد تا تاجش را بر روی نشان دولتشان بزنند. مقبره نقاش معروف دوران باروک، «رامبراند» نیز در بیرون این کلیسا قرار گرفته است

خانه موزه رامبراندRembrandt House Museum

آشنایی با آمستردام

رامبراند به همراه همسرش ساسْکیا، شادترین سال‌های زندگی خود را در این خانه سپری کردند که امروزه تبدیل به موزه‌ای از آثار رامبراند شده است. در همین محله یهودی بود که وی برای موضوعات مذهبی خود مدل‌هایش را پیدا کرد و نقاشی‌های بسیاری از مناظر حوالی کانال‌ها کشید. وی به مدت ۲۰ سال در این خانه زندگی کرد و فضای آن به سبک قرن هفدهمی با تعداد زیادی چاپ فلز و اشیا شخصی چیدمان شده است. به فاصله دو دقیقه پیاده‌روی از این خانه، کلیسای جنوبی قرار دارد که سه تن از فرزندان هنرمند و یکی از شاگردانش در آن دفن شده‌اند. این کلیسا که در سال‌های ۱۶۰۳ تا ۱۶۱۱ ساخته شد، اولین کلیسای پروتستان ساخته شده در آمستردام بعد از جنبش اصلاحات بود. یکی دیگر از بناهای مرتبط با رامبراند، میدان رامبراند است که محل تعداد زیادی کافه و رستوران بوده و مجسمه‌ای از این نقاش شهیر در آن به چشم می‌خورد

کاخ سلطنتیThe Royal Palace

آشنایی با آمستردام

سالن شهرداری سابق، به‌عنوان مقر شاه در زمان حضورش در شهر استفاده می‌شود. نمای خارجی این بنا کاملاً کلاسیک بوده در حالی که نمای داخلی به طرز باشکوه و مجللی چیدمان شده است. آپارتمان‌های آن با نقش‌برجسته‌های شاخص و غنی، مجسمه‌های مرمرین، کتیبه‌های تزئینی و نقاشی‌های سقفی توسط «فردیناند بول» و «خوفِرت فلینْک» (Govert Flinck)، شاگردان رامبراند تزئین شده‌اند. بازدید از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین اتاق این کاخ یعنی «تالار شورا» بسیار حیرت‌انگیز خواهد بود.

بِخاین هوف  The Begijnhof

 

آشنایی با آمستردام

بخاین هوف یکی از آن مناطق نادر آرام داخل شهری است که بسیاری از گردشگران حین رفتن از جاذبه‌ای به جاذبه دیگر به آسانی متوجه آن نمی‌شوند. اگر به این نقطه سری بزنید، با حیاط‌هایی پر از چمن‌های سبز هرس شده، محصور شده بین برخی از قدیمی‌ترین خانه‌های آمستردام روبرو می‌شوید که یکی از آن‌ها خانه‌ای چوبی متعلق به قرن ۱۴ بوده که تنها نمونه‌ی خانه چوبی باقیمانده محسوب می‌شود.

کلیسای قدیمیThe Old Church

آشنایی با آمستردام

کلیسای قدیمی در سال ۱۳۰۶ میلادی ساخته شده و اولین کلیسای سالنی در شمال هلند است که بعدتر مدل بسیاری از کلیساهای منطقه شد. برج این کلیسا در قرن شانزدهم ساخته شده و ناقوسی دارد که متعلق به سال ۱۶۵۸ بوده و یکی از مرغوب‌ترین و ظریف‌ترین‌های نوع خود در کشور است. بعد از کاوش این ساختمان زیبای تاریخی، دو دقیقه روی پل پیاده‌روی کنید و به سمت زِدایک (Zeedijk) یکی از قدیمی‌ترین خیابان‌های آمستردام بروید. خانه‌ی پلاک شماره یک، قدیمی‌ترین ساختمان بازمانده شهر به حساب می‌آید.

بندر آمستردامThe Port of Amsterdam

آشنایی با آمستردام

مسافران از بندر آمستردام به سمت شهرهای راین مانند دوسلدورف، کوبلِنز و بازل می‌روند. تأسیسات این بند در سال ۱۸۷۲ در ارتباط با ساخت کانال دریای شمال، با هدف بازیابی اهمیت سابق پایتخت ساخته شدند. یکی دو ساعت گردش در این مکان به ویژه در شب که پل‌ها و خانه‌ها نورانی می‌شوند بسیار جذاب و خوشایند خواهد بود. توجه داشته باشید که طی بازدیدتان حتماً به موزه ملی دریانوردی نیز سری بزنید. یکی دیگر از جاذبه‌های این حوالی، مرکز علمی نمو، یک موزه درجه یک علمی است که معماری خاصی دارد که شبیه به تنه یک کشتی بزرگ است.

کلیسای جدیدThe New Church

آشنایی با آمستردام

کلیسای جدید، کلیسای رسمی تاج‌گذاری پادشاهان هلندی از سال ۱۸۱۴ بوده که در قلب آمستردام در کنار کاخ سلطنتی قرار دارد. برخی نمایشگاه‌ها و کنسرت‌های ارگ به طور معمول در این مکان قرن پانزدهمی برگزار می‌شوند. سکوی خطابه این کلیسا که متعلق به ۱۶۴۹ است، با کنده کاری‌های چوبی باروکی باشکوه و با چهار مبلغ مسیحی و فیگورهایی به‌عنوان نمادی از ایمان، امید، نیکوکاری، عدالت و حزم تزئین شده‌اند. مقبره چهره‌های سرشناسی شامل هوفت، نیکولاس تولْپ و میخیل دو رایتر در این کلیسا واقع شده است. پنجره‌های رنگی این ساختمان بسیار زیبا هستند. یکی از آن‌ها متعلق به ۱۶۵۰ بوده و اعطای نشان دولت توسط ویلیام چهارم را به تصویر می‌کشد، همچنین پنجره ملکه متعلق به ۱۸۹۸ یادبودی از تاج‌گذاری ملکه ویلهلمینا است.

خیابان کالفِر و بازار ارزان‌قیمتKalverstraat and Vlooienmarkt

آشنایی با آمستردام

مناطق بسیاری برای خرید در آمستردام وجود دارند، چه برای کالاهای لوکس و گران‌قیمت، چه صنایع دستی بومی و یا سوغاتی. یکی از شلوغ‌ترین و معروف‌ترین این مناطق خیابان کالفر با بوتیک‌ها، گالری‌ها، عطر فروشی‌ها، کافه و رستوران‌های متعدد است. هرچند ازدحام جمعیت به ویژه در شنبه‌ها ممکن است کمی رعب‌انگیز شود اما تجربه‌ای فراموش نشدنی را برای شما به ارمغان خواهد آورد. بازار ارزان‌قیمت و دست دوم مشهور آمستردام از سال ۱۸۸۶ در این نقطه برپا می‌شود. در اینجا هر چیزی از عتیقه‌جات گرفته تا غذا و لباس، چه نو و چه دست دوم را می‌توانید پیدا کنید.

باغ‌های گیاه‌شناسی و باغ‌ وحشThe Botanical Gardens & the Zoo

آشنایی با آمستردام

در قلب آمستردام می‌توانید باغ‌های گیاه‌شناسی، یکی از قدیمی‌ترین‌ها در جهان را پیدا کنید که در سال ۱۶۳۸ تأسیس شده‌اند. این باغ‌ها در ابتدا باغی کوچک برای گیاهان دارویی پزشکان و داروسازان بودند؛ امروزه اما جایگاه گیاهان و درختان نادر، گل‌های عجیب و گلخانه‌ای بزرگ شامل مناطق مختلف استوایی است. با پنج دقیق پیاده‌روی می‌توانید به باغ‌وحش بی‌نظیر آمستردام که موجوداتی گوناگون از سرتاسر جهان را به نمایش گذاشته است، برسید. در این باغ‌وحش یک موزه جانورشناسی، حشره خانه، پاویلیون پروانه و افلاک نما نیز وجود دارند.

و اما بهترین زمان ممکن برای سفر به آمستردام :

اوج هجوم گردشگر به آمستردام و به طبع آن افزایش قیمت، ماه‌های جولای، آگوست (اوت) و تعطیلات زمستان  است. فصل‌های پرگردشگر یا به اصطلاح High season  از ماه مارس تا نوامبر به استثنای جولای و آگوست (فصول اوج گردشگری) طول می‌کشد. در نقطه‌ی مخالف می توان فصول کم گردشگر یا به اصطلاح Off season را از ماه دسامبر تا فوریه (به جز تعطیلات) در نظر گرفت. با تمام این اوصاف، قیمت هتل‌های آمستردام در تمام طول سال تغییرات زیادی نمی‌کند و باید مقرون به صرفه‌ ترین زمان را زمستان در نظر گرفت. خارج از فصل زمستان، پیدا کردن جای مناسب با قیمت ارزان مشکل است، پس بهتر است از آنجایی که قیمت‌ها تمایل به افزایش دارند، در سریع‌ترین زمان ممکن و از قبل به صورت اینترنتی جا رزرو کنید. پیدا کردن اتاق در این مدت و به محض ورود به شهر امکان‌پذیر است، اما بهترین و ارزان‌ترین مکان‌ها سریع پر می‌شوند، به خاطر همین موضوع شدیدا توصیه می‌شود که از قبل اقدام به رزرو اتاق کنید.

رستوران ها :

آشنایی با آمستردام

رستوران Eye

در رستوران Eye می‌توانید غذایتان را در یک ساختمان، با معماری عالی معاصر که توسط Delugan Meissl طراحی شده است و مناظری خیره‌ کننده از بندر IJ را در اختیارتان می‌گذارد میل کنید و این‌ها تنها ۲ دلیل خوب از چند دلیل برای بازدید از این رستوران است. رستوران Eye ظروف غذای فوق ‌العاده‌ای را با استفاده از محصولات محلی سرو می کند. همچنین این رستوران میزبان انستیتوی فیلم هلند است که در طول سال انتخاب‌های بزرگی از رویدادها را پیش روی شما قرار خواهد داد.

نکته‌ها:

بر روی تراس رستوران ممکن است کمی باد بوزد، پس لباس مناسب به همراه داشته باشید.

ماهی، غذای دریایی و پنیر از بهترین غذاهایی است که می توانید اینجا مزه کنید.

رستوران مادر (Moeders)

 

آشنایی با آمستردام

رستوران مادر در سال ۱۹۹۰ تاسیس شد. در روز افتتاح، صاحب رستوران از میهمانان درخواست کرد تا هر یک با خود بشقاب، لیوان و قاشق و چنگال بیاورد. همان وسایل با همان میزهای چوبی امروز هم استفاده می‌شوند. در همان روز مادرها شروع به جمع کردن عکس از مادرها شدند و امروزه بعد از ۲۵ سال  هزاران عکس قاب‌گرفته شده و بدون قاب از مادرها در کنار بشقاب‌ها، قابلمه‌ها و قوطی‌های بیسکوییت آنتیک روی دیوار رستوران دیده می‌شود. تمام این‌ها در کنار هم مکانی دنج و صمیمی چون فضای گرم خانه را ایجاد کرده‌اند که از بومی‌های همسایه گرفته تا تاجران کشورهای مختلف را به سمت خود می‌کشاند. علاوه بر فضای گرم، سرویس‌دهی خوب و غذای خوشمزه از دیگر ویژگی‌های این رستوران قدیمی است.

منوی این رستوران شامل انواع غذاهای محلی و غذاهای بین‌المللی است.

سری هم به کافی شاپ های عاشقانه درآمستردام بزنیم :

کافه رستوران   Cafe De Klos

آدرس: هلند –  آمستردام Kerkstraat ۴۱HS ، ۱۰۱۷ GB Amsterdam، Netherlands

این کافه کنار نوشیدنی های تازه و خوشمزه اش، دنده کبابی های فوق العاده ای هم دارد. جوری که خیلی وقتها به خاطر مشتری های زیاد این غذا زود تمام میشود

 

کافه Cafe Loetje

آدرس:  هلند – آمستردام  Johannes Verhulststraat ۵۲، ۱۰۷۱ NG Amsterdam، Netherlands

این کافه پاتوق خیلی از توریست ها شده چون نه تنها نوشیدنی هاش خوبه، استیک های فوق العاده ای هم داره که باعث شده همیشه پر بشه از توریست و گردشگر

 

کافه  Greenwoods

آدرس : هلند آمستردام  Singel ۱۰۳، ۱۰۱۲ VG Amsterdam، Netherlands

این کافه که یکی از بهترین و شناخته شده ترین کافه های آمستردام به حساب میاد همیشه پر از توریست و گردشگره چون نوشیدنی های تازه و غذاها و خوراکی های خوشمزه باعث شده که در اکثر مواقع شلوغ باشه.
صبحانه های متفاوت و بی نظیری هم داره. فقط یادتون باشه برای صرف صبحانه حتما جا رزرو کنین.

هتل های شاخص در آمستردام :

آشنایی با آمستردام
آشنایی با آمستردام

برای رزرو هتل و بلیت می توانید بصورت  کاملا آنلاین و فقط با چند کلیک رزرو هتل در آمستردام را با کارت شتاب خود تکمیل کنید.با ما در تماس باشید.

www.holit.ir

هزینه‌ی حمل و نقل :

آشنایی با آمستردام

جابجایی در هر نقطه از شهر آمستردام توسط سیستم حمل و نقل عمومی ساده و راحت است.این سیستم کارآمد عمده نقاط شهر را با استفاده از قطار، تراموای، مترو، اتوبوس و کشتی به هم متصل می‌کند.

اتوبوس :  این شبکه بسیار کارآمد است و همه‌ی محله‌های این شهر را با نواحی دیگر و حومه‌ مرتبط می‌سازد. بلیط‌های تک سفره یا یک ساعته مرسوم‌ ترین بلیط‌ هایی هستند که می‌توانید به طور مستقیم آن‌ها را از رانندگان تهیه کنید، با این وجود بلیط‌هایی همچون ۲۴، ۴۸، ۷۲ یا ۹۶ارزش خرید بالاتری دارند. همچنین بلیط  Amsterdam & Region Day اگر قصد دارید در مناطق مختلف این شهر به گشت و گذار بپردازید ارزش زیادی دارد.  همه‌ی اتوبوس‌های این شهر درگاه‌های ورود و خروج دارند، به این معنی که مسافران با در اختیار داشتن چیپ کارت حمل و نقل عمومی می‌توانند سفر ارزان ‌تری داشته باشند.

آشنایی با آمستردام

تراموای:  بسیاری از پایانه‌های تراموا در ایستگاه مرکزی آمستردام واقع شده‌اند. ۲ ایستگاه تراموا در بیرون بخش جلویی ایستگاه مرکزی وجود دارد، یکی در سمت شرقی  و دیگری در سمت غربی که فاصله‌ی کمی با هم دارند. ترامواهای مرکز شهر، محله‌ها و نواحی مختلف آمستردام را پوشش می دهند. بومی های آمستردام هنگام سفر با تراموا از چیپ کارت حمل و نقل استفاده می‌کنند، با این وجود امکان خرید بلیط‌های ۱ ساعته، ۲۴ و ۴۸ ساعته شامل تراموا، اتوبوس و مترو هم وجود دارد.

مترو:  همه‌ی ایستگاه‌های مترو در آمستردام دارای درگاه‌های ورود و خروج هستند و تنها توسط چیپ‌کارت‌ها و کارت‌های معتبر سفری دیگر قابل استفاده خواهند بود. اگر امکان در اختیار داشتن چیپ‌کارت شخصی برایتان وجود ندارد، می توانید بلیط‌های ۱ ساعته و یا چیپ‌کارت‌های قابل شارژ غیر شخصی را در میز‌های خدماتی GVB یا ماشین‌های فروش مخصوص تعبیه شده در ایستگاه ها تهیه کنید.

نقشه متروی آمستردام :

قیمت انواع بلیط و کارت سفری و همچنین هزینه‌ی جابجایی با تاکسی در آمستردام به شرح زیر است:

قطار از فرودگاه تا مرکز شهر                                                    ۳.۹۰ یورو

تاکسی از فرودگاه تا مرکز شهر                                                ۴۰ تا ۵۰ یورو

۱ ساعته کشتی کروز                                                              ۱۵.۵۰ یورو

هر ۳ کیلومتر جابجایی توسط تاکسی در آمستردام                    ۹.۲۵ یورو

بلیط ۱ ساعته تراموا، اتوبوس و مترو                                       ۲.۸۰ یورو

کارت عبور ۲۴ ساعته تراموا و اتوبوس                                     ۷.۵۰ یورو

کارت عبور ۴۸ ساعته تراموا و اتوبوس                                     ۱۲ یورو

کارت عبور ۷۲ ساعته تراموا و اتوبوس                                     ۱۶.۵۰ یورو

کارت عبور ۴ روزه‌ی تراموا و اتوبوس                                       ۲۱ یورو

نکته: به یاد داشته باشید کارت‌های عبور مدت‌دار، در طول زمانی که اعتبار دارند، دسترسی نامحدود به سیستم حمل و نقل عمومی را برایتان فراهم می کند.

توصیه‌هایی برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها

کارت عبور آمستردام تهیه کنید (Amsterdam Pass)

کارت عبور مذکور علاوه بر اینکه دسترسی رایگان به سیستم حمل و نقل عمومی را برایتان مقدور می‌سازد، این امکان را هم فراهم می کند که از جاذبه‌ها و موزه‌های عمده‌ و اصلی شهر بدون پرداخت هزینه‌ی اضافی دیدن کنید. اگر می خواهید از تعداد زیادی موزه دیدن کنید، این کارت به میزان قابل توجهی هزینه‌های شما را کم خواهد کرد.

از تور‌های رایگان پیاده‌روی استفاده کنید

اگر می خواهید اکثر نقاط بیرونی شهر را مشاهده کنید، در یکی از این تورهای رایگان پیاده روی شرکت کنید. راهی عالی برای کسب اطلاعات در مورد شهر، بدون اینکه هزینه‌ای پرداخت کنید. بزرگترین تورپیاده‌روی این شهر، تورهای اروپای جدید هستند.

برای خودتان یک قایق اجاره کنید

بر خلاف کشتی‌های گران کروز (Canal Cruise)، شما می توانید با هزینه‌ی کمتری برای خودتان یک قایق اجاره کنید. اگر تعداد شما ۳ یا ۴ نفر باشد، برای هر کدام از شما تنها حدود ۶ یورو هزینه در بر خواهد داشت.

ارزان میل کنید

مکان‌هایی همچون Febo, Walk to Wok, Maoz همگی نقاطی هستند که می توانید در آن‌ها غذای ارزان میل کنید. مهمتر از همه اینکه اگر خارج از زمان معمول ناهار، غذا میل کنید، هزینه‌های پرداختی‌تان کمتر خواهد شد.

اطلاعات ضروری :

اختلاف ساعت با تهران :  ۲:۳۰-

زبان رسمی: هلندی زبان‌های رایج دیگر: انگلیسی و آلمانی

واحد پول رسمی: یورو

متوسط قیمت مواد غذایی:

آمستردام به عنوان یک مقصد غذایی شناخته شده نیست، با این حال، محدوده‌ی انتخاب رستوران‌ ها و آشپزهایش شگفت‌انگیز است. می‌شود به راحتی غذاهای خوب و مقرون به صرفه در آن پیدا کرد. به علاوه اینکه برای خبره‌های غذایی انتخاب‌های خوشمزه‌ و گران هم به راحتی پیدا می‌شوند.

صبحانه:  همانطور که پیش‌تر گفتیم، تقریبا همه‌ی هتل‌ها و هاستل‌های این شهر وعده‌ی صبحانه را به مشتریانشان ارایه می دهند، اما اگر دوست داشتید گزینه‌های ارزان و خوبی در اطراف این هتل‌ها پیدا می‌شوند که می توانید صبحانه‌ی مورد علاقه‌تان را در آن‌‌‌ها میل کنید. ۳ تا ۶ یورو

ناهار: شاید برای صرف ناهار، فلافلی‌ها و فست‌فودها گزینه‌ی خوبی باشند ( ۴ تا ۸ یورو)، همچنین رستوران‌های نشستنی هم هستند که کمی گران‌تر می‌شوند. ۵ تا ۱۵ یورو

شام: اگر دنبال گزینه‌های خوب و البته ارزان هستید، پیشنهاد ما به شما پیتزافروشی‌ها هستند. ۶ تا ۱۰ یورو

مک دونالد: خوشبختانه مک دونالد در آمستردام ارزان است و در بهترین حالت خود معمولا بیشتر از ۳ یورو هزینه در بر ندارد.

کافه : نوشیدن قهوه، اسپرسو و کاپوچینو در یک کافی‌شاپ یا کافه حدود ۲ تا ۲.۸۰ یورو برای شما هزینه در بر دارد. اگر دوست دارید خودتان آشپزی کنید، بسته به اینکه به کدام سبک از غذای غربی یا آسیایی علاقمند باشید، می‌توانید مواد غذایی مورد نیاز یک هفته‌تان را با پرداخت به ترتیب حدود۶۱.۵ و۴۶.۵ یورو تهیه کنید. به یاد داشته باشید محاسبه قیمت‌ها بر اساس میزان کالری استاندارد و مواد غذایی مورد نیاز یک انسان سالم و بالغ تنظیم شده است که اقلامی چون نان تازه، برنج سفید، تخم مرغ، شیر (سبک غربی)، سینه‌ی مرغ (پوست کنده و بدون استخوان)، پنیر محلی (سبک غربی)، سیب درختی، پرتقال، گوجه فرنگی، سیب زمینی و کاهو می‌شود. مسلم است که اگر مواد بیشتری نیاز دارید، باید هزینه‌ی بیشتری بپردازید.

میانگین بارندگی و دما :

در آمستردام آب و هوا گرم و معتدل است. میزان بارش در تمام سال در آمستردام بسیار زیاد است سامانهٔ طبقه بندی اقلیمی کوپن Cfb است. در آمستردام میانگین سالانه دما ۹.۲ سانتی گراد است. میانگین میزان بارش سالانه ۸۰۵ میلی متر است.

خشک ترین ماه آوریل است. بارش در آوریل به میزان ۴۴ است. بیشترین میزان بارش متعلق به ماه اکتبر که به طور میانگین به ۸۷ میلی متر میرسد.

با متوسط دمای ۱۶.۵ درجه سانتی گراد, جولای گرم ترین ماه سال است. در ژانویه, متوسط دما ۲.۴ درجه سانتی گراد است. این میزان کمترین میانگین دما در تمام سال است. 

تقسیر جمعیت :

این شهر نزدیک به یک میلیون نفر جمعیت دارد و نیمی از این تعداد را مهاجران خارجی یا خارجی تبارها تشکیل می‌دهند که تنوع آنها به بیش از صد و پنجاه ملیت می‌رسد، و جمعیت فارسی زبانان نیز در آن کم نیست. طبق آمار سال ۲۰۱۶ میلادی مردم این شهر را خود هلندی‌ها و بعد مهاجرین مراکشی، سورینامی و سپس ترک‌ها تشکیل می‌دهند 

سوغات آمستردام چیست:

پنیر

پنیرهای آمستردام شهرت جهانی دارند. در این شهر و از فروشگاه‌های مختلف می‌توانید انواع پنیر را خریداری کنید و از چشیدن طعم لذیذ آن‌ها لذت ببرید. البته برای بسیاری از مسافران تهیه‌ی پنیر و بردن آن به شهر محل زندگی‌شان کار سختی است. حتی اگر به عنوان سوغات هم نخواستید پنیر بخرید، حتما برای خودتان بخرید و آن را امتحان کنید.

پنیر در هلند یک سبک زندگی است! پنیرهای مشهوری چون ادام (Edam) و گودا (Gouda) از این کشور نشات گرفته‌اند و اکنون در تمام دنیا مشهور هستند و مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر می‌خواهید برای خانواده و دوستان خود پنیرهای هلند را به عنوان سوغات ببرید، پنیر گودا بهترین انتخاب است. چرا که پنیر گودا در همه جای دنیا وجود دارد و بسیاری از افراد روزانه از آن استفاده می‌کنند. با بردن پنیر گودای هلند به برای دوستان، آن‌ها متوجه تفاوت چشم‌گیر پنیرهای هلندی با سایر پنیرهای دنیا می‌شوند.

اگر در مدت اقامت‌تان در آمستردام زیاد پنیر گودا را امتحان کرده‌اید و می‌خواهید برای خودتان هم کمی پنیر به خانه ببرید، پنیرهای محلی را امتحان کنید. این پنیرها را می‌توانید از فروشگاه‌های محلی خریداری کنید.

کفش‌های چوبی

کفش‌های چوبی یکی از سوغاتی‌های مورد توجه گردشگران هستند. در گذشته از این کفش‌ها به عنوان کفش‌های محافظ در مزارع استفاده می‌کردند. البته در بسیاری از شهرهای دنیا می‌توانید انواع کفش چوبی را بخرید اما کفش‌های چوبی آمستردام، تزیینات و نقش‌های منحصربه‌فردی دارند. روی این کفش‌های چوبی زیبا می‌توانید نمادهای کشور هلند را ببینید؛ یعنی مزارع زیبا و رنگارنگ لاله و آسیاب‌های بادی. این کفش‌ها در اندازه‌های مختلفی برای فروش در اکثر فروشگاه‌های سوغات آمستردام عرضه می‌شوند. هم می‌توانید کفش‌هایی در اندازه‌ی واقعی بخرید و هم کفش‌های کوچک به عنوان جاکلیدی.

ظروف سفالی دلفت (Delftware)

کارگاه تولید ظروف سفالی و سرامیکی دلفت در نزدیکی آمستردام قرار ندارد اما محصولات آن را در تمام فروشگاه‌های سوغات در همه‌ی شهرهای هلند به خصوص آمستردام می‌توانید پیدا کنید. این محصولات با نقش و نگارهایی به رنگ‌های سفید و آبی کاملا متمایز و سوغات خوبی برای دوستدان و نزدیکان هستند. علاوه بر انواع ظرف شامل بشقاب و کاسه و گلدان و… تندیس‌های کوچک سرامیکی هم در فروشگاه‌ها به فروش می‌رسند. قدمت ساخت این ظروف سفالی در شهر دلفت به قرن شانزدهم بازمی‌گردد. علاوه بر ظروف و اشیای کوچک و بزرگ، انواع عتیقه‌ی این ظروف را هم می‌توانید خریداری کنید که البته قیمت بسیار بالایی دارد.

کتاب خاطرات آنه فرانک

آنه فرانک نویسنده‌ی آلمانی، پس از چاپ خاطرات روزانه‌اش به نام «خاطرات یک دختر جوان» به شهرت رسید. این نویسنده بخشی از عمر خود را در دوران جنگ جهانی دوم در هلند زندگی کرده است. این کتاب را می‌توانید با ترجمه‌هایی به زبان‌های مختلف از موزه‌ی آنه فرانک بخرید. موزه‌ی آنه فرانک یکی از دیدنی‌های هلند است که اگر به تاریخ و ادبیات علاقه داشته باشید از تماشای آن لذت می‌برید. این موزه در واقع خانه‌ای است که آنه فرانک به همراه خانواده‌اش در آن زندگی کرده و خاطرات خود را به رشته‌ی تحریر درآورده است

تقویم تولد

برای هلندی‌ها بسیار مهم است که تاریخ تولد دوستان و نزدیکان خود را به خاطر بسپارند. برای همین، تقویمی در هلند رایج است که به آن تقویم تولد می‌گویند. این تقویم‌ها به نحوی طراحی شده‌اند که بتوانید تاریخ تولد دوستان‌تان را روی هر کدام از روزهای آن بنویسید و جایی جلوی چشم‌تان نصب کنید تا هیچ وقت این روزهای مهم زندگی را فراموش نکنید. یکی از بهترین سوغاتی‌هایی که می‌توانید از آمستردام بخرید، همین تقویم‌های تولد هستند که تنوع زیادی دارند و برای سلیقه‌های مختلف طراحی می‌شوند.

 

 

تلفن های ضروری در آمستردام :

National Police (non-emergency)Tel: 0900 8844
Telephone (KPN)Tel: 0800 0407
Gas, Electricity EmergencyTel: 0800 9009
Sea Rescue / Coast Guard (Kustwacht)Tel: 0900 0111

Tourist Medical Service (ATAS)

Tel: 020 592 3355
Breakdown Service (ANWB)Tel: 088 2692 888
Website
Animal AmbulanceIn Dutch

 

 

و صحبت آخر گروه مسافرتی گردشگران شیراز:

برای رزرو هتل و بلیت می توانید بصورت  کاملا آنلاین و فقط با چند کلیک رزرو هتل در آمستردام را با کارت شتاب خود تکمیل کنید.با ما در تماس باشید.www.holit.irwww.gardeshgaranshiraz.comبرای اخذ ویزای شینگن هم با ما در تماس باشیدگروه مسافرتی گردشگران شیراز۰۷۱۳۲۳۳۱۱۲۳۰۷۱۳۶۲۵۷۵۰۵تضمین می کنیم که ارزان ترین قیمت هتل در آمستردام و سایر شهرهای هلند و دیگر شهرهای اروپا را با گردشگران شیراز پیدا خواهید کرد. از هتل های لوکس و ۵ ستاره در آمستردام تا هتل های ارزان و هاستل های آمستردام، همگی را برای شما جمع آوری کرده ایم. ابتدا تاریخ ورود و خروج را وارد کنید تا ما تمامی هتل های آمستردام را در چند ثانیه برای تاریخ سفر شما جستجو کنیم. قیمت هتل در آمستردام همراه با تخفیف و موقعیت مکانی به شما نمایش داده می شود. می توانید توسط امکانات فیلتر, قیمت، تعداد ستاره، موقعیت مکانی و هتل های تخفیف دار آمستردام را پیدا کنید و با کارت شتاب آنلاین رزرو کنید.

ارسال نظر

اولین نفری باشید که نظر می دهد. “آشنایی با آمستردام”

دو × 2 =